Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 77

Wątek: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

  1. #1
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    62
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Co myślicie o tym, jak historia jest nauczana w polskich szkołach i rozumiana przez współczesnych Polaków? Mnie osobiście wkurza kilka rzeczy

    Pokutujące do dziś romantyczne mity
    Cały czas najprostszą metodą, by zasłużyć sobie na pamięć potomnych jest śmierć w beznadziejnej i skazanej na klęskę walce. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że "na wojnie nie chodzi o umieranie za ojczyznę. Chodzi o sprawienie, by tamte s*****ny umierały za swoją" (G. Patton). Jesteśmy dumni z narodowych katastrof, takich jak powstanie styczniowe będące wzorowym przykładem parodii wojskowości. Do dziś panuje absurdalny mit, że Polska jest Chrystusem czy Winkelriedem narodów i nasze porażki nie wynikają z naszych błędów, tylko ze sprzysiężenia obcych sił zła przeciwko Polskiemu Narodowi Wybranemu.

    Nierozumienie bismarckowskich zasad Realpolitik oraz zasad polityki wg Machiavellego
    Wiele razy szlag mnie trafiał, gdy słyszałem w szkole o tym, jak to źli, okropni władcy Rosji, Prus i Austrii dokonali rozbioru Polski. Gdy zwróciłem uwagę na to, że głowy tych państw robiły to, co robić powinny - wykorzystali słabość przeciwnika by wzmocnić swoje państwa zostałem nazwany heretykiem. Wina moim zdaniem leżała tylko i wyłącznie po stronie naszych ostatnich królów, którzy dopuścili do sytuacji, w której rozbiory stały się możliwe. Pretensja do władców R,P i A jest równie uzasadniona jak pretensja kibica Legii do piłkarza Wisły, że ten strzelił bramkę warszawskiemu klubowi. Polska w grała w tę samą grę co władcy R, P i A. W wieku XVI i XVII robiła to dobrze i była potęga. W XVIII pojawiły się błędy, które doprowadziły do katastrofy. Rozbiory nie były konsekwencją Męczeństwa Chrystusa Narodów tylko indolencji naszych władców.
    Bez zrozumienia pomyłek z przeszłości na da się budować przyszłości.

    Niechęć do patriotyzmu pozytywistycznego
    Zamiast szczycić się takimi postaciami jak np. H. Cegielski, jesteśmy dumni z ludzi prowadzących naród na stracenie.

  2. #2
    Gość

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Zgadzam się z Tobą całkowicie. Polska nadal tkwi w swojej głupocie, korupcji i mylnych poglądach. Zachłysnęła się zachodem, nie wychodząc jeszcze z ruin wschodu. I skutki pogłębiają się do dziś. Nasza historia to potwierdza.

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Masz racje. Zgadzam się z wszystkimi 3 punktami.
    Co do nauki historii w szkole, to ludzi wcale nie obchodzi czy przyjdzie im się nauczyć o największym zbrodniarzu czy o mężu stanu który uratował ojczyznę. Dla ludzi to obowiązek w szkole i nie wiele ich to obchodzi, zależy im tylko na zdaniu/zaliczeniu egzaminu czy sprawdzianu. Stąd bierze się obojętność na historię i brak zainteresowania nią. Stąd nie dziwne że nikomu nie chce się zastanowić, kto rzeczywiście bardziej zasłużył się dla ojczyzny, nieszczęsny poeta który rozpacza, że nie może wziąć udziału w powstaniu, czy człowiek który uratował niejedną bitwę swą inicjatywą. Ludzie nieświadomie uczestniczą w świętach patriotycznych, pamiętają tylko jak ktoś kiedyś opowiadał o bohaterach, a pani w szkole mówi pięknie o nieszczęśliwych powstaniach, które rzeczywiście często były katastrofalnie prowadzone i pięknych "patriotach"-poetach na emigracji.
    Ktoś kiedyś powiedział że Polakom najlepiej wychodzi partyzantka.- Może to i racja. Zawsze robiliśmy z siebie męczennika, ale w chwili zagrożenia potrafiliśmy się zjednoczyć. Polska jako gracz polityczny przegrała i padła ofiarą zaborców, w wyniku błędów leżących u podstaw wolności szlacheckiej. Brawo jednak, że znaleźli się ci którzy prawdziwie potrafili wywalczyć wolność a nie tylko śpiewając i tęskniąc do wolności.

  4. #4
    Chłop Awatar S.P.Q.R
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Historia do umiejętność wyciągania wniosków. Mimo, iż nasza ojczyzna ma 1000 lat na karku, to nie posiedliśmy tej umiejętności. Cały czas brniemy w te same błędy. A najgorsze jeest przekonanie, że coś się nam należy. Cąły czas żyjemy w złudnym przekonaniu, że za naszae zasługi powinnismy otrzymywac nagrodę.

  5. #5
    Witia
    Gość

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Co do nauki historii w szkole, to ludzi wcale nie obchodzi czy przyjdzie im się nauczyć o największym zbrodniarzu czy o mężu stanu który uratował ojczyznę. Dla ludzi to obowiązek w szkole i nie wiele ich to obchodzi, zależy im tylko na zdaniu/zaliczeniu egzaminu czy sprawdzianu. Stąd bierze się obojętność na historię i brak zainteresowania nią. Stąd nie dziwne że nikomu nie chce się zastanowić, kto rzeczywiście bardziej zasłużył się dla ojczyzny, nieszczęsny poeta który rozpacza, że nie może wziąć udziału w powstaniu, czy człowiek który uratował niejedną bitwę swą inicjatywą
    A po cholerę ma ich obchodzić ? Jeden interesuje się historią, inny biologią, trzeci ekonomią.

    Was może denerwować brak zainteresowania Piłsudskim, a mnie indolencja matematyczna humanistów. Coś z tego wynika ? Chyba nie uważacie tych ludzi za gorszych ?

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Tak, chodziło mi o to że Ci ludzie myślą tak jak im podadzą. Nic o tym nie wiedzą, a ja nie wiem nic o np. chemii czy matematyce. Nie uważam nikogo za gorszego. Znam za to wielu matematyków itp. którzy gardzą humanistami ( mam na myśli nie takich według zasady " nie umiem matematyki to znaczy że jestem humanistą")
    Ale to chyba wybiega poza temat

  7. #7
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Racja Racja i jeszcze raz Racja ! Polacy sami sprzedawali siebie i nie chcieli dobra narodu tylko naszego mimo ze nienawdzie norodu rosyjskiego to podczas zaborow postąpil bym dokładnie tak jak oni zajmując polske ... Polski naród ma w sobie głupotę i wszystko to co najgorsze oraz jest zacofany intelektualnie to smutna prawda...a rosjanie to dno moralne i życiowe

  8. #8
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    155
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Ja myślę, że problem leży w nauczycielach i w ogóle w ich pokoleniu (do pokolenia 70 powiedzmy). Ci ludzie żyli w czasach komuny, gdzie polska była zależna więc aby to zmienić musieli walczyć. W czasie walki ważna jest propaganda, my jesteśmy dobrzy, a tamci są źli. I ja to rozumiem, lecz mnie to również drażni. Na lekcjach historii takie tematy jak "Chrzest Polski" czy "Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI wieku" są prowadzone od koziej d**y, a już jeżeli chodzi o powstania czy II wojnę światową nauczyciele walą wykłady. To ma związek z tym co na początku napisałem. Wydaje mi się natomiast, że nasze pokolenie powinno się skupić właśnie na chwalebnych naszych dziejach, gdzie byliśmy częścią Europy i każdy się z nami liczył. W końcu myśmy dyktowali warunki Moskwie do 1612 roku!!! (pomijając szczegóły). Dlatego ci, którzy chcą się być nauczycielami historii w przyszłości, wydaje mi się, że tematy z powstań powinni coś tam powiedzieć, a powinni strzelić wykład o Polsce Mieszka I i Bolesława Chrobrego, czy też Rzeczpospolitej Obojga Narodów 1550 - 1650.

    PS. Bo Polska jest i trzeba kraj wzmocnić.

    Cytat Zamieszczone przez MiCz
    Racja Racja i jeszcze raz Racja ! Polacy sami sprzedawali siebie i nie chcieli dobra narodu tylko naszego mimo ze nienawdzie norodu rosyjskiego to podczas zaborow postąpil bym dokładnie tak jak oni zajmując polske ... Polski naród ma w sobie głupotę i wszystko to co najgorsze oraz jest zacofany intelektualnie to smutna prawda...a rosjanie to dno moralne i życiowe

    Czemu sądzisz, że Polski naród był zacofany? Rzeczpospolita była krajem demokratycznym, głosowali obywatele, takie cudo jak nakaz sądowy my mieliśmy już w XV wieku (bądź wiek później, nie pamiętam dokładniej). Czy to czasem nie jest tak, że dostaliśmy po d**ie, że byliśmy za dobrzy? Rusek patrzył na Polaka jak na śmiertelnego wroga, Polak na Ruska, jako człowiek, z którym można się dogadać. Tolerancja i demokracja zniszczyła Rzeczpospolitę, Imperium Rzymskie i Grecję. Teraz demokracja robi to samo z innymi państwami.
    Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co się trafi.

    1990. Prezydent ZSRR dostaje pokojową nagrodę Nobla.
    1991. Koniec ZSRR.
    2009. Prezydent USA dostaje pokojową nagrodę Nobla...
    2010. ...?

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Tu napisałem o tym jak myślą dziś ludzie po części. Nie ma tu nic o tym że Polacy są zacofani. Widzę jakieś dziwne interpretacje moich postów :?

  10. #10
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    155
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pojmowanie historii przez współczesnych Polaków

    Mój błąd, wybacz Chodziło mi o post MiCz'a :roll:
    Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co się trafi.

    1990. Prezydent ZSRR dostaje pokojową nagrodę Nobla.
    1991. Koniec ZSRR.
    2009. Prezydent USA dostaje pokojową nagrodę Nobla...
    2010. ...?

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lokalne Polaków rozmowy
    By kirlan in forum Agora
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 29-06-2016, 19:08
  2. Największy z Polaków w historii!
    By LEGION in forum Agora
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 24-02-2014, 20:47
  3. Medieval & Shogun na współczesnych kartach grafiki
    By mut in forum Medieval & Viking Invasion
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-07-2013, 15:48
  4. Przyszłość jest dla polaków piękna???
    By MiChAl I wspaniały in forum Agora
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 19-01-2010, 14:10
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-12-2009, 15:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •