Strona 39 z 41 PierwszyPierwszy ... 293738394041 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 381 do 390 z 409

Wątek: Dyskusja ogólna o rozgrywce

  1. #381
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Cytat Zamieszczone przez Zachar
    Zdecydowałem się na małą korektę w tej akcji. Kiedy akcja się powiedzie, należy opłacić 1,5 wartości najemników a nie 3 krotną wartość. I jeszcze decyzję o ujawnieniu przejęcia najemników gracz może ogłosić chwilę przed bitwą. Zdradzony może się wtedy wycofać ale kosztem 30% strat.
    Także jak atakujący zdecyduje się walczyć. Obrońca ogłasza przekupienie najemników. Atakujący walczy albo cofa kosztem tych strat.
    Czy neutralom kończą się pieniądze? Akurat w tym momencie zmiana? Bo za słabe te Państwa neutralne?

    Pomyślmy. Gracz kupuje najemników za 10.000. W kolejnej turze utrzymuje ich za 11.000. Wydaje 21.000 tylko po to, żeby się znienacka dowiedzieć, że przeciwnik mu ich odebrał za jedyne 15.000 plus koszt akcji szpiega - jedyne 3.000.
    Pomyślmy ponownie. Generał najemników dostaje 11.000 dinarii co roku, ale zdradza swego Pana za 3.000, bo agentowi weszła akcja. Bzdura.
    Powiesz, że on dostaje 15.000.
    Ok. Ale gdzie balans dla Gracza?
    Co to oznacza dla Graczy, którzy postawili na rozwój prowincji + najemników?
    Że nagle jedną decyzją MG są w ciemnej d.... i nic więcej

    GDZIE TU STABILNOŚĆ Wiesz, że głównie Avasil używa na tym etapie akcje szpiegowskie i nikogo innego na to nie stać, bo czym innym jest rozwijanie siedmiu prowincji z 35.000 dinarii, a czym innym rozwijanie czterech prowincji z tej samej ilości kasy, gdy dodatkowo dochód neutrali jest na początku większy o 20%.

    Druga moja wątpliwość jest taka, że akcja wywołania powstania jest zbyt tania. 5.000 za rozruchy? Toż to w późniejszej fazie kampanii oznacza, że walka z wrogiem, gdy zostanie dwóch trzech przeciwników, będzie się koncentrować na działaniach power ranger agentów, którzy za drobną kasę będą wprowadzać burdel nieproporcjonalny do ich celu wprowadzenia do rozgrywki.

    Podsumowując:
    1. Neutrale mają na starcie tyle samo kasy co Gracze.
    2. Neutrale mają na starcie taką sama armię jak Gracze.
    3. Neutrale mają na starcie większy dochód niż Gracze, co ma znakomity wpływ na ich poziom rozwoju.
    4. Neutrale mają tanich szpiegów.
    5. Neutralom pomaga się decyzjami jak ta ostatnia. Po co?

    Przypomnę Ci Zachar co napisałeś w zasadach:

    Istnienie dodatkowych państw neutralnych ma za zadanie uatrakcyjnienie kampanii, zapobiegnięcie istnienia kilku imperiów na mapie już na starcie, no i wniesienie coś dla MG by czuł się częścią tej zabawy
    Powoli dochodzę do wniosku, że gdzieś gubisz swoją neutralność w zabawie, dajesz koledze Avasilowi bawić się jak najdłużej i jak najlepiej, a z urozmaicenia robisz języczek u wagi.
    Bardziej interesuje Cię co z neutralami którymi grywasz, niż z Graczami, których obsługujesz jako twórca tej kampanii.

  2. Użytkownicy którzy uznali post Niesmiertelnik za przydatny:


  3. #382
    Stolnik
    Dołączył
    Jan 2016
    Postów
    455
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    185
    Otrzymał 130 podziękowań w 78 postach
    Popieram. Szpiedzy już są grubo przekoksowani w stosunku do nakładów jakie idą na armie, floty, gospodarkę a z tymi najemnikami to jeszcze dodatkowo dołoży do pieca. Ja dalej jestem zdruzgotany tym, że siedmiu agentów za kilkanaście tysięcy denarow w jedną turę destabilizuje mi prawie połowę rozwiniętego na maksa państwa + morduje Mitrydatesa. Szok. I jeszcze czterech z nich dalej sobie hasa w najlepsze

  4. Użytkownicy którzy uznali post rafjar za przydatny:


  5. #383
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    U mnie dalej hasa 5 czy 6 Getów-tajniaków i spodziewam się w kolejnej turze 2-3 kolejnych powstań. Ale czy jestem tym zdruzgotany? Nie, ponieważ dokładnie tego się spodziewałem po wojnie z neutralem.

    Na etapie początku wojny z Kimmerią uświadomiłem sobie rolę szpiegusów w kontekście działań wywiadowczych, a powstanie wywołane przez Pawła dało mi do myślenia w kontekście tych powstań.

    Więc dla mnie wielkiego zaskoczenia nie ma, co nie zmienia oczywiście że takie powstanie boli.

    Natomiast ta kampania jest tak skrojona, że działania szpiegowskie mogą odwrócić losy wojny. Dosłownie. I ja to akceptuję, bo tak było od początku. Tylko teraz to wychodzi z mocą przy dopakowanych kasą neutralach.

    Czy podoba mi się że neutrale są silne? Nie do końca. Czy sprawia to, że kampania robi się trudniejsza, bardziej nieprzewidywalna? Jak najbardziej. I to drugie biorę w ciemno, bo zauważcie, że tutaj co turę jest zdziwko i to w dużym stopniu dzięki neutralom.

    Nie chcecie zdziwień? Nie walczcie z neutralami. Po prostu.

    Co do działań szpiegowskich i ich kosztu, to faktycznie te 5k za powstanie kiedyś wydawało się sporą kwotą, teraz już niekoniecznie. Pod rozwagę pod kątem podniesienia kosztu tego działania na przyszłość, w miarę wzrostu potęgi ekonomicznej państw. Z tym że pamiętajmy - przy szpiegu na 3 poziomie szansa wywołania powstania to 25%.

    Co do kosztu przejęcia najemników, uważam że 1,5 kwoty utrzymania jest ok, ale faktycznie warto by podnieść koszt tej akcji. Bo przy np. 10 tysięcznych armiach najemniczych to jest bardzo mocne uderzenie. Osobną kwestią jest, że szpieg musi działać tam gdzie są najemnicy, więc czasem jest to strzał w ciemno, bo tam gdzie się spodziewa najemników już może ich nie być.

  6. #384
    mózgozdrapka Awatar Zachar
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    2 379
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 362 podziękowań w 194 postach
    Odniosę się tylko do tego,że neutrale mają zakaz używania najemników. Do reszy odniosę się później jak ochłonę

  7. #385
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach
    W sumie też nie jestem fanem zmiany z najemnikami, dosyć istotna i może lepiej byłoby poczekać z takimi rzeczami do nowej kampanii.

    Odnośnie szpiegów, to rozumiem rafjara, który miał pecha w rzutach (weszły mi 2 z 4 powstań), które przedłuża jego bardzo czystą egzekucję jednego z najsilniejszych neutrali.

    Prosiłbym jednak, żebyście wzięli parę rzeczy pod uwagę odnośnie neutrali:

    Wiele z nich miało dużo czasu na rozwinięcie ekonomii na maksa i uzbieraniu zapasu pieniędzy. W konsekwencji mają też liczne armie, ale wciąż każdy gracz po prostu się rozwijając będzie znacznie silniejszy + może nająć sobie najemników. Nie mówiąc o tym, że na start ma inicjatywę w wojnie, a państwo neutralne może tylko czekać na atak w nadziei, że nie będzie blitzkriegu. W przypadku zdecydowanego ataku jak to zrobił Pont można łatwo wzbogacić się o wysoko rozwinięte prowincje, prawdopodobnie tak samo szybko zyska Epir i Macedonia. Gdyby walczyli z innym graczem byłoby to dużo cięższe i zyski też mniejsze. Ryzyko też jest małe - jeśli ktoś zechce pokoju, to mam obowiązek wystawić rozsądne warunki.

    Odnośnie szpiegów, to z kontrwywiadem powodzenie powstania albo nawet zwiadu są mizerne. I np. teraz użyłem ok. 20 szpiegów (w sumie), większość straciłem albo mam ranionych, fundusze też mam ograniczone, więc takie rzeczy to raczej jednorazowa akcja, a części neutrali nawet na tyle nie stać.

  8. Następujących 3 użytkowników podziękowało Avasil za ten post:


  9. #386
    Podczaszy Awatar PawełGroźny
    Dołączył
    Dec 2015
    Postów
    708
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    70
    Otrzymał 79 podziękowań w 55 postach
    Jestem przeciwny zmianie akcji szpiegowskiej przekupienia najemników, natomiast reszta jest w porządku, szanse są niskie i cena odpowiednia.
    Zapraszam na mój kanał yt. Narazie mało tam TW, ale to się zmieni
    https://www.youtube.com/user/pawelgrozny
    Oraz polecam zobaczyć prace tej osoby na deviancie
    http://sieere.deviantart.com/

  10. #387
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    373
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 19 podziękowań w 13 postach
    Nies z tego co pamiętam dostaliśmy chyba więcej kasy na początek od Neutrali to po pierwsze a po drugie uważam że właśnie jest super nie ma nudy cały czas jesteśmy zaskakiwani i tu również wielki szacunek dla Avasila. Co by to była za frajda zająć Neutrala w jednej turze? dla mnie żadna. Jak któryś z graczy nie czuje się na siłach niech nie atakuje Neutrala tylko atakuje innego gracza zamiast z nim podpisywać PON, tyle ode mnie.

  11. Użytkownicy którzy uznali post {{B-S}}Zibi za przydatny:


  12. #388
    mózgozdrapka Awatar Zachar
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    2 379
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 362 podziękowań w 194 postach
    Neutrale miały tyle samo kasy co wy, mniej wojska lądowego o 6000,miały też jedną prowincję 4M na starcie. To nie była tajemnica. Nie ma obowiązku podbicia neutrali by zwyciężyć w kampanii. Na pewnym etapie podbicie bogatych prowincji da po prostu przewagę nad resztą. Jestem lekko zasmucony. Nie wprowadzę zmiany przekupienia najemników, co było robione z myślą o was. Pozostanie ona zatem martwym elementem.

    Dzisiaj wieczorem uda mi się coś zagrać.Ktoś zainteresowany?

  13. Użytkownicy którzy uznali post Zachar za przydatny:


  14. #389
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    Dzięki Zachar. Ja chętnie bym zagrał Olbia.

  15. #390
    Podczaszy Awatar PawełGroźny
    Dołączył
    Dec 2015
    Postów
    708
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    70
    Otrzymał 79 podziękowań w 55 postach
    Zachar, nie smuć się. Myślę że ta opcja nie pozostanie martwa. W późniejszym etapie gry na pewno będzie używana, przede wszystkim kiedy będzie brakować woja a będzie sporo kasy.
    Zapraszam na mój kanał yt. Narazie mało tam TW, ale to się zmieni
    https://www.youtube.com/user/pawelgrozny
    Oraz polecam zobaczyć prace tej osoby na deviancie
    http://sieere.deviantart.com/

Strona 39 z 41 PierwszyPierwszy ... 293738394041 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •