Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 158

Wątek: Where West meets with East 3.0 - dyskusja

  1. #11
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Statystyki liczbowe to kwestia drugorzędna, często jednostka z 2x gorszymi statystykami gromi tą z lepszymi- bo kluczem są cechy jednostek, one robią ogromną różnicę. Ja tam w statystyki się nie mieszam, bo są one zrobione według określonych reguł, a nie widzi mi się twórcy, tak by nacje były dobrze zbalansowane.

    Co do moda, to nie będą sprawne własne i szybkie bitwy, nie jestem też pewien czy dobrze działa inwazja mongołów, nie jestem ekspertem od skryptów, ale Zyndram coś z tym działał i mówił, że powinno działać.

    Co do restytucji frakcji, będę z tym kombinował jak będę miał czas. Ale frakcje nie upadają szybko, bo AI ma zaawansowane ustawienia wasalizacji, więc skrypt i tak rzadko by działał.

  2. #12
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Ale frakcje nie upadają szybko, bo AI ma zaawansowane ustawienia wasalizacji
    Rośnie moje zainteresowanie tym projektem. Działa to też w stosunku do gracza?

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  3. #13
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Oj tam, damy radę, bardzo mi się podoba jednostka Polscy rycerze gwardii .
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  4. #14
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez ituriel32 Zobacz posta
    Rośnie moje zainteresowanie tym projektem. Działa to też w stosunku do gracza?
    Tak. AI samo proponuje sojusze, zawieszenie broni, wasalizacje, zgadza się na pokój i wasalizację gdy mocno przegrywa. Buduje forty, szkoli morze agentów, szkoli wojska różnych jakości i typów (zależnie od typu taktyki), zawiera sensowne sojusze, walczy pasywniej lub agresywniej. Typy działań wojennych, rozbudowy gospodarki, doboru budynków do budowy i agentów do szkolenia są podzielone na 16 różnych stylów dopasowanych historycznie do frakcji. Każda frakcja ma takie same zapisy dot. dyplomacji. AI na początku w pierwszej turze, zależnie od poziomu trudności dostaje duże bonusy by wyrównać szanse przy podboju "rebelii", niezależnych prowincji, potem bonusy nie są już zbyt duże w porównaniu do innych modów, a gra i tak jest trudna. Wszystkie surowce handlowe są dużo warte, najlepsi kupcy będą mogli zarabiać po kilkatysięcy, dlatego warto będzie bawić się kupcami, gdzie w podstawce za handel były takie grosze, że zwyczajnie rzadko komu chciało się tych kupców przestawiać. Desanty morskie również dobrze działają lecz nie dla każdej frakcji (zależne od stylu walki AI). AI nie ugania się bezmyślnie po mapie, broni mostów, robi zasadzki i stara się nie rozdzielać sił, wycofuje się gdy ma zbyt mało sił, rzadko kiedy blokuje porty wywołując wojnę. Nie pamiętam jakie tam jeszcze bugi były na innych AI ale tu ich nie ma. Wiadomo, czasem się zbuguje i coś głupiego zrobi ale to urok medka.


    Edit: Co tam jeszcze było... hm np. jeśli zaatakujemy jednostkę stojącą przy mieście to przeważnie to wojsko się zwyczajnie wycofa, a nie wyciągnie garnizonu miasta na pole walki.


    To opis starszej wersji mojego AI do Bellum:



    Dyplomacja

    Dyplomacja oparta jest na wielu czynnikach ale uproszczając jest mniej więcej tak:

    Ze względu na poziom trudności:

    Poziom vh- AI traktuje gracza jako największe zagrożenie, w związku z tym stara się zawiązywać przeciwko niemu sojusze i dążyć do wojny z graczem. Frakcje AI uważają gracza za najgroźniejszego rywala i ma bonusy dzięki którym łatwiej zawiązywać sojusze przeciwko graczu.
    Poziom h- AI traktuje gracza jako duże zagrożenie i stara się zawiązywać przeciwko niemu sojusze oraz dążyć do wojny lecz w znacznie mniejszym stopniu niż na VH. Jeśli frakcja będzie sąsiadowała z potężnym państwem zaczną działać polecenia wyszukiwania sojuszu przeciwko takiemu przeciwnikowi, dzięki temu komputer sam może zaproponować sojusz frakcji gracza i być lojalnym sojusznikiem.
    Z tym, że na hard gracz już nie jest często pierwszym celem najazdu sąsiadów o ile nie ma wroga imperium przeciwko, któremu frakcje chciałyby zawiązać koalicję. Biorąc główne cele inwazji, gracz byłby zawsze drugim celem do wojny po wrogu- imperium (trzeci to najsłabszy sąsiad) ale na AI będzie działać dużo pomniejszych czynników, które mogą spowodować, że AI da spokój frakcji gracza (jest tak na wszystkich poziomach trudności), np:
    Jeśli sąsiadująca frakcja będzie potencjalnym celem dla sojuszników, to priorytet inwazji na tą frakcję się zwiększy, z każdą kolejną wojną odrobinę wzrasta priorytet inwazji na frakcję cel, z każdym stopniem pogorszenia się relacji zwiększa się priorytet ataku na cel i z każdym pogorszeniem reputacji odrobinę zwiększa się priorytet ataku na cel i wiele innych.
    Poziom n- AI stara się tworzyć koalicje przeciwko potęgom, państwom znacznie silniejszym od nich i dążyć do ich osłabienia. Jeśli nie ma takich państw AI będzie chciało podbić gracza (no gdyby od razu najsłabszego sąsiada to wierzcie, kampania byłaby nudna ). Jeśli nie graniczy z graczem i z zagrażającym mu imperium to atakuje najsłabszego sąsiada ale nie ma tu żadnych dodatkowych poleceń nakazujących walkę z graczem, więc wystarczą odrobinę złe stosunki z tym najsłabszym sąsiadem, a z naszą frakcją poprawne by AI wolało skierować inwazję przeciwko niemu.

    Ogólnie:

    Jeśli priorytety inwazji nie przekroczą odpowiedniego minimalnego pułapu to komputer nikogo nie będzie atakował (poza rebeliami).

    Przez zastosowanie polecenia inwazji oportunistycznej w opcjach działań wojennych i podboju rebelii komputer czasem będzie ignorował polecenia dyplomatyczne (np zaatakuje nadgraniczne miasto, gdy jest słabo bronione mimo, że może to wywołać wojnę na dwóch frontach, zdarza się to rzadko), a i bez tego AI w medku się buguje i pewno mogłoby się to zdarzać.

    Sojusze- jeśli nie są dobrane przeciwko jakiemuś przeciwnikowi, którego AI uznaje za cel, z którym chciałoby walczyć są bardziej paktami o nieagresji. Oczywiście są polecenia mówiące o ataku na wspólnych wrogów ale jeśli nie dotyczy to ataku na wroga- imperium to szansa na to, że ten atak na wspólnych wrogów osiągnie największy priorytet działania jest mała- szczególnie na vh.

    Przygotowania do wojny:

    Taktyka odpowiadająca za inwazję jest bardzo ospałą doktryną, dlatego komputer będzie zazwyczaj gromadził jakiś czas siły na granicy zanim zdecyduje się uderzyć. Za to będzie szkolił jak najlepsze jednostki oraz agentów, nie zdziwcie się gdy ulubionego generała zabije zabójca AI Nie jest to jednak zbytnie ułatwienie dla graczy (bo gracz mógłby się zawczasu zorientować, że nadchodzi inwazja, a AI traciłoby element zaskoczenia), bo to, że AI gromadzi siły na granicy nie musi oznaczać, że chce atakować. Przy określonych sytuacjach (np. gdy gracz nie proawdzi żadnej wojny z sąsiadem, a AI z nim graniczy) AI ma trzymać garnizony na granicy tak samo jakgdyby toczyło z neutranym przecież graczem wojnę. Ta funkcja przykładowo może się wyłączyć gdy AI ma kilku wrogów, wtedy powinno wszystko wysyłać na zagrożony front.

    Walka:

    - najważniejsze jest dążenie do oblegania osad, w to komputer ładuje cały potencjał militarny na froncie, czasem może i nie jest to najlepsze rozwiązanie ale na silniku starego medka nie ma co przesadzać z finezją, bo potem komputer pląta się bezmyślnie po mapie i głupieje, potem jest nakaz atakowania celów w zasięgu, więc czasem do oblężenia podejdzie druga armia, lub zaatakuje ona armię stojącą obok miasta i pomagającą w obronie, potem jest z najmniejszym priorytetem nakaz walki oportunistycznej, która w pewnych sytacjach ma wszystko "gdzieś" i ignoruje wszystkie ustawienia AI ale dzięki temu AI jest znacznie inteligentniejsze i potrafii lepiej wykorzystać niespodziewane sytuacje. Jako, że AI najbardziej chce oblegać miasta, to czasami zdarzy się, że ominie nasze wojska stojące np. na brodzie rzeki i pójdzie naokoło by oblężyć miasto, lub ominie silnie bronione miasto by zaatakować słabo bronione,
    - komputer ogólnie szkoli wojska dobrej jakości, lepszej niż na większości modów,
    - dodatkową zaletą tej taktyki jest umiejętność brania twierdz głodem- AI nie atakuje dopóki nie ma pewności, że wygra, pod uwagę jest brany wynik starcia automatycznego,
    - komputer potrafi również zwerbować najemników, czego często nie obserwowałem grając na inncyh AI,
    - oczywiście potrafi też wyskoczyć z zalewem agentów w pewnych okolicznościach, szczególnie to było widać w upierdliwych kupcach, ale tego w EB2 raczej się nie doświadczy ,
    - gdy AI wypowiada wojnę to przy długiej granicy potrafi zaatakować w kilku miejscach, co może porządnie zdemolować nieuważnego gracza (mam nadzieje, że honorowo nie używacie niehistorycznej opcji wczytaj grę),
    - samych agentów AI również wykorzystuje lepiej,
    - w AI istnieją również desanty, komputer potrafi przywalić naprawdę dobrą inwazją morską, może nie działa to idealnie ale działa w porównaniu do innych AI naprawdę dobrze, a jeśli tak nie jest to z chęcią bym się przyjrzał zapisom AI, które robi to lepiej

    Obrona:

    -tutaj starałem się tak ustawić tak AI aby nie dało się atakować miast przez uderzenie w stojące obok jednostki i niszczenie garnizonu w polu, myślę, że nie jest z tym tak źle jak w innych AI,

    - jeśli współczynnik sił na froncie jest odpowiedni AI broni się w oparciu o brody itp, robi zasadzki w lasach, wielokrotnie sam dałem się złapać na to, że komputer ustawia 2 oddziały w lesie, ja widzę słaby oddział, atakuje, on się wycofuje, więc go gonię, a tu przy ataku pokazuje mi się druga armia również ukryta w lesie, tyle, ze 2 razy silniejsza Nie jest to częste ale czasem komp potrafi na starym medku zrobić fajne sztuczki. Szkoda, że twórcy tak słabo wykorzystali potencjał AI w podstawce


    Na poziomie N komputer często potrafić wysłać armię by pomóc nam w oblężeniu, potrafi pomóc w bitwie, nawet zdarzyło się, że odbił oblężenie miasta. Na poziomie H też to się zdarza ale rzadziej. Na poziomie VH komputer jest po prostu chamski.

    Poziom bardzo trudny jest stworzony po to, by było trudno, a nie po to by bawić się w jakieś sojusze i wiecznych przyjaciół. Nawet na poziomie normalnym jeśli wspólne interesy się skończą jedynie relacje 10/10 lub 9/10 powinny nas uchronić przed końcem sojuszu jeśli nasz sojusznik nie toczy aktualnie żadnej wojny z sąsiadem, bo jeśli toczy wojnę z kimś, z kim nie jest sąsiadem to w ogóle tego nie liczy jako wojnę.

  5. #15
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Cytat Zamieszczone przez Piter Zobacz posta
    Co do moda, to nie będą sprawne własne i szybkie bitwy, nie jestem też pewien czy dobrze działa inwazja mongołów, nie jestem ekspertem od skryptów, ale Zyndram coś z tym działał i mówił, że powinno działać.
    Ale jak to? To znaczy,że nie będziemy mogli rozgrywać bitew?
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  6. #16
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez EliminatorT Zobacz posta
    Ale jak to? To znaczy,że nie będziemy mogli rozgrywać bitew?
    Tylko na mapie kampanii.

  7. #17
    Stolnik Awatar HellVard
    Dołączył
    Jul 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    95
    Otrzymał 158 podziękowań w 102 postach
    Cytat Zamieszczone przez Piter Zobacz posta
    Tylko na mapie kampanii.
    Co Ty piterus za głupoty wygadujesz? Ot, przed chwilką zrobiłem sobie bitwę Kijów vs Tatarzy i wszystko gra

  8. #18
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    @Piter,

    Nie zobaczę - nie uwierzę. Takie rzeczy to tylko w Erze, a wiadomo jak skończyła Era.



  9. #19
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez HellVard Zobacz posta
    Co Ty piterus za głupoty wygadujesz? Ot, przed chwilką zrobiłem sobie bitwę Kijów vs Tatarzy i wszystko gra
    Ale szybka bitwa dalej nie działa, z własną też miałem problemy, widać się naprawiła przy poprawie któregoś z bugów, który namierzyliśmy z jakiegoś innego powodu

    Szkoda, że są zrobione wszystkie jednostki zarówno mongołów jak i tatarów, a nie ma kto dobrze zaprogramować skryptów od inwazji.

  10. #20
    Stolnik Awatar HellVard
    Dołączył
    Jul 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    95
    Otrzymał 158 podziękowań w 102 postach
    Haha, nigdy nie testowałem szybkiej bitwy, rezultat mnie zaskoczył Czego, jak czego, ale bitwy "morskiej" się nie spodziewałem Na szczęście ten tryb to akurat najmniejszy problem.

Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •