Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: powiesci historyczne schylek imperium

  1. #1
    Zbanowany
    Dołączył
    Mar 2016
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    powiesci historyczne schylek imperium

    Znacie jakies dobre powiesci historyczne gdzie akcja umiejscowiona jest w schylkowym okresie Imperium Rzymskiego III-V wiek?

  2. #2
    Podstoli Awatar Krwawy_Baron
    Dołączył
    Jul 2014
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    447
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    65
    Otrzymał 50 podziękowań w 43 postach
    Polecam Belizariusza Roberta Gravesa, opowiadającego o życiu tytułowego bohatera, którego cesarz Justynian wysłał na odzyskanie dawnego Cesarstwa Zachodniego - tylko że to jest po podanych przez Ciebie ramach czasowych. No ale przecież powiecie, że Antyk skończył się w 476! Otóż w Bizancjum i na Bliskim Wschodzie antyk trwał aż do inwazji Arabów i hellenizacji Ces. Wschodniorzymskiego

  3. #3
    Zbanowany
    Dołączył
    Mar 2016
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Podalem ramy czasowe III-V wiek bo generalnie interesuje mnie zachod rzymski.nigdzie nie wnosilem tezy, ze antyk skonczyl sie za Odoakra, w 476r Wszystko zalezy co stoi za wypadkowa konca starozytnosci: mentalnie, politycznie, kulturowo czy jak?
    Natomiast ces. wschodnie nigdy nie "hellenizowalo" sie bo te ziemie na dlugo przed Konstantynem byly pod wplywem kultury greckiej i orientalnej, a Bizancjum stworzylo tego synteze.

  4. #4
    Podstoli Awatar Krwawy_Baron
    Dołączył
    Jul 2014
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    447
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    65
    Otrzymał 50 podziękowań w 43 postach
    Cytat Zamieszczone przez zig&sharko Zobacz posta
    Podalem ramy czasowe III-V wiek bo generalnie interesuje mnie zachod rzymski.nigdzie nie wnosilem tezy, ze antyk skonczyl sie za Odoakra, w 476r Wszystko zalezy co stoi za wypadkowa konca starozytnosci: mentalnie, politycznie, kulturowo czy jak?
    Spokojnie, napisałeś III-V wiek, a z racji tego że Belizariusz dzieje się później to chciałem uzasadnić swoją propozycję - wybacz, jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako wywyższanie się

    Cytat Zamieszczone przez zig&sharko Zobacz posta
    Natomiast ces. wschodnie nigdy nie "hellenizowalo" sie bo te ziemie na dlugo przed Konstantynem byly pod wplywem kultury greckiej i orientalnej, a Bizancjum stworzylo tego synteze.
    No zależy jak spojrzymy na to zagadnienie: jeśli idzie o ludność to owszem, Cesarstwo Wschodnie zawsze było greckie ale już administracja państwowa i wojsko coraz bardziej odchodziło od łacińskości ku helleńskości. Odrzucenie przez Herakliusza tytulatury "Cezar August" na rzecz "Basileus Autokrator" to tylko cząstka całego zjawiska.

  5. #5
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Ja polecam powieść Hanny Malewskiej, moim zdaniem nieznanej szerokiemu gremiu czytelników, moim zdaniem nie docenianej, pt. Przemija postać świata. Piękna powieść o upadku królestwa Gotów w Italii. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Co najmniej dorównuje Gravesowi , a może jest nawet lepszą powieścią.

  6. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  7. #6
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Oprócz w/w powieści Malewskiej polecam powieść Parnickiego "Aecjusz ostatni Rzymianin". Jeszcze Dietricha "Attyla, bicz boży", te same czasy.

  8. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  9. #7
    Chłop Awatar gamer67
    Dołączył
    Jul 2017
    Postów
    1
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Jak dla mnie świetna ksiażka ,,Cycero" Harrisa - ogólnie są trzy tomy powieści ta jest pierwsza
    Bohaterem jest młody adwokat, który pragnie zostać konsulem Rzymu.
    Polecam, książka jest prześwietna

  10. #8
    Podkomorzy Awatar Bronti
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Susz
    Postów
    1 529
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    257
    Otrzymał 118 podziękowań w 79 postach

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •