Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Recenzje graczy - seria Warhammer i DLC/FLC

  1. #1
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach

    Recenzje graczy - seria Warhammer i DLC/FLC

    Wątek przeznaczony recenzjom wszystkich wydanych tytułów oraz DLC i FLC z serii Warhammmer. Będą się w to wliczać również łączone kampanie, z których jedna wyjdzie już w najbliższym czasie.

    Obowiązują szczególne zasady:

    • wyszczególnienie tego, co recenzujemy poprzez zapis pogrubionymi literami: Recenzja - elementy recenzowane.

      Przykładowo:
      Recenzja - Warhammer II
      Recenzja - Warhammer I, kampania ,,Oko za Oko" (DLC: Zew Zwierzoludzi), DLC ,,Król i Watażka"

      Jeśli rozgrywkę toczymy z użyciem DLC, ale nie wszystkie bądź żadne recenzujemy, to i tak proszę o wspomnienie ich poniżej listy elementów recenzowanych.


    • Temat służy tylko i wyłącznie zamieszczaniu recenzji oraz komentowaniu ich. Dyskusje ogólną o Warhammer 1 można prowadzić tutaj, o Warhammer 2 - pod tym linkiem, a o DLC i FLC, i Legendarnych Lordach - w tym wątku.


    • używanie poprawnej polszczyzny. Za pomniejsze byki nie będziemy ścigać, ale już duża część recenzji usiana rażącymi oczy błędami będzie podlegać adekwatnej karze.


    Prosimy również o oceny w skali 1-10 wyszczególnione pogrubieniem
    ,,Vae Victis"


  2. Użytkownicy którzy uznali post Polemajos za przydatny:


  3. #2
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Zacznę więc od skopiowanej mojej recenzji Total War: WARHAMMER II

    Total War: WARHAMMER II to druga część trylogii Total War poświęconej światowi Warhammera Fantasy. Tym razem mamy do czynienia z czterema rasami (czyżby twórcy wzięli sobie do serca grzech, jaki popełnili przy pierwszej części? - chodzi o DLC przed premierą) - mianowicie Wysokimi Elfami, ich mrocznymi kuzynami, tajemniczymi Jaszczuroludźmi i spiskującymi Skavenami. Całość podzielona jest na łącznie 8 frakcji. Doszło również wiele innych nowości, ale o tym za chwilę.
    Z racji uwielbienia do rasy obrońców Starego Świata, postanowiłem zagrać Wysokimi Elfami. W tym miejscu muszę wspomnieć o bardzo dobrym pomyśle, jakim była zamiana herbów na profile Legendarnych Lordów - wyróżnia się na tle innych części Total War.
    Kampania - w poprzedniej grze z trylogii Warhammera mieliśmy różne cele, by wygrać kampanię. Tutaj mamy jeden i ten sam cel, ale zbieramy inne zasoby potrzebne do wykonania głównego zadania. Ponadto mamy mnóstwo mniejszych zadanek, wymyślanych najczęściej przez naszych doradców.
    Podzielę teraz grę na plusy i minusy:
    +Grafika - jest w miarę lepsza od tej z jedynki, co jest już wielkim plusem. Widać, że co część tej trylogii szata graficzna ulega zmianie. Mamy dużo ładniejsze modele jednostek, wśród których uwielbiam wygląd Teclisa, ale są i pewne buble, jak kokon na głowie Morathi.
    +Muzyka - jest dużo lepsza i bardziej klimatyczna od tej z jedynki.
    +Cutscenki - podoba mi się to, że co rozdział mamy filmik, który zapowiada cel kolejnego aktu naszej kampanii. Tworzy to ciekawą historię dla naszej rasy.
    +Nowości, które zapowiadałem - 4 nowe rasy, które są całkowicie się różniące od siebie. Do tego dochodzi coś, czego mi dotychczas brakowało - oznaczenie obszarów, które możemy zamieszkać bez obaw o drastyczny spadek ładu i innych ważnych rzeczy. Podoba mi się również to, że mamy "Obrzędy" - ot wymagające pewnych naszych surowców do otrzymania sporych bonusów dla naszej frakcji. U Mrocznych Elfów pozwala to na "morską hordę".
    +4 nowe magie - mianowicie Wysoka Magia i Mroczna Magia, a także zaklęcia z domen Zniszczenia i Zarazy. Każda z nich działa zupełnie inaczej i jest to jak dla mnie plus.

    Lecz ta gra ma też swoje słabe strony. Oto i one:
    -Nadal nie uległy zmianie oblężenia - twórcy zapowiadali, że będą one nieco inaczej wyglądać. Jak się nie zdziwiłem, że się nic w tym temacie nie zmieniło, tego nie muszę tłumaczyć.
    -Ponownie mamy braki w rosterach - mam nadzieję, że wraz z Lord Packami do Warhammer II będą wychodzić nadal dodatki z jednostkami do Warhammer I (bądź darmowe łatki), które uzupełnią rostery pierwszej części, bo nadal są w nich braki.

    Czasem AI potrafi coś spaprać, ale na pewno jest ono lepsze niż w pierwszej części.
    Podsumowując - Warhammer II jest bardzo dobrą grą. Nie będę się rozwodzić nad sprawą ceny, bo to zupełnie inny temat. Cieszy mnie to, że twórcy dopieszczają tę trylogię, ale jednak mam nadzieję, że dopieszczanie serii nie zakończy się na tym, że nadal będą jakieś braki w rosterach. Niedługo będzie połączenie map z jedynki i dwójki, także będzie w końcu wielka kampania - zawsze coś nowego! Oraz ma podobno wyjść DLC z południowymi nieumarłymi, zwanymi Królami Grobowców - podobno ma zawierać 4 grywalne frakcje (mam nadzieję, że będzie ta rasa miała pełny roster).

    Ocena gry: 9/10.

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  4. #3
    Asuryan
    Gość
    Dorzucę coś do recenzji Total War: WARHAMMER II Arroya, bo bez sensu jest bym przepisywał to, z czym się zgadzam.

    Kampania - w zasadzie to mamy dwa cele i od nas zależy na którym się skupimy. Czy na rytuale i ostatniej bitwie, czy na podboju Nowego Świata.

    Z nowości bardzo fajne jest poszukiwanie skarbów w ruinach, tym bardziej że najlepsza odpowiedź z dostępnych 4 nie jest taka sama dla każdej nacji. Lepszym rozwiązaniem od sztucznego ograniczenia podboju w pierwszej części gry jest podzielenie obszarów, które możemy zamieszkać na: bez żadnych minusów w postaci spadku ładu, wzrostu kosztów budowania, etc; z mała karą lub z bardzo dużą karą do powyższych. Nieco szkoda, że zlikwidowano konieczność uaktywniania umiejętności bohaterów oddziałujących na prowincje w których się znajdują, które towarzyszy serii od dłuższego czasu. Teraz agenci w prowincji w której się znajdują automatycznie podnoszą ład, usuwają spaczenie, etc.

    W singlu Warhammer II jest bardzo dobrą grą, według mnie zdecydowanie lepszą od pierwszej części, lecz nieco gorzej sprawa się ma w multi - niby doszedł tryb "wszyscy na wszystkich" dla 4 graczy, ale tylko 4 rasy do wyboru w chwili obecnej, to jednak dość mało.

    Ocena gry: 9/10.

  5. #4
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Warhammer2 kampania wielkiego wiru. Uwaga nie wiem czemu zjadło mi masę spacji kiedy kopiowałem na forum.

    Woda, lodowe pustkowia, pustynie, dzikie dżungle, rajskie wyspy tym kusi Warhammer2
    Uprzedzam że tekst jest pisany dla osób które mają część pierwszą i zastanawiają się nad zakupem dwójki.


    W młocie2 przeniesiemy się na nowe ziemie i pokierujemy innymi rasami. Na początek parę słów o ich wojskach i mechanikach.
    - Wysokie elfy. Jest to najbardziej standardowe rasa. Wykonana jest dobrze i gra się nimi bardzo przyjemnie.
    Ich mechaniki to: podglądają ziemie swoich partnerów handlowych (ogólnie to ich gospodarka czerpie z tego największe dochody z handlu). Dzięki wydarzeniom na dworze imisjom zdobywają wpływy, które następnie można wydać na werbowanie lepszych lordów i bohaterów lub wpływać na relacje z innymi nacjami. Mechanika ta podoba mi się tylko częściowo.Wydarzenia i intrygi na dworze, na plus, podobnie jak werbunek czempionów, bo w elfim świecie bez wpływów nie możesz zrobić nic. Natomiast wykorzystanie wpływów do zmiany relacji dyplomatycznych już mi przeszkadza. Powody są dwa: dla wysokich elfów inne rasa są gorsze. Drugi powód jest taki że taki że to metody ciemnej strony, a wysokie nienawidzą wszystkiego co jest związane z ciemnymi elfami. Wysokie elfy nie mają opcji grabienia w trybach ruchu. Ich specjalny bonus podczas bitew doje im zwiększone statystyki dla jednostek z pełnym stanem, niknie kiedy liczebność spadnie do połowy. Mam pewien problem z tym bonusem, bo w łatwych bitwach go mamy a wcale tam potrzebny nie jest, a w takich wyrównanych się wyłącza.
    W boju trzon ich wojsk to przyzwoici włócznicy poparci łucznikami z dalekim zasięgiem, zaś za atak odpowiada elitarna piechota do walki w zwarciu i potwory: smoki i feniksy.

    - Mroczne elfy. Ci męczą się z lojalnością lordów, a w wolnych chwilach zbierają po bitwach niewolników którzy napędzają ich gospodarkę i służą do odpalania rytów (takie 4 rodzaje czasowych wzmocnień). Dodatkowo mają dostęp do Czarnych Ark (czyli wojennych ruchomych miasto-statków, działających na zasadach hordy). Ciemne elfy nie mają dostępu do obozu i globalnej rekrutacji co powoduje pewien problem z regeneracją uszkodzonych sił na terytorium wroga, zwłaszcza w głębi lądu. Nad wodą mogą liczyć na Arki które pozwalają na werbunek (ale nie całego rosteru) i regeneracje, a dodatkowo wsparcie artyleryjskie. Ich bonus bitewny jest bardzo fajny, po zabiciu pewnej liczby wrogów, nasze oddziały dostają premie.
    Wojskowo bardzo przypominają swoich wysokich wrogów z tą różnicą że ci pierwsi stawiają na zasięgu strzelców, a mroczaki na obrażenia.
    Jak dla mnie obie elfie nacje są za bardzo do siebie podobne w jednostkach i prowadzeniu.

    - Jaszczuroludzie. Ci postarają się wzmocnić sieć geomtyczną? (która podkręci ich edykty i wzmocni obronę) i zatroszczą się o dostęp do jednostek pobłogosławionych(posiadające lepsze statystyki). Jaszczurki nie są jakoś spektakularne na mapie kampanii, bardzo przypominają mi na niej krasnoludy z ich defensywnym nastawieniem. Mam wrażenie że żaby wcale nie są najsilniejszymi magami...
    W boju przypominają trochę Chaos, obstawiają na bardzo mocną piechotę i potwory. Strzelcy i artyleria jakoś szału u nich nie robią. Co prawda w każdej rasie brakuje paru zabawek wyciętych na potrzeby dlc, ale to właśnie tu najbardziej odczuwałem ich brak. A chodzi dokładniej o potwory dystansowe.

    - Skaveni. Szczurki mają problemy z lojalnością i korupcją terenu. Ich osady przypominają ruiny gdy gra się inną rasą. A dodatkowo cały czas szukają jedzenia (trochę z budynków, ale głównie najedzą się po bitwie).
    Zaznaczę od razu że jestem niesamowicie rozczarowany tym, jak ta rasa została w grze zrobiona.
    Zacznijmy od kampanii. Mechanika jedzenia to jeden z największych spowalniaczy jakie widziałem. Można żywność pozyskać na kilka sposobów i możemy ją wydać na przyzywanie dodatkowy jednostek w bitwach, podniesienie poziomu zdobytego miasta, są to czynności od których możemy się powstrzymać. Natomiast to że utrzymujemy każde miasto i wszystkie armie to inna bajka. Czyli w sytuacji gdy będziemy mieć ponad 100 regionów to będziemy permanentnie na minusie. Drugi powód to taki że podczas bitwy możemy przyzwać na pole bitwy dodatkowe jednostki, podobnie działa też magia szczurków (ma też i inne standardowe czary) i na automacie przyzwane jednostki nie są liczone... Powód trzeci to woda, szczury nie pływają, a automat jest jeszcze bardziej brutalny niż ten lądowy.
    A dzięki podwójnemu połączeniu ogólny mechanik: każda kolejna armia podnosi ogólne koszta o x% i opłacie jedzeniem za armie można zapomnieć o spamieniu większa liczbą armii.
    W samej bitwie też ja mocno się zawiodłem bo liczbowo nasze oddziały są tak samo liczne jak gobliny czy zwierzoludzie... Dodatkowo jednostki są źle zrobione.
    Zacznijmy od niewolników, ten oddział powinien być jeszcze większy 280-350 osób, jego statystyki powinny być jeszcze niższe. Dalej powinni przypominać psy z roma 2, czyli kierujemy poganiaczami i jak wydamy rozkaz ataku to nie mamy już więcej kontroli nad jednostką, i nie powinni mieć morale. Oddziały te powinny być liczone jako dodatkowe do armii. Czyli mamy 20 jednostkową armie i np. 8-10 dodatkowych niewolników. Celem tej jednostki nie jest zabijanie, one mają tylko unieruchomić przeciwnika, każda strzałą w nich wystrzelona to strzałą zmarnowana. W warunkach tw nie ma sensu posiadania w armii jednostek tego typu gdy możemy wybrać cokolwiek lepszego. Następne sąszczurogry, to powinien być berserk, jak tylko zacznie walczyć to powinniśmy stracić nad nimi kontrolę i powinny bić wszystko w tym nasze inne szczury. Filozofią skavenów jest strzelanie po swoich,ich oddziały powinny mieć jakieś premie do ataku na wałczące w zwarciu oddziały, ale powinny też niszczyć w ten sposób swoich.Śmierć 10-20 szczurków za 1 wroga to świetny wynik. Jestem strasznie rozczarowany tą rasą.


    Ogólnie nowe rasy przypominają te z ostatnich dlc do podstawki z liczbą mechanik. Nawet szczurki mogą pod tym względem się podobać (ja po prostu mam zbyt wyraźną wizje tej rasy i jest ona inna od tej co mamy ją w grze).


    Aby przeczytać opis frakcji/lorda to trzeba poszukać malutkiej ikonki książki i wtedy włącza się młotopedia, której nie znoszę.
    Ostatnio edytowane przez Ituriel32 ; 04-10-2017 o 23:04

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  6. Użytkownicy którzy uznali post Ituriel32 za przydatny:


  7. #5
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Co do wrażeń wizualnych. Mapa jest bardzo ładna. W naturalny sposób zróżnicowana. Nie powinno to dziwić bo w końcu mamy tu 3 kontynenty i wielką wyspę. Mi najbardziej podobały się lasy Lustrii i sztormy z trąbami wodnymi.Zaś trochę razi mnie przekłamania w skali. Zdecydowanie za mała tutejsza Afryka i Elfia wyspa wielkości kontynentu. Cieszy mnie natomiast to że twórcy zostawili zmiany w regionie jeśli kontroluje go inna nacja.
    Podobnie bardzo ładnie wyglądają jednostki i chyba mają troszkę więcej animacji. Tak samo pola bitwy.


    Największe zmiany względem jedynki.
    - Osobne pozycje dla każdego legendarnego lorda. Nie licząc mrocznych elfów, którzy startują blisko siebie, to miejscówki dają inne wrażenia bo walczymy z innymi przeciwnikami. Niestety wady też są. Główna jest taka że te ich prowincje są takie same. Czyli zaczynają w dużym mieście(czytaj z murami i lepszym garnizonem) w 3 regionowej prowincji.Jednym słowem sztuczność. Dodatkowo ja mam mały problem z legendarnymi przedmiotami, poprzedzają je bardzo krótkie i nijakie misje, które giną w natłoku wyskakujących zadań dla frakcji.
    - Klimat i podbój wszystkiego. Ta zmiana wyszła chyba najlepiej. W końcu mogę zdobyć i osiedlić się gdzie tylko chcę. A to że zajmie mi to więcej czasu, będzie droższe i mniej wydajne to tylko mój problem.
    - 8-10 miejsc na budynki dla dużych miast i ogólnie o budowaniu. W praniu, większa ilości miejsc na budynki nie jest tak odczuwalna, bo zwiększyła się liczba samych budynków. Natomiast jest to zmiana głownie dla SI, bo teraz większość jednostek wymaga 1 budynku do rekrutacji. Na plus jest wydzielenie specjalnych budynków i surowców do osobnych kategorii.Tak że od razu widać że mamy coś takiego w mieście. No i teraz surowce dają specjalne bonusy zależne od rasy i opłaca się nimi zajmować w przypadku nacji które nie handlują. Duża liczba miast doczekała się też unikalnych budynków.


    Teraz będzie o reszcie.
    Najgłupsza zmiana dotknęła dyplomacje. Teraz kliknięcie na terytorium rasy nie włącza jej...Aby z nią pogadać to trzeba albo znaleźć na mapie przywódce nacji lub kliknąć ich na liście. To jest strasznie irytujące.
    Oblężenie się nie zmieniły w swojej mechanice, ale powiedziałbym że przez przyzywanie jednostek i potężniejsza magię są jeszcze bardziej wypaczone.
    Jak nie wybudujesz murów to nie masz już osady (podpowiedz: interwencyjne siły chaosu palą Ci miasta podczas drogi do tych odprawiających rytuał), ponieważ garnizony bez murów są bez użyteczne.
    Więcej budynków dodaje dodatkowe jednostki do garnizonu, i teraz mury dają też bohaterów.
    Dzięki dodaniu mostów i zwężeń częściej losuje mapy gdzie obrońca naprawdę ma przewagę.
    Wzmocnieniu uległy czary.
    Podniesiono poziom lorda do 40, i mam wrażenie że szybciej się te poziomy wbija. Ogólnie drzewka lordów wyglądają dużo lepiej i różnorodniej niż w młocie1, ale to nie dziwi bo nabrali wprawy przy tworzeniu dlc do jedynki.
    Zmiana działania bohaterów w prowincji.
    Konfederacje się nie zmieniły, tu trzeba uważać na elfy które potrafią bardzo szybko się połączyć i spamić armiami na potęgę, zwłaszcza mroczne.
    Wzrosły koszty utrzymania oddziałów,dlatego premie od LL i umiejętności zmniejszające te koszty zyskały na znaczeniu. Zwłaszcza na wyższych poziomach trudności.
    Podobnie zyskały umiejętności przyśpieszające uzupełnianie oddziałów (tak u lorda, jak i u bohaterów) bo w prowincjach z klimatem ciężkim dla naszej rasy może być problem.
    Od poziomu trudności zależy też procent zwiększenia kosztów utrzymania za kolejną armie , na bardzo trudnym to 15% i to boli.
    Zmian dotknął też system autorozstrzygnięcia, który częściej niszczy jednostki.
    W szybkim marszy nie da się teraz wycofać, więc kiedy go używasz to ryzykujesz stratę armii.


    Drobne nowości.
    Znajdzki na wodzie i ruiny. Głównie dające kasę i bonusy, ale czasem te drugiem potrafią też zabrać.
    Armie rozbójników, miały urozmaicać kampanie po przez starcia z nieszablonowymi kompozycjami i armiami starych ras (znaczy tymi z młota1). W praktyce mnie tylko irytowały i wybijały z klimatu.
    Zmiany w interfejsie i możliwość konfiguracji podglądu innych nacji podczas ich tury. Niby można dla każdego ustawić co innego. Tylko po co? Skoro liczy się każda sekunda, więc i tak raczej wszystko przyspieszymy...
    Teraz można wybrać i ustawić sobie co gra ma Ci przypominać.
    Ryty? Znaczy 4 bufy dla całej nacji.


    W większości zmiany te pozytywnie wpływają na grę, to są małe delikatne usprawnienia ale jako całość dają pozytywny efekt. Natomiast te zmiany w kosztach bardzo mi się nie podobają. Jeśli jesteś spartiatą, wróć...Krasnoludem i lubisz grac na 3-4 elitarne armie to nawet tego nie zauważysz. Natomiast jeśli lubisz zalać przeciwnika masą słabych tanich jednostek to się rozczarujesz. Bo ten naliczany dodatkowy koszt utrzymania za każdą kolejną armie wypacza rozgrywkę.Naprawdę tęsknie za mechaniką ze starych TW (rome1, mietek2) gdzie nie było żadnych ograniczeń i jeśli chciałeś wystawić 20 armii z chłopów to nic cię nie powstrzymywało (znaczy populacja to robiła).


    Sztuczna (nie)inteligencja.
    Początkowo myślałem że się nie zmieniła, ale byłem w błędzie. SI działa tu dużo gorzej niż w podstawce.
    Na mapie kampanii nadużywa szybkiego marszu, a teraz nie da się w tym trybie uciec, więc traci armie za armią. Trzeba tu dodać że si straciła zdolność ustawiania się poza zasięgiem gracza na mapie kampanii.
    SI ma kosmiczne bufy do ekonomi i w miastach stawia w zasadzie tylko militarne budynki (mnie to wybija z klimatu) a mimo to robi tak koszmarne kompozycje że szkoda gadać.
    To co robią te płatne interwencje...Najlepiej nie używać tego wcale, szkoda kasy.
    Ale to wszystko nic przy tym co robi podczas bitew.
    Jak nie ma kawalerii to nie flankuje.Nie potrafi skorzystać z przewagi w licznie oddziałów. Jakby miała zaprogramowany jeden cel: związanie walką najbliższego przeciwnika. Tak że 2-3 swoimi jednostkami można zatrzymać 10+komputera. Źle korzysta też z frakcyjnych zdolności, zwłaszcza z przyzywających jednostki. Gracz używa ich by zaatakować wrażliwe tyły (strzelcy – artyleria), a si tylko od frontu potrafi ich użyć.




    Na koniec zostawiłem sobie Wielki Wir.
    Gry z serii TW od zawsze mają problem z późną fazą gry, kiedy gracz ma duże stabilne super mocarstwo iw zasadzie SI nie jest w stanie go już ruszyć. Dodatkowo twórcy chcą dodać fabułę do zabawy.
    By przejąć kontrole nad wirem trzeba odprawić 5 rytuałów jako pierwszy (znaczy się liczy się ten ostatni). Ale aby to zrobić trzeba zebrać określoną ilość specjalnego surowca. Tego samego dla każdej rasy tylko inaczej nazwany. Zdobywa się go za wykonywanie misji, miasta (1 za 1 miasto), i miejsca mocy (miasto w którym stawia się budynek i daje to wtedy 10 jednostek). Niestety dla wszystkich nacji są to te same miejsca mocy. Po odpaleniu rytuały musimy utrzymać konkretne miasta przez 10 tur (20 przy ostatnim) przed wyczarowanymi wojskami chaosu i normalnymi innych ras. SI oszukuje i jest tak ustawiona by być do przodu w zbieraniu surowca, więc jeśli sami za szybko go zbieramy to jeszcze bardziej przyśpieszamy kampanie, która jest mniej więcej wliczona na 200-250 tur.
    Poziom 4 lub 5 powoduje znany z Shoguna stan wojny totalnej.
    Wrogie rytuały można przerwać przez zajęcie mu miast własnymi wojskami. Lub można opłacić wyprawę ekspedycyjną (3 różne wielkości) pod dowództwem SI (nie spodziewajcie się że coś to da).
    I tu jest problem zasadniczy, bo ja lubię spokojne kampanie i staram się unikać takich gier gdzie wisi nade mną jakiś licznik. A tu gra zmusza mnie do pośpiechu.
    O tym jak bardzo wkurzający są poziomy 4 i 5 nie będę wspominać, zagracie sami i ocenicie.
    Pomysł dobry tylko wykonanie leży.Mechanika podzieliła u mnie los jej podobnych z poprzedniej części czyli: inwazja Hunów, inwazja Choasu czy zjednoczenie Japonii, czyli irytująco przeszkadzające badziewie.
    Na szczęście można to zignorować i spróbować przerwać wrogowi rytuał w specjalnej bitwie. Od razu gra zaczęła podobać mi się bardziej.


    Prawdę mówiąc można też się do niej zastosować i gra powinna się zrobić inna, być może ciekawsza, ale ja tak nie potrafię i większość energii poświęciłem na próby jej ominięcia.


    O tym czego zabrakło.
    Tyle wody, najlepsza flota w uniwersum(wysokie elfy), czarne arki od mrocznych elfów, wyprawy grabieżcze norsmenów, to aż się prosi o bitwy manualne. Ja wiem że to osobna droga licencja ale szkoda że tego nie ma.
    Brakuje mi jeszcze opcji w dyplomacji"zamknij się, nie będę z tobą gadać", które blokowałoby natrętnie spamiące nacje.


    Ocena: 7/10 - Nowy Świat i rasy są fajne, zmiany w samej grze też, ale to za mało, oczekiwałem dużo więcej od gry mającej II w tytule.
    TW nie mają konkurencji, a Warhammer2 jest lepszy niż cześć pierwsza i jeśli bawiłeś się z nią dobrze to dwójkę pokochasz jeszcze bardziej.




    Ja kupiłem tą grę bo był to warunek konieczny by móc zagrać w Mortal Empires. Czyli dużą mapę obejmującą stary i nowy świat i wszystkie rasy w nich występujące.Można powiedzieć że kampania wiru to taka przekąska przed daniem głównym.
    Ostatnio edytowane przez Polemajos ; 05-10-2017 o 11:28

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  8. Następujących 3 użytkowników podziękowało Ituriel32 za ten post:


  9. #6
    Asuryan
    Gość
    Ituriel, wielka prośba, nie zjadaj aż tylu spacji.

  10. #7
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    To nie ja, podczas kopiowania mi tak zrobiło i teraz poprawiam. Poczekaj z 5 minutek i wtedy spróbuj przeczytać.

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  11. #8
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    W swoim czasie dodam tutaj od siebie parę groszy,ale teraz odniosę się do niektórych tematów.

    Czasem AI potrafi coś spaprać, ale na pewno jest ono lepsze niż w pierwszej części.
    I tak i nie. Mam wrażenie,że dużo gorzej radzi sobie ze zwalczaniem i unikaniem spaczenia. Krew mnie zalewała jak w mojej kampanii Kroq-Garem(VH) armie Karak Zorn albo elfów po prostu stały na swoim terytorium i traciły ludzi,ale żeby skorzystać z obozu albo ścieżek to już wpisane w skrypty nie mieli...

    - Mroczne elfy. Ci męczą się z lojalnością lordów
    Moim zdaniem męczą to za dużo powiedziane. Jest wiele sposobów na zwiększenie lojalności i osobiście podczas prawie 180 turowej kampanii Malekithem na VH ani razu nie miałem z nią problemów a u Morathi jest z tym chyba jeszcze łatwiej.


    Lub można opłacić wyprawę ekspedycyjną (3 różne wielkości) pod dowództwem SI (nie spodziewajcie się że coś to da).
    A no właśnie może dać,tylko trzeba wyczuć dobry moment i mieć trochę szczęścia co do miejsca spawnu armii interwencyjnej. Parę razy mi się udało tak przerwać rytuał w ostatnim momencie . Nie jest to skuteczność 100% ale jak ktoś ma wolne środki to warto ryzykować i z tego korzystać.

    SI ma kosmiczne bufy do ekonomi i w miastach stawia w zasadzie tylko militarne budynki (mnie to wybija z klimatu) a mimo to robi tak koszmarne kompozycje że szkoda gadać.
    Akurat kompozycje przynajmniej na bardzo trudnym robi całkiem przyzwoite. Wiadomo,że nie każde armie są dobre i zdarzają się totalnie bezsensowne ale nie ma tragedii. Na dowód parę wybranych screenów :

    https://imgur.com/a/xgQTV
    https://imgur.com/a/jtfcw
    https://imgur.com/a/e7amb

    Są to co prawda tylko armie ze mną sprzymierzone ale akurat jestem w takich momentach kampanii,że nie bardzo mam jak znaleźć jakieś armie wroga do pokazania . Choć słowo daję,że u innych też zdarzały się sensowne zestawienia.

    Z resztą się w mniejszym lub większym stopniu zgadzam. Osobiście skłaniałbym się ku ocenie 8,5-9/10 ale szerzej opiszę swoje wrażenia niebawem.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  12. #9
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    Tak naprawdę to lojalność to martwa mechanika, bo grając normalnie chyba nie ma szans by był z tym problem.


    Co do sił interwencyjnych to ja używałem tylko jak miałem dużo kasy, lub sam atakowałem i wtedy robiło za wsparcie.

    A co do kompozycji, to jak się trafi. Mnie coś brało jak widziałem niektóre armie np. Synalek, 5 agentów i reszta to elfie wiedzmy. Czy krasnoludy z 10 bełtami.

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  13. #10
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Total War Warhammer : II

    Im dłużej grałem,tym bardziej zacierało się to bardzo dobre pierwsze wrażenie. To wciąż jest dobra gra,ale z pewnością nie tak dobra jak myślałem na początku,dlatego wstawiam swoje wrażenia jeszcze raz w nieco zmienionej formie.

    Co zrobiono dobrze :


    + Powróciły intra dla frakcji i to w nie byle jakim stylu. Teraz każda frakcja ma unikalne cut-scenki wysokiej jakości przy rozpoczęciu i zakończeniu kampanii a także dla każdego rytuału. Jest to ogromny krok naprzód,moim zdaniem jeszcze nigdy w historii serii nie stało to na tak wysokim poziomie. Do tego masa przepięknych artworków w trakcie samej kampanii. Ogromne brawa dla CA za to,jak się przyłożyli do tego elementu.

    + Syndrom jeszcze jednej tury,niejednokrotnie kończyłem grę o 1 w nocy. Gra jest niesamowicie grywalna,wciąga jak bagno i przyciąga do ekranu na długie godziny.

    + 4 całkowicie odmienne od siebie rasy, warhammer 1 był pierwszą grą w historii serii,gdzie frakcje autentycznie się od siebie różniły i przeszedłem grę każdą możliwą nacją. Nie inaczej jest w wypadku dwójki.

    + Zróżnicowana pod względem terytorialnym mapa. Mamy szczyty górskie,dżungle,pustynie,zlodowacone pustkowia,bajkowe doliny,po prostu wszystko.

    Co mogło być zrobione lepiej :


    +/- Podzielenie mapy na strefy klimatyczne,jest to ciekawe rozwiązanie ale niestety nie ustrzegło się wielu wad i błędów logicznych. Na przykład dla wysokich elfów nieprzyjaznym klimatem jest klimat...umiarkowany,ale już sawanna czy dżungla/mroźne pustkowie(zależne od tego,którego z braci wybierzemy) są według twórców jak najbardziej w porządku...

    +/- Co prawda nieco poprawiono rozbudowę i dodano więcej slotów na budynki ale wciąż ten element jest bardzo uproszczony. Widać wyraźną poprawę w stosunku do niezwykle ubogiej w tym elemencie jedynki ale trudno było od niej wypaść w tym elemencie gorzej.

    Co zrobiono źle :

    - Wielki wir. Na początku myślałem,że to jakiś plus i urozmaicenie,teraz to dla mnie jedna z większych wad tej części. Powtarzalny do bólu,każdą rasą mamy takie same przeszkody na drodze do ukończenia kolejnych rytuałów a jedyne urozmaicenie i plus tego wątku to przepiękne cut-scenki. Do tego każda rasa ma te same punkty,w których zbiera swój "surowiec" do rozpoczynania kolejnych rytuałów. Jak by tego było mało,gry praktycznie nie da się ukończyć w inny sposób,niby można to zrobić poprzez zniszczenie pozostałych głównych ras,ale na bardzo trudnym myślę, że zajęło by to jakieś 800-1000 tur...

    - Przerywamy ostatni rytuał przeciwnika przy wsparciu innych ras. Tak,wysokie elfy,mroczne elfy i skaveni mogą walczyć ramię w ramię...Jest to całkowicie pozbawione klimatu rozwiązanie,idealne do przerwania ostatniego rytuału byłoby zastosowanie mechaniki FFA z multi ale CA na to niestety nie wpadło.

    - Kolorystyka mapy jest za jasna,powtarza się wada z WH1 bez modów. O ile do bajkowego Ulthuanu to pasuje to do mroźnego Naggaroth czy pustkowi Chaosu już nie bardzo.

    - AI jest kompletnie bezmyślne. Staje armiami w trybie forsownego marszu pod nosem kilku naszych armii,nie radzi sobie ze spaczeniem,w bitwach często uderza kolumną tak,że możemy zablokować całą armię wroga 4 jednostkami a resztą zrobić AI jesień średniowiecza. Potrafi zaskoczyć ale jego funkcjonowanie to element zdecydowanie do poprawy a problemy sprawia raczej spamem armii niż swoim geniuszem strategicznym i bitewnym. Do tego na bardzo trudnym uwielbia się skupiać na graczu. Ma wojnę z trzema frakcjami dookoła siebie? A co tam,trzeba wysłać armię na drugi koniec mapy żeby dojechać gracza...

    - Oblężenia to znów walka o jeden odcinek muru. Ogromny krok wstecz w porównaniu do bitew o przepiękne miasta z Attyli czy Rome 2. Do tego małe miasta nie istnieją,albo walczymy w "dużym" mieście albo na szczerym polu z okazyjnie porozstawianymi paroma chatkami.

    - Piraci z Sartosy występują jako żołnierze Imperium...To już lepiej byłoby ich w ogóle nie dawać. Inny rzucający się w oczy brak to wampiry zamiast królów grobowców,tu akurat jest pewność że szybko to ulegnie zmianie ale takich "piratów" niestety możemy mieć do końca usprawniania drugiej części. Jedyna nadzieja w moderach.

    - Powrót beznadziejnego i aklimatycznego doradcy z jedynki. Wielka szkoda,że zamiast przedstawiciela rasy,którą gramy dostajemy jednego wspólnego doradcę dla wszystkich,który nijak nie pasuje do większości z nich,o ile w pierwszej części to jeszcze miało jakiś(niewielki) sens fabularny,tak w dwójce już nie ma żadnego.

    - Skaveni,gra tą rasą nijak się ma do specyficznego stylu jaki powinien nam towarzyszyć przy przechodzeniu rozgrywki tą frakcją. Totalna porażka.

    Podsumowując :

    Gra jest bardzo grywalna,potrafi przyciągnąć do monitora na długie godziny i spowodować zarwanie nie jednej nocki ale po bliższym poznaniu widać coraz więcej jej wad,uproszczeń i niedociągnięć. Na początku wahałem się nawet miedzy oceną 8,5-9/10 ale teraz dałbym maksymalnie 7,5 i to tylko dlatego że lubię fantasy.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •