Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Najlepszy dowódca XVIII

  1. #1
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    33
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Najlepszy dowódca XVIII

    Czołem!

    Interesuje mnie Wasza opinia na temat tego kto był najlepszym dowódcą w "XVIII wieku"(znaczy nie interesują mnie lata 1701-1800 tylko 1700-1789 ).

    Konkurencja jest naprawde bardzo dobra. Wystarczy przypatrzeć się dowódcom wojny o sukcesję Hiszpańską, czy dowódcom wojny siedmioleteniej.
    W kązdym razie do grona najlepszych dowódców tego okresu mozna zaliczyć: Egeniusza Sabaudzkiego, Johnaa Churchilla(księcia Marlborough), Claude'a Villarsa, Aleksandra Suworowa, Fryderyka Wielkiego czy też mojego faworyta Karola XII.

    Jak już wczesniej wspomniałem najbardziej cenię Karola XII za liczne zwycięstwa (mimo przewagi liczebnej wroga) w straciach z koalicją. Cenie go także za swego rodzaju zmianę Szwedzkiej strategii i taktyki na polu bitwy - wykorzystanie zachodnich i można powiedzieć polskich(nie twierdzę, że coś ściągał z naszej strategii, ale że doszedł samodzielnie do podobnych wniosków co my w XVI i XVII) doświadczeń wojskowych z XVI XVII wieku.

  2. #2
    Stolnik Awatar Piner
    Dołączył
    Oct 2014
    Lokalizacja
    Warszawa
    Postów
    840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    316
    Otrzymał 124 podziękowań w 97 postach
    Od siebie dodam naszych rodaków: Tadeusza Kościuszkę za jego talenty inżynieryjne i bitwę pod Saratogą oraz Kazimierza Pułaskiego za brawurowe rajdy kawaleryjskie( wzniecając wystąpienia antyrosyjskie na Litwie),równie niezwykłą obronę Jasnej Góry i za bitwę pod Charlston podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
    Nie Talleyrand,napatrz się pan,nasłuchaj i nawąchaj aż do mdłości.Żeby pertraktować o pokoju,trzeba znać jego cenę.- Napoleon ( film z 2002 roku)

    - Czy to wystarczy?
    - Nie. Ale widok jest wspaniały
    .- (Napoleon 2002) Napoleon obserwujący początek wielkiej szarzy pod Eylau.

  3. #3
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach
    No tak zestawiać kawalerzystę i inżyniera z wymienionymi wcześniej dowódcami.... ekhm, trochę nie wypada?

    Taktycznie może Karol XII najlepszy, ale strategia to u niego leżała i kwiczała, no cóż, ale kolo urodził się do wojny, to chciał mieć ją wszędzie....

    Visca el Barca!!!

  4. #4
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Dowódcy? Fryderyk II von Hochenzollern i Eugenio di Savoia. Zwłaszcza ten pierwszy, chociaż startował z pozycji kompletnego laika i przeciwnika nadmiernych zbrojeń.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  5. #5
    Stolnik Awatar Piner
    Dołączył
    Oct 2014
    Lokalizacja
    Warszawa
    Postów
    840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    316
    Otrzymał 124 podziękowań w 97 postach
    Cytat Zamieszczone przez Barsa Zobacz posta
    No tak zestawiać kawalerzystę i inżyniera z wymienionymi wcześniej dowódcami.... ekhm, trochę nie wypada?

    Taktycznie może Karol XII najlepszy, ale strategia to u niego leżała i kwiczała, no cóż, ale kolo urodził się do wojny, to chciał mieć ją wszędzie....
    Dlaczego nie wypada? Po za tym Zygmunt wymienił najlepszych kandydatów.
    Nie Talleyrand,napatrz się pan,nasłuchaj i nawąchaj aż do mdłości.Żeby pertraktować o pokoju,trzeba znać jego cenę.- Napoleon ( film z 2002 roku)

    - Czy to wystarczy?
    - Nie. Ale widok jest wspaniały
    .- (Napoleon 2002) Napoleon obserwujący początek wielkiej szarzy pod Eylau.

  6. #6
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Taa, oczywiście. W oczach konserwatysty wszystko "nie wypada". Kościuszko potrafił niewyszkoloną zgraję poborowych prowadzić na atak, który druzgocze wroga (Racławice). Był zdolnym oficerem jeśli chodzi o oblężenia - patrz Saratoga. Puławski z kolei miał doświadczenie w walce partyzanckiej i kawaleryjskiej. Oczywiście generałowie-demokraci nie powinni dowodzić, prawda?
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  7. #7
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach
    Dlaczego nie wypada? To jak porównywać mrówkę do słonia.... Po za tym z Kościuszki żaden wielki wódz nie był.

    Adrianku od Jaienicy, nie wrzucaj wszędzie tej swojej głupiej polityki oraz doczytaj o Puławskim....

    Visca el Barca!!!

  8. #8
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Wiem za co wezmę się po lekturze pomocnika historycznego "Rosja", Barsa. Za Vom Kriege Clausewitza. Padła tam taka ciekawa teza, której ty jak i inni nie rozumieją. "Wojna to kontynuacja polityki innymi środkami". Nie muszę chyba tłumaczyć, skąd mnie interesuje polityka zatem? I skończże z tymi argumentami ad personam, doprowadzają mnie do wściekłości (na co zapewne liczycie).
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  9. #9
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach
    No to polityczny Adrianku, powiedz mi co ma polityka czy demokratyzacja danego generała do jego umiejętności Bo piszesz teraz trzy po trzy.

    Gdyby temat brzmiał, kto był najlepszym admirałem w XVIII to tak, demokratyzacja wodza, a raczej inaczej, jakakolwiek demokracja na statku miałaby znaczenie..... a na lądzie, no oczywiście, że lepiej byłoby skończyć jakąś szkolę, ale przykład wielkiej rewolucji pokazał, że tak niekoniecznie musi być. Wiec co mnie do jasnej ciasnej obchodzi jakiś generał-demokrata, nie mówiąc o tym, że jeden z tych tu wymienionych Polaków nim nie był...

    ps. w Sztuce Wojny nic ciekawego za bardzo nie ma.... ot przynudza trochę Prusak.

    Visca el Barca!!!

  10. #10
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Słucham? Po prostu zauważyłem, że państwo demokratyczne też jest zdolne do stworzenia dobrego dowódcy. Patrz Patton, Montgomerry. Wiele zależy od uwarynkowań geopolitycznych - kadra oficerska kraju rozwija się podczas wojen, w wyniku zagrożenia tworzy plany. I nie ma tu znaczenia ustrój, Barsa. O to mi chodziło. Czyż Sobieski nie był dobrym dowódcą? Żółkiewski? Chodkiewicz? Sahajdaczny?
    Polska w XVIII popadła w stagnację wojskową, była wyniszczona III wojną północną, ponadto nieudolnie dowodzoną przez monarchę, który roił sobie wprowadzenie monarchii absolutnej i mało o swój kraj dbał. Kolejny monarcha musiał uciekać z kraju przed ruskim bagnetem. Jego następca był typem biesadnika, mało znał się na zarządzaniu, do tego pozwalał Prusakom na masowe fałszowanie monety. Co pomogło Polakom wyjść z kryzysu? Powszechna edukacja. Ustanowienie stałej armii. Studia wojskowe przyszłych oficerów za granicą. Kościuszko nie bez powodu jest bohaterem narodowym USA. Po prostu historia pokazuje, że dla kraju jest ważna westernizacja gospodarki i wojska. Społeczeństwa również. Kościuszko przegrywał z armiami typu wschodniego, w których nie dbano za bardzo o jakość żołnierzy i ich uzbrojenia. Po prostu był dowódcą typu zachodniego.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •