Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Książki o wojskowości w średniowieczu

  1. #11
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Czarna wołga przód od czołga
    Postów
    519
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Dorzucę, coś czego bodaj nie było (czego nie czytałem, ale zamierzam się zabrać):

    Warren Treadgold, Bizancjum i jego armia 284-1081

    http://merlin.pl/Warren-Treadgold/ksiaz ... EC81B0.LB3

    Ze wstępu: Cesarstwo bizantyńskie prawie zawsze było gotowe do walki i często musiało walczyć o przetrwanie. Przez większość jego dziejów temy - okręgi wojskowe zasiedlone przez żołnierzy i podległe wyższym dowódcom wojskowym - pełniły zarazem rolę jednostek administracyjnych. Mniej więcej dwie trzecie cesarzy dowodziło wojskiem przed lub po objęciu tronu. To uznanie przez armię, nie więzy dynastyczne czy akt intronizacji, czyniło człowieka monarchą. Armia zrzuciła z tronu ponad dwudziestu władców, a wielu innych próbowała zrzucić. Była duża i kosztowna, lecz ogólnie rzecz biorąc spełniała powierzone jej zadanie. Utrzymała niemal wszystkie ziemie cesarstwa w czwartym i piątym wieku, w szóstym podbiła tereny o powierzchni równej niemal połowie cesarstwa, obroniła połowę pierwotnego terytorium podczas wściekłych najazdów w następnych dwóch stuleciach, a do wieku jedenastego podwoiła wielkość imperium z VIII w. Mimo iż przegrała zaskakująco wiele bitew, zdołała przetrwać i zapewnić przetrwanie państwu...

    Tytuł zachęcający.
    "Chłop przemiły, szkoda tylko, że ofiara kiły" - made by Ouroboros

    „Co tam słychać o Kellerze? Ona daje – a on bierze. Mówże jaśniej, pan dobrodziej! Ona k… – a on złodziej!” - Pan Darowski

  2. #12
    Szambelan Awatar Araven
    Dołączył
    Jan 2011
    Postów
    11 935
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    402
    Otrzymał 276 podziękowań w 234 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Witam. Jak dla mnie to super książka interesuje się Bizancjum a wojskiem w szczególności. Napewno ją kupię. A nie orientujesz się czy jest coś podobnego o wojskowości Bizancjum od XI wieku w górę? Pozdrawiam.

  3. #13
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Czarna wołga przód od czołga
    Postów
    519
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Aravenie ciężko mi cokolwiek odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ, jak sądzę, interesują Ciebie prace wydane w języku polskim. I tu leży niestety główny problem, nie jestem w stanie podać Tobie niestety żadnego konkretnego tytułu. Przyznaję zarazem bez bicia, że nie śledzę uważnie polskiego rynku wydawniczego pod kątem prac bizantynistycznych, tak więc możliwie, że coś umknęło mojej uwadze. Eutyches pewnie jest lepiej zorientowany.

    Jeśli jednak byłbyś zainteresowany czymś w języku angielskim to co innego, w takim wypadku daj znać.
    Również pozdrawiam
    "Chłop przemiły, szkoda tylko, że ofiara kiły" - made by Ouroboros

    „Co tam słychać o Kellerze? Ona daje – a on bierze. Mówże jaśniej, pan dobrodziej! Ona k… – a on złodziej!” - Pan Darowski

  4. #14
    Szambelan Awatar Araven
    Dołączył
    Jan 2011
    Postów
    11 935
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    402
    Otrzymał 276 podziękowań w 234 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Dzięki za odpowiedź, jak słusznie zauważyłes interesuje mnie polska literatura w zakresie Bizancjum. Spytam Eutychesa. Pozdrawiam,

  5. #15
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Warren Treadgold, Bizancjum i jego armia 284-1081
    Dopiero teraz coś takiego zauważyłem, a na księgarniach przez tyle miesięcy nie zauważyłem. Kto to czytał i czy coś warta, 256 stron to nie dużo... czy to coś więcej niż themata, tagmata, wareg i klibanophoroi? Szyki piechoty, taktyka armii ze szykami... itd... rozpisy rodzajów oddziałów... czy to najzwyklejszy ogół?


    W Kwestii Bizancjum albo należy szukać angielskich tytułów (choćby Osprey ilustrowany), zakładam iż większość ludzkości greki nie zna... po Polsku to w "Normanach i Bizancjum" jest jeden rozdział poświęcony wojskowości z początku ery Komnenów. W michałkach (co jak co, ale reszta historyków w Polsce, czy nawet tłumaczy ma w nosie Romaioi) znajdzie się dość obszerny rozdział o themacie i tagmacie, a także taktyce i ustawieniu (Normanowie, Słowianie Wschodni i Ludy Tureckie mają takie rozdziały). Wzmianek o późnej sztuce wojennej (era upatku) można też poszukać w Ospreyach o wielkich Bitwach Historii (np. Upadek Konstantynopola 1453 ma 2-3 strony). Jest jeszcze jakiś ogólny podręcznik o Bizancjum z lat 60-tych, ale nie pamiętam tytułu już, ani autora...

    Tyle o kwestii armii rzymian w języku polskim.

  6. #16
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Czarna wołga przód od czołga
    Postów
    519
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Przejrzałem ją jak na razie jedynie na google.books: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&i ... &q&f=false

    Tak więc bez wiążących wniosków, ale wydaje się to bardzo ogólnikowa książka i jeśli ktoś liczy na jakąś bardzo szczegółową analizę to raczej książka Treadgolda nie zaspokoi jego pragnień.
    "Chłop przemiły, szkoda tylko, że ofiara kiły" - made by Ouroboros

    „Co tam słychać o Kellerze? Ona daje – a on bierze. Mówże jaśniej, pan dobrodziej! Ona k… – a on złodziej!” - Pan Darowski

  7. #17
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Za późno, już ją zamówiłem... Mimo wszystko z braku laku na polskim rynku trzeba będzie mieć... że też biedny Michałek musiał umrzeć, przydałaby się druga część jego cholernego Bizancjum, nawet gdyby połowa była na zasadzie kopiuj/wklej, z dziwactwami i marzeniami.

    Pozostaje się uczyć greki. Dziękuję za odpowiedź.

  8. #18
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Czarna wołga przód od czołga
    Postów
    519
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Nie ma za co. A propos Michałka, wiadomo na co zmarł?
    "Chłop przemiły, szkoda tylko, że ofiara kiły" - made by Ouroboros

    „Co tam słychać o Kellerze? Ona daje – a on bierze. Mówże jaśniej, pan dobrodziej! Ona k… – a on złodziej!” - Pan Darowski

  9. #19
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Niestety, w tej kwestii wiem tylko tyle iż stało się to "Po długiej i ciężkiej chorobie", chyba 27 IX 2007. Jaka to była choroba niestety nie wiem.

  10. #20
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Czarna wołga przód od czołga
    Postów
    519
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Książki o tematyce wojen/militariów w okresie średniowiecza

    Publikacja z roku 2008, nie wiem czy już była wzmiankowana:

    Madden Thomas, Historia Wypraw Krzyżowych. Nowe Ujęcie, 2008: http://www.empik.com/historia-wypraw-kr ... ,ksiazka-p

    "Posługując się klarowną i oszczędną prozą, Madden znakomicie wykłada temat. To wprowadzenie do obszernej literatury na temat wypraw krzyżowych jest prawdziwym klejnotem pośród książek. Zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć, aby pojąć rozmach kolejnych mobilizacji i inwazji, zrozumieć, kim byli kluczowi rozgrywający i jak działali, oraz dlaczego to, co przez wieki opiewano jako rycerskość, dziś budzi niechęć" (Washington Post Book World). "Czytelnicy docenią, że w swej całościowej, acz zwięzłej prezentacji wypraw krzyżowych Thomas Madden uderzył w najodpowiedniejszy ton. Śledząc losy ruchu krzyżowego aż do czasów reformacji protestanckiej i rozważając – w posłowiu – możliwy wpływ średniowiecznej krucjaty na współczesność, nigdy nie przestaje pobudzać zainteresowania i informować..." (The Catholic Historical Review).

    EDIT: G Halsall, Warfare and society in the barbarian West, 450-900

    Dosyć niezła publikacja traktująca o wojskowości wczesnośredniowiecznego zachodu. była na google books teraz jej niestety nie ma.

    Polecam jeszcze stronę - pewnie dobrze znana - http://www.deremilitari.org/

    Są tam przedruki naukowych publikacji dotyczących średniowiecznej wojskowości.

    Z polskich rzeczy - mam na półce pożyczone od kolegi ale jeszcze nie czytałem - Wojskowość ludów Morza Bałtyckiego
    Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego Bogacki M. (red.), Franz M. (red.), Pilarczyk Z. (red.
    "Chłop przemiły, szkoda tylko, że ofiara kiły" - made by Ouroboros

    „Co tam słychać o Kellerze? Ona daje – a on bierze. Mówże jaśniej, pan dobrodziej! Ona k… – a on złodziej!” - Pan Darowski

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Gekokujo (Japonia w okresie Sengoku)
    By Ensis in forum Modyfikacje do M&B: Warband
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-04-2015, 10:52
  2. Gry o tematyce 2 wojny światowej
    By kowal357 in forum Inne gry komputerowe
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 18-01-2014, 13:42
  3. Zmierzch Samurajów czy Ery Wielkich Wojen
    By damian3953 in forum Sangi-in (Zmierzch Samurajów - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-04-2012, 12:11
  4. Węgry w okresie II Wojny Światowej
    By Pinotchet in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 13-10-2011, 16:44
  5. Książki o wojskowości morskiej w XVI-XVIII wieku
    By Przemysł II in forum Książki historyczne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-05-2010, 20:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •