PDA

Zobacz pełną wersję : [Recenzje modów] Bellum Crucis



Arroyo
03-03-2014, 22:46
W tegorocznych Nagrodach Forumowych zagościła nowa kategoria znana jako Najlepsza Modyfikacja. Jak wiadomo, modyfikacje do Medievala osiągnęły absolutną dominację. Mam tu na myśli takie mody jak Third Age: Total War, Broken Crescent, czy Call of Warhammer. Zwycięską modyfikacją było Bellum Crucis, gwiazda tej recenzji.
W naszym światku ciężko jest znaleźć kogoś równie obeznanego w Bellum Crucis co Araven, dlatego Samick, jeden z naszych moderatorów zgodził się przeprowadzić wywiad z Aravenem na temat tejże modyfikacji.

Samick: Dlaczego Medieval II cieszy się taką popularnością wśród graczy mimo posiadania już niemal dekady na karku?
Araven: Uważam, że ta gra ma w sobie to coś, co trzyma wielu fanów przy niej, mimo upływu 10 lat. Większość, w tym ja, gra jednak w mody do Kingdoms. To one powodują, że gra opiera się wpływowi czasu. Coraz silniejsze komputery też pomagają wydusić z modów o wiele więcej niż dawniej - zarówno co do grafiki, jak i co do wydajności.

Samick: Jakie są przewagi Medievala II nad innymi odsłonami serii?
Araven: Dość dobra grafika i fajne połączenie zarządzania państwem z toczeniem bitew w polu.
Czy modyfikowanie Medka jest proste? Co trzeba wiedzieć by wykonać najprostszą modyfikację? Zmiana statystyk jednostek, czy właściwości budynków jest banalnie prosta. Nieco trudniej dodać jednostkę z jednej nacji do innej, ale i to nie jest bardzo trudne, o ile plik battle_models jest sformatowany, czyli uporządkowany i jednostki są oddzielnie wyszczególnione. Wystarczy poczytać poradniki modderskie z Forum.

Samick: Bellum Crucis wygrało, to nasza miejscowa specyfika, czy rzeczywiście coś w tym modzie jest?
Araven: Mod zdobył wielkie uznanie i na TWC. Zdeklasował rywali - to według mnie najlepsza i najbardziej historyczna i innowacyjna modyfikacja Kingdoms. Nowe skrypty: dziedziczenie innych państw, zmiana religii, floty handlowe i wiele innych. Bellum Crucis wymiata.

Samick: Jacyś najwięksi konkurenci wobec BC, jacy i krótka charakterystyka czymś się różnią?
Araven: Call of Warhammer/Rage of the Dark Gods to piękny mod fantasy w świecie Warhammera. Grafika jest na takim poziomie, że ta gra powinna być wzorem dla SEGI, jak powinny wyglądać jednostki, także średniowieczne.
Broken Crescent 2.3.2.2 z submodem J&K 2.0. Mod regionalny, kilka religii, Bliski Wschód I Indie. Na submodzie J&K 2.0 piękna sprawa. Graficznie mod ma jedne z najlepszych tekstur. Bellum i częściowo SS może z nim powalczyć.

Samick: Na totalwar.org.pl jest grupka osób, które zajęły się modyfikowaniem modyfikacji, czyli robieniem submoda, mógłbyś go nam przybliżyć?
Araven: Megasubmod V to zmodyfikowana mapa: doszło Grodno, są zmiany na Węgrzech i w kilku innych miejscach. Nowa świetna muzyka od wino. Nowe statystyki jednostek Kama2150. Kilka nowych jednostek dla Polski, w tym Bracia Dobrzyńscy. Nowe AI Pitera i dyplomacja. Rekrutacja księżniczek dużo szybsza, zmieniona inwazja Mongołów, wybieranie dziedzica tronu i wiele innych. Dużo zmian wprowadził Mietek77.

Samick: W jakiej dziedzinie BC jest najtrudniejsze dla Was pod kątem modowania?
Araven: Myślę, że to jest właśnie zmiana mapy. Problemem jest nie tyle edycja samej mapy, co połączenie skryptów ze zmieniona mapką. W razie błędów są ctd częste.

Samick: Parę dni temu ukazała się informacja o planach ukazania się wersji 7.0, cóż nam przyniesie tak duży skok wersji i czy doczekamy się Megasubmoda pod tę wersję? Co ze spolszczeniem?
Araven: Nowe skrypty, nowe jednostki, Litwa i Bułgarzy Nadwołżańscy jako nowe nacje.
Megasubmod będzie, ale nie wiem czy ze zmianami mapy, chyba, ze Mietek77 albo inny spec od mapy się objawi. Spolszczenie też raczej będzie. Ale nie wiem czy tak pełne jak obecnie.

Samick: Jakieś ostatnie słowa co do tego wywiadu?
Araven: Oby mody powstawały i nie pozwalały ludziom zapomnieć o serii Total War.

Samick: Dziękuję.

Bellum Crucis 6.3 ujrzało światło dzienne 24 lutego 2012 roku. Przenosi nas do czasu średniowiecza, a dokładnie do XI wieku, gdy zaczyna się kampania tego moda. Do wyboru są 4 kampanie: Feudalna pełna, Feudalna Uproszczona, Pełna i uproszczona. Do nowości, jakie wprowadza ten mod należy zaliczyć większą ilość frakcji, więcej zakonów rycerskich, więcej jednostek i miast. Bellum Crucis jest nastawiony głównie na historyczność, ale nasz polski niezastąpiony Megasubmod poprawia znacznie grywalność i mechanikę gry.
Skoro mowa o frakcjach, mamy ich aż 27. Wśród nich znajdziemy takie znane nam państwa jak:
Francja - skąd wywodzi się kwiat rycerstwa.
Królestwo Polskie, w którym władzę sprawują czterej książęta wskutek testamentu Bolesława Krzywoustego.
Królestwo Jerozolimy, czynnie broniące Ziemi Świętej przed Turkami Seldżuckimi i Dominium Saladyna.
Obecne są również monarchie, których nie spotkaliśmy ani w Medieval 2, ani w Królestwach. Są to między innymi:
Chanat Połowców, zajmujący ziemie ówczesnej Ukrainy i Rumunii.
Gruzja, czyli państwo chrześcijańskie stawiające czoła potężnym Seldżukom i Bizancjum.
Piza - włoskie miasto-państwo, gdzie handel kwitnie niczym w Wenecji.

Bellum zawiera mnóstwo różnorakich eventów, począwszy od Ligi Baronów, Ligi Emirów, kończąc na możliwości nawracania różnych frakcji. Nawracanie frakcji polega na tym, że możemy u danej frakcji zmienić religię, frakcje ekskomunikowane mogą stać się schizmatykami i czcić antypapieża. Plemiona Kumanów i Mongołowie mogą porzucić pogaństwo na rzecz Islamu lub Chrześcijaństwa.
Mapa kampanii została wykonana perfekcyjnie. Moim zdaniem jest to najlepsza mapa ze wszystkich z modów do Medieval 2. Przepiękny wygląd gór, mórz lub rzek jest dziełem Włochów tworzących tego świetnego moda. Tym bardziej, że grafika odbija się również na jednostkach, które zostały świetnie zaprojektowane. Wygląd kolczug, ostrzy, zbroi płytowych i nawet kawalerii to kwintesencja tego silnika graficznego. Widać, że Włosi wycisnęli z niego siódme poty.
Wspominałem o zakonach rycerskich, które zostały odwzorowane najlepiej ze wszystkich jednostek w jakimkolwiek modzie? W Bellum ujrzymy świetnie zaprojektowane zakony takie jak: Joannici, Bożogrobcy czy chociażby Zakon Rycerzy Św. Łazarza. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć wygląd jednostek, polecam sprawdzić galerię kilku fotografii z gry poniżej recenzji.
Dodatkowym atutem tego moda jest poziom trudności, który jest świetnie zaprojektowany. Zwłaszcza, gdy dodamy sobie AI od jednego z naszych użytkowników, Pitera. Piter był twórcą ulepszonego AI do Medieval 2 jak i do moda Third Age. Dzięki jego modyfikacji gra się o niebo lepiej.
To, co najbardziej podobało mi w tej modyfikacji to muzyka, która jak raz wejdzie do głowy, to nie chce z niej wyjść, choćbyście nie wiem, co zrobili. Gra nabiera wtedy klimatu, zwłaszcza przy grze Szkocją lub Jerozolimą. Muzyka BC składa się z soundtracków z takich filmów i gier jak:
Król Artur (mam tu na myśli film, a nie grę), Braveheart, Ostatni Mohikanin, Medieval 1 oraz Knights of Honor. To właśnie muzyka z Rycerzy Honoru świetnie wpisuje się w klimat średniowieczny, lecz twórczość Hansa Zimmera (Król Artur) na polach bitwy powoduje, że aż chce się tłuc Saracenów, Pogan lub stanąć po ich stronie.
Lecz to, co dobre kiedyś się kończy. Teraz przejdźmy do jednego, szczególnego problemu tego moda -jest nim ilość bugów w surowej wersji Bellum Crucis. Przykładowo szarża konnych Bożogrobców nigdy się nie kończy, co wygląda dość dziwne. Na szczęście, nasza niezawodna ekipa Megasubmoda zdołała usunąć wszelkie bugi i błędy gry.

Podsumowując, Bellum Crucis jest jedną z najlepszych modyfikacji o średniowieczu, jakie ujrzałem do Medieval 2. Ilość jednostek dla frakcji, muzyka, wielka ilość eventów i możliwości jak wspomniane nawracanie frakcji to coś, co przyciąga graczy do tej modyfikacji. Każdy, kto lubi średniowiecze nie zawiedzie się na tym modzie. Polecam jednak nie tylko fanom tego okresu, ale i ludziom, którzy mają już dość grania w podstawkę Medieval 2 lub nie chcą grać na trybie multiplayer. Bellum Crucis jest pozycją obowiązkową dla każdego gracza Medieval 2.
Dodatkowo polecam Megasubmoda, który jeszcze bardziej urozmaica rozrywkę. W Megasubmodzie znajdziemy submody Aravena na Dziedzica frakcji, darmowe jednostki w garnizonach miast, zmodyfikowane statystyki jednostek, najnowszego submoda Mietka77 z wieloma zmianami dla Polski. Aramegil w swoim submodzie wchodzącym w skład polskiej produkcji wprowadził zmiany wyglądu jednostek Polski i dodał trzy nowe jednostki dla naszej nacji.
Poza Megasubmodem polecę Wam, czytelnikom, spolszczenie do Bellum Crucis, które moim zdaniem wyszło bardzo dobrze, choć opisy wydarzeń zostały po włosku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazki z moda
[spoiler:3g4cez9x]http://e-fotek.pl/images/77576870395089945474.jpg
http://e-fotek.pl/images/87092592994103331580.jpg
http://e-fotek.pl/images/96898798738845777900.jpg
http://e-fotek.pl/images/65134705562389243578.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q50/849/ciff.jpg[/spoiler:3g4cez9x]

Link do moda (http://www.forum.totalwar.org.pl/viewforum.php?f=367)