Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 130

Wątek: Bóg jest zły?

  1. #121
    Lena
    Gość

    Re: Bóg jest zły?

    To ja od siebie dorzucę, że z treści żadnego pojęcia nie wynika istnienie jego desygnatu, przeto nie wyniknie ono także wtedy, gdy w owej treści znajdzie się uznanie istnienia. Przekładając na ten przypadek, jeśli powiemy "Bóg jest" to tak naprawdę go nie ma. Stwierdzamy jedynie, że istnieje takie pojęcie. W ten sposób obalić można ontologiczny dowód na istnienie Boga.
    Zapewne zagorzali obrońcy wiary się ze mną nie zgodzą, ale taka już jest filozofia

  2. #122
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Przekładając na ten przypadek, jeśli powiemy "Bóg jest" to tak naprawdę go nie ma. Stwierdzamy jedynie, że istnieje takie pojęcie.
    Nie, stwierdzamy że istnieje, natomiast kwestią otwartą pozostaje wartość logiczna tego twierdzenia.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  3. #123
    Lena
    Gość

    Re: Bóg jest zły?

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Nie, stwierdzamy że istnieje, natomiast kwestią otwartą pozostaje wartość logiczna tego twierdzenia.
    Przedmiot pojęcia wyznaczony wyłącznie jego treścią, jest przedmiotern czysto intencjonalnym. Godząc się na to założenie musimy zgodzić się także, że np sto jabłek jako treść pojęcia i sto jabłek jako intencjonalny jego odpowiednik nie różnią się między sobą. Istnienie nie jest więc „realnym" predykatem, zdolnym sprawić, że treść pojęcia, którą współstanowi, będzie oznaczała r e a l n i e istniejący desygnat.
    Jeśli więc mój stan posiadania jabłek nie zwiększył się o te 100 jabłek pomyślanych należy przyznać, że tak naprawdę nie istnieją. Dopiero gdybym mogła pojąć je zmysłami, mogłabym mówić o ich istnieniu.

  4. #124
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Przedmiot pojęcia wyznaczony wyłącznie jego treścią, jest przedmiotern czysto intencjonalnym.
    Czyli "przedmioty pojęcia" (jak sądzę chodzi tu o desygnaty) według Ciebie nie są wyznaczane zawsze wyłącznie treścią pojęcia ?

    Godząc się na to założenie musimy zgodzić się także, że np sto jabłek jako treść pojęcia i sto jabłek jako intencjonalny jego odpowiednik nie różnią się między sobą.
    Jaki cudem sto jabłek może być treścią pojęcia ?! I co to są intencjonalne jabłka ?

    Istnienie nie jest więc „realnym" predykatem,
    Jest zatem predykatem "nierealnym" ?

    zdolnym sprawić, że treść pojęcia, którą współstanowi, będzie oznaczała r e a l n i e istniejący desygnat.
    A widział kto kiedy coś istniejącego nierealnie ?

    Jeśli więc mój stan posiadania jabłek nie zwiększył się o te 100 jabłek pomyślanych należy przyznać, że tak naprawdę nie istnieją. Dopiero gdybym mogła pojąć je zmysłami, mogłabym mówić o ich istnieniu.
    Czyli ból w kolanie nie istnieje ?

    Anyway, dalej twierdzę że w zdaniach rodzaju "x istnieje" stwierdzamy że cecha bycia x-em jest egzemplifikowana, a to czy pod x podstawione jest akurat "Bóg" czy "krzesło" jest bez znaczenia.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  5. #125
    Lena
    Gość

    Re: Bóg jest zły?

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Czyli "przedmioty pojęcia" (jak sądzę chodzi tu o desygnaty) według Ciebie nie są wyznaczane zawsze wyłącznie treścią pojęcia ?
    Nie wg mnie lecz wg Kanta. I tak - chodzi o desygnaty.

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Jaki cudem sto jabłek może być treścią pojęcia ?! I co to są intencjonalne jabłka ?
    Był to jedynie przykład. W oryginale użyto stu talarów. Intencjonalne jabłka są to po prostu jabłka pomyślane (jeśli oczywiście uznamy i rozwiniemy "intencjonalność" Husserla).

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Jest zatem predykatem "nierealnym" ?
    W tym ujęciu tak.

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    A widział kto kiedy coś istniejącego nierealnie ?
    Mówisz "widział" w sensie doznania zmysłowego? Jeśli tak, to raczej się nie zrozumieliśmy.

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Czyli ból w kolanie nie istnieje ?
    Nie doczytałeś
    Ból w kolanie istnieje, gdyż odczuwasz go zmysłami.
    Myśl o owym bólu jest jedynie ideą.

  6. #126
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Czulu napisał(a):
    Czyli "przedmioty pojęcia" (jak sądzę chodzi tu o desygnaty) według Ciebie nie są wyznaczane zawsze wyłącznie treścią pojęcia ?


    Nie wg mnie lecz wg Kanta. I tak - chodzi o desygnaty.
    Skoro piszesz bez cudzysłowu, to znaczy że przyjmujesz teorię Kanta jako własną. Więc przez co jeszcze, wg Ciebie te desygnaty są wyznaczane ?

    Czulu napisał(a):
    Jaki cudem sto jabłek może być treścią pojęcia ?! I co to są intencjonalne jabłka ?


    Był to jedynie przykład. W oryginale użyto stu talarów. Intencjonalne jabłka są to po prostu jabłka pomyślane (jeśli oczywiście uznamy i rozwiniemy "intencjonalność" Husserla).
    W takim razie intencjonalne jabłka, to nic innego jak myślenie o jabłkach - nic bardziej różnego od stu jabłek.

    Czulu napisał(a):
    Jest zatem predykatem "nierealnym" ?


    W tym ujęciu tak.
    I co niby miałoby to oznaczać ?

    Czulu napisał(a):
    A widział kto kiedy coś istniejącego nierealnie ?


    Mówisz "widział" w sensie doznania zmysłowego? Jeśli tak, to raczej się nie zrozumieliśmy.
    W sensie czy ktoś kiedyś percypował cokolwiek istniejącego nierealnie.

    Ból w kolanie istnieje, gdyż odczuwasz go zmysłami.
    Ciekawe którymi.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  7. #127
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Cytat Zamieszczone przez Brzetek
    Czulu, muszę przyznać ci rację, pogmatwałem, aczkolwiek widzę, że wiesz co miałem na myśli.

    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Brzetek>
    Wymieniając ile razy jakieś słowo występuje w Biblii nie miałem zamiaru udowodnić czegokolwiek. Chciałem pokazać tylko, że Bóg nie tylko sądził i nagradzał. A tu nagle pewnego dnia stał się miłosierny i dobry. Był tak postrzegany od zawsze.
    Ja jednak odnoszę wrażenie, że jakieś do pojawienia się Jezusa postrzegano go inaczej. I moim zdaniem wynika to wielokrotnie z tekstu ST.
    Stary Testament obejmuje setki lat, przez ten czas owszem zmieniało się postrzeganie Boga i postępowanie Izraelitów ( w jakimś sensie przekłada się to na wyobrażenie Boga). Choćby dlatego Bóg wyznaczał proroków: by napominać i nauczać. Z mojej skromnej wiedzy w ST, Bóg zawsze był określany przymiotem miłości i dobra. Cechy które wcześniej przytoczyłeś (surowy, każący, wynagradzający) istnieją nie neguje ich. Nie zgadzam się tylko z tym, że jest niekonsekwencja w wizji Boga ST i NT. Hm... "wizja" jest ta sama, tłumaczenie (jaki jest Bóg) może być inne ze względu na aktualną świadomość lub zapotrzebowanie społeczne.
    Mk12, 28 Zbliżył się także jeden z uczonych w Piśmie, który im się przysłuchiwał, gdy rozprawiali ze sobą. Widząc, że Jezus dobrze im odpowiedział, zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?» 29 Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest9: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. 30 Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. 31 Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych». 32 Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. 33 Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary». 34 Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

    Żydzi to nie byli monolitem. Istniały różne ugrupowania religijne (m.in.esseńczycy, saduceusze, faryzeusze), które interpretowały pismo trochę w inny sposób. Przykładowo faryzeusze wierzyli w zmartwychwstanie ciał i uważali że Mesjasz będzie osobą która odtworzy królestwo Izraela (polityczne). Saduceusze natomiast nie wierzyli w zmartwychwstanie ciał i uważali, że Mesjasz przyjdzie przede wszystkim jako odnowiciel duchowy. Jezus natomiast zmartwychwstał w ciele i odnowił Izraela (naród wybrany) w sercu.
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Jezus po prostu powiedział, że miłość (miłosierdzie) jest najważniejszym z przymiotów Boga.
    Jezus całkowicie zmienił wizję Boga. Gdyby tak nie było, to jak myślisz, dlaczego część żydów, zwłaszcza hierarchów miałaby mieć coś przeciwko?
    Na szybko:
    1. Ponieważ "burzył ład społeczny".
    2. Wytykał obłudę hierarchów i uczonych w piśmie.
    3. Mówił, że jest synem Bożym.
    4. Namawiał do nawrócenia. Kiedy ktoś Ci ciągle truje byś się zmienił. Nadchodzi moment kiedy są tylko dwa rozwiązania
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Mimo, że rodzice zapewniają bezpieczeństwo i dobrobyt. Wiele dzieci nie dziękuje rodzicom za to co mają lecz ma ich w pogardzie (przepraszam, że nie potrafię trafniej napisać. Mam nadzieje, że domyślisz się co chciałem w porównaniu pokazać).
    Izraelici mogli sobie na swojego Boga narzekać, ale w świętych pismach to nie mogło się znaleźć. Bóg miał być gwarantem porządku i władzy wyższych, kapłańskich sfer, nie można było podkopywać jego autorytetu.
    Trochę prowokujące pytanie.
    " Wj 6, 28 Gdy Pan przemawiał do Mojżesza w ziemi egipskiej, 29 powiedział mu wtedy Pan: «Ja jestem Pan! Powiedz faraonowi, królowi egipskiemu, wszystko, co ci powiedziałem». 30 A Mojżesz tak się tłumaczył przed Panem: «Oto mówienie sprawia mi trudność6. Jakże więc faraon zechce mię słuchać?»"
    Jest Mojżeszem :wink: a mimo to wymawia się i tłumaczy.
    " Wj 14, 12 Czyż nie mówiliśmy ci wyraźnie w Egipcie: Zostaw nas w spokoju, chcemy służyć Egipcjanom. Lepiej bowiem nam było służyć im, niż umierać na tej pustyni»."
    Izraelici przerażeni nadciągnięciem Egipcjan panikują i nie zgadzają się z Mojżeszem (wolą Bożą). Jest atmosfera buntu.

    "Izj 57, 1 Sprawiedliwy ginie, a nikt się tym nie przejmuje. Bogobojni ludzie znikają, a na to nikt nie zwraca uwagi. Tak to się gubi sprawiedliwego, 2 a on odchodzi, by zażywać pokoju. Ci, którzy postępują uczciwie, spoczywają na swoich łożach.
    3 Lecz wy zbliżcie się tutaj, synowie wiedźmy, potomstwo wiarołomnej i nierządnicy! 4 Z kogo się naśmiewacie? Na kogo otwieracie usta i wywieszacie język? Czyż wy nie jesteście dziećmi przestępstwa, potomstwem nieprawego łoża? 5 Wy, którzy płoniecie żądzą pod terebintami i pod każdym zielonym drzewem, mordujecie dzieci na ofiarę w jarach, w rozpadlinach skalnych. 6 Gładkie kamienie potoku są twoim działem, one to, one - twoją częścią wylosowaną. Im też w ofierze wylewałaś płyny, ofiarowałaś obiaty. Czyż mam być z nich zadowolony? 7 Na górze wielkiej i wysokiej tyś rozłożyła swe łoże, tam też wstąpiłaś, żeby składać ofiary. 8 Postawiłaś twój znak rozpoznawczy1 za bramą i za słupami odrzwi. Tak, z dala ode Mnie się odkrywałaś, weszłaś i rozszerzyłaś swe łoże. Ugodziłaś się o zapłatę z tymi, których łoże umiłowałaś; pomnożyłaś z nimi twój nierząd, patrząc na stelę. 9 Udałaś się do Molocha z olejkiem, użyłaś obficie twych wonnych olejków. Wysłałaś daleko swych gońców2, aż do Szeolu się zniżyłaś. 10 Utrudziłaś się tyloma podróżami, ale nie powiedziałaś: "Dosyć!" Odnalazłaś żywotność twej siły, dlatego nie osłabłaś. 11 Kogo się lękasz i boisz, że Mnie chcesz oszukać? Nie pamiętasz o Mnie, nie dajesz Mi miejsca w twym sercu. Czyż nie tak? Ja milczę i przymykam oczy, a ty się Mnie nie boisz. 12 Objawię Ja twoją sprawiedliwość i twoje uczynki nieużyteczne. 13 Gdy będziesz wołać, niech cię ocalą twe obrzydłe [bożki]! Ale wiatr je wszystkie rozwieje, wicher je porwie. Kto zaś ucieknie się do Mnie, posiądzie ziemię i odziedziczy moją Świętą Górę. "
    Powstrzymam się od komentarza jak Izraelici traktowali "własnego" Boga.
    Na koniec jeszcze z Jeremiasza
    "8, 1 1 W owym czasie - wyrocznia Pana - wydobędą z ich grobów kości królów judzkich, kości ich przywódców, kości proroków, kości mieszkańców Jerozolimy. 2 I rozrzucę je przed słońcem, księżycem oraz całym wojskiem niebieskim, których oni kochali, którym służyli, za którymi chodzili, których szukali, którym oddawali pokłony. Nikt ich nie pozbiera ani pogrzebie, lecz staną się nawozem na powierzchni ziemi. 3 Wszyscy pozostali będą wybierać raczej śmierć niż życie, ilu ich tylko zostanie z tego przewrotnego plemienia po wszystkich miejscach, po których ich rozproszę - wyrocznia Pana Zastępów. 4 I powiedz im: To mówi Pan:Czy nie powstaje ten, co upadnie? Albo czy nie zawraca ten, co zabłądzi? 5 Dlaczego więc buntuje się ten lud [jerozolimski] i trwa bez końca w odstępstwie? Trzyma się kurczowo kłamstwa i nie chce się nawrócić? 6 Uważałem pilnie i słuchałem: nie mówią, jak trzeba. Nikt nie żałuje swej przewrotności, mówiąc: "Co uczyniłem?" Każdy biegnie dalej swoją drogą niby koń cwałujący do bitwy. 7 Nawet bocian w przestworzach zna swoją porę, synogarlica, jaskółka i żuraw zachowują czas swego przylotu. Naród mój jednak nie zna Prawa Pańskiego."
    Czyli tak jak napisałeś nie ma wprost krytyki Boga. Jednak autorytet jego niejeden raz został "nadszarpnięty" postępowaniem Izraela.
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    A co powiedzieli by Izraelici, którzy wiele razy doznawali "kary boskiej". Wspominając choćby Niewole Asyryjską, Babilońską i "Grecką".
    Wydaje mi się, że również nie byli zadowoleni, ale mimo wszystko to przecież chyba Izrael miał być "narodem wybranym" to z nim Bóg zawarł przymierze i jego miał wspierać, nie? Wg. ST innych to zabolało.
    Poza tym śmieszna wydaje mi się wizja Boga, który wybiera sobie garstkę takich, a nie innych ludzi i czuwa tylko nad nimi.
    Choć kto wie, może po prostu się bawił. Wydaje mi się, że może to być jedyne "sensowne" uzasadnienie.
    Bóg jest każdego (czyli nad każdym czuwa) niezależnie czy ktoś go uważa czy nie.
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Nie rozumiem dlaczego determinujesz postępowanie Boga. Skoro Bóg chce niejako współdziałać z ludźmi to to czyni.
    A ty co właśnie zrobiłeś, jeśli nie zdeterminowałeś jego postępowania? Jako ludzie w rzeczywistości nic o nim niewiedzący musimy tak się bawić
    Coś tam o Nim wiemy...
    Raczej nie zdeterminowałem ponieważ
    Cytat Zamieszczone przez Brzetek
    No oczywiście, po jaką cholerę Bóg miałby się przemęczać? Przecież już w ST zrobił swoje i to powinno nam wystarczyć na kilka następnych milionów lat.
    nie napisałem jak powinien postępować, tylko jak postępuje
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Chciałem Ci powiedzieć, że bardzo bym się cieszył gdybyś osobiście doświadczył Boga i nie musiałbyś już wierzyć.
    Mogę wiedzieć z jakiej miejscowości jesteś?
    Ja też bym się bardzo z tego cieszył. Oczywiście jeśli nie było by to oznaką utraty zmysłów Jednak póki Bóg tego nie zrobi, udowadniając mi tym samym, że nie jest wytworem mojego umysłu, nie widzę powodu by zakładać jego istnienie, zwłaszcza w takiej formie w jakiej propagują to największe religie. Jestem, jak najbardziej, otwarty na możliwość jego istnienia.
    Św. Paweł miał takie doświadczenie, że trudno mówić o "przywidzeniu" hehe... Natomiast św. Faustyna długo miała wątpliwości czy nie jest w złudzeniu. Życzę Ci byś doświadczył Boga takiego jakie będzie najlepsze dla twojej osoby
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    To tylko moja subiektywna opinia, ale moim zdaniem katolicy którzy żyją wiarą są dzisiaj dyskryminowani i wyśmiewani. Nie wiem co za tchórz wystawiał by się dobrowolnie na możliwość wyśmiania.
    Ależ mi nie o to chodziło. Miałem na myśli odwagę zrozumienia, że żadna wyższa siła nam nie pomaga i nam nie pomoże. Jaki odwagę do samodzielnego, niczym nie krępowanego myślenia i wyciągania wniosków.
    I weź pod uwagę, że rozumnego katolika trudno wyśmiać. A, że akurat w tej masie przeważają hipokryci, niezdolni do samodzielnego myślenia, to nie ma się czemu dziwić.
    ... Samodzielne myślenie w naszych czasach? Ja jakoś zadziałam. W GW piszą, że pachołek klechów- trzeba samodzielnie myśleć! Na to z NCZ-u masoni nie myślą- uważajcie trzeba samodzielnie myśleć... I tak w kółko Macieju.

    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Trudno poważnie odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Bo aby było wiadomo jak by się potoczyło życie, trzeba by mieć dwa równoległe modele jeden gdzie się żyje jak się żyło i drugi "powierzony".
    Oczywiście, chciałem jedynie zmusić cię do przemyślenia tej kwestii zastanowienia się nad nią.
    Po zastanowieniu się myślę, że postanowienie może wpłynąć na to, że zaproszę piękną dziewczynę na randkę, zacznę uczyć się chińskiego i zostanę prezydentem (itd.) ale nie będę "przenosić gór' :]
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Bóg zmienia życia tak jak się nawet nie marzyło. Wyznaczenie sobie celu rzadko kiedy ma cokolwiek z tym wspólnego.
    No tylko i wyłącznie dlatego, że nie wierzy się w własne możliwości oddając swoje życie w ręce przypadku, co właśnie ty prezentujesz.
    Jestem na tyle duży, że w zakresie jaki znam samego siebie wiem na co mnie stać. Jakaś nowość może nastąpić jeśli siebie w jakiś sposób bardziej poznam. Przypadek to by był jakbym wszedł na jezdnie i zobaczył czy przejdę cały. Nie powierzam się przypadkowi

  8. #128
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Nie zgadzam się tylko z tym, że jest niekonsekwencja w wizji Boga ST i NT. Hm... "wizja" jest ta sama, tłumaczenie (jaki jest Bóg) może być inne ze względu na aktualną świadomość lub zapotrzebowanie społeczne.
    Możesz doprecyzować? Jaka, spójna wg Ciebie, jest wizja Boga w przekazie ST i NT?

    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Bóg jest każdego (czyli nad każdym czuwa) niezależnie czy ktoś go uważa czy nie.
    Zatem jak wytłumaczysz motyw "narodu wybranego"?
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  9. #129
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Nie zgadzam się tylko z tym, że jest niekonsekwencja w wizji Boga ST i NT. Hm... "wizja" jest ta sama, tłumaczenie (jaki jest Bóg) może być inne ze względu na aktualną świadomość lub zapotrzebowanie społeczne.
    Możesz doprecyzować? Jaka, spójna wg Ciebie, jest wizja Boga w przekazie ST i NT?
    Bóg kocha ludzi. Miłosierdzie Boże nie jest wymysłem NT. W ST bardziej (niż w Nowym) zaakcentowane jest to, że Bóg każe ludzi, że jest sędzią, jest zazdrosny itd. Tylko, że ponad tym wszystkim jest jego miłosierdzie, które dotyka skruszonych i chcących się nawrócić.
    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Cytat Zamieszczone przez Batatas
    Bóg jest każdego (czyli nad każdym czuwa) niezależnie czy ktoś go uważa czy nie.
    Zatem jak wytłumaczysz motyw "narodu wybranego"?
    Wytłumaczę tak jak potrafię czyli w sposób bardzo ułomny
    Bóg wybrał sobie Izraelitów ponieważ tak chciał. Do niego należała decyzja czy kogokolwiek obdarzy szczególną łaską. Mógł ją ofiarować, Egipcjanom, Asyryjczykom , Indianą itd., mógł też zatrzymać ją dla siebie.
    Przez proroka Izajasza albo Jeremiasza (teraz nie pamiętam) Bóg mówił, że zawrze nowe przymierze z ludźmi, przymierze w ludzkich sercach. Nowy "lud wybrany" z wszystkich narodów. Mowa tu oczywiście o Jezusie, który zawarł z nami takie przymierze. Czytając Biblię jeszcze przed narodzeniem Jezusa, występuje określenie ludzi bojących się Boga, którzy więżą w niego ale nie są żydami. Z kontekstu wydaje mi się, że oni też otrzymywali łaski "zarezerwowane" dla Izraelitów. Tylko tyle potrafię dziś napisać. Dobrej nocy.
    Batatas

  10. #130
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bóg jest zły?

    Należy pamiętać, że wybraństwo Izraela nie znaczy wcale przekleństwa innych narodów. Wręcz przeciwnie, może być nawet postrzegane jako sposób ich uświęcenia.
    Bóg nie zapomina o ludziach, ale to ludzie zapominają o Bogu. Trudno się dziwić, że narody uprawiające nierząd sakralny, palące pierworodnych swoim bożkom, składające ludzi w ofierze, aby zyskać sobie przychylność w budowaniu domów/ miast, czyniące sobie bożków na swoje podobieństwo, czczące żaby, płazy, ryby, Słońce, Księżyc zasłużyły sobie w myśl Listu do Rzymian na dzień Gniewu i odrzucenie.

    Ze względu na Abrahama Izrael stał się Narodem Wybranym. Jakub i Mojżesz, a później Samuel, Dawid i Prorocy to wielcy strażnicy tego Przymierza.

Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213

Podobne wątki

  1. co jest...
    By Dirt in forum Magistratum (Rome II - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-01-2014, 22:28
  2. Ile to jest w metrach?
    By artilery detonator in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-09-2010, 08:28
  3. co to jest ogółem
    By anna223 in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-04-2010, 13:04
  4. Gra nie jest po polsku :/
    By Godlike in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 04-03-2010, 07:20
  5. Co jest nie tak??
    By Ja, Klaudiusz in forum Warsztat rusznikarza (Empire: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-09-2009, 15:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •