Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Genealogia - poszukiwanie przodków

  1. #1
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Genealogia - poszukiwanie przodków

    Witam,

    Czy ktoś na forum interesuje się odkrywaniem swych korzeni? Jeśli tak to mógłbym prosić o pomoc gdzie i jak szukać.

    Otóż niedawno babcia opowowiedziała mi, że podobno mój prapradziadek opuścił żonę i syna i wyruszył do Ameryki. Niesamowicie mnie to zaciekawiło i zacząłem szukać. Wiem tylko, że syn tego prapradziadka urodził się w 1904r., a on opuścił rodzine gdy ten był mały. Najpierw żartobliwie pomyślałem, że może popłynął Titaniciem w 1912r., ale babcia mi powiedziała, że on pisał do rodziny już z Ameryki, więc rejs Titaniciem odpada . I teraz mnie ciekawi co się mogło z nim stać, bo listy przestały dochodzić.

    Co mogę zrobić, żeby dotrzeć do jego "dziejów"? Szczególnie zależy mi na jego dacie urodzenia, bo zgonu niewiadomo.

    Pozdrawiam,
    Brave

  2. #2
    voitek
    Gość

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Mozesz sprawdzic w parafii, do ktorej przynalezal twoj przodek oni powinni miec duzo starych dokumentow

  3. #3
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Cytat Zamieszczone przez voitek
    Mozesz sprawdzic w parafii, do ktorej przynalezal twoj przodek oni powinni miec duzo starych dokumentow
    Niezawodny sposób, ale to tylko działa w parafiach które mają już na karku swoje lata, a nie te nowsze. Ja ze swojej strony zamierzam właśnie sobie ułożyć drzewko genealogiczne O informacje o pradziadkach i prababciach się nie martwię także o prapradziadkach bo krewni wiedzą gdzie mieszkali wiec z parafii nie problem zdobyć dokumenty , najgorsze będą wg. mnie boczne gałęzie bo moja rodzina od strony ojca miała zawsze tendencje do zbytniego rozrastania się
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  4. #4
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Niezawodny sposób, ale to tylko działa w parafiach które mają już na karku swoje lata, a nie te nowsze. Ja ze swojej strony zamierzam właśnie sobie ułożyć drzewko genealogiczne O informacje o pradziadkach i prababciach się nie martwię także o prapradziadkach bo krewni wiedzą gdzie mieszkali wiec z parafii nie problem zdobyć dokumenty , najgorsze będą wg. mnie boczne gałęzie bo moja rodzina od strony ojca miała zawsze tendencje do zbytniego rozrastania się
    Pamiętajcie, że często dokumenty z parafii są już, z różnych powodów, przekazane do archiwów diecezjalnych bądź archidiecezjalnych. Czasami warto sprawdzić zanim się pojedzie na darmo.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  5. #5
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Właśnie chcę się wybrać do parafii, tylko muszę o coś spytać. Mój kościół został wybudowany w 1901r., lecz z zapisków wiadomo, że wcześniej został wybudowany kościół drewniany (1577r.), a w 1658 został on poświęcony. I tu mam pytanie.

    Czy księgi parafialne mogłyby być prowadzone, jeszcze przed wybudowaniem nowego kościoła (1901)?
    Bo wiem napewno, że przodek, o którego mi chodzi urodził się u schyłku XIXw. (szacuje lata 1870-1880)

  6. #6
    Szambelan Awatar Andzia
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Człuchów / Warszawa
    Postów
    2 173
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 8 podziękowań w 8 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Szkoda że nie możemy wejść do Animusa i przejrzeć całą naszą pamięć genetyczną
    Biblioteki: Modów pod M2TW / Modów pod Kingdoms / AAR'ów
    "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone" - Hassan ib-Sabah
    "Jestem kim jestem,bo ktoś takim musi być" - Ja

  7. #7
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Czy księgi parafialne mogłyby być prowadzone, jeszcze przed wybudowaniem nowego kościoła (1901)?
    Bo wiem napewno, że przodek, o którego mi chodzi urodził się u schyłku XIXw. (szacuje lata 1870-1880)
    Zobacz czy był to kościół parafialny, czy erekcja parafii została dokonana dopiero w 1901 roku. Jeżeli był to kościół parafialny to księgi musiały być prowadzone w tym kościele, jeżeli nie, to musisz znaleźć parafię, do której kościół należał - tam są księgi miejscowości, której szukasz, ewentualnie jak już mówiłem w archiwum diecezjalnym bądź archidiecezjalnym, czasami warto też spojrzeć do archiwum państwowego - różne rzeczy działy się z archiwami.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  8. #8
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Dzięki pomocy Furiusza zdecydowałem się wysłać e-maila do parafii i zobaczymy co z tego wyjdzie

  9. #9
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Powiedzmy sobie szczerze, każdy ksiądz to tez człowiek i różne były koleje losu. Księgi mogły ulec na sto sposobów zniszczeniu, mogły być (zwłaszcza w latach komunizmu, ale w sumie i do dziś) przeniesione do archiwum państwowego, oddane w opiekę komuś kto ma lepsze warunki do przechowywania ich (w obrębie kościoła, co wcale nie oznacza, że jest to biskup bądź arcybiskup), zdarza się, ze stare księgi są przepisywane, czasem z błędami, bo zależnie od warunków i człowieka który je tworzył, różnie z ich stanem może być. Ba może się przydarzyć hohsztop i może się okazać, że w parafii na zakrystii, gdzieś na poddaszu uszczelniają stare księgi dach ew. podpierają krzywy stół - nie każdy musi wiedzieć, co ma i jaka ma to wartość.
    Ogólnie jeśli jesteśmy w parafialnej wsi, to można zwyczajnie do proboszcza pójść i najczęściej nie robią problemów.
    takie poszukiwania to b. fajna rzecz, sam kiedyś z ojcem jeździłem w takich poszukiwaniach, ale to jak bylem młodszy. Akurat może się wtedy przydać wiele rzeczy - wszystko co zostało, nagrobek, zdjęcia, dokumenty wojskowe etc.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  10. #10
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    155
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Genealogia - poszukiwanie przodków

    Najlepszym sposobem jest pytanie się dziadków. Lecz ci powiedzą historię najdalej swoich dziadków. Ja ostatnio przeżyłem małą załamkę. Okazało się, że nie jestem 100% Polakiem Mój pradziadek ze strony mojego ojca był Niemcem. Później spolszczył swoje nazwisko i był ułanem. W kampanii wrześniowej bił Niemców Generalnie był bogatym chłopem. O drugim pradziadku ze strony ojca wiem nie wiele. Wiem, że miał ok 50 chrześniaków :shock: Nie mówcie, że to bujda, bo sam nie wierzyłem. Był chłopem, tak samo jak pierwszy pradziadek ze strony matki. Mógł konie nosić na karku, taki był silny i masywnie zbudowany. Ożenił się z o wiele starszą moją prababcią. Ona też chłopką była. W czasie wojny ukrywali zakonnice. Ostatni mój pradziadek był szlachcicem z rodu Smulskich. Pradziadek miał niesamowite życie. Jako 18-sto latek brał udział w powstaniu Wielkopolskim, bił się z Niemcami we wrześniu, był w granatowej policji na zlecenie AK (Hans Kloss ) i podczas powstania Warszawskiego brał idział. Po wojnie utracił swój majątek. Gdy wrócił do swojego dworku zauważył, że jest już tam pewna para z dziećmi. Zrobiło mu się szkoda i wrócił do Wielkopolski. O dziadku ze strony matki wiem, że był w partii, pierwszym sekretarzem w mieście (poprawcie mnie, zmarł 10 lat temu a matka tak zna tamte czasy ....). Może nie chlubna przeszłość, lecz nie bawił się w komunistę.

    Trochę wiem o swoich korzeniach lecz tylko z opowieści, ale i tak dużo tego. Ale i tak chcę się czegoś więcej dowiedzieć o rodzie Smulskich.
    Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co się trafi.

    1990. Prezydent ZSRR dostaje pokojową nagrodę Nobla.
    1991. Koniec ZSRR.
    2009. Prezydent USA dostaje pokojową nagrodę Nobla...
    2010. ...?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Poszukiwanie Modow
    By Wedge in forum Napoleon
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 27-09-2016, 14:13
  2. Poszukiwanie moda
    By mistrzinho in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-01-1970, 01:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •