Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Nauka historii wojskowości - za i przeciw

  1. #21
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach
    Czyli, według Ciebie, masowość lub powszechność wynalazku jest równoznaczna z jego jakością? Idąc Twoim tropem długopis albo naostrzony patyk jest lepszy niż np umiejętności neurochirurga, bo użytkowników tego tych pierwszych jest więcej?

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  2. #22
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Cytat Zamieszczone przez Nigel Zobacz posta
    Szkoda tylko, że RON nie jest reprezentatywna dla choćby całej Europy.
    Znaczy się że w przedziale czasowym XVI-XVIIIw w całej Europie nie korzystano z konia jako głównego środka transportu oraz nie widziano dla niego zastosowania w wojsku?Tylko RON siedział okrakiem na tym czworonogu a reszta kontynentu zasuwała pieszo ?

    Cytat Zamieszczone przez Nigel Zobacz posta
    Porównując powszechność użytkowania strzemienia do np. długopisu dalej moje na wierzchu
    Błąd gdyż nie można zestawiać ze sobą wynalazków z dwóch różnych epok.W tym przypadku konfrontujesz ze sobą IV i XX wiek.Skoro już tak bardzo chcesz zestawiać ze sobą wynalazek jeździectwa przeciwko piśmiennictwa to połóż na jednej szali strzemiona a na drugiej ówczesne przybory do pisania uwzględniając jednocześnie poziom analfabetyzmu w tychże latach który był równie wysoki jak duże było wówczas korzystanie ze strzemion.


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  3. #23
    Chłop Awatar Nigel
    Dołączył
    Feb 2013
    Lokalizacja
    Gorzów Wielkopolski
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Przedmiotem dyskusji nie jest gradacja znaczenia wynalazków ogólnie ale wskazanie wpływu rozwoju techniki wojskowej na życie codzienne ludzi. Było to odniesienie się do zarzutu, że nauczanie historii w szkołach jest zbyt nastawione na narrację z przewagą akcentów wojennych (w domyśle politycznych) kosztem kultury, sztuki życia codziennego itp. Jako przykład ogromnego wkładu techniki wojskowej w rozwój techniki ogólnej, czyli inaczej mówiąc co z wynalazków stworzonych początkowo na potrzeby wojska i wojny znalazło powszechne zastosowanie cywilne, podano strzemiona i rakiety. Moje wypowiedzi dotyczyły tylko i wyłącznie takiego ujęcia.
    Proszę więc nie wciskać mi dziecka w brzuch czyli odnosić się do tez jakich tutaj nie forsuję. Uznałem, że długopis, konserwy i internet są lepszym przykładem upowszechnienia się na skalę masową czegoś co było na początku militariami. Radzę czytać całość dyskusji a nie jej fragmenty bo potem ciężko polemizować z absurdami, które tu się pojawiają.
    Ostatnio edytowane przez Nigel ; 23-03-2018 o 18:47

  4. #24
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach
    Za moich czasów w szkole było bardzo mało historii wojskowości. No chyba, że ktoś za historię wojskowości uznaję wykuwanie na pamięć dat bitew itp.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  5. Użytkownicy którzy uznali post PaskudnyPludrak za przydatny:


  6. #25
    Stolnik Awatar Pyrrus89
    Dołączył
    Sep 2016
    Postów
    879
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    308
    Otrzymał 284 podziękowań w 184 postach
    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak Zobacz posta
    Za moich czasów w szkole było bardzo mało historii wojskowości. No chyba, że ktoś za historię wojskowości uznaję wykuwanie na pamięć dat bitew itp.
    I raczej dalej się nie uczy, choćby z tej przyczyny, że większość nauczycieli to kobiety, a one za bardzo nie ogarniają tych tematów.

  7. #26
    Chłop Awatar Nigel
    Dołączył
    Feb 2013
    Lokalizacja
    Gorzów Wielkopolski
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Cytat Zamieszczone przez Pyrrus89 Zobacz posta
    I raczej dalej się nie uczy, choćby z tej przyczyny, że większość nauczycieli to kobiety, a one za bardzo nie ogarniają tych tematów.
    Ogarniają ale na swój, niestety, najczęściej szablonowy sposób.

  8. #27
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach
    To bardzo ciekawy temat, który pozwolę sobie odkopać

    Ogólnie ja jestem zdania na podstawie doświadczeń swoich, swoich kolegów i znajomych z całej Polski (mam na myśli tych, którzy historią się interesują), że historii w Polsce (nie wiem jak w innych krajach ale pewnie podobnie) w ogóle się nie uczy. W ogóle. Bo niestety, podawanie dat, podawanie władców, pobieżne "przelecenie" historii danego wątku nie jest nauką historii. Po prostu, ja człowiek zapalony na punkcie historii spałem na jej lekcjach.

    Ale wracając do sedna, tak nauka wojskowości jak najbardziej powinna być nauczana i to w o wiele większym stopniu, niż jest teraz. Padł tu znakomity argument, że to właśnie wojna napędza wynalazki i wiele rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia jest właśnie jednym z dzieci wojny. Była rozmowa o strzemionach i czy były one tak ważne, były bo stosowali je wszyscy ci, którzy kreowali historię, sztukę i wszystko, co sprawiało, że świat dążył do tego, czym jest teraz.

    Ale innym jeszcze argumentem i moim zdaniem bardzo poważnym też jest fakt, że nauczenie historii wojen (nauczenie, czyli coś zupełnie innego niż jest w szkołach) jest konieczne do zrozumienia całej reszty historii ówczesnego świata. Bez poznania wojen nie poznamy mentalności tamtych ludzi tak dobrze, pomoże nam również poznać modę jaka panowała. Wojna jest też znakomitym wyznacznikiem charakteru ludzi, którzy historię kreowali - władców. Po prostu wojna tak przeplata się z każdą inną dziedziną historii, że powinna być uczona dobrze i porządnie. A historię choć w pewnym stopniu każdy człowiek powinien znać.

    Niech żyje Gwardia!

  9. Użytkownicy którzy uznali post Lwie Serce za przydatny:


  10. #28
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Zgadzam się z Panem Lwem, słów kilka moich spostrzeżeń:
    Nauczanie historii w dobie Social Justice Warrior mija się z celem.
    Naród co zna swoją historię odkrywa swoją tożsamość, zadaje często bardzo niewygodne pytania władcom tego świata.
    Znajomość historii pozwala unikać powtórek z przeszłości, a to nie zawsze idzie z interesem korporacyjnym danych państw.
    Wiadomo, że nie można "żyć historią", bo takie drążenie starych blizn do niczego dobrego nie prowadzi, ale pozwala zachować często jasny osąd na wiele spraw.
    Reasumując, pókim wątku nie zgubił, historię należy uczyć i wdrażać, by przyszłość nie była do ...nosa...
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  11. Użytkownicy którzy uznali post Eutyches za przydatny:


  12. #29
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Ma Pan rację Panie Eutyches. Naród bez znajomości swej historii to jak ptak ze złamanym skrzydłem.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •