Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: kilka pytanek :) ck2

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2012
    Postów
    131
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    kilka pytanek :) ck2

    1. Nie mogę niektórym moim wasalom dawać hrabstw, gdy najade na wyślij pisze coś taiego " może mieć tylko 8 (10%) hrabstw w wasalnych teokracjach. Obecnie 9 (11,2%)." O co z tym chodzi? jak to rozwiązać?
    2. Opłaca się robić gwardię Wareską? I czy będę musiał kolesiowi dać ziemie? piewrszy raz jak na próbę włączyłem to jak ich stworzyłem to przybył jakiś Ali/Ale i nie miał wojsk, a jak dałem mu ziemie to starał się być niezależnym :/
    3. Da się podbić więcej niż jedną prowincje? (nie liczę krucjat) Na niektóre państwa ma casus belli na 5-6 prowincji a mogę tylko jedną sobie wziąć

    4 Jak walczyć na morzu? w sensie jak moje i wrogie statki stoją na tej samej prowincji to nie walczą, wróg spokojnie sobie wojsko transportuje.

    5. Jak przekonać małe państewka do wasalizacji? od czego to zależy?
    Ostatnio edytowane przez Alvadan ; 06-03-2015 o 22:39

  2. #2
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    1. Opisz dokładniej, kim grasz i komu chcesz dać.
    2. Opłaca się. W jakim sensie starał się być niezależnym? Założył frakcję?
    3. To zależy kim grasz i jakie masz roszczenia. Np. władcy pogańscy raz za życia mogą wypowiedzieć wojnę nawet o całe królestwo. Najczęściej w CK2 skubie się właśnie po jednej prowincji. Sytuacje, w których bierzesz większy "łup" są stosunkowo rzadkie i najczęściej dotyczą walki z przedstawicielami innych religii.
    4. W CK2 nie ma bitew morskich.
    5. Przede wszystkim od tego, czy dany władca podlega Twoim roszczeniom de jure (np. książę Mazowsza de jure podlega królowi Polski, więc król Polski może próbować pokojowej wasalizacji). Jeśli nie, oferta nigdy nie zostanie przyjęta. Musisz mieć też wyższą rangę i większą moc od celu wasalizacji. No i wypada mieć jako takie stosunki z owym władcą. W oknie negocjacji masz napisane, jaka jest szansa na przyjęcie propozycji. Jak najedziesz na to kursorem, to pod symbolami + i - masz podane "za" i "przeciw". Jeśli masz więcej "za" w tym oknie, to Twoja propozycja raczej zostanie przyjęta.

  3. #3
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2012
    Postów
    131
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Gram Bizancjum a raczej już Cesarstwem Rzymskim ^^. Chce dać wasalowi ziemie który ma już jakieś miasto/zamek/opactwo w hrabstwie, ale nie można, jedynie tym kupionym w intrygach mogę dawać hrabstwa
    Rozgryzłem już gwardie wareską. (wtedy nie wiedziałem, że powołuje się ich w oknie najemników xd).
    DZięki za odpowiedź , ale podczas dalszej gry pojawiło się inne pytanie
    1. Da się coś zrobić by nowy władca nie miał wielkich problemów na początku? Chodzi głównie o dziesiątki frakcji chcących różnych śmieci (frakcje popierające innych pretendentów w miare opanowałem, gdy władca jest stary morduje większość jego dzieci zostawiając jedynie tego najlepszego), problemem jest ograniczenie władzy króla (i tak mam ją na niskim poziomie, nie chce spaść do minimalnego, bo nie będe wstanie walczyć),wprowadzenie senioratu oraz niezależność (to jest najgorsze bo najwięcej osób na to idzie, na szczęście są rozrzuceni po całym państwie więc da się ich pokonać). Szkoda że nie można walczyć na morzu :9 łatwiej by się bojowało.

  4. #4
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    To i ja dołożę pytanie: jak zabić swoje potomstwo, po za uwięzieniem i ścięciem? Bo jak próbowałem zawiązać spisek to wyświetla mi się że żadne nie są dostępne :/.

  5. #5
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    Szczerze powiedziawszy nadal nie za bardzo wiem, o co chodzi. Musiałbyś opisać sprawę jeszcze bardziej szczegółowo. Prawdopodobnie chcesz dać tytuł postaci, która ma ich już za dużo i nie może przyjąć kolejnego bez podniesienia jej rangi, ale to tylko przypuszczenie. Zresztą popełniasz błąd, nigdy nie dawaj zbyt dużo ziem jednemu wasalowi, bo urośnie w siłę i może Ci zaszkodzić.

    Da się je zminimalizować. Odkrywaj technologie Majestatu, która ogranicza ujemny współczynnik za krótkie rządy. Każdorazowo przygotowuj się do sukcesji, ograniczaj na ten moment wojny, gromadź nieco złota na upominki i najemników, rozdawaj tytuły honorowe i zapraszaj kluczowe osoby do rady, podsyłaj dzieci do wychowania, spełniaj życzenia postaci (np. jak ktoś chce się ożenić, to go ożeń ), poprawiaj relacje z kluczowymi wasalami za pomocą kanclerza. Widzę, że likwidację zbędnych członków rodziny już opanowałeś, więc o tym nie wspominam. No i nie dopuść do powstania potężnych wasalów, którzy dzierżą kilka tytułów, bo to z reguły prowadzi do rebelii. Dbaj też o to, aby Twoje ziemie były w miarę blisko siebie, byś mógł szybko zmobilizować i połączyć swoje wojska. Do tego unikaj sytuacji, gdy Twój wasal powinien de jure podlegać komuś innemu, ale podlega Tobie. Wtedy masz ujemny modyfikator do stosunków. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz w danym księstwie jedną prowincję, a reszta należy do kogoś innego. Ten ktoś będzie chciał uzyskać kontrolę nad tymi ziemiami i najczęściej upomina się o to właśnie w momencie kryzysowym.

    Zabijanie potomstwa zostało mocno ograniczone, bo gracze zbytnio je wykorzystywali. Nie zawsze da się skutecznie doprowadzić do likwidacji niechcianych synów za życia ojca. Najlepszym sposobem jest zmuszenie potomka do buntu lub niehonorowego zachowania (np. odmawianie na prośbę o znalezienie żony). Wtedy można spróbować go uwięzić bez szargania stosunków z innymi postaciami. A jak siedzi w pierdlu, to nie trzeba go zabijać. Niech siedzi. Można też pozwolić działać innym. Ożeń któregoś syna z kobietą o wysokim współczynniku Intrygi, a ta najczęściej spróbuje zgładzić konkurentów swego męża do korony. Rzadko, bo rzadko, ale można spróbować wysłać synalka na wojnę z minimalnym oddziałem zbrojnych. Czasami wraca na tarczy. Jeśli gramy katolikami i mamy wolną inwestyturę, to można nadać kolejnym synom tytuły biskupie. Wtedy nie mogą dziedziczyć. Jeśli takowych nie mamy, lub nasi biskupi są młodzi i za szybko nie umrą, zawsze można zdobyć nowe biskupstwo.

  6. #6
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Hmm jeśli jest w więzieniu to niestety dalej podlega dziedziczeniu, ale ta opcja z biskupami to niezły myk,trzeba będzie przetestować. Przypomniało mi się za to kolejne pytanie, mianowicie czy będąc królem można zapobiec podczas sukcesji odłączeniu się od naszego państwa drugiego królestwa? Czy do tego trzeba być cesarzem?

  7. #7
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    Owszem, ale osoba ta siedzi w naszym lochu. Gdy do władzy dojdzie prawowity następca, ona nadal tam siedzi, a my mamy już możliwość założenia na niego intrygi. A jak nasz władca jest już naprawdę stary i wiemy że niedługo zejdzie, to możemy nie przejmować się relacjami i go po prostu zlikwidować. Z tym że to opcja ryzykowna, bo czasami staruchy żyją zaskakująco długo. Acha, i jeszcze jedno mi się przypomniało. Niekoniecznie trzeba zabijać. Daj mu/im za żonę lesbijkę lub podeszłą w wieku matronę. Brak dzieci, brak problemu. Po ich śmierci tytuły wrócą do Ciebie lub Twoich spadkobierców.

    O ile dobrze pamięta, to trzeba mieć odpowiedni typ dziedziczenia w obu królestwach. Jeśli masz gdzieś gavelkind, to następuje rozdział. Teoretycznie ustanowienie senioratu w obu królestwach sprawi, że oba przejmie jedna osoba, ale będzie to staruch. Można jednak próbować i jak się dobrze ułoży, to po pewnym czasie uda się w obu ustanowić primogeniturę. Tworzenie tytułu cesarskiego na pewno uniemożliwia uniezależnienie się królestw po sukcesji.

  8. #8
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2012
    Postów
    131
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Co do ilości ziem należącego do wasala. Większość ziem rozdaje mniej więcej w taki sposób. Biorę np miasto, klikam na nie prawym i biore opcje stwórz nowego wsala, a gdy już wszystkie ziemie są tak rozdane to w każdym hrabstwie wybieram jedną osobę która zostanie hrabią (każde hrabstwo ma innego hrabie ), jeżeli jestem w stanie stworzyć księstwo, to je tworzę a z hrabstw mu przyległych wybieram jednego hrabie który zostaje księciem. nie tworzę królestw, w moim panstwie jest tylko jedno królestwo, ale to przez moją nie uwagę ( podbił moich sąsiednich wasali i utworzył królestwo). Próbowałem zabijać synów podczas walk, ale ci chyba nawet do frontu sie nie zbliżali bo zawsze wracali żywi . ostatnio system dawania hrabstw padł i muszę kupować wasali z intryg. Miasta/ zamki mogę dawać normalnie.
    Wkurwiłem się na tą gre bo jak stworzyłem cesartwo dostałem pełno casus belli, wypowiedziałem wojne bułgarii (jak sprawdzałem w opcjach pisało że otrzymuje wszystkie podbite tereny, oraz prownicje na którą mam casus belli) walczyłem z 8 lat, a gdy podbiłem całą Bułgarię dostałem jedynie jedno księstwo. Co za bezsens, po co pisać, że otrzymam wszystkie tereny jak otrzymuje tylko te, o które wypowiedziałem im wojne.

  9. #9
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    Ok, już wiem, w czym leży problem. Najpierw uściślijmy terminologię. Zamki, miasta i świątynie w prowincji nazywa się holdingami. Postaci dzierżące dany typ holdingu mają rożne tytuły. Właściciel zamku to baron, miasta - major, a świątyni biskup. W każdej prowincji jest określona liczna "slotów" na holdingi. Część z nich jest już wybudowana, inne trzeba dopiero wznieść. I tu najważniejsza sprawa - każda prowincja ma holding główny, który decyduje o tym, jaki ustrój ma ta prowincja. Zamek = hrabstwo, miasto = republika, świątynia = teokracja. Ogromna większość prowincji ma za główny holding zamek, więc mówimy wtedy o hrabstwie. Ale można zmienić ustrój prowincji poprzez nadanie głównego holdingu postaci, która ma inny rodzaj holdingu w tej samej prowincji. I tak, nadając główny tytuł prowincji majorowi, tworzysz republikę, a nadając go biskupowi, tworzysz teokrację. Jednak państwa feudalne mają limit 10% dla tego typu ustrojów. W swoim państwie masz już 9 prowincji, których ustrojem jest teokracja, więc aby stworzyć 10 musisz powiększyć swoje terytorium. Nie za bardzo złapałem na początku, o co tu chodzi, bo sam nigdy nie tworzę teokracji i bardzo rzadko republiki.

    Jednym słowem robisz sobie bajzel w państwie. Jasne, można stworzyć kilka republik dla uzyskania większej kasy, ale trzeba to robić świadomie. Jak ja tworzę wasali? Wybieram postać, oceniam jego cechy (ważne, żeby nie miał cechy Ambitny, bo to są gwarantowane kłopoty). Jeśli postać mi pasuje, klikam prawym i wybieram "Grant landed title" (gram na angielskiej wersji językowej), czyli nadaj tytuł. Z listy wyświetlonych tytułów wybieram ten, który chcę nadać i po kłopocie. Jeśli grasz na poziomie cesarza czy króla, to nie opłaca się ręcznie nadawać wszystkich tytułów w ramach prowincji, chyba że chcesz tę prowincję zatrzymać. W innym wypadku nadajesz tylko zamki. Osoba, która dostanie główny holding w prowincji sama sobie obsadzi pozostałe holdingi, bo jako feudał nie może dzierżyć miast i świątyń bez kary. Nawet jeśli dasz zamek osobie nisko urodzonej, to w momencie jego otrzymania automatycznie staje się feudałem.

    Trzeba dokładnie czytać, o co będzie się toczyć wojna w wypadku podniesienia danego casus belli. Myślę, że po prostu coś źle zrozumiałeś. Przypuszczam, że zgłosiłeś roszczenie właśnie o to księstwo, więc w wypadku wygranej dostaniesz wszystkie tereny w ramach tego księstwa, niezależnie od tego czy zająłeś wszystkie prowincje w jego obrębie (co z reguły bardzo przybliża uzyskanie 100% w wojnie). Jeśli walczyłeś z królem Bułgarii, to nie mogłeś za jednym zamachem zająć całego jego państwa, bo nie miałeś ku temu odpowiedniego casus belli (musiałbyś podnieść roszczenie do tytuły króla Bułgarii). Musisz odczekać teraz 10 lat, bo tyle trwa rozejm, lub oczekiwać na śmierć albo Twojego władcy, albo króla Bułgarii, i wtedy wypowiedzieć wojnę o kolejne terytoria, do których masz roszczenia.

    Do tego pamiętaj, że grając na spolszczeniu możesz nadziać się na nieścisłości lub zwykłe błędy w tłumaczeniu. Każdy kolejny patch i dlc powoduje, że nieoficjalne spolszczenie jest coraz bardziej zabugowane.

  10. #10
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2012
    Postów
    131
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Dobrze że wyjaśniłeś mi te całe holdingi xd, ja zawsze dawałem miasta na główne holdingi lub biskupstwa (bo tylko ich mogłem dawać ), zamki mało kiedy dawałem bo i rzadko je widziałem xd, w państwie na pewno mam bajzel, ale z tym już nic nie zrobię xd. W państwie wasale ciągle się tłuką (nie ma dnia bez przerwy) Chciałbym zmienić ustrój na sukcesje agnatyczną, ale nie mogę . Fajnie by było jakby władca miał tylko jednego syna, łatwiej by było korone przekazać, a tak zawsze przed śmiercią władcy idą masowe mordy (ekskomunika ->więzienie -> śmierć ) Uzbiera pare tysięcy pobożności to jakoś leci, jak coś 8000 tyś orszaku starczy na wasala który nie chce iść do więzienia . Szkoda że wojsko od wasali skacze od poziomu 35k do 15k

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •