Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Bitwy historyczne-taktyki

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    193
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Bitwy historyczne-taktyki

    Zamieszcajcie tu wasze taktyki rozgrywania bitew historycznych

    Bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim
    Wycofuje swoje ejdnostki na 100metrów na poludnie (wedlug mapki) i ustwaiam w taki sposob ze na lewo stoja 2 oddzialy na wprost 4 a na prawo reszta, w srodku wielici. Ustawiam strzelanie bez rozkazu. Napierw zaatakuja 2 oddzialy okroglych tarcz (jazda) rozwalam je moja konnica. Potem nadchodza kolejne fale, glownym elementem bitwy jest wywabic Hannibala i zabic go, potem atakowac w plecy Kartaginczykom.

    Dawajcie wasze taktyki, aktualnie zatrzyamalem sie na bitwie pod Telamonem. i z 2 armia nie daje rady ;/

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Kiedyś wygrałem bitwę nad jeziorem Trazymeńskim likwidując oddział za oddziałem.
    Oblężenie Georgowi taran na przód do miasta (żeby bramę rozwalić i zająć plac), a reszta armii osłania z jak najdalszej odległości.
    Telamon: zawsze rozbija mnie druga armia ;/
    Carrhae: byłem blisko... piechota z boku atakuje na konnice z przodu czekają na katafraktów, nasz jazda atakuje też łuczników konnych i wtedy pomagamy piechocie z katafraktami, albo szukamy dowódców, których generałem łatwo rozbić.
    Las Teutoburski rozbijać i znaleźć odpowiednią drogę do miasta..
    Rafia: zebrać kawalerię za kamieniem tym wielkim falangą iść w stronę Egipcjan, a kawalerią od tyłu jechać łuczników i rydwany, które grzęzną w armii i są prostym celem.
    Trebia: Jazdą która ukryła się w lesie natychmiast atakujemy na generała, który szybko zginie. Wtedy atakujemy armią i gonimy kawalerią niedobitków (jazdą która zabiła generała można atakować od tyłu co jeszcze bardziej zmusi rzymian do ucieczki.
    Kynoskefalaj: (Przeczytałem książkę i stało się proste). Armie cofamy jedno skrzydło odrywamy i lecimy na prawy bok tam armia macedońska powinna być jużpogoniona przez słonie dalej gonimy ich generałem, żeby przypadkiem w czasie walki nie wlecieli nam na plecy i przez to wzgórze z drzewami atakujemy od tyły falangę słoniami i piechotą, którą oderwaliśmy z lewej flanki.
    Ausculum: zawsze sromotne klęski...
    Oblężenie Sparty zawsze ta nie dobita piechota rozbijała mnie w mieście już gdy zwycięstwo było prawie pewne...
    To chyba wszystko

  3. #3
    Maharbal
    Gość

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Dawno już rozgrywałem te bitwy, także nie pamiętam aż tak dobrze, jaka była droga do ich wygrania. Ale postaram się napisać cokolwiek sensownego.

    Trebia Czekamy, aż ,,czerwoni" podejdą do wzgórza, po czym atakujemy z góry wszystkimi siłami(słoniami najlepiej atakować lewe). Kawaleria w tym czasie powinna dojeżdżać rzymian z tyłu.

    Auskulum Iść na żywioł. Likwidować odosobnione oddziały seleucydów, uważać na słonie.

    Las Teutoburski Bardzo ważne jest pierwsze stracie. Jak najszybciej rozwalić bersekierów i nie dać sobie zniszczyć ani całej kawalerii ani wszystkich łuczników. Potem stosujemy taktykę ,,przynęty": wysyłamy jeden oddział naprzód, a po jego zaatakowaniu pomagamy mu resztą armii. I tak do końca. Drugą opcją jest bieg pod koniec bitwy na złamanie karku do obozu.

    Oblężenie Sparty Wybić jak najwięcej greków za pomocą onagerów, a potem starać się przebić siłą.

    Telamon Wbrew pozorom bardzo łatwa do wygrania bitwa. Bierzemy wszystkich, atakujemy i rozbijamy doszczętnie pierwszą rzymską armię(nie zapomnijmy tylko przed uderzeniem włączyć okrzyku bojowego wojom i doborowym wojom). W drugą armię wchodzimy (cytując klasyka) ,,na pełnej kurw*e", z identyczną taktyką jak w poprzednim wypadku

  4. #4
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    193
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    bITWA POD AUSKULUM
    jedna z najłatwiejszych bitew, bierzemy wszytko co mamy i biegniemy na taki pagórek z jedneij strony chroniony skala (chyba poludniowy zachod) i ustwaimy armie, selki nie maja prawa sie przebic, slonie atakujemy triarii.

    I pytania do was
    1: czy jest sens grania bitew historycznych na poziomie innym niz średni?
    2: Sa jakies paczki z bitwami historycznymi, tworzone przez graczy?

  5. #5
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    17
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Myślę , że najlepiej jest grać na najtrudniejszym.

  6. #6
    Stolnik
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    1 126
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Pamiętam ten temat na starym forum. Zażarta konwersacja toczyła się na temat tej bitwy z Partami, bodajże Carrhae. Niewielu radziło sobie na Hardzie, a na VH nie wiem, czy ktokolwiek dał radę . Pamiętam, jak ktoś z niezłych taktyków wymyślił sposób, żeby na starcie na złamanie karku cisnąć na jakiś pagórek i się na nim ustawić, żeby Katary miały słabszą szarżę. Ale tu był problem na VH, bo wtedy komp mając bonusy do statystyk nawet pod górę rozjeżdżał wszystko. Ma ktoś sposób na VH Carrhae?
    Now... Make me feel it! Make me feel alive again!!!

  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 203
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 40 podziękowań w 10 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Nagrałem specjalnie:
    http://www.dailymotion.pl/video/xc8h2n_ ... videogames
    Z pomocą Ziba.
    Miłego oglądania.
    (filmik tak do ok 9:30, nie wiem czemu nagral się aż 12 min, ale wrzucałem po 2 rano i już nie chciało mi się edytować)

  8. #8
    Stolnik
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    1 126
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    No, dzięki . Jak wrócę po południu to spróbuję tak zagrać, dam znać jak wyszło.

    Edit: Udało mi się . Za drugim razem, bo za pierwszym trochę zrąbałem ustawienie - legioniści zahaczali o siebie przy rzutach pilami, i straciłem na początku za dużo jazdy (pierwszy generał wroga zamiast na legionistów rzucił się na mojego). Ale za drugim razem było już idealnie. Teraz spróbuję reszty bitew.
    Now... Make me feel it! Make me feel alive again!!!

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    4
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    A ja, jeśli mogę swoje wtrącić, miałem inną taktykę na Asculum. Co prawda, pod RTR, więc nie wiem, jak dobrze wypadnie pod normalnego Rome'a, uprzedzam.

    Ani idę na żywioł, ani udaję się na jakieś górki, by niczym tchórz się chować czy unikać walki. Nie, zamiast tego idziemy do bitwy z pieśnią na ustach, w starym dobrym szyku manipularnym, wysyłając dwa oddziałki welitów do nękania wroga. Jeden przesuwamy na lewą flankę, do zaatakowania słoni, korzystając z doświadczeń pewnego Scypiona...

    Natomiast co do bitwy, jak to w bitwie, potoczyć się może różnie. Na kawalerię - prawdopodobnie wróg wyśle swoich Ippiko do zapobieżenia zagrożeniu ze strony welitów. Właśnie, jedną jednostkę kawalerii, w dodatku na flankę, na której my mamy swoją. No cóż, nasz konsul zapewne spodziewał się, że walki tego dnia nie uniknie, więc czemu go dłużej powstrzymywać od tego i czemuż by nie wykonać kontrszarży?

    Note: Głupio jest stracić konsula w tej bitwie, naprawdę głupio. Trzeba zadbać o naszą kawalerię, ma ona posłużyć bowiem do wykorzystania kolejnej słabości wroga.. znów, zaczerpniętej ze skarbnicy wiedzy historycznej.

    Ogólnie rzecz biorąc, welici powinni mieć silną preferencję na strzelanie do słoni, hastati zaś wypuścić pila dopiero, gdy będą na nich szarżować hoplici.

    Najbardziej przechlapane będziemy mieli na lewej flance, gdzie szaleją słonie bojowe. Które powinny stać się obiektem nagłego zainteresowania pila pobliskich hastati i principes. Kiedy linie się zetrą, a hastati zatrzęsą się pod naporem wroga, principes winni wypuścić pila na wroga.

    Dwa oddziały principes na lewej flance oraz jeden oddział triarii stojący za nimi do walki i jak najszybszego zmuszenia słoni do ucieczki przeznaczamy. Reszta principes - jeśli potrzeba, wspieramy linię hastati. Jeśli nie, znakomicie - wykorzystamy jednego z... może nie do końca przodków Pyrrusa, jednak człowieka kultury hellenistycznej. Aleksandra. Taktykę żadną specjalną właściwie, jedynie ogólną ideę "młota i kowadła". Princepsi i triarii zachodzą od tyłu hoplitów, szarżują, doprowadzają w końcu do walki na śmierć i życie, której w zasadzie nie powinniśmy pozwolić trwać. Ah, ważna notka - gdy welitom skończą się strzały, proponowałbym posłać ich na łuczników i procarzy, choćby dla czystego zaangażowania sił i uniemożliwienia strzelania. Uwaga na Pyrrusa, który gdzieś tam prawdopodobnie będzie szarżował na linię - proponowałbym zadbać o jeden oddział triarii gdzieś na jego drodze... ewentualnie w pobliżu.

    Tyle mojego. Wybaczcie ton autorytarny, jeno przedstawiam wam ogólne myśli dotyczące tej bitwy. Prawdopodobnie zrobię kolejne w przyszłości, wypróbuję tę wybraną taktykę na Asculum pod paroma wersjami, prawdopodobnie paroma razami, żeby się upewnić co do jej skuteczności.

    Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.

  10. #10
    Chłop
    Dołączył
    Mar 2010
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy historyczne-taktyki

    Nigdy nie wygrałem Carrhae ani pod Ausculum... :?
    ale pod wpływem Twojego filmiku Jarl jeszcze raz spróbuję uporać się z Partami

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Bitwy historyczne
    By Zwiastun in forum Alexander
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-11-2013, 18:49
  2. Bitwy historyczne
    By CzesiuGM in forum Third Age
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 09:35
  3. Bitwy Historyczne
    By SKOBRA123 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 22:31
  4. bitwy historyczne
    By kosjosko in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 18:56
  5. Bitwy historyczne
    By robik in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-03-2010, 17:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •