Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 39

Wątek: Wojna Secesyjna

  1. #21
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Gorbaczow
    Jedynie 5 na 25 stanow Unii mialo dozwolone niewolnictwo. Prezydent Lincoln walczyl o zniesienie niewolnictwa w kazdym stanie, co sie zreszta potem udalo.
    Jak już wspominałem sam Lincoln stwierdził, że gdyby zachowanie niewolnictwa miałoby utrzymać Unię to by na to przystał. Ciekawe jest także to, że emancypacja została ogłoszona ponad rok po rozpoczęciu wojny secesyjnej ( co zresztą spotkało się niechęcią żołnierzy północy ). Wojna więc toczyła się o coś innego

    A moze spojzymy na to z innej strony. Bardzo duza czesc gospodarki Konfederacji opierala sie na produkcji bawelny, podczas gdy Unia stanowila obszar wysoko uprzemysłowiony. To jest tez powod dlaczego General Motors znajduje sie na polnocy USA.
    Szczerze mówiąc nie rozumiem Twoich wywodów. Co ma do rzeczy G.M założone w 1916 - 50 lat po wojnie? Prawdą jest , że gospodarka południa była nastawiona na produkcję rolną ( głownie bałwana ale nie tylko) istniał tam tylko jeden duży ośrodek przemysłowy (Richmond) ale co z tego? Byli zacofani.. można tak powiedzieć ( biorąc pod uwage przemysł jako miarę postępu) ale to wcale nie usprawiedliwia agresji Unii na terytorium południa.. Biorąc taki sposób rozumowania to ja miałbym prawo zagarnąć każdemu polskiemu chłopu chałupę tylko dlatego, że utrzymuje się z uprawy swej roli? Ciekawe...

  2. #22
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    74
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Ale jednak było
    I szybko sie zmylo.
    Co ma do rzeczy G.M założone w 1916 - 50 lat po wojnie?
    Bardzo duzo. Podczas gdy na polnocy rozwijal sie przemysl, polodnie pozostalo w swojej bawelnie. Dlatego widac tez roznice pomiedzy tymi dwoma regionami nawet i dzisiaj.
    Biorąc taki sposób rozumowania to ja miałbym prawo zagarnąć każdemu polskiemu chłopu chałupę tylko dlatego, że utrzymuje się z uprawy swej roli?
    A czy polski chlop ma niewolnikow? I czy rolnictwo w Polsce stanowi ponad 50% dochodu panstwowego?

    Ogolnie mowiac, Konfederacja byla zacofana w stosunku do Unii. A Lincoln, tak czy inaczej byl za zniesieniem niewolnictwa.

  3. #23
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Miasto Królów Polski
    Postów
    24
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Gorbaczow
    Ale jednak było
    I szybko sie zmylo.
    1. Jeśli możesz nie wyrywaj słówek z kontekstu, bo zaczyna to przypominać pewien reportaż rosyjskiej telewizji o II RP.
    2. Odpowiadaj na wszystkie moje argumenty, tak jak ja staram się to robić, chyba że mam uważać, iż przekonałem Cię nimi do swojej tezy.
    "Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny." Albert Einstein

  4. #24
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Gorbaczow
    A czy polski chlop ma niewolnikow? I czy rolnictwo w Polsce stanowi ponad 50% dochodu panstwowego?

    Ogolnie mowiac, Konfederacja byla zacofana w stosunku do Unii. A Lincoln, tak czy inaczej byl za zniesieniem niewolnictwa.
    To co się działo 50 lat po wojnie miało na nią raczej nikły wpływ ale wiedz, że na południu także dokonał się proces urbanizacji i industrializacji


    Dane z książki Joseph T. Glatthaar
    1. 1 W całej Konfederacji jedynie 5% osób posiadało tytuł własności do niewolnika
    Więc nie wszyscy południowcy byli posiadaczami niewolników tylko ich skromny procent i uwierz, że nie tylko oni walczyli w armii C.S.A.

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    I czy rolnictwo w Polsce stanowi ponad 50% dochodu panstwowego?
    Nie wiem czy zauważyłeś ale od wojny secesyjnej minęło 150 lat więc nie można porównywać ichniejszej gospodarki z teraźniejszą. W tamtym czasie udział rolnictwa w tworzeniu PKB był większy we wszystkich krajach.

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    A czy polski chlop ma niewolnikow?
    A czy jeśli polski chłop zmuszałby swego syna ( bez zgody tamtego) do pracy na rolii to ja moglbym mu zając chatę? Ewentualnie nałożyć cło na towary, które by dla siebie kupował w innym sklepie niż mój? Przy okazji jeszcze tolerując niewolnictwo w swojej własnej rodzinie ( taka metafora).

  5. #25
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    74
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    To co się działo 50 lat po wojnie miało na nią raczej nikły wpływ ale wiedz, że na południu także dokonał się proces urbanizacji i industrializacji
    Ten proces urbanizacji sie dokonal dopiero po Wojnie Secesyjnej. A nawet dzisiaj widac roznice gospodarcze pomiedzy polnoca a polodniem USA.
    W całej Konfederacji jedynie 5% osób posiadało tytuł własności do niewolnika
    A teraz podaj jaki byl ten procent w Unii.
    A czy jeśli polski chłop zmuszałby swego syna ( bez zgody tamtego) do pracy na rolii to ja moglbym mu zając chatę?
    Trzeba go za takie cos ukarac. Nie koniecznie zabraniem chaty.

  6. #26
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Gorbaczow
    Trzeba go za takie cos ukarac. Nie koniecznie zabraniem chaty.
    Problem jest taki, że robiłby to legalnie ( wszak niewolnictwo nie było zabronione do 1865 roku).

  7. #27
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    74
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Problem jest taki, że robiłby to legalnie ( wszak niewolnictwo nie było zabronione do 1865 roku)
    No tak, jakos to przeoczylem.
    Nie zmienia to jednak faktu ze niewolnictwo bylo zle, powinno byc zlikwidowane a wszelkie pozniejsze proby jego przywrocenia powinny byc karane.

  8. #28
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    Nie zmienia to jednak faktu ze niewolnictwo bylo zle, powinno byc zlikwidowane a wszelkie pozniejsze proby jego przywrocenia powinny byc karane.
    Nikt temu nie zaprzecza ale to nie tego dotyczyła nasza dyskusja. Niewolnico i tak musiało się kiedyś na południu skończy ponieważ jest nieefektywne ..

  9. #29
    Gość

    Re: Wojna Secesyjna

    Nieefektywne, więc gdyby było efektywne, to było by w porządku ? może jakieś ludzkie podejście do tego.

  10. #30
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Wojna Secesyjna

    Cytat Zamieszczone przez Gorbaczow
    Limon napisał(a):
    Nie zmienia to jednak faktu ze niewolnictwo bylo zle, powinno byc zlikwidowane a wszelkie pozniejsze proby jego przywrocenia powinny byc karane.


    Nikt temu nie zaprzecza ale to nie tego dotyczyła nasza dyskusja.
    Czytanie ze zrozumieniem?

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    Niewolnico i tak musiało się kiedyś na południu skończy ponieważ jest nieefektywne ..
    Stwierdziłem tylko fakt, że niewolnictwo jest mniej opłacalne niż praca najemna.. O ile ludzie zdolni są czynić rzeczy złe gdy im się to opłaca to mało kto czyniłby coś nieopłacalnego przez co niewolnictwo musiało się kiedyś skończyć ..tak jak komunizm ;]

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wojna Domowa
    By legoras in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 08-11-2014, 14:16
  2. Wojna 30-letnia
    By temruk in forum Mody w produkcji
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-03-2014, 15:34
  3. Wojna secesyjna
    By maxcezar5 in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-12-2011, 10:59
  4. wojna totalna
    By KACPER9786 in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 18:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •