Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213
Pokaż wyniki od 121 do 127 z 127

Wątek: Potencjał ofensywny armii kawaleryjskich

  1. #121
    Podstoli
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    446
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Potencjał ofensywny armii kawaleryjskich

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Żółkiewski pisał jedynie -"Nieprzyjaciel też już był stanął w sprawie"
    Kłamiesz.
    Cytat Zamieszczone przez Stanisław Żółkiewski
    Nieprzyjaciel też już był stanął w sprawie. Wojsko cudzoziemskie Szwedów, jako się liczyli i brali pieniądze na dziesięć tysięcy jezdnych i pieszych, ale w podobieństwie nad ośm tysięcy coś ich mogło być, ci wzięli prawą rękę; a moskiewskie wojsko lewą, którego jako sam powiadał kniaź Dymitr Szujski, było więcej niźli czterdzieście tysięcy jezdnych i pieszych.
    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Ja wolę relację Hetmana i innych wiarygodnych uczestników bitwy, którzy w niej udział brali .
    Tylko póki co powołujesz się jedynie na relacje Żółkiewskiego która wcale nie potwierdza twoich tez.
    Kolejne twoje kłamstwo.
    Opisałem ustawienie wojsk tak jak to opisał Żółkiewski. Powoływałem się też na Makiewicza oraz innych autorów którzy badali tę bitwę.
    Wiele relacji jest nie do końca jasnych, ale twoje uporczywe przekręcenie moich wypowiedzi oraz ewidentne wypaczanie opisu bitwy podanego przez Żółkiewskiego nadają się na interwencję modera.

    Wesołych Świąt Życzę i żegnam.
    Zapamiętaj, ja głupiemu mogę ustąpić, ale nie pozwolę sobie wejść na głowę jego głupocie.

  2. #122
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Potencjał ofensywny armii kawaleryjskich

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Kolejne twoje kłamstwo.
    Opisałem ustawienie wojsk tak jak to opisał Żółkiewski. Powoływałem się też na Makiewicza oraz innych autorów którzy badali tę bitwę.
    Nie podałeś ani jednego cytatu źródłowego na poparcie swoich wydumanych tez ,ani na zanegowanie cytatów przytaczanych przeze mnie (za R.Sikorą) stwierdziłeś jedynie, że to brednie, nie podałeś też nic z Maskiewicza (na którym R.Sikora też się opiera i cytuję w opracowaniu ),cytaty z Żółkiewskiego podawane przez ciebie też absolutnie nie świadczą o tym, że R.Sikora się myli

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Żółkiewski pisał jedynie -"Nieprzyjaciel też już był stanął w sprawie"
    Kłamiesz.
    .
    Zaraz się poprawiłem czego już nie raczyłeś zauważyć, zatem daruj sobie te insynuację.
    Interwencja moda przydałaby się raczej za absurdalne niczym nie poparte negowanie przekazów źródłowych :roll: na takich 'historykach' już byś miał bana
    Przypominam, że negowałeś też bezpodstawnie źródła takie jak Łoś,Wierzbowski,Leszczyński nt Bitwy pod Warszawą 1656, i również nie podałeś nic na poparcie

    Wypadałoby też wspomnieć ,że owa praca R.Sikory została bardzo dobrze przyjęta w środowisku historycznym zajmującym się tym okresem, i jakoś nikt z szanowanych badaczy nie neguję tez w niej zawartych a tym bardziej nie posuwa się do twierdzenia, że autor piszę bajdy jak to robi ekspert exnowy
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  3. #123
    Zbanowany
    Dołączył
    Apr 2012
    Postów
    293
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 19 podziękowań w 15 postach

    Re: Potencjał ofensywny armii kawaleryjskich

    Chćby to, że pan hetman pisał, że Moskale na lewym skrzydle stali, a najemnicy na prawym.
    Hetman nie pisze, że na przedzie najemnicy stali, a za nimi dopiero Moskale.
    Ale na obrazie Boguszewicza malowanym pod jego nadzorem przed Moskalami stoi piechota i jazda cudzoziemska.
    Tak więc i hetman szykuje naprzeciw pułku Zborowskiego właśnie cudzoziemców.
    Jak więc widać w tej sprawie zgodne są źródła zarówno polskie jak i przeciwne, tylko tobie coś się roi że jedni kłamią a inni ... (właściwie nie wiem, ciężko cie zrozumieć).
    A może to problemy z czytaniem ze zrozumieniem i potrzebujesz wszystkiego ładnie rozrysowanego z wklejonymi obrazkami ?
    Wiele relacji jest nie do końca jasnych
    Jak bierzesz każdą z osobna to oczywiste
    Potraktuj je jak puzle-Sikora tak zrobił, ja sprawdzając jego ustalenia także, wszystko się zgadza.

  4. #124
    Zbanowany
    Dołączył
    Apr 2012
    Postów
    293
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 19 podziękowań w 15 postach
    Wypadałoby też wspomnieć ,że owa praca R.Sikory została bardzo dobrze przyjęta w środowisku historycznym zajmującym się tym okresem, i jakoś nikt z szanowanych badaczy nie neguję tez w niej zawartych a tym bardziej nie posuwa się do twierdzenia, że autor piszę bajdy jak to robi ekspert exnowy
    to nie do końca prawda, niektóre trezy są jak najbardziej negowane w dwóch artykułach polemicznych jakie powstały po napisaniu książki Sikory o Kłuszynie, ale akurat obaj polemiści zgadzają się zasadniczo z zaproponowanych przez Sikorę ustawieniem wojsk

  5. #125
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Nie wytrzymię. ExNowy głupoty wypisuje aż włosy dęba stają.
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  6. #126
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    33
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Cytat Zamieszczone przez K A M 2150 Zobacz posta
    Sikora lubi podawać duże liczby i bym na to u niego uważał. Ostatnio wytknąłem mu w artykule, w którym napisał, że po bitwie pod Mohylewem, 200 tysięczna armia RON wkroczyła na ziemie rusków, na co ja stwierdziłem że RON takiej armii nigdy nie wystawiło. Wtedy Pan Sikora odpisał, że te 200 tysięcy to w większości była czeladź. Niby w takim razie nie skłamał, bo z czeladzią to i mogło być tego woja 200 tysięcy, jednakże mógł to w tym artykule jaśniej opisać, bo tak ktoś czytając ten artykuł mógł zrozumieć, że RON mogło aż 200 tysięcy żołnierzy wystawić.
    W innych artykułach opisywał skąd tego typu liczby u Niego się pojawiają. Należy pamiętać, że jest to artyukuł popularno naukowy a nie naukowy.

    RON prawdopodbnie z teorytycznego punktu widzenia na bardzo krótko była wstanie powołać prawie 200 000. Wystarczy przyjrzeć się pomysłom Włądysłąwa IV a potem skonfrotować te wyobrażenia z bitwą pod Beresteczkiem i okaże się, że 180 000 było już w naszym zasięgu. Jak wiemy faktycznie nigdy RON tak licznej armii (chodzi mi o żołnierzy bez czeladzi) nie wystawił.

    ]P.S Tutaj podaje, że 200 husarzy Kazanowskeigo w otwartym polu biło 30 tysięcy Moskali, a gdy przybyło jeszcze 300 jeźdźców lekkiej jazdy to już całkiem wroga przegoniono o_0 Lepiej rozłóżcie na czynniki pierwsze ten artykuł, bo tutaj dopiero są wręcz niewiarygodnie rzeczy opisane, przy których wasze wątpliwości co do Kłuszyna się chowają
    Podaje źródła które świadczą o tym, że 30 tysięcy Moskali ( żołnierze + znacznie liczniejsza czeladź) zaatakowała Mohylew, a chorągiew husarii i potem lekka jazda walczyły w otwartym polu z jakimiś siłami rosyjskimi (pochodzącymi z tej 30 000 armii nie z całą armią) i odniosły sukces. Wkrótce nie koniecznie z powodu tej potyczki armia rosyjska się wycofało. Zważywszy na to, że wojska polskie mogły oprzeć się mury miejskie a wojska rosyjskie były niskiej jakości całe wydarzenie jest możliwe.

    Odnośnie wątpliwości odnośnie Kłuszyna. Jedyną osobą jakie tu takie wyraziła to użytkownik Ex Nowy. Niestety argumenty tego użytkownika bledną wobec dowodów podanych przez romanaróżyńskiego i Paskudnego pludraka

  7. #127
    Zbanowany
    Dołączył
    Apr 2012
    Postów
    293
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 19 podziękowań w 15 postach
    P przejrzeniu wątku okazało się że palnąłem głupotę:
    Znane są jedynie trzy przypadki, że szarża husarzy zalamała/zawachala się w ogniu.
    Raz pod Kumejkami husarze zatrzymali się pod ogniem, chwilę po tym jednak wykonali trzy kolejne szarże, które dotarły do taboru kozackiego i w końcu go złamały, w walkach tych brały też udział gorsze chorągwie, bo kozackie, te także wytrzymały
    Drugi raz gdzieś między Lubartwem/Lubarem a Cudnowem w 1660 roku kiedy dwie szarże husarii na pichotę zalamały się w ogniu ale trzecia załatwiła sprawę
    W istocie nic nie wskazuje na to by pod Kumejkami szarża husarzy załamała się od samego ognia, cytat na temat tej szarży brzmi tak (z listu M. Potockiego do Koniecpolskiego z 19 XII 1637): " W jakim byliśmy opale nie chcę bawić W M m m P pisaniem, który wiedzieć jaśnie raczysz sposób ich wojny, gdzie że się i konie od ognia rozpierały, musiały nieco odwrócić chorągwie zostawiwszy regimenty, które im wzajemnym opałem korespondowały. Tam komu osądzono umiera i żyje. Wzbudza Pan Bóg ledwie nie w tymże momencie, lecz śmiele rzekę w pół albo mniej pozdrowienia Najświętszej Panny ochotę rycerstwa, które za drugim i trzecim razem odwracając rozrywa dwie części taboru więtsze od czoła" wiedząc zatem o taborze można się więc domyślać że przy pierwszej szarży Polacków zatrzymały wozy taborowe i dopiero ogień z najbliższej odległości, zza tych wozów, zmusił do odwrotu. Podobnie zapewne też było z tym drugim starciu. Reasumując nie znamy żadnej szarży w której husarze zostaliby powstrzymani samym ogniem czy to strzelby czy dział !

Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213

Podobne wątki

  1. Rodzaje armii
    By Kearven in forum Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-01-2015, 23:23
  2. Liczba Armii
    By czembro in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-09-2013, 16:06
  3. Ustawienie Armii
    By RanMar in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-01-2013, 08:56
  4. wzmocnienie armii
    By leszard in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 19:01
  5. [ROZWIĄZANE] Przesuwanie armii
    By Jazon92 in forum Castra Romana (Rome: TW, BI - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 19:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •