Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 34

Wątek: Pillars of Eternity 2 - Deadfire

  1. #21
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    I poszło już 1,4,w tym tempie to spokojnie uzbierają z 3-4 bańki. Co dla nas bardzo ważne jako cel za 1.8 dostaniemy między innymi polską lokalizację!(wraz z nową bohaterką). Ale szczerze mówiąc,nie podoba mi się takie traktowanie graczy,elementy takie jak lokalizacja powinny już być wliczone w projekt,przez to odnoszę wrażenie że nie jest tak różowo jak mówi Obsidian i bez figu by po prostu nie dali rady wydać gry. Powinni to oznajmić prosto z mostu a nie nazywać to jedynie doszlifowywaniem projektu.

    Normalnie, Obsidian ma markę wyrobioną, ludzie dają dużo kasy na projekty w kickstarterze itd. A prawda jest taka, że gdyby był to wielki sukces to mieliby kasę i sponsorów żeby zrobić grę bez zbiórek. Proste.
    Pamiętaj,że po drodze było jeszcze nie tak ciepło przyjęte Tyranny,mogło trochę nadszarpnąć budżetem studia. Gdyby POE było w opinii graczy słabe i źle się sprzedało to nie ma szans żeby uzbierali tyle pieniędzy w tak krótkim czasie,samą marką studia by nie pociągnęli nie mówiąc już o podjęciu decyzji o wydaniu sequelu.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  2. #22
    Pan Koala Awatar Shay Ruan
    Dołączył
    Dec 2012
    Lokalizacja
    Afryka, pierwsze drzewo z prawej
    Postów
    1 666
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    189
    Otrzymał 126 podziękowań w 91 postach
    Nie jestem pewien ale oni pisząc "lokalizacja" mają na myśli prawdopodobnie polski dubbing co byłoby dosyć ciekawe. Piotr Fronczewski ? Muszą to wyjaśnić, chyba że wiecie coś więcej ode mnie.

    "Nie jest umarłym ten, który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"


  3. #23
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Ja to osobiście zrozumiałem jako obietnicę tego co mamy w POE 1,czyli spolszczone napisy oraz interfejs. Wątpię żeby mieli na myśli profesjonalny dubbing ale kto wie,na pewno byłoby to miłe zaskoczenie.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  4. #24
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Cytat Zamieszczone przez Shay Ruan Zobacz posta
    Nie jestem pewien ale oni pisząc "lokalizacja" mają na myśli prawdopodobnie polski dubbing co byłoby dosyć ciekawe. Piotr Fronczewski ? Muszą to wyjaśnić, chyba że wiecie coś więcej ode mnie.
    Jeśli faktycznie będzie polski dubbing to oby był tam właśnie Fronczewski. Byłoby miło usłyszeć po siedemnastu latach po raz kolejny słowa "Zanim wyruszysz w drogę musisz zebrać drużynę"
    Z drugiej strony ciekawi mnie ten nowy bohater, którego tak obiecują.

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  5. #25
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Artwork i opis jest w dziale "aktualizacji" - https://www.fig.co/campaigns/deadfir...te=243#updates . Skoro zmieniamy temat na towarzyszy to powiem o kolejnej rzeczy,która mi się nie podoba,wspomniana Xoti ma być dopiero siódmym towarzyszem,dodając do tego fakt,że część kompanów stanowić będą już gotowe postacie z POE1 mamy wynik po prostu słaby.(pomimo ewentualnego dojścia kolejnych towarzyszy wraz z rozwojem projektu)
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  6. #26
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach
    I poszło już 1,4,w tym tempie to spokojnie uzbierają z 3-4 bańki. Co dla nas bardzo ważne jako cel za 1.8 dostaniemy między innymi polską lokalizację!(wraz z nową bohaterką). Ale szczerze mówiąc,nie podoba mi się takie traktowanie graczy,elementy takie jak lokalizacja powinny już być wliczone w projekt,przez to odnoszę wrażenie że nie jest tak różowo jak mówi Obsidian i bez figu by po prostu nie dali rady wydać gry. Powinni to oznajmić prosto z mostu a nie nazywać to jedynie doszlifowywaniem projektu.
    Właśnie miałem o tym pisać, bo tak sobie pomyślałem, że coraz mniej mnie bawią te zbiórki kasy :/ Czasami ma to sens - amatorzy/małestudia mają pomysł i chcą go wykonać bez producentów którzy zmienią ich grę w kolejnego casuala. Spoko, ale obsydian to nie jacyś amatorzy. A te cele? Dodatkowy towarzysz, lokalizacja, co to ma być? Mam rozumieć, że jak nie ludzie nie zapłacą to dostaną tetrisa bo za mało kaski dali? Jak dla mnie to trochę żenujące i traktowanie ludzi jak barany. Dlatego gardzę takimi zbiórkami. Trochę jak pewne zespoły metalowe zbierające kasę bo bidulki nie mają siły nosić sprzętu i muszą tragarzy zatrudnić. Strasznie się te zbiórki sku...pczyły. Niestety.

    Pamiętaj,że po drodze było jeszcze nie tak ciepło przyjęte Tyranny,mogło trochę nadszarpnąć budżetem studia. Gdyby POE było w opinii graczy słabe i źle się sprzedało to nie ma szans żeby uzbierali tyle pieniędzy w tak krótkim czasie,samą marką studia by nie pociągnęli nie mówiąc już o podjęciu decyzji o wydaniu sequelu.
    Nie tak ciepło? Tzn, ja w ogólę nie widzę tego ciepłego przyjęcia PoE Tyranny w sumie też. I raczej skłaniałbym się ku temu że PoE było rozczarowujące, a Tyranny zaskoczeniem. Ale ostatecznie obie cieszyły się takim samym przyjęciem - czyli średnim. I obie były podobnie ocenianie. Nie mam żadnych danych na temat sprzedaży, niestety. Patrząc na reklamę to o PoE pojawiało się regularnie od kilku lat, a Tyranny kilka miesięcy przed premierą. Tak w uproszczeniu można sobie tą sprzedaż włożyć.
    Także sukcesem to był Wiedźmin. Sukcesem na tyle dużym, że z każdą grą budżet Redów rósł. Nie musieli się bać, że jakiś producent zmusi ich do wydania gry nieskończonej, innej niż chcieli czy kiepskiej. Nie musieli się bawić w żadne zbiórki. To jest sukces. Dlatego nie wmówicie mi, że PoE odniosło sukces skoro Obsidian musi żebrać o kasę. No chyba że ten subiektywny sukces to to, że Obsidian zrobił grę po swojemu. Owszem, wielu zapaleńcom spodobała się sentymentalna podróż. Wielu dało im kredyt zaufania na kolejną. Ale obiektywnie, to nie był żaden sukces gdy wszyscy grają w Wiedźminy, Srajrimy, Overwatche, Lole, Cody i inne Assasin Creedy.

    I żeby nie było, nie zrozumcie mnie źle. PoE to nie jest gniot. Ba! Momentami mi się bardzo podobał ale wiele rzeczy było w nim nie tak. I nadal kibicuję Obsidianowi, chociażby za New Vegas, Kotora, South Parka, NWN2 i masę gier za czasów Black Isle. Wiem więc, że moga zrobić gry dobre, ciekawe i przełomowe. Wierzę w nich tak bardzo, że liczę ślepo na ich opamiętanie się i zrobienie DOBREJ gry. I żeby już nie musieli żebrać o kasę

  7. #27
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach
    Volomir, to jest innym model biznesowy i segment.
    Obsidian sprzedał ponad 1 mln egzemplarzy PoE a i ocena była niezła (89 na metacirtics, 83 od graczy), Tyranny w ciągu pierwszych kilku dni sprzedało się ok. 100k egzemplarzy (nie znalazłem pełnych danych) a ocena na Metacritics to odpowiednio 80/78. Na PoE Obsidain zebrało prawie 4 mln USD.
    Dla porównania Wiedźmin sprzedał się (wg stanu na 2017):
    W1 - ok. 1 mln egzemplarzy, koszt developmentu: ok. 5 mln USD
    W2 - ok. 6 mln egzemplarzy, koszt developmentu: ok. 10 mln USD
    W3 - ok. 13 mln egzemplarzy, koszt developmentu: ok 81 mln USD (przy czym około 40% to koszty marketingu)

    Czyli Obsidian (nawet pomijając inflację) zrobił grę w podobnej cenie jak CDP-R W1 (zakładam, że trochę kasy jeszcze dołożyli poza zbiórką) jeszcze w dodatku mógł pominąć koszty finansowania (CD-Projekt brał kredyt na W1).

    Także to inny model finansowy i inna skala - Obsidian kampanię reklamową w dużej części robi na Kickstarterze. Ale nie nazwałbym tego żebraniem.
    Przy czym każdy model ma jakieś wady i zalety (plus, na Kickstarterze trudno 80 mln USD uzbierać, chociaż patrząc na Star Citizena, tam już ponad 40 uzbierali, ale przez kilka lat). Dla mnie osobiście wadą Kickstartera jest fakt, że uleganie podpowiedziom graczy ("zróbmy jeszcze raz BG!") jest równie zgubne jak uleganie namowom dużego wydawcy ("gra powinna się grać sama").
    Ostatnio edytowane przez Janek ; 29-01-2017 o 11:03

  8. Użytkownicy którzy uznali post Janek za przydatny:


  9. #28
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach
    1,8 mln USD zebrane.

    https-%2F%2Fplayfig.s3.amazonaws.jpg

    Cóż, przynajmniej PL jest wyżej niż hiszpański i włoski ;-)

  10. #29
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Podoba mi się to, że AI i UI Customization uwzględnili Ciekawe, co dalej. Pamiętajmy, że zbiórka jeszcze 20 parę dni trwa

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  11. #30
    Podstoli Awatar Sanvone
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    411
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 55 podziękowań w 26 postach
    Jako, że słyszałem ciekawą dyskusję na temat kickstarterów ostatnio to podzielę się.

    Wiele osób zapomina, że taka forma finansowania gry oprócz funduszy zapewnia też... bardzo dobry marketing. Za przykład posłuży Banner Saga, której pierwsza część była na tyle sukcesywna, że twórcy nie potrzebowali prosić o pieniążki na część drugą, która wyszła i... spora część ludzi do dziś nie wie o niej pomimo, że jest tak samo dobra o ile nie lepsza od poprzedniczki. Teraz twórcy zabierają się za część trzecią i znowu wrócili do kickstartera co wywołało dyskusję.

    Tak więc wydawanie kolejnej części serii na kickstarterze nie musi oznaczać, że poprzedniczka była porażką. Póki co mamy przykład, że nie fundowanie tym sposobem sequela sukcesywnej gry może prowadzić do mniejszego sukcesu z powodu mniejszej reklamy.

    Pozdrawiam

    Mój kanał Youtube (Seria Total War, XCOM: Enemy Within, Age of Wonders 3, Mass Effect 3 Multiplayer)

  12. Użytkownicy którzy uznali post Sanvone za przydatny:


Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •