Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Towarzysz Generał

  1. #21
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Towarzysz Generał

    Zaraz zaraz, bo nie ogarniam. Czyli chcesz porównywać RP międzywojenną do tak totalitarnego państwa jakim był ZSRR? (eksterminacja Ukrainy, przesiedlenia całych narodów na Sybir itd.) No w takim ujęciu to porównanie II RP wyjdzie kryształowo. Myślałem, że bierzemy pod uwagę nieco wyższe standardy, np. ówczesną Francje, Jugosławię, WBrytanie, Czechosłowację itd. (już lepiej byłoby porównać do Włoch niż ZSRR!). To tak samo co byś porównywał reżim III Rzeszy do II RP. Chyba nie o to nam chodzi? (szczególnie, gdy niektóre opcje polityczne starają się ukazać nam II RP jako wszechstronny wzór do naśladowania). Przedstawiam działania w IIRP aby mieć skale porównawczą do PRL. Osoby w czambuł potępiające okres po II WŚ nie koniecznie chcą widzieć to co było przed… Więc takie porównanie jest jak najbardziej na miejscu. Chodzi o prawdę historyczna, czyż nie? A rozpatrywanie problemów w oderwaniu od tego co było i tego co z tego wynikło później nie jest najlepsza drogą (służyć może co najwyżej do udowadniania na siłę swojej wizji historii – a nie uczciwej analizy dziejów)
    Chciałem tylko umieścić II RP w odpowiednim kontekście historycznym. Wojna bowiem zmieniła obraz Rzeczypospolitej - obaj okupanci zrobili co trzeba. Wielu nie wróciło do kraju po wojnie. Przed wojną strzelanie do nielegalnych manifestacji robotniczych i nie tylko było raczej standardem na świecie, a nie wyjątkiem II RP. Również pacyfikacje, które wymieniasz bez kontekstu jako przykłady tego jak to było za sanacyjnej władzy. Wiesz - porównywanie kraju, w który był niepodległy z krajem, który był pod okupacją jest trochę nie na miejscu.

    Proszę podaj mi chociaż link do źródeł o których wspominasz. Nie specjalizuje się w historii najnowszej, ale staram się być na bieżąco, więc cos mi chyba umknęło? Nie znam źródeł jawnych pochodzących ze stenogramów KPZR wspominających o prośbach o interwencję wystosowanych przez gen. Jaruzelskiego ( nie „rozpatrujemy” postępowania tutaj całego aparatu partyjnego PRL, a konkretą osobę chyba, wiec nie przedstawiaj jako dowodu takich postaci jak np. pan Olszowski i jemu podobni – którzy utrzymywali kontakty na własna rękę – zdrajców było w historii Polski wielu…). A tak a propos, masz dostęp do jakis jeszcze utajnionych dokumentów z byłego ZSRR?
    Nie mam linka do źródeł, o których wspominasz - o ile pamięć mnie nie zawodzi chodzi o stenogram chociażby z 10 grudnia 1981 roku. Informację o tym mam bodaj z zajęć poświęconych PRLowi.

    Nie ma tutaj żadnej ucieczki. Okres PRL zasługuje na obiektywną ocenę. W tej ocenie powinny znaleźć się nie tylko lata 1944-55 ale również lata 1956-60, 1980-81, 1985-89. podobnie nie mam na celu „porównywania ofiar”. Chce tylko zwrócić uwagę, ze ofiary te były i to nie małe zarówno podczas trwania „demokratycznej” (sic!) II RP jak i totalitarnej PRL. Według moich ocen (podkreślam – MOICH) generał Jaruzelski zasługuje na takie samo potępienie jak np. napoleoński Generał Chłopicki, który przed powstaniem sadził polskich patriotów w imieniu carskiego władztwa w Królestwie Kongresowym. Obaj działali w danej rzeczywistości tak, jak na to pozwalały warunki. Byli wiernopoddańczy względem zaborcy/okupanta – jakkolwiek ich nazwać, ale gdy nadarzyła się okazja – stanęli po stronie Rzeczpospolitej (Chłopicki w 1830, Jaruzelski w 1989)
    Obiektywna ocena, jeżeli istnieje coś takiego jak obiektywizm, jak najbardziej. Problem polega na tym, że Jaruzelski w 1989 roku nie stanął po stronie Rzeczypospolitej.

    Bo potem postąpił tak, że w moich oczach zrehabilitował się za to co robił wcześniej. W 1981 roku popełnił zbrodnię - to nie ulega dla mnie wątpliwości. W 1989 roku swą winę zmazał. Nie mam zamiaru robić z niego bohatera, ale należy doceniać ludzi, którzy nagle są w stanie zrobić coś dobrego, choć to że to zrobią jest niejako przeciwne ich naturze (oceniając ich według ich dotychczasowych postępków).
    Myślę też, że zasługuje na miano "człowieka honoru" (kto powiedział, że honor przypisany jest tylko ludziom reprezentującą dobrą sprawę?). Dlatego dałbym mu spokój. Facet swym życiem a nawet decyzją z 1989 roku sam przyznał, że przegrał - przegrał wszystko co w życiu robił i czemu się poświęcił. I umiał się z tym (na nasze szczęście) pogodzić. Nie każdy by to potrafił (kto z Was by to potrafił?). W historii naszego kraju zapisał się i źle i pozytywnie. Nie należy robić z niego męczennika, bo to wypaczy wobec przyszłych pokoleń jego obraz.
    Dwie rzeczy. Nie widzę zamazania winy przez Jaruzelskiego w roku 1989. Wręcz przeciwnie, uważam że gen. armii Wojciech Jaruzelski w 1989 roku grał na utrzymanie władzy i wszystko co robił robił dla dobra własnego, swoich mocodawców i ludzi z własnych środowisk, co mu się w znacznym stopniu udało. Dlatego w moim odczuciu nie ma mowy o zmazaniu win.

    Honor może posiadać każdy czy dobry czy zły, ale honor musi mieć manifestacje w postaci czynów. Takich manifestacji ja u pana generała armii Wojciecha Jaruzelskiego nie znajduję.

    ----------------------------------------------------------------------------

    Odnośnie dyskusji o WP w dwudziestoleciu międzywojennym, a zwłaszcza w 1939 roku to zapraszam tutaj: viewtopic.php?f=67&t=555&start=0

    Wyżywaj się tam do woli, ja z chęcią poczytam.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  2. #22
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 569
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    9
    Otrzymał 24 podziękowań w 19 postach

    Re: Towarzysz Generał

    Nie widzę zamazania winy przez Jaruzelskiego w roku 1989.
    Ty nie widzisz - ja widzę. Jeżeli sie wierzy w spiskową teorię dziejów, to żadne argumenty nie pomogą.

    Honor może posiadać każdy czy dobry czy zły, ale honor musi mieć manifestacje w postaci czynów. Takich manifestacji ja u pana generała armii Wojciecha Jaruzelskiego nie znajduję.
    Dlatego ty nie znajdujesz a ja znajduję.
    Mam pytanie - czy byłbyś gotów przyznać (hipotetycznie ), że Twoja wiara w "spiskową teorię dziejów" to czysta bzdura i nieporozumienie? Że generalnie w swych ocenach myliłeś się o 100 %? I że to co pisałeś na tym forum, nie ma większego sensu?
    Bo w przekładzie na to co robił Jaruzelski, to on to własnie zrobił. Choć nie musiał. Ty też nie musisz

  3. #23
    Wojski
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    94
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Towarzysz Generał

    Przed wojną strzelanie do nielegalnych manifestacji robotniczych i nie tylko było raczej standardem na świecie, a nie wyjątkiem II RP
    Nie zgadzam sie. Rozpedzanie tak, ale nie strzelanie. Oprocz Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Polski takie wydarzenia nie miały miejsca w XXleciu miedzywojennym (przed I WS tak, i to praktycznie wszedzie od USA po Rosje...)

    Jak widac po dyskusji, na obiektywizm oceny Pana Jaruzelskiego kusic sie nie mozemy. Zarówno z mojej jak i Twojej strony wystepuje mniejsze lub wieksze emocja, a to nie pomaga w pracy Nieoczekiwanie jednak potwierdza to moją teze z wczesniejszego postu, że na obiektywna ocene dzialania gen. WJ musimy poczekac gdzies jeszcze około 50 lat.. Dlatego samolubnie stwierdzę, że ten topik uznac nalezy za zamkniety.

    ----------------------------------------------------------------------------

    Odnośnie dyskusji o WP w dwudziestoleciu międzywojennym, a zwłaszcza w 1939 roku to zapraszam tutaj: viewtopic.php?f=67&t=555&start=0

    Wyżywaj się tam do woli, ja z chęcią poczytam.
    Rozumiem, ze ten tekst o "wyżywaniu" jest personalnie skierowany do mnie? ..zapewne zaistnieje tam skoro zapraszasz

  4. #24
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Towarzysz Generał

    Ty nie widzisz - ja widzę. Jeżeli sie wierzy w spiskową teorię dziejów, to żadne argumenty nie pomogą.
    Napoleonie a darowałbyś sobie te sztuczki erystyczne w postaci insynuowania "spiskowej teorii dziejów" i podał interpretację świadczącą, że Jaruzelski stanął za Rzeczpospolitą i zachował się moralnie tak jak to opisujesz? W tej chwili poza zagrywkami o charakterze czysto moralnym to nic nie powiedziałeś.

    Dlatego ty nie znajdujesz a ja znajduję.
    Mam pytanie - czy byłbyś gotów przyznać (hipotetycznie ), że Twoja wiara w "spiskową teorię dziejów" to czysta bzdura i nieporozumienie? Że generalnie w swych ocenach myliłeś się o 100 %? I że to co pisałeś na tym forum, nie ma większego sensu?
    Bo w przekładzie na to co robił Jaruzelski, to on to własnie zrobił. Choć nie musiał. Ty też nie musisz
    Jestem gotów przyznać, że się myliłem, ale tylko przy przekonywującej argumentacji - nie pod sztuczkami mającymi mnie moralnie do tego zmusić

    Przykro mi, ale dla mnie to sługus obcego imperium.

    _________________________________________________

    Rozumiem, ze ten tekst o "wyżywaniu" jest personalnie skierowany do mnie? ..zapewne zaistnieje tam skoro zapraszasz
    Tak, ten żartobliwy tekst był skierowany do Ciebie i jeszcze raz ponawiam zaproszenie

    Drago bierz pod uwagę, że Polska to kraj "pozbawiony" wieku XIX )
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  5. #25
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    414
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Towarzysz Generał

    Otwarta rekrutacja do Sacred Company
    http://www.sacredcompany.byethost17.com/forum/
    Całe życie z wariatami!

  6. #26
    Cześnik
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    217
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Towarzysz Generał

    Czytałem. To tylko dowodzi, że mimo 89 komuniści w Polsce nadal świetnie się trzymają. :x
    Wśród niewidomych jednooki królem.

  7. #27
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    414
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Towarzysz Generał

    Nie wiem czy to cos zmieni,ale wrzuce to tutaj...

    http://blog.rp.pl/listotwarty/2010/02/2 ... /#comments
    Otwarta rekrutacja do Sacred Company
    http://www.sacredcompany.byethost17.com/forum/
    Całe życie z wariatami!

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Nieśmniertelny Generał
    By Kretson in forum Third Age
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-09-2012, 15:45
  2. Generał
    By lunattic in forum Barbarian Invasion
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-08-2011, 22:18
  3. Monarcha jako generał.
    By rafx17 in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-01-2011, 15:00
  4. kapitan generał
    By anna223 in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 12:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •