Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: ,,Niezwyciężeni" - polski heroizm i walka o wolność w cztery minuty

  1. #11
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Cytat Zamieszczone przez KLAssurbanipal Zobacz posta
    Nie porównałbym tego, a żołnierzy AWP nazwanie "wyklętymi" jest krzywdzące dla prawdziwych wyklętych, którzy byli zabijani/torturowani/głodzeni/więzieni, czy wykańczani psychicznie/finansowo. Żołnierzy AWP żadna krzywda nie spotkała, a to że obecnie się o nich milczy nie może być porównywane do męk jakie znieśli żołnierze wyklęci. Mówienie, że role się odwróciły jest dużym nadużyciem.
    A to mi nowość. Jeszcze nie widziałem armii, która by nie głodowała, nie byłą męczona. A sowiecka to kurczę żołnierze wolności, idea ich karmiła. Krwawe rozpoznania bojem, pojenie spirytusem przed walką na siłę i strach by NKWD miało dobry humor. A to może zwrócimy tym Moskalom uwagę, że nie wypada tak się zachowywać wobec Polaków-sojuszników? Kula od sojusznika albo po "uczciwym" procesie. Karcer i wybite zęby w najlepszym wypadku. Już nie wspominając o tym, że w obu armiach na wschodzie to ochotnikami wielu nie było. Wcielali siłą. I co do wykańczania psychicznie to opiszę historię mojego pradziadka. Wojsko odsłużył w międzywojniu, kampanię wrześniową przeżył, mimo że trafił w sowieckie ręce, a mieszkał z rodziną niedaleko Baranowicz. Wrócił i przesiedział prawie całą wojnę w jako takim spokoju. Jak Sowieci wracali, siłą wcielili go do armii. Szlak aż do Niemiec. Nie zwolnili go od razu, stwierdzono że jego międzywojenne dwa lata w zasadniczej nie liczy się i zamiast wyjść do cywila, przesiedział z polskim-sowieckim dowódcą prawie dwa lata. Dowódca ponoć znał dużo słów po polsku, o ile występowały w języku rosyjskim. Wyszedł wcześniej bo zmieniały się granice. Przeleciał cały kraj do domu, by spakować rodzinę w jeden dzień i z dobytkiem ruszyć w dalszą drogę. Wylądowali pod Wałczem, tam dostał jako osadnik wojskowy (tylko w ten sposób mógł ziemie pod uprawę i dom, bo na miasta nie miał co liczyć, sam to widział, poza tym na roli łatwiej wyżyć) kawałek ziemi, fragment poniemieckiej gospodarki. Trzy lata później, zaraz po zbiorach, był tak poważany przez otoczenie i władzę, że jego gospodarstwo splądrowano grożąc użyciem broni. Go okrzyknięto kułakiem, a podobizny z twarzami rodziny miały (ponoć) wisieć w każdej wiosce w okolicy. Jako przykład, że kułactwo (czyt. zaradność i ciężka praca) nie popłaca. Panowie w różnych mundurach i spod różnych barw musieli popisać się przed przełożonymi.

    Żeby było lepiej! To w chwili kiedy pradziadek patrzył na wojnę z bliska, do drzwi jego domu zapukali... partyzanci. Wzięli co chcieli do jedzenia i poszli. Gdyby nie rodzina i sąsiedzi, to pewnie pradziadek mógłby co najwyżej na groby kwiaty kłaść, bo takich rzeczy w zimę się nie robi samotnej matce z trójką dzieci.

    To tyle przy okazji krzywd i spotykania.


    W tym całym burdelu i politycznej gadaninie, przesiąkniętej propagandą godną poprzedniego ustroju najwięcej cierpią ludzie. Wszyscy ludzie.



  2. Następujących 3 użytkowników podziękowało Samick za ten post:


  3. #12
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach
    Coś mi się tu nie zgadza, to w końcu obaliliśmy ten komunizm(i co za tym idzie, runęła żelazna kurtyna) ? bo w prawdziwie polskich mediach,publikacjach... jest zupełnie inny przekaz-łżeelity i różni TW dogadali się z komuchami w Magdalence i przy okrągłym stole i powstała postkomusza IIIrp UBkistan itp itd i w gruncie rzeczy z komunistami dopiero teraz rozprawia się dobra zmiana
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  4. Następujących 2 użytkowników podziękowało PaskudnyPludrak za ten post:


  5. #13
    Asuryan
    Gość
    Jak widać "dobra zmiana" sama już się gubi w swoich kłamstwach

  6. #14
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    W czym się pomija tych żołnierzy? Każdy by się zaciągną żeby uciec z Syberii pisząc tak ogólnikowo, kolokwialnie, a bitwa pod Lenino to rzeź naszych. Przecież nawet dochodziło do strzelanin polskich jednostek z sowieckimi, gdy te wywoziły polskie mienie, choć sporadycznie.

  7. #15
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Ty tak na poważnie?



  8. #16
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez Samick Zobacz posta
    Ty tak na poważnie?
    Nie na niepoważnie.

  9. #17
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Odsyłam choćby do tego:
    http://www.nowastrategia.org.pl/bitwa-pod-lenino/
    https://superhistoria.pl/druga-wojna...od-Lenino.html
    W dzisiejszych czasach nie zostawia się suchej nitki o tejże bitwie.

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  10. #18
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Cytat Zamieszczone przez Piter Zobacz posta
    Nie na niepoważnie.
    Rozwiń, zaintrygowałeś mnie, a nie ukrywam że chyba użyłeś jakiś skrótów myślowych, bo mam wrażenie sprzeczności.



  11. #19
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez Samick Zobacz posta
    Rozwiń, zaintrygowałeś mnie, a nie ukrywam że chyba użyłeś jakiś skrótów myślowych, bo mam wrażenie sprzeczności.

    Mój dziadek był w Auschwitz, babcia zbierała odrzucone ziemniaki i resztki po zbiorach zboża żeby przeżyć, bo już przed wojną nie była bogata. Dziadka od drugiej strony wysłali do rodziny do Czech, a babcie na przymusowe roboty do Niemiec. Lenino to rzeź, a żołnierzy walczących na froncie wschodnim nikt nie wyklął. Czerwoni szli bez porządku, kradli i gwałcili, a z zachodu na wschód leciały wielke stada bydła i wagony pełne maszyn, wszystkiego co się dało i warto było wywieźć. Pradziadka uważali za kułaka choć wcale wiele nie miał.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •