Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 34

Wątek: Oriental Empires

  1. #21
    Łowczy
    Dołączył
    May 2016
    Postów
    157
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    20
    Otrzymał 17 podziękowań w 9 postach
    Byłem zainteresowany tą grą, ale rozmyśliłem się z kilku powodów:

    1. Koszmarny interfejs - w ogóle ani trochę nie pasuje do klimatu starożytnych Chin, co 'kłuje w oczy' i ogranicza klimatyczność gry. Głównym problemem jest jego kolorystyka, zbyt ciemna, prosta i badziewna, podczas gdy Starożytne Chiny kojarzą się zawsze z jasnymi kolorami.

    2. Brak polskiej wersji językowej - przez wzgląd na dużą ilość tekstów z objaśnieniami i strategicznych niuansów to jest ogromna wada.

    3. Brak jakiejkolwiek kontroli nad armią podczas bitew - straszna lipa.

    4. Brak multiplayera w wersji Early Acces - A pełna wersja pojawi się nie wiadomo kiedy... EA rzekomo miała trwać chyba z 4 miesiące czy jakoś tak o ile dobrze pamietam, a minęło z 8-9 miesięcy i nadal nie wiadomo kiedy premiera.


    Moim zdaniem twórcy tej gry popełnili dwa ogromne błędy - Nie czują klimatu Starożytnych Chin i też gra to odzwierciedla, w ogóle nie czuć w niej tych orientalnych klimatów, oraz nie zrobili porządnych bitew z kontrolą nad jednostkami, a one są przecież zawsze niezwykle ważną częścią gameplayu.

    Mogła wyjść dobra produkcja, a wyszło takie chyba (sądząc po gameplayach, screenach i opisach) 6/10, czyli przeciętniak, nic specjalnego.

  2. #22
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2016
    Postów
    4
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Wygląda bardzo ciekawie, tym bardziej że z tego co ostatnio widziałem twórcy coraz częściej testują multi! Jakie wrażenia na ta chwilę płyną z tej gry?

  3. #23
    Podstoli Awatar Sanvone
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    411
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 55 podziękowań w 26 postach
    Więc od ostatniego postu w tym temacie:
    - dodano tryb multiplayer w public beta buildzie i przez okres około 2 miesięcy testowano. Początkowo nie szło uruchomić - obecnie nie ma większych problemów a rzadkie desynchronizacje są automatycznie naprawianie przez grę bez potrzeby wznawiania. Dodano limit czasowy, skróty klawiszowe i cały czas łata się dziury,
    - poprawiono system bitewny poprzez danie graczom dodatkowych informacji w tooltipach jak i zmieniając nieco przebieg całej bitwy (jednostki teraz mogą formować jedną linię zanim przystąpią do ataku),
    - obniżono kary do ładu publicznego na normalnym i wysokim poziomie trudności bo ludzie cały czas narzekali (osobiście nie jestem fanem tej zmiany no ale tryb bardzo wysokiej trudności pozostał bez zmian więc nie mam na co narzekać),
    - Pracowano dalej nad stabilnością gry ale już w czerwcu było w tym temacie bardzo dobrze,

    Zdradzę wam też pewną nieoficjalną informację, że twórcy obecnie pracują nad 1-wszym historycznym scenariuszem do gry - Okres Walczących Królestw poprzedzający pierwsze zjednoczenie Chin przez dynastię Qin. Pokazano nam (testerom multi) kilka screenshotów. O ile mapa pozostanie mniej więcej taka sama (Chiny to Chiny) to będzie ona w tym wariancie już częściowo zabudowana, zostaną dodane najpewniej brakujące frakcje dla tego okresu (czyli do Qin, Chu i Han (z podstawki) dojdą Zhao, Wei, Yan, Qi oraz jakieś nie znane mi frakcje barbarzyńców). Nowe frakcje będą mogły posiadać nowe unikalne cechy, a nie tylko ich zestawy/połączenia. Dodatkowo wiemy o przynajmniej 1 (lub pierwszej) ekskluzywnej dla danej frakcji jednostki - Wei ma dostać jakąś bardziej opancerzony wariant piechoty, której inne frakcje będą mogły tylko pozazdrościć.

    Dodatkowo ustalono już jakiś czas temu datę premiery na 14.09.17.


    W Polsce za wydanie pudełkowe i tłumaczenie zabierze się Techland i przyjdzie nam na to poczekać nieco dłużej.


    Sam zachęcam od siebie do zainteresowania się tytułem. Gra znacząco się zmieniła od momentu startu Early Access i jest o wiele bardziej przystępna i łatwiejsza. Na chwilę obecną mam w tej grze ponad 250h i świetnie się bawię. Gra nie jest idealna - dałbym jej na chwilę obecną 7-/10, ale w połączeniu z małą ilością alternatyw w tym temacie czyni z niego łakomy kąsek. Gra miała znacznie mniejszy budżet niż konkurencja, co da się odczuć po animacjach (dzięki czemu jestem w stanie na moim klamocie uruchomić ten tytuł i nie mieć problemów z FPS'ami). Warta zbadania alternatywa dla najnowszej cywilizacji bez dodatków. Dla mnie osobiście sama podstawka starczy na jakieś 500-600h. Jeżeli miałbym ją do czegoś przyrównać to Cywilizacja/Total War z smakiem Age of Empires 2 / Starcraftów pod względem makro zarządzania i możliwości/skali.

    Jedynym problemem jest znikoma reklama, co może wpłynąć na społeczność multiplayer. A gra oferuję opcję grania, aż w 15 osób (w przyszłości może być więcej), co jest znośne z powodu równoczesnych tur i licznika czasu. Iceberg trochę ospale działa przez, co brakuje materiałów ze strony Youtuberów/Streamerów. Co irytuje bo ci nieliczni, którzy grę odkryli to ją chwalili.

    Istnieje co prawda grupa steamowa mp ale została założona przez dosyć krewką osobę na wariackich papierach i po paru źle zorganizowanych grach, słomiany zapał się skończył. Więc warto byłoby mieć kogoś z własnych znajomych do pogrania. Ciekawostką jest możliwość dołączania nowych graczy do trwających już gier. Mogą oni zespawnować się jako nowa frakcja (co oznacza, że będą do tyłu) lub też przejąć którąś z wolnych frakcji innych graczy/AI.

    Samo Multi jest emocjonujące ale często też irytujące bo poziom jest niski. Ludzie (ba nawet twórca!) nie monitorują na bieżąco stanu innych frakcji poprzez ekrany wyników (co zajmuje góra 20-25s) chociażby raz na parę tur. Obfituje to wytwarzaniem przez lidera danej mapy masowych sojuszy przeciwko jedynym potencjalnym rywalom, w oparciu o niewiedzę. Dodatkowo w jednej 8-mio osobowej rozgrywce pomimo znaczącego postępu gry (120 tur), gracze dalej biegali z armiami złożonymi z tych samych jednostek co w turze 1... Te jednostki dalej są użyteczne ale maja ograniczone możliwości taktyczne i siłę.

    Brakuje jakiejś kary za łamanie umów dyplomatycznych by ograniczać ilość zdrad, których IMO jest nieco za dużo. Nie mam nic przeciwko by każdy próbował ugrać coś dla siebie - ale jakaś chociażby minimalna kara dla personalnego autorytetu Lidera Frakcji byłaby wskazana. Nie po to by zniechęcić ale uniemożliwić łamanie każdej umowy dyplomatycznej w grze bez konsekwencji.
    Choć z drugiej strony gra staje się przez to dynamiczna i w połączeniu z niewidzialną mgłą wojny informacja staje się istotnym zasobem. Przykładowo na dzisiejszym streamie Iceberga, wyszedłem na pozycję lidera tylko dzięki przekombinowaniu ruchów reszty oponentów . Gdyby któryś z nich uwierzył mi na słowo, nie poszło by mi tak dobrze.

    Podejrzewam, że wraz z postępem ludzi MP będzie coraz lepsze. Nieprzewidywalność ludzi jak i różne strategie technologiczne/kolonizacyjne czy kompozycje armii dają okazje do ciekawych gier. Największą zaletą dla mnie jest jednak fakt, że nie idzie wygrać unikając walki. Nawet dążąc do zwycięstwa punktowego/kulturowego przyjdzie graczowi bronić swoich ziemi przed masowymi sojuszami, co czyni element wojen główną osią gry. Cywilizacja nigdy nie wywarła na mnie tego wrażenia.

    Pozycje startowe to też loteria - nie tylko pod względem zasobności ale też umiejscowienia. Sprawia to, że rzeczywiście walczy się o tereny i zasoby. Sam znalazłem ustawienia mapy, które mocno ograniczają tą losowość ale trudno mi przekonać autora czy wydawców do grania streamów na tych ustawieniach. Gra oferuje możliwość testowania określonych numerycznie "ziaren" z których algorytmów tworzona jest mapa, więc po znalezieniu fajnych ustawień mapy można zapisać sobie ustawienia i wrócić do niej w przyszłości (najpewniej z innymi).

    Słowem chciałbym też powiedzieć o zarzucie: "Drzewo technologiczne jest nudne". Zdecydowanie tak to wygląda z perspektywy osób, które pewnej ilości godzin nie spędziły w tej grze. Sens tkwi w tym, że te +1 autorytetu czy kultury ma przełożenie na pewne mechaniki. Autorytet poza byciem soft capem dla ilości miast, przekłada się też na ład publiczny. Kultura poza ładem publicznym i możliwości osiągnięcia zwycięstwa kulturowego oferuje także bonus do handlu w wysokości 50% dla pewnych dóbr, które eksportowane są do miast frakcji o niższej kulturze. Niby nic, ale jeżeli umie się wykorzystać te małe różnice to szybko przybierają one na znaczeniu i kreują większe różnice w skarbcach. A to już potrafi decydować o wyniku rozgrywek. Przykładów jest więcej ale można je zawrzeć w jednym zdaniu: pewne opcje które gra nam oferuje mają za zadanie optymalizować pewne strategie pod względem makro zarządzania. Mało jest technologii, które każdy musi posiadać. Nie ma też jednostek stricte przegiętych (możecie mi uwierzyć, bo spędziłem blisko 20 godzin testując jednostki z znajomym 1v1, 2vs1, 3vs1, 2vs2, 3vs3 itp) czy też niemożliwych do pokonania na więcej niż 1 sposób.

    Podobnie jest z frakcjami. 15% szybsze odkrywanie w danej kategorii nie brzmi imponująco. Prowadzi jednak do sytuacji w których dany gracz podczas walki może posiadać albo szybciej nowe jednostki albo lepsze jednostki danego typu albo tak samo dobre co oponent + coś innego czym przeciwnik jeszcze nie dysponuje. No i oczywiście wiele frakcji przez bonusy/kary do prędkości odkryć wymaga nieco innej strategii technologicznej aby wycisnąć z nich jak najwięcej.

    Być może w przyszły piątek będę grał na multi nowy scenariusz, który będzie można obejrzeć na streamie Iceberg Interactive albo później na moim kanale YT (ale bez komentarza bo nie potrafię jednocześnie opowiadać i prać przeciwników .

    Pozdrawiam

    Mój kanał Youtube (Seria Total War, XCOM: Enemy Within, Age of Wonders 3, Mass Effect 3 Multiplayer)

  4. Użytkownicy którzy uznali post Sanvone za przydatny:


  5. #24
    Łowczy
    Dołączył
    May 2016
    Postów
    157
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    20
    Otrzymał 17 podziękowań w 9 postach
    Jak będzie polska wersja językowa to chyba zagram.

  6. #25
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach
    Pograłem trochę - gra nie jest zła (taka jakby Cywilizacja z ładniejszymi bitwami). Natomiast to co jest strasznie słabe to interfejs - miasto ma z 5 różnych ekranów do budowy budynków, feedback jest słaby, żeby wyjść z ekranu badań trzeba klikać 2 razy w dodatku wygląd to wszystko nieczytelnie. Tak samo miasta - nie bardzo wiadomo na mapie czy miasto jest male czy duze (w Civ jest liczba ludzi w miescie i od razu wiadomo).
    Takie błędy początkujacego developera trochę. Ale potencjał jest niezły - mogli by w Cywilizacji takie bitwy jak tutaj zrobić.

  7. #26
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    Jak się gra po wydaniu?
    ,,Vae Victis"


  8. #27
    Podstoli Awatar Sanvone
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    411
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 55 podziękowań w 26 postach
    Chciałbym się pochwalić, bo z jakiś tydzień temu ukończyłem swój poradnik do tej gry nad którym siedziałem od maja . Póki co zbieram pozytywne opinie, a moderatorzy forum steam podpięli mój temat D:. Na chwilę obecną jest to najobszerniejszy i najbogatszy poradnik (ponad 40 stron A4 i 100 grafik) do tej gry. Polecam szczególnie osobom zainteresowanym złożonością gry - jest to o wiele szybsza metoda niż spędzanie długich godzin na testowaniu poszczególnych rzeczy.

    https://steamcommunity.com/sharedfil...?id=1156684266

    Tym samym zrobiłem sobie pierwszą przerwę od OE odkąd je zakupiłem (było nie było od lipca grałem każdą sesję multiplayer jaka była + testowałem rzeczy na singlu i multi), mając nadzieję, że po powrocie ludzie korzystając z poradnika nauczą się grać lepiej.

    Cytat Zamieszczone przez Polemajos Zobacz posta
    Jak się gra po wydaniu?
    Generalnie gra się trochę lepiej ale póki co nie było większych zmian. Ulepszono trochę zarządzanie miastami i armiami frakcji AI, a z tego co słyszałem obecnie developerzy siedzą nad AI jednostek w bitwach. Choć jakiejś wielkiej tragedii nie ma (odkryłem już parę bardzo dobrze działających kombinacji formacji i rozkazów) to czasami zdarzają się jednostki zacinające się na etapie obracania przed szarżą, co akurat chciałbym aby usprawniono (niech równają raz - ale czasami zacinają się na tym do końca bitwy). Bardziej jednak czekam na jakąś łatkę zmieniającą balans paru jednostek/frakcji, które moim zdaniem potrzebują wzmocnienia.

    Jeżeli zaś chodzi o kampanie Walczących Królestw to z racji braku czasu rozegrałem tylko 70 tur jako Qi i bawiłem się świetnie. Może nie zupełnie ale wystarczająco inna dynamika, dzięki istnienia rozbudowanych miast na mapie już w turze 1. Zaczynanie z wieloma odkrytymi technologiami ale tylko połową prędkością odkrywania kolejnych świetnie osadza tempo rozgrywki. Osobiście rozgrywałem to czysto militarnie i ta "kampania" dostarcza mi o wiele więcej emocji aniżeli standardowa. Jedyne czego brakuje to możliwości wyłączenia tworzenia nowych miast - na etapie na którym jestem reszta frakcji zaczyna mnożyć miasteczka co wydłuży znacząco długość jednoczenia Chin. Wojen między frakcjami jest wiele i póki co obserwowałem 2 frakcje co w pierwszych 50 turach zwykle znikają. Frakcje które są dostępne w tym scenariuszu są dosyć ciekawe, a nowo dodane unikalne jednostki też raczej na plus.

    Jeżeli zaś chodzi o MP to jest fajnie ale też irytująco. Gracze potrafią być zarówno lepsi jak i gorsi od AI. Boli cały czas brak kar za łamanie traktatów jak i nieogarnianie ludzi, że jeżeli wszyscy będą pomagać liderowi rankingu zwycięstwa w walce z pretendentami to sami raczej nie wygrają. Też momentami dziw bierze jak niektórzy gracze przez 100 tur nie tworzą więcej niż początkowe 3 miasta, pomimo posiadania okazji (a gra spokojnie pozwala na 20-30 miast bez kar). No i armie graczy są tragiczne - nawet po 100 turach w rozgrywce dalej korzystają z całkowitych podstaw typu: milicja i szlachta (łuki, włócznie, sztyleto-topory), czasami ktoś lepszy korzysta z rydwanów ale i tak za mało. Co daje dosyć duże pole do popisu do wygrywania dzięki posiadaniu bardziej zaawansowanych armii.

    Mam też odczucie, że losowe generowanie map jest nieco skrzywione na ogólnych ustawieniach. Zwykle pewne frakcje startują na bogatym w surowce południu mapy, które niemal zawsze posiada koło połowy hexów z bonusami na mapie jak i dużą ilością ziem nadających się do upraw (a ironicznie tereny te nie są niemal wcale zalesione.. wtf?). Prowadzi to do zyskania przewagi przez graczy tam umieszczonych praktycznie na start, a przy większych mapach zanim potrafiłem się do nich dostać to było już po ptakach bo nikt z sąsiadów takiego szczęściarza nie uznał za stosowne uczynienie czegokolwiek by przejąć tą pozycję na własność. Poza tym kształt mapy jak i poziom zapełnienia frakcjami mają duże znaczenie - raczej odradzam granie na Amerykach i z mniej niż 75% maksymalnej ilości graczy na mapie (bo wtedy rozgrywka będzie o wiele dłuższa bo jest duużo wolnego miejsca).

    Osobiście gram na geografii Północnych Chin z maksymalną ilością graczy na rozmiar mapy, co daje dosyć wyrównane pozycje startowe (niemal każdy posiada dostęp do przydatnych początkowo surowców, ziem nadających się pod rolnictwo). Co do kształtu mapy to wewnętrzne morze jest dosyć ciekawe lecz zarówno wyspa jak i kontynentalne wybrzeże są też spoko. Każda z tych opcji daje opcje na interakcje między graczami ale posiadają znacząco różne masy lądu (wyspa jest średnią pod tym względem).

    Pozdrawiam

    P.S - Na steam można znaleźć parę ss z dużych walk, których skali nawet najnowszy TW by się nie powstydził:
    Spoiler: 





    Ostatnio edytowane przez Sanvone ; 19-10-2017 o 14:35 Powód: Błędy

    Mój kanał Youtube (Seria Total War, XCOM: Enemy Within, Age of Wonders 3, Mass Effect 3 Multiplayer)

  9. Następujących 5 użytkowników podziękowało Sanvone za ten post:


  10. #28
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Tytaniczna i wspaniała robota


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  11. Użytkownicy którzy uznali post Nezahualcoyotl za przydatny:


  12. #29
    Stolnik Awatar Piner
    Dołączył
    Oct 2014
    Lokalizacja
    Warszawa
    Postów
    840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    316
    Otrzymał 124 podziękowań w 97 postach
    Jestem zainteresowany tytułem i mam jedno pytanie- gra obejmuje okres 3000 lat czy mamy może jednego przedstawiciela naszej frakcji czy jednak ród jak w Total war, czy synowie córki itd?
    Nie Talleyrand,napatrz się pan,nasłuchaj i nawąchaj aż do mdłości.Żeby pertraktować o pokoju,trzeba znać jego cenę.- Napoleon ( film z 2002 roku)

    - Czy to wystarczy?
    - Nie. Ale widok jest wspaniały
    .- (Napoleon 2002) Napoleon obserwujący początek wielkiej szarzy pod Eylau.

  13. #30
    Podstoli Awatar Sanvone
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    411
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 55 podziękowań w 26 postach
    W OE są postacie z góry przypisanymi rolami (Lider, Następca, Wielki Dowódca, Shi, Kanclerz, Strateg, Generałowie z Wydarzeń). Nie ma jednak drzewka rodziny ani jakiegoś ciągu rodowego ponieważ trochę średnio by to pasowało w tej grze. Postacie umierają albo w boju albo z przyczyn naturalnych po jakiejś liczbie tur (średnio z tego co zaobserwowałem to jakieś 40 tur), a pojawiają się po uchwaleniu edyktu (są też zastępowani automatycznie po śmierci tak długo jak edykt jest aktywny) lub też gdy zwalnia się miejsce (Lidera frakcji).
    Pozdrawiam

    Mój kanał Youtube (Seria Total War, XCOM: Enemy Within, Age of Wonders 3, Mass Effect 3 Multiplayer)

  14. Następujących 2 użytkowników podziękowało Sanvone za ten post:


Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •