Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Gra Massagetami

  1. #1
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach

    Gra Massagetami

    Bonusy kulturowe:
    Horda: +2 do maksymalnej liczby werbowanych oddziałów w rodzimej prowincji
    Maruderzy: +10% do przychodów z łupienia i plądrowania

    Bonusy frakcyjne:
    Niechęć do ludów wschodu: Duża kara do stosunków dyplomatycznych z frakcjami wschodnimi (niechęć kulturowa)
    Poczucie niepodległości: +10% do obrony w zwarciu dla wszystkich oddziałów walczących na własnym lub sojuszniczym terytorium
    Pasterski tryb życia: +20% do przychodów generowanych przez budynki hodowlane


    Bonus kulturowy jest u Massagetów dość przydatny. Zwiększenie werbunku pomaga zarówno na początku gry, jak i w przypadku wybuchu wojny domowej około stolicy. Jego drugą część też prawdopodobnie wykorzystamy, z racji, tego że te czynności są potrzebne do ukończenia kampanii.
    Bonusy frakcyjne, w tym przypadku, wyglądają jak nieśmieszny żart. Dostajemy 10% obrony w zwarciu na własnym terenie, w przypadku kiedy: po 1 nomadowie powinni być ofensywni, po 2 mamy tylko konnych miotaczy i jazdę szturmową, którzy bazowo maja po kilka(naście) punktów obrony więc 10% z tego wychodzi ok. 0. Kary do dyplomacji ze wschodem mogą wciągnąć nas w konflikty z Selucydami i ich satrapiami, co jest dość uciążliwe. Jedynie zwiększenie dochodów z naszej głównej gałęzi gospodarki jakoś ratuje sytuację.
    Wojsko Massagetów jest najtrudniejsze w prowadzeniu. Mają oni standardowy wybór łuczników i całkiem spory jazdy szturmowej, jednak brakuje im konnicy walczącej w zwarciu lub jej zamienników, więc nawet mały błąd na polu bitwy, w najlepszym wypadku, będzie skutkował poważnymi stratami. Co prawda na początku nadrabiamy to piechotą, jednak dość szybko staje się ona za słaba. Ich jednostką charakterystyczną są katafrakci. Dostęp do nich wymaga trochę czasu, a ich koszt jest wysoki, jednak warto w nich zainwestować (tych z łukami lepiej sobie odpuścić, bo są mało opłacalni), gdyż potrafią wnieść dużo dobrego do armii.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  2. #2
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Jestem ciekaw czemu ta nacja nomadów jest aż tak mało popularna że nikt nic o niej nie pisze. Zastanawiałem się czy nimi nie zagrać (katafrakci), ale w moim przypadku trochę głupio nie zacząć Scytami.

    W sumie to kolor taki nieciekawy ma ta nacja.
    Bonusy są bardzo słabe, w sumie jedne z najgorszych. Bonus obrony zadziała tylko na katafraktach, reszta jednostek ma wysoko ofensywny charakter... Przy czym nie mam pojęcia czemu ograniczyli go do obrony. Chyba miał to być kontra/kontrast z Roksolanami (ci atakują, a ci mają się bronić). Ten przychód z handlu jest w zasadzie wyłączony z początkowej rozgrywki (aż doczłapiemy się do morza śródziemnego) przez niechęć do ludzi wschodu, a z drugiej strony przez niechęć do ludów nomadów u Roksolan.
    Pozycja startowa też troszeczkę gorsza niż sąsiedzi.

    Co do jednostek to w sumie nieciekawie, bo mają wyśrodkowane to co inni (Scytowie łuki, Roksolanie zwarcie) + katafraktów.

    Dobrze widzę że tylko oni mają katafraktów z łukami?

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  3. #3
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Fatalne bonusy, kompletny brak piechoty, jazda nie jakaś rewelacyjna, nieciekawe położenie, trudno się dziwić że nikt nie chce nimi grać

  4. #4
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Bonus fatalny to prawda. Jazda pozostałych nomadów nie jest dużo lepsza i mają taką samą piechotę. Położenie też tylko trochę lepsze.

    Część ludzi lubi przecież takie niesprzyjające warunki (grałem Swebami i Epirem przed wzmocnieniami) a tu nic.

    A może to o nazwę nacji chodzi? Za mało rozpoznawalna?

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  5. #5
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 839
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Cytat Zamieszczone przez ituriel32 Zobacz posta
    A może to o nazwę nacji chodzi? Za mało rozpoznawalna?
    Myślę że tu jest co najmniej 50% powodu. Każdy choć trochę słyszał o Scytach, siedzący w temacie b. dużo, Masagetowie zaś kompletnie nierozpoznawalni u początkujących, u znawców zawsze w cieniu Roksolan czy Scytów.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  6. #6
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach
    Bonus obrony zadziała tylko na katafraktach
    Ten bonus działa tylko na piechocie, która ma ok 50 obrony. Obrona katafraktów to 25,a ich przeżywalność bierze się z wysokiego pancerza, na który bonus nie działa.

    Co do popularności, to według osiągnięć na Steamie Massagetowie są najpopularniejszymi nomadami. Po nich są Scytowie, a na końcu Roksolanie, jednak te różnice są bardzo małe. Wszyscy mają po około 0,3%.
    Co do naszych stron to wybieramy raczej Scytów, bo o nich wie się najwięcej, albo Roksolanów, bo Sarmaci. W innych stronach świata popularność Massagetom mogą nabijać katafrakci.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  7. #7
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Ja na bank nimi zagram bo tylko oni mają katafraktów zwykłych i z łukami.
    Od rome1 mam słabość do tej nie praktycznej jednostki (ani siły uderzenia zwykłych katafraktów, ani mobilności lekkich konnych łuczników). A w rome2 gdzie są oszczepnicy i potężny strzał u łuczników to będzie śmiesznie. W zasadzie to myślałem że Armenia będzie ich mieć, a tu zonk.

    Choć znając życie najpewniej się ich nie doczekam, bo zdążę wygrać zanim będę mógł ich werbować. Dużo technologi trzeba do nich opracować?

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Pograłem parę tur i ustawiłem się na modłę Scytyjską (konne łuki), niestety brakowało mi tu strasznie tych amazonek z zasięgiem 150. Będę musiał poczekać jakiś czas aż zapomnę jak się grało Scytami.

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  8. #8
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    Do Katafraktów z łukami potrzeba technologię ,,Taktyka konnicy "(5 technologia wojskowa z rzędu ) i budynek ,,Królewskie stado "( 4 poziom farmy ).
    ,,Vae Victis"


  9. Użytkownicy którzy uznali post Polemajos za przydatny:


  10. #9
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Czyli trzeba doliczyć jeszcze technologię za budynek rolniczy. Ale teraz już Ilirów kampanie gram, więc będzie musiało poczekać.

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  11. #10
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Wypadło na to że gram Masagetami.
    Początek nie był zły, szybka wojna z Khorasmi, następnie Dahae i Partią. No i tu się śmiesznie zrobiło: mnie na trzech regionach stać było na 32 jednostki, a partów na 38 jednostek (w tym 5 najemnych). Miałem z nimi walki podjazdowe bo agentami strasznie mnie stopowali. Do tego do moich drzwi zapukali Roksolanie którzy podbili Sarai. Działania dyplomatyczne z nacjami wschodu nie przyniosły żadnych rezultatów. Dzięki rozbudowy miast znalazły się pieniądze na powołanie następnej armii w stolicy którą odpierałem ataki Roksolan i później ze wsparciem szpiega przeszedłem do skutecznego kontrataku.

    Niestety w Nisa nie mogłem zaprowadzić ładu z powodu różnic kulturowych. Do tego wojny zaczęły mi wypowiadać nacje wschodu: Aria, Arachosia, Partawa. Tylko jedną turę cieszyłem się z pokoju na północy bo wojnę wypowiedzieli mi Aorsi.
    Wojna na południu idzie średnio, niby wygrywam ale nie umiem utrzymać zdobyczy.

    Za to mam spokój z Baktrią, ponieważ jej wojska wylądowały w Syrii.



    Na jakikolwiek handel nie mam szans, pierw muszę się przebić przez wrogów.

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •