Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Bitwy Morskie

  1. #1
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Bitwy Morskie

    Nie widzialem w tym dziale jeszcze takiego tematu. Moglby ktos udzielic jakichs wskazowek na temat bitew morskich?
    Chce wszystkie bitwy Napoleona przejsc na very hardzie ale w bitwach morskich jestem kompletnym noobem i nie wiem na co zwrocic uwage ani jak dzialac efektywnie.
    Prosze o rady

  2. #2
    Wojski
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    62
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Jako że jestem szczurem lądowym i kompletnie nie mam pojęcia o walce na morzu mogę tylko opisać swoje ciekawe doświadczenie. Przegrałem pierwsze podejście do bitwy u ujścia nilu, następnie w sieci nieco na temat tego starcia poczytałem i co się okazało? Przegrałem w dokładnie taki sam sposób jak flota francuska w rzeczywistości, próbując stosować tą samą taktykę(nie czytałem opisu bitwy w napoleonie, ani nie słuchałem wstępu przedbitewnego).
    Za drugim razem zastosowałem strategię odpowiednią do manewrów Brytyjczyków(którzy powtarzają z kolei swój manewr historyczny) i udało się zwyciężyć, pomimo, że nie mam wprawy w obsłudze okrętów .

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Niczego sie wlasciwie od Ciebie nie dowiedzialem. Prosze o jakies bardziej konkretne rady i wskazowki apropo bitew morskich.

  4. #4
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Witaj podstawowa zasada bitwy morskiej - to koncentracja ognia (kilka jednostek atakuje po kolei wybraną 1 jednostkę wroga) - zazwyczaj szybko się poddaje. Mozna stosować jednostki nietypowe: kecze bombardowe, okrety rakietowe - w tym nie mam zbyt wielkich doświadczeń lub atak abordażem jeśli masz słabsze ogniowe jednostki ale liczniejsze np indianmany lub handlowe. 1 zazwyczaj kapituleje ale 2 zdobywa jednostke wroga np. Bryg, korwetę lub slup. Osobiscie preferuję atak jednostkami klasycznymi a nie specjalnymi. Mam przy zastosowaniu takiej taktyki dobre wyniki. Skupiam sie na ataku na jednostke flagową - admiralską , przecinam linie bojową wrogiej eskadry w stylu RN (Rodney, Howe, Nelson) w wyniku takiej walki czołowe najsilniejsze okręty wroga na początku starcia zostają zmasakrowane - część jednostek tonie lub się poddaje reszta szybko rejteruje. W fazie pościgu używam kul łańcuchowych do uszkadania ożaglowania i masztów aby dopaść wroga i zmusić go do kapitulacji. W grze ETW lub NTW brakuje specjalistycznych branderów - czasami jak moja jednostka w wyniku ostrzału płonie prowokuje abordaż aby przy okazji podpalić najgroźćniejszą jednostkę wroga.

    Mysle że stosując te proste zasady zaczniesz osiągać dobre wyniki.

    Ps. Mozna próbować stosować fregaty z karonadami (mały zasięg ale duża siła ognia) do ataków na wroga - gdy "zobaczysz białka jego oczu".

  5. #5
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    85
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Witam.
    Ja dorzucę jedną radę: zawsze utrzymuj swoje okręty w formacji (konkretnie w linii)
    Nie pozwól, żeby się rozproszyły. W trakcie bitwy która wydaje się być przegrana
    utrzymanie szyku do końca sprawia, że wygramy albo przynajmniej łatwo nie sprzedamy
    skóry.
    No, może jeszcze coś: kiedy przeciwnik jest dużo silniejszy, to lepiej jest się wycofać, niż
    stracić cenne okręty.
    Pozdrawiam.


    Szczęście przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.
    Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, zanim przyniosą.

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Eghem z mojego doświadczenia wynika, iż linia nie jest najlepszym wyjściem. Jak już ktoś napisał najlepsza jest albo koncentracja ognia z zastosowaniem miejscowej przewagi(koszystamy z ciasno ułożonych okrętów na rozproszone statki wroga, zatapiając co słabsze krypy) lub w ostateczności szyk schodkowy, przy czym wymaga on nieco wprawy ale i jest skuteczniejszy.(w moim odczuciu)
    W empire z rzadka warto było stosowac coś w rodzaju klina, wbijając się w środek formacji wroga i dzięki temu strzelanie z obydwu burt jednocześnie, ale i narażenie się na ogień krzyżowy.(teraz może być nieskuteczne, wydaje się że komp lepiej kontruje tego typu zagrania).

    Ogolnie przy większych armadach staramy się o to, aby jak najwięcej naszych okrętów w danej chwili strzelało i analogicznie aby jak najwięcej ogrętów wroga nie było w stanie tego robić(choćby ze względu na źle dopasowaną formacje, lub sytuacje gdy statki zasłaniają sobie pole ostrzału)

    Słowo o multi:Najlepszą strategią jest rozpoznanie planów wroga i sztuka wprowadzenia w błąd.

  7. #7
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    85
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Witam.
    Moją ulubioną formacją jest linia, tak jak napisałem wcześniej, dzięki niej udaje mi się wyjść z nieciekawych sytuacji.
    Plusem jest też fakt, że jest łatwa w utrzymaniu i kierowaniu, a według mnie skuteczna. Oczywiście każdy ma
    swoje zdanie, ja lubię linię, a ktoś inny coś innego. Ludzka rzecz. Ostatecznie napisałem "utrzymanie formacji", a chodziło
    mi o każdy typ formacji. Być może nie powinienem pisać "konkretnie linię". Sens brzmi: utrzymuj formację (nieważne jaką)
    Jeżeli ktoś dopiero zaczyna walki na morzu, to powinien wybrać w jakiej formacji lubi walczyć.
    Pozdrawiam.


    Szczęście przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.
    Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, zanim przyniosą.

  8. #8
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Dzieki za rady

    Cytat Zamieszczone przez arsen30
    przecinam linie bojową wrogiej eskadry w stylu RN (Rodney, Howe, Nelson) w wyniku takiej walki czołowe najsilniejsze okręty wroga na początku starcia zostają zmasakrowane - część jednostek tonie lub się poddaje reszta szybko rejteruje.
    Co masz na mysli mowiac przeciac?
    W celu prowadzenia skoncentrowanego ognia przy wrogu poruszajacym sie w stadzie jak najlepiej sie ustawic? Wyzej wymieniona linia czy jakos inaczej?

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    To stosunkowo bardzo proste, w zalezności od kierunku wiatru (jeśli płyniesz z wiatrem twoje okręty są szybsze ale musisz też szybciej reagować) twoja linia musi zbliżyć się w kierunku wroga kontrkursem mijając flagowiec przeciwnika skręcić za jego burtą (gdy on płynie pod wiatr) najprawdopodobniej zdołasz ostrzelać tą jednostkę od rufy - najskuteczniejszy ostrzał (przeciwnik nie odpowie ci ogniem) co więcej kolejną jednostwa wroga także zostanie ostrzelana od stronu dziobu po czym musisz ponownie zmienić kurs o 90 stopni zgodnie z kursem okrętów wroga. W ten sposób na twoje 3 salwy burtowe przeciwnik odpowie 1 lub 2 dekoncentrując ogień gdy tymczasem twoje 3 lub 4 salwy trafiły tą samą jednostkę. Taka taktyka pozwala wprowadzić dodatkowo wwszystkie twoje okręty do walki gdy ostatnie jednostki przeciwnika jeszcze nie weszły do boju. W efekcie koncentracja ognie spowoduje zatoniecie lub kapitulację okrętów wroga przez co szybko uzyskujesz przewagę liczebną (np starcie prowadzisz 4 liniowcami przeciwko 6-7 liniocą wroga, zanim 5-7 jednostki wroga wejdą do walki prawdopodobnie 1-3 juz sie poddadzą lub zatoną) taka taktyka jest bardzo agresywna ale według mnie stanowi kwintesencję wojny morskiej. Postępuj w myśl zasady "atakuj, atakuj, atakuj". Dodatkowo dzieki mozliwosci abordażu unieruchomisz okręt wroga a twoje jednostki które opływają abordażowaną jednostkę mogą z małej odległości masakrować załogę kartaczami - daje to szybki efekt w postaci kapitulacji takiej załogi.

    W sutuacji w której to ty płyniesz pod wiatr ostrzelaj pierwsze czyli zazwyczaj najsilniejsze jednostki kulami łańcuchowymi znacznie zmniejszysz ich prędkość w stosunku do ciebie i dalej postępuj jak powyżej.
    Pamietaj jednak że ta taktyka może nie sprawdzić się w wypadku zbyt dużej przewagi liczebnej wroga - sam przegrałem z 3 - 4 bitwy ale przeciwnik musi mieć w tedy przewagę co najmniej 2-2,5-krotną. Czyli jesteś bez szans. Staraj się też kożystać z opcji kotwicy gdy dojdzie do ogólnej meele. Tak to wygląda przecięcie lini bojowej wroga według mnie. Przykład: w 2 turze NTW kampanie koalicji - Wielka Brytania - flota Hiszpani zaatakowała eskadrę Nelsona. I pomimo tego że mieli przewagę w liczbie liniowców i ich jakości (większa liczba dział wynik bitwy był miażdzący 3 pryzy 4 okręty wroga zatopione) po bitwie flota francuska odpłyneła na morze śródziemne nie podejmując walki. Po bitwie z hiszpanami miałe przewagę liczebną choć moje jednostki biły dość uszkodzone.

    Myslę że stosując te zasady szybko "złapiesz wiatr w żagle".

  10. #10
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Bitwy Morskie

    Dziekuje za rady. Udalo mi sie osiagnac cel

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Bitwy morskie- jak walczyć?
    By Rymeryk in forum Koszary Cesarza
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-12-2014, 19:52
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-02-2014, 17:40
  3. Bitwy morskie pytanie
    By LukeOne in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-01-2013, 11:47
  4. Morskie kolosy w czasie II Wojny
    By tomsn in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-05-2012, 07:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •