Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 119

Wątek: Dyskusja o zasadach turniejowych.

  1. #1
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach

    Dyskusja o zasadach turniejowych.

    Konni strzelcy wchodzili w limit jednostek miotajacych a nie w limit jazdy. W tej starej formule jestem jak najbardziej za zwiększeniem limitu jednostek miotajacych z 6 na 8(w tym konni strzelcy). Nacje wschodnie mogly by dzięki temu wykorzystać swój potencjał, bo przy Max 6 mieczach i ograniczeniu jedn. miotajacych ciężko bylo cos wykombinowac.

    Propozycja zasad:

    Max 6 takich samych jednostek (barbarzyńcy max 4)
    Max 8 jednostek do walki w zwarciu (barbarzyńcy max 6)
    Max 14 piechoty (włócznie, piki, topory, miecze, sierpy)
    Max 1 słonie lub rydwany
    Max 6 kawalerii
    Max 8 jednostek miotajacych (wliczamy tu konnych strzelców - Max 4 jednostki)

    Może przy takich zasadach udałoby się osłabić nacje barbarzynskie, a z pozostałych frakcji wyciągnąć to co najlepsze. Oczywiście mówimy tu o braku podziału na frakcje mocarne, silne i zrównoważone, czyli wszystkie dajemy do jednego wora. Każdy mógłby skomponować armię bardziej elastycznie pod kątem przeciwnika i według swoich upodobań taktycznych. Oczywiście można dyskutować o max 14 piechoty, czy czasem nie jest to za dużo, ale pamiętajmy, że przeciwnik może pójść w jednostki dystansowe i zrobić armię bardziej mobilną. Zresztą napiszcie co myślicie..
    Ostatnio edytowane przez Il Duce ; 25-08-2016 o 12:50

  2. Użytkownicy którzy uznali post rafjar za przydatny:


  3. #2
    Konny falangita rakietowy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    231
    Otrzymał 167 podziękowań w 115 postach
    Ciekawe ale max dla barbarzyńców ograniczył bym tylko dla celtów bo pozostali nie są tak op i dodał max 3 miecze powyżej 1000 co o tym myślicie ?

  4. #3
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    Dla mnie zasady rafjara się podobają. Zastanawiam się tylko czy max 4 takie same jednostki (patrz: max 4 Zaprzysiężeni) to nie jest za dużo, czy może jednak pójść w kierunku max 3. Z drugiej strony barbarzyńcy są osłabieni max 6 jednostek do walki w zwarciu (a więc inni mogą wziąć 2 jednostki do walki w zwarciu więcej).

  5. #4
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Zgadzam się z Sebą,trzeba by to jakoś zawęzić,bo tacy Galatowie też są barbarzyńcami a op zdecydowanie nie są i nie rozumiem czemu powinni podlegać podobnym obostrzeniom skoro taki Rzym z lepszymi mieczami już może wziąć ich 8...

    PS: Nie piszemy posta pod postem zwłaszcza w krótkim odstępie czasu,od tego jest opcja edytuj.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  6. #5
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    To może w takim razie zostawić max 4 takich samych dla barbarzyńców, a max 6 mieczy zrobić dla nacji z Zaprzysiężonymi?

  7. #6
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach
    Zacznę od tego, że propozycja Seby z "max 3 mieczami powyżej 1000" jest bardzo ciekawa i jak najbardziej jestem za nią, tym bardziej że sam nie preferuję gry taką OP piechotą. Zastanawia mnie tylko czy rzeczywiście miało by to takie znaczenie jeśli ograniczylibyśmy barbarzyńców do max 6 mieczy i 4 takie same jednostki. Taki Rzym miałby w końcu z nimi szanse przy swoim limicie 8 mieczy. Zresztą nie wiem czy wiecie ale w Krwawych Igrzyskach 90% bitew Rzym przy max 6 mieczy dostawał wciry. Dlaczego? Ano dlatego że piechota Rzymu z włóczniami nie posiada oszczepów. W tym fakcie tkwi właśnie przewaga Galacji - tam wszystkie jednostki oprócz nagich mieczy mają oszczepy.. Robiąc na przykład pierwszą linię ze świetnych galackich włóczników wygrywamy pierwsza fazę bitwy, wjeżdżamy nimi w drugą linię blokując szarżę np takiego Rzymu (Rzym ma szarżę? ) i uderzamy Galackimi Legionistami + nagie miecze. Galacja jako jedyni barbarzyńcy posiada dostęp do jazdy kapadockiej i łuczników syryjskich. Posiada najlepszą jazdę dystansową ze wszystkich barbarzyńców. Więc, przy limicie max 14 piechoty i dostępie do tych jednonstek ja bym się specjalnie o Galację nie martwił.

  8. #7
    Konny falangita rakietowy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    231
    Otrzymał 167 podziękowań w 115 postach
    To może tak

    Max 6 takich samych jednostek (op max 4)
    Max 8 jednostek do walki w zwarciu (op max 6)
    Max 14 piechoty (włócznie, piki, topory, miecze, sierpy)
    Max 1 słonie lub rydwany
    Max 6 kawalerii
    Max 8 jednostek miotajacych (wliczamy tu konnych strzelców - Max 4 jednostki)

    Op- Arwernowie, Bojowie, Tylis, Nerwiowie
    lub
    jednolite zasady ale max 2 Zaprzysiężonych?
    Problem z tymi 4 frakcjami a zwłaszcza z Bojami i Arwernami to brak słabych stron każdy typ jednostki mają mocny do tego najlepsza piechota w grze. W 2 tygodniu września wrócę do regularnej gry i zobaczę czy trzeba osobnych zasad dla op być może większy limit strzelców pozwoli cywilizowanym frakcją po prostu ich wystrzelać procami/oszczepami.

  9. Następujących 2 użytkowników podziękowało Seba Fallus III Wielki za ten post:


  10. #8
    Cześnik Awatar Twój Mistrz
    Dołączył
    Mar 2016
    Lokalizacja
    Opolskie, Nysa
    Postów
    326
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    64
    Otrzymał 44 podziękowań w 36 postach
    Z ostatniego posta Seby wywnioskowałem że nie ograniczamy zwykłym barbarzyńcom elitarnych mieczy, jeżeli jednak jest to planowane ( za czym jestem ) to ograniczyłbym też te miecze Rzymowi , można to w prosty sposób zrobić zamiast dodawać ,,max 3 miecze powyżej 1000" dać max 3 miecze powyżej 800. Gdy grałem w pierwszym sezonie ligi frakcjami barbarzyńskimi przeciw Rzymowi nie udało mi się wygrać ani razu, nie wiem jak jest z Galacją, ponieważ nią nie grałem, ale innymi barbarami może być jednak problem. Rzym tak na prawdę nie potrzebuje szarży on niszczy powoli. I bez tego Rzym może być zbyt mocny bo jeżeli porównamy statystyki zwykłych jednostek do walki w zwarciu a tych od Rzymu to różnica jest spora, ale przynajmniej trochę może to ograniczyć jego siłę.

  11. Użytkownicy którzy uznali post Twój Mistrz za przydatny:


  12. #9
    Konny falangita rakietowy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    231
    Otrzymał 167 podziękowań w 115 postach
    Piechota rzymu jest słabsza i droższa od barbarzyńskiej . Evocati przegrają w starciu z plemiennymi wojownikami czy mieczowymi poplecznikami, zawsze. Evocati ma słabą szarżę a w starciu gdzie przeciwnik nie wykona szarży barbarzyńcy użyją muru tarcz i po sprawie.
    Na youtube są filmiki Maximusa które to dosadnie pokazują

  13. Użytkownicy którzy uznali post Seba Fallus III Wielki za przydatny:


  14. #10
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach
    Dokładnie , Seba ma rację. Zresztą jak pisałem wyżej Krwawe Igrzyska a wcześniej DMP 2V2 (final i mecz o 3 miejsce) pokazały, że Rzym przy takich samych zasadach nie może się równać z frakcjami OP. Dlatego proponuję takie zasady jak Seba w przedostatnim poście z tym, że:

    Max 6 takich samych jednostek dla wszystkich frakcji
    Max 8 jednostek do walki w zwarciu (OP max 6)
    Max 3 miecze powyżej 1000

    To powinno zniwelować przewagę frakcji OP, jednocześnie wykluczyło by spam elitarnej piechoty u "słabszych" barbarzyncow/Rzymu/Egiptu etc, oraz nie osłabiło Galacji.. Nie da się tu znaleźć złotego środka, bo co np z taką Spartą, która dalej będzie koksem.. Jakich byśmy nie wymyslili zasad, zawsze jakaś frakcja będzie OP a inna osłabiona. Dla mnie zasady muszą być łatwe i przejrzyste a im mniej ograniczeń tym większe pole manewru i mniejsza schematycznosc w budowaniu armii.

  15. Użytkownicy którzy uznali post rafjar za przydatny:


Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Możesz edytować swoje posty
  •