Strona 105 z 203 PierwszyPierwszy ... 55595103104105106107115155 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 041 do 1 050 z 2027

Wątek: Co aktualnie czytacie?

  1. #1041
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    Przeczytał właśnie "Drogę" Cormaca McCarthy... Gorąco polecam fanom literatury survivalowo-apokaliptycznej. Dawno tak nic mnie nie wzruszyło jak ta książka. Niby nic się tam nie dzieje. Tak na prawdę większość stanowią opisy i szczątkowe dialogi przypominające monologi głównego bohatera. Ale ma to niesamowity klimat! Jeśli zaś chodzi o fabułę: ojciec i syn (dziecko) wędrują samotnie przez zniszczoną, wyjałowioną Amerykę. Gdzie na każdym kroku można spotkać "złych" ludzi jedzących innych ludzi. Mało akcji, ale jak coś się dzieje to jest dosyć szokujące. Serdecznie polecam, w sumie to każdemu. Na podstawie ksiażki nakręcono film z Theron i Aragornem. Sam go nie widziałem, ale słyszałem, że jest dobry ;

  2. Użytkownicy którzy uznali post Volomir za przydatny:


  3. #1042
    Salvo
    Gość
    Aż mnie zaciekawiłeś, jak skończę sagę wiedźmina (powrót po 6 latach), to na pewno sięgnę!

    PSlus za Rusta na avatarze

  4. Użytkownicy którzy uznali post Salvo za przydatny:


  5. #1043
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2014
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    38
    Otrzymał 23 podziękowań w 17 postach
    krolowie-przekleci-tom-1.jpg
    "Królowie przeklęci" Druona

  6. #1044
    Podkomorzy Awatar szwejk
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Lasy Północy
    Postów
    1 804
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    211
    Otrzymał 362 podziękowań w 267 postach
    "Królowie przeklęci" są super. Nic a nic się nie starzeją. Też polecam.

    Ja dorzucam też powieść w 6 tomach o Bolesławie Chrobrym. Z początku trudno się czyta. Trzeba przestawić się na staropolskie słówka, których jest tam sporo. Akcja toczy się z początku powoli (jak to w puszczy...), ale już po 100 stronie wciąga czytelnika jak bagno.
    Osobiście uważam tę powieść za gotowy scenariusz do serialu historycznego. Tylko dać współczesny język, podrasować parę wątków i wyszłaby produkcja, przy której "Wikingowie" mogliby się schować...

    "A teraz słuchajcie wy, ludzie z NATO! Bombardujecie ścianę, co nie przepuszczała potoku afrykańskiej migracji do Europy, ścianę, co stopuje terrorystów . Tą ścianą była Libia. Rujnujecie ją. Wy - idioci. Za tysiące migrantów z Afryki, za wsparcie terrorystów będziecie płonąć w piekle. I tak będzie".

    Mu'ammar al - Kaddafi

  7. #1045
    Stolnik Awatar kirlan
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    1 141
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    19
    Otrzymał 15 podziękowań w 12 postach
    A ja właśnie powróciłem do dawno odłożonej i już skończyłem :
    http://cdn4.swistak.pl/a.swistak.pl/...807183_400.jpg
    (wybaczcie że link, ale normalnie nie chce mi wstawić obrazka - wydziwia że URL nie teges)
    --------------
    Pojęcia nie mam jaki to gatunek: fabularyzowany dokument powieść faktograficzna? w każdym bądź razie ten sam co Dywizjon 303: fakty lekko tylko odziane pisarską peleryną.
    -----------
    Wybitnym bym tego nie nazwał, ale dobrze, miejscami bardzo dobrze napisane i wartościowe.
    =========
    PS: mam właśnie z taką okładką (a właściwie to obwoluta)
    i kilkoma częściowo wydartymi kartkami. Dlatego historię "Bielska" poznałem z kilkoma lukami
    "Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy."

  8. #1046
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Okres II rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów był dla mnie całkowicie nieznany, głównie z racji tego, że tamtą wojnę przykrywało 2 lata późniejsze powstanie kościuszkowskie, będące okresem ciekawszym i pokazującym jeszcze większą nienawiść do ówczesnego władcy.
    Gdy pewnego dnia poszedłem do antykwariatu rozejrzeć się za książkami z cyklu Historyczne Bitwy, wpadła mi w oko publikacja autorstwa Piotra Derdeja o trzech bitwach okresu wojny w obronie Konstytucji 3 maja - Zieleńcach, Mirze i Dubience. Postanowiłem oddać za nią książkę K. Śledzińskiego - Zbaraż 1649.
    I tu takie małe dopowiedzenie - czytałem po raz drugi Zbaraż 1649, by sprawdzić, czy zarzuty na portalu historycy.org są wobec tej publikacji słuszne. Okazuje się, że tak - choćby w kwestii liczebności obu stron i opisu starcia. Uznałem, że ta książka to zwykły stek kłamstw i zarazem wyolbrzymianie liczebności wojska, czego nie powstydziliby się Rosjanie i twórcy filmów 1612 i Taras Bulba.
    Wracając do tematu - gdy wymieniłem książkę za Zieleńce-Mir-Dubienka 1792, od razu skierowałem się do domu w celu jej przeczytania.
    Początek nie jest zły, okładka jasno przedstawia starcie kawalerii narodowej z jegrami Rosji, co wygląda w miarę dobrze. Książka jest dedykowana dwóm zmarłym profesorom: Andrzejowi Zahorskiemu i Jerzemu Skowronkowi. Czy jednak ta publikacja jest dobrym oddaniem czci tym nauczycielom? Zaglądając na koniec do bibliografii mamy aż 10 stron z tytułami książek, które pan Derdej użył do napisania swej książki. Najwięcej z nich są tworem ludzi żyjących w tamtym okresie, m.in. Tadeusza Kościuszki czy samego króla Stanisława Poniatowskiego.
    Od razu pierwszy zgrzyt - dlaczego głównie używano cytatów wyjętych prosto z ich pamiętników? Rozumiem, że to ma nadać klimat publikacji, ale jeśli pierwszy raz ktoś czyta w staropolszczyźnie, to brzmi to trochę jak czytanie bolszewickiej agitacji przez głównego bohatera w 1920: Bitwa Warszawska, czyli dość zabawnie. Jest jednak o wiele gorzej.
    Opisy bitew są nie tyle nieczytelne, co niezrozumiałe. Sam opis bitwy pod Zieleńcami to z 2-3 strony, a to było jedno z ważniejszych starć w tamtym okresie. Doliczmy do tego miotanie wydarzeniami w bitwie na poziomie typowego Rosjanina i brawo - mamy nieczytelny obraz starcia. Ja rozumiem, że miała to być książka poświęcona całej wojnie w obronie Konstytucji 3 maja, ale bez przesady - autor mógł dokonać czytelniejszego opisu bitwy i przede wszystkim dłuższego, bo pozostawia niedosyt. Ale to jeszcze nic, poza nieczytelnymi obrazami bitew mamy też mało czytelne mapy, co również ubija stan książki.
    Brakuje mi również rozdziału o taktyce wojsk polskich i rosyjskich - tu mam na myśli same manewrowanie na polach bitew i co najważniejsze - uzbrojenia i ubioru obu stron konfliktu. Co mnie boli, bo można było wycisnąć więcej materiału o tym okresie jak na taką książkę, która ma łącznie 160 stron + bibliografia i mapy. Nawet obrazy to tylko portrety dowódców, władców i bitwy, ale nie ma żadnych obrazów wojaków. Jednak duży plus autor otrzymuje ode mnie za to, że próbował polemizować z innymi zarzutami innych autorów odnośnie ilości sił zmierzających do Warszawy w lipcu 1792 roku - zawsze lubiłem polemikę autorów książek, co dodawało chęci na zwrócenie się ku danemu dziełu
    Bardzo mi się podobała książka Piotra Derdeja o Kamieńcu Podolskim, lecz przy czytaniu Zieleńców przez chwilę myślałem, że to nie Derdej pisał, ale później zrozumiałem, że czytam po prostu ciężkostrawną publikację. Jako, że to jedna z nielicznych książek, tak opisujących okres tej mało znanej mi wojny Rzeczpospolitej, wymierzam jej ocenę 5.5/10 - książka dobra na jednorazowe przeczytanie, lecz by bardziej zrozumieć bitwy takie jak Zieleńce, polecam książki z cyklu zwycięstwa Rzeczpospolitej, która niedawno zaczęła wydawać swe książki.




    Teraz pora zabrać się za Kanny 216 p.n.e. Janusza Sikorskiego.

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  9. Następujących 2 użytkowników podziękowało Arroyo za ten post:


  10. #1047
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 839
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    A ja nad morze zabrałem

    i czyta się wyśmienicie.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  11. Użytkownicy którzy uznali post Gajusz Mariusz za przydatny:


  12. #1048
    Stolnik Awatar Piner
    Dołączył
    Oct 2014
    Lokalizacja
    Warszawa
    Postów
    840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    316
    Otrzymał 124 podziękowań w 97 postach
    Super!Choć to był czas eksperymentów to jednak już na początku U-booty były super-bronią.Ja jeszcze utknąłem z Niemieckimi dywizjami pancernymi (brak czasu a i jezyk niemiecki dodaje do pieca )
    Nie Talleyrand,napatrz się pan,nasłuchaj i nawąchaj aż do mdłości.Żeby pertraktować o pokoju,trzeba znać jego cenę.- Napoleon ( film z 2002 roku)

    - Czy to wystarczy?
    - Nie. Ale widok jest wspaniały
    .- (Napoleon 2002) Napoleon obserwujący początek wielkiej szarzy pod Eylau.

  13. #1049
    Zbanowany
    Dołączył
    Apr 2012
    Postów
    293
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 19 podziękowań w 15 postach
    Cytat Zamieszczone przez Arroyo Zobacz posta
    czytałem po raz drugi Zbaraż 1649, by sprawdzić, czy zarzuty na portalu historycy.org są wobec tej publikacji słuszne. Okazuje się, że tak - choćby w kwestii liczebności obu stron i opisu starcia. Uznałem, że ta książka to zwykły stek kłamstw i zarazem wyolbrzymianie liczebności wojska, czego nie powstydziliby się Rosjanie i twórcy filmów 1612 i Taras Bulba.
    Co do opisu stracia to Śledziński przepisywał na ogół z pracy Frąsia, który z kolei nie znał współczesnych bitwie planów umocnień, i stąd m. in. błędy
    Natomiast co do liczebności to armia kozacko-tatarska liczyła nieco mniej niż 300 000 ludzia z tym, że do boju było z tego 60 % (w swojej pracy szacowałem ok. 50 % z sił kozackich i 40 % z tataraskich a więc nieco za mało)
    Najwięcej na temat obrony Zbaraża znajdziesz w mojej pracy na ten temat:
    http://napoleonv.pl/opis/3856473/bit...azem-1649.html


    Wracając do tematu - gdy wymieniłem książkę za Zieleńce-Mir-Dubienka 1792, od razu skierowałem się do domu w celu jej przeczytania.
    Opisy bitew są nie tyle nieczytelne, co niezrozumiałe. Sam opis bitwy pod Zieleńcami to z 2-3 strony, a to było jedno z ważniejszych starć w tamtym okresie. Doliczmy do tego miotanie wydarzeniami w bitwie na poziomie typowego Rosjanina i brawo - mamy nieczytelny obraz starcia. Ja rozumiem, że miała to być książka poświęcona całej wojnie w obronie Konstytucji 3 maja, ale bez przesady - autor mógł dokonać czytelniejszego opisu bitwy i przede wszystkim dłuższego, bo pozostawia niedosyt. Ale to jeszcze nic, poza nieczytelnymi obrazami bitew mamy też mało czytelne mapy, co również ubija stan książki.
    W internecie jest książka Adama Wolańskiego o wojnie 1792 r., praca Derdeja to jej nieudolne streszczenie, warto za to sięgnąć do pracy Wolańskiego, gdzieniegdzie są tam co prawda nieścisłości, Wolański zupełnie nie zna się na ocenie strat (polskie podaje na podstawie źródeł rosyjskich a rosyjskie na podstawie polskich ) ale praca jest jasna, klarowna i zawiera dużo informacji
    Teraz pora zabrać się za Kanny 216 p.n.e. Janusza Sikorskiego.
    Kanny mi osobiście się podobały, myślę że z tych 3 pozycji które wymieniłeś to jedyna którą warto przeczytać

  14. #1050
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Cytat Zamieszczone przez romanrozynski Zobacz posta
    Co do opisu stracia to Śledziński przepisywał na ogół z pracy Frąsia, który z kolei nie znał współczesnych bitwie planów umocnień, i stąd m. in. błędy
    Natomiast co do liczebności to armia kozacko-tatarska liczyła nieco mniej niż 300 000 ludzia z tym, że do boju było z tego 60 % (w swojej pracy szacowałem ok. 50 % z sił kozackich i 40 % z tataraskich a więc nieco za mało)
    Najwięcej na temat obrony Zbaraża znajdziesz w mojej pracy na ten temat:
    http://napoleonv.pl/opis/3856473/bit...azem-1649.html



    W internecie jest książka Adama Wolańskiego o wojnie 1792 r., praca Derdeja to jej nieudolne streszczenie, warto za to sięgnąć do pracy Wolańskiego, gdzieniegdzie są tam co prawda nieścisłości, Wolański zupełnie nie zna się na ocenie strat (polskie podaje na podstawie źródeł rosyjskich a rosyjskie na podstawie polskich ) ale praca jest jasna, klarowna i zawiera dużo informacji

    Kanny mi osobiście się podobały, myślę że z tych 3 pozycji które wymieniłeś to jedyna którą warto przeczytać
    Aktualnie nie będę mógł zakupić Twojego dzieła z racji oszczędzania na jedną grę, ale książkę Wolańskiego sprawdzę, jak tylko nie będę mieć problemu. Kanny właśnie czytam i już jestem na rozdziale o Saguncie. Nawet ciekawie się czyta

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

Strona 105 z 203 PierwszyPierwszy ... 55595103104105106107115155 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Aktualnie gracie w ????
    By Wezo in forum Archiwum Tawerny
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 21:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •