Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 158

Wątek: Dyskusja ogólna

  1. #1
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach

    Dyskusja ogólna

    Temat dla wszystkich w celu wymiany wrażeń i opinii.

  2. #2
    Konny falangita rakietowy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    231
    Otrzymał 167 podziękowań w 115 postach
    Ja mam uwagę co do zasad bitewnych, szkoda waszego czasu na ich wypróbowywanie bo wiadomo że będą niezbalansowane. Max 50% armii to szermierze więc Rzym i wszyscy celtowie mogą przy spamować mocnymi szermierzami wspartymi tanimi ale niezwykle opłacalnymi szermierzami (hastatii, wojownicy celtyccy). To już było zanim wprowadziliśmy ograniczenia na liczbę szermierzy i na Bursztynowym Szlaku powstała patologia że wszyscy grali na samą piechotę. I tu będzie to samo Rzym, Arwernowie, Bojowie, Tylis będą nie do zatrzymania.

  3. Użytkownicy którzy uznali post Seba Fallus III Wielki za przydatny:


  4. #3
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach
    Otrzymałem arkusz Kolchidy. Po zapoznaniu się z nim uważam, że arkusz jest bardzo przejrzysty i choć na pierwszy rzut oka wydaje się obszerny to tak po prawdzie nie wiele jest tam rubryk do wypełniania. Większość współczynników liczy się sama a jego wypełnienie to dla zaznajomionego już z nim gracza 10-20 minut. Ewentualną robotę przy jego obróbce będzie miał zapewne MG. Z perspektywy gracza to naprawdę nic skomplikowanego i nie zajmuje wiele czasu/wiele rzeczy jest zaczerpniętych z poprzedniego arkusza więc to spore ułatwienie. Jak dla mnie kawał bardzo dobrej roboty, dzięki Nies

    Natomiast chciałbym prosić o sprawdzenie w arkuszu Kolchidy:
    - wartość dinari dla koszar w prowincji Sarai (wydaje mi się że powinno być 2000 a nie 2400)
    - koszt utrzymania szpiega w tabelce "Akcje szpiegowskie" (wykreślić?).

    Już na wstępie widać, że eldorado finansowe panujące w poprzedniej Kampanii Antycznej nie spotka nas w tej odsłonie.

    Edit: Co do zasad bitewnych Nieśmiertelnik zaproponował 40% dla piechoty do walki w zwarciu, przy zachowaniu max 3 miecze powyżej 1000 i max 5 tych samych jednostek (ja bym pozostał jednak przy 6 takich samych jednostkach oraz określił że piechota ogółem nie może stanowić więcej jak 60 lub 70 % - bo nie jest to w zasadach doprecyzowane). To w gruncie rzeczy to samo co 8 mieczy dla np takiej Galacji. Mnie zresztą najbardziej przeraża ogarnięcie np 36 jednostek dla licznych armii, bo dziś sobie spróbowałem i powiem szczerze, że sajgon to mało powiedziane.
    Ostatnio edytowane przez rafjar ; 06-02-2017 o 00:43

  5. Użytkownicy którzy uznali post rafjar za przydatny:


  6. #4
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Cytat Zamieszczone przez Seba Fallus III Wielki Zobacz posta
    Ja mam uwagę co do zasad bitewnych, szkoda waszego czasu na ich wypróbowywanie bo wiadomo że będą niezbalansowane. Max 50% armii to szermierze więc Rzym i wszyscy celtowie mogą przy spamować mocnymi szermierzami wspartymi tanimi ale niezwykle opłacalnymi szermierzami (hastatii, wojownicy celtyccy). To już było zanim wprowadziliśmy ograniczenia na liczbę szermierzy i na Bursztynowym Szlaku powstała patologia że wszyscy grali na samą piechotę. I tu będzie to samo Rzym, Arwernowie, Bojowie, Tylis będą nie do zatrzymania.
    Nie martw się Seba. Zasady na końcu i tak będą takie, jakie uznacie za optymalne. To co wprowadzam tutaj ma jedynie umożliwić zmianę optyki. Po poprzedniej Kampanii, dziesiątkach turniejów i setkach bitew online każdy ma wszyte silne przekonanie: Porażka to tragedia.
    W tej Kampanii chciałbym tak wszystko dopasować, by można było odejść od tego stwierdzenia.
    Utrata jednej prowincji, ale kosztem dużych strat u przeciwnika, a małych u siebie, może dać się przekuć w zwycięstwo w dłuższej perspektywie. Po to jest możliwość wprowadzenia licznych armii i po to zabiegi przy zmianie obowiązujących zasad. Jeżeli w przypadku armii liczącej 16.000 ludzi zastosujemy +1 za każde 2.000+, będzie to oznaczało, że "Liczna armia" oblegająca stolicę jakiejś nacji będzie musiała liczyć max 10-11 mieczy, max 16-17 piechoty. Z automatu będzie to armia w okolicach 25 jednostek, albo będzie to armia z licznymi, aczkolwiek nieprzydatnymi jednostkami kawalerii i nieco bardziej przydatnymi miotaczami.
    To spowoduje, ze nikt murów atakować nie będzie, a wszyscy będą starać się załatwić sprawę oblężeniem.

    @Rafjar
    Usunę koszt utrzymania Szpiega i podeślę arkusz wieczorkiem.
    Podobnie w przypadku pozostałych Graczy.
    2.400 nie jest błędem. Łączna ilość wojska w koszarach to suma 2 x 11.700.


    @everybody
    Widzicie mapę, macie zapewne pomysł jak ustawić poziom rozwoju poszczególnych prowincji. Ma być 1 x trójka, 2 x dwójka i 4 x jedynka.
    Armie - w jedynce małe, w trójce duża.
    Możecie podesłać mi swoje preferencje - ustawię to w Arkuszach i odeślę po naniesieniu wszystkich poprawek.
    W końcu Władca wie najlepiej jak swój kraj rozwijać

    Pola edytowalne dla Gracza są zaznaczone kolorem szarym w tabelach.

    Ruszamy asap.

  7. Użytkownicy którzy uznali post Niesmiertelnik za przydatny:


  8. #5
    Konny falangita rakietowy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    231
    Otrzymał 167 podziękowań w 115 postach
    Masz racje z tymi oblężeniami, no zobaczymy co wyjdzie z waszego testu

  9. #6
    Podczaszy Awatar GoldeRoX
    Dołączył
    Mar 2016
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    360
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 36 podziękowań w 27 postach
    Na pierwszy rzut oka , arkusz wydaje się "przesadnie duży, i rozbudowany". Oczywiście to tylko pierwsze przemyślenia ; po 10 min przeglądania, zauważyłem że wszystko jest czytelne dla gracza jak i MG > Znajdują się w arkuszu nie tylko informacje o handlu, ale i o wojnach / soj. itp. co powinno przyspieszyć i ułatwić prace MG {który, wcześniej musiał przeglądać monotonnie wszystkie ambasady by szukać błędów w arkuszu}. Prócz temu mam wątpliwości co do stanu skarbca ; czas odkryje czy będzie zbalansowanie na które {jak przypuszczam} każdy czekał.

  10. #7
    Cześnik Awatar BolesławZapomniany
    Dołączył
    Sep 2016
    Lokalizacja
    Warszawa
    Postów
    227
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    45
    Otrzymał 50 podziękowań w 35 postach
    Kiedy mniej wiecej optymistycznie i pesymistycznie wystartuje wka2?

  11. #8
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Optymistycznie na początku marca, a pesymistycznie ..... tez na początku marca . Oczywiście jak dopiszą chętni....

    @GoldeRox.
    Sorka Goldie, ale w dwóch linijkach nie umiem tego wszystkiego zmieścić. Zrobiłem 6 tur testu i począwszy od czwartej stan finansów zaczynał się powoli poprawiać.

    Warunek 1
    Nie można wszystkiego wydać na starcie.

    Warunek 2
    Nie można unikać walki przez kilka tur jak Rzym w WKA1.

  12. Użytkownicy którzy uznali post Niesmiertelnik za przydatny:


  13. #9
    Podczaszy Awatar GoldeRoX
    Dołączył
    Mar 2016
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    360
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 36 podziękowań w 27 postach
    Ogromny "+" za dopasowanie kolorów frakcji do kolorów arkuszy. Niby nie taki duży dodatek, ale dla nie uzupełnia "lukę w klimacie" samych arkuszy.

    Rekrutacja jest na ciekawym poziomie, aczkolwiek brakuje mi opcji "zatrzymania/wznowienia ciągu poborowego", prosiłbym o dodanie 1 kolumny obok "rekrutacji armii" jak i "koszar" na "+" {rekrutacje auto.} i "-" { na zatrzymanie auto rekrutacji}. Nie wyobrażam sobie żeby co turę miały się rekrutować bez końca jednostki, które na obecną turę nie potrzebuje, aczkolwiek muszę płacić za ich utrzymanie. {Możliwe również, że źle odczytałem motyw MG względem rekrutacji / za co z góry przepraszam}

    Nie wiemy jeszcze jakie korzyści finansowe dadzą nam kierunki rozwoju gospodarki typu "rolnictwo" czy "przemysł", ale na obecną chwilę mogę śmiało powiedzieć że "eldorado" zniknie dla AKTYWNYCH graczy {wojny, itp.} > po wygranej bitwie nie można uzupełnić "magicznie" wojsk > lecz trzeba doprowadzić posiłki z własnych terenów , lub "zabunkrować się" w nowej prowincji i czekać {dosyć długo po obfitej w trupy bitwie} na uzupełnienie z koszar.

    Podsumowując ; Pierwsze wrażenia wypadły dobrze {jedynie miałem osobiste problemy ze zrozumieniem cyklu rekrutacji i tym związanym cyklom} ale po wgłębnej analizie {i niezastąpionej pomocy od Rajfara} udało mi się zrozumieć {chyba} cały arkusz w mniej niż w 1h. /jeszcze raz graty dla naszego MG za kawał dobrej roboty /// + osobista pochwała za kolory w arkuszu.


    /dalsze opinie i wpisy pod koniec nowej tury.

  14. #10
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach
    Panowie, podkrecmy może trochę tempo kampanii testowej żeby przelecieć jak najwięcej tur. Dzięki temu lepiej sprawdzimy jak spisuje się gospodarka/rekrutacja i uzupełnienia armii/działania wywiadowcze/bitwy licznych armii etc. Nawet jak popelnimy jakieś błędy decyzyjne wynikające z pośpiechu to wyjdzie to na plus dla wniosków które wyciagniemy z tego testu. Ja już widzę pewne mankamenty podjętych przeze mnie kroków, ale po to jest przecież ta kampania.

  15. Użytkownicy którzy uznali post rafjar za przydatny:


Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Możesz edytować swoje posty
  •