Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Problem barwnika w armii napoleońskiej

  1. #1
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 422
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach

    Problem barwnika w armii napoleońskiej

    Witam. Ostatnio nurtuje mnie sprawa barwników, przez blokadę brytyjską dla Francji. Interesuje mnie jakie jednostki i ile czasu nosiły białe mundury. Jak wiadomo białe mundury noszono w czasie panowania Burbonów - piechota liniowa pochodzenia francuskiego. Za Napoleona biały pozostał jedynie przy niektórych pułkach, w czasie blokady należało go rozszerzyć. Kto i do kiedy był zmuszony nosić mundury w białym kolorze.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  2. #2
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Biała Podlaska
    Postów
    176
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Problem barwnika w armii napoleońskiej


  3. #3
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 422
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach

    Re: Problem barwnika w armii napoleońskiej

    Dzięki Może źle szukałem ale niestety nie znalazłem tam informacji.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  4. #4
    Podstoli
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    446
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Problem barwnika w armii napoleońskiej

    W miare ciekawe informacje o mundurach armii napoleońskiej znajdziesz w książce Roberta Bieleckiego " Wielka Armia". Autor opisuje tam na kilku stronach kwestie kolorów mundurów francuskich, podpiera się przy tym m.in. autorami francuskimi.

    Ogólnie białe mundury piechota francuska nosiła za starego porządku w czasach królestwa. Rewolucja francuska przyniosła wielkie zmian również w tej sprawie. Armia rozrosła się ogromnie, a nowo tworzone jednostki rewolucyjne ubrane były głównie na niebiesko. Po tzw amalgamacie w 1793 r. gdzie połączono stare bataliony często ubrane na biało, z liczniejszymi nowymi niebieskimi, Konwent formalnie zabronił używania białych mundurów.

    Wiadomo, że armia republikańska miała problemy z utrzymaniem regulaminowego ubioru, ale można powiedzieć, że Napoleon wówczas dowodził piechotą francuską głównie ubraną na ciemnoniebiesko.

    Mundury piechoty "składały się z ciemnoniebieskiego surdutu (habit a'la francaise) za szkarłatnym kołnierzem i takimiż wyłogami oraz szerokich białych spodni (czasem z delikatnymi prążkami). ... Piechota lekka nosiła także ciemnoniebieskie mundury i spodnie w takim samym kolorze. ... Błękitne mundury piechoty liniowej utrzymały się jeszcze za czasów Konsulatu" i wczesnego Cesarstwa.

    Dopiero w kwietniu 1806 r. piechota otrzymała częściowo białe mundury. Większość jednak z pośród ówczesnych 112 pułków piechoty francuskiej nosiło niebieskie mundury.

    " Wszystko jednak wskazuje, że tylko kilkanaście pułków rzeczywiście otrzymała białe mundury. Były to: 3, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 32, 33, 46 i 53 regimenty liniowe. Już jedna kampania 1807-1807 wykazała ich zupełną nieprzydatność" ... " Dlatego 2 października 1807 r cesarz postanowił przywrócić mundury niebieskie, z tym jednak, że poszczególne pułki nosiły białe mundury jeszcze przez kilka lat aż do całkowitego wyczerpania zapasów."

    Od 1807 r. w piechocie francuskiej obowiazywał mundur ciemnoniebieski.

    Napoleon korzystał też z wielu jednostek cudzoziemskich, które często były różnie ubrane np. Szwajcarzy - na czerwono, 4 regimenty cudzoziemskie na niebiesko lub ciemnozielono, nasza Legia Nadiwślańska na niebiesko, czy granatowo, Legion Portugalski na brązowo, pułki Chorwatów zmieniały umundurowanie na niebieskie lub ciemno zielone, oraz wiele innych jednostek gdzie kolor munduru odbiegał od francuskiego standardu.

    Różno kolorowo byli ubrani też żołnierze licznych wasali Napoleona, którzy dostarczali mu wielu oddziałów np. pod Wagram 1809 r. znaczą część armii napoleońskiej stanowili Niemcy (Sasi, Badeńczycy, Bawarczycy, Hesi) i Włosi, a kampania w Rosji 1812 r, to była istna mozaika narodowości i kolorów mundurów.

    Osobny rozdział stanowiły mundury gwardii, ale nawet tu były też białe mundury np. holenderski pułk grenadierów.

    Ogólnie jednak nie wydaje się by to jakieś problemy z barwnikami decydowały o kolorze mundurów napoleońskich. Wpływały na to raczej chęci wyróżnienia, czy odróżnienia się od innych jednostek czy armii.
    Zapamiętaj, ja głupiemu mogę ustąpić, ale nie pozwolę sobie wejść na głowę jego głupocie.

Podobne wątki

  1. Rodzaje armii
    By Kearven in forum Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-01-2015, 22:23
  2. Liczba Armii
    By czembro in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-09-2013, 15:06
  3. Ustawienie Armii
    By RanMar in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-01-2013, 07:56
  4. wzmocnienie armii
    By leszard in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 18:01
  5. Problem z wielbłądami w kampanii napoleońskiej
    By poniatowski33 in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 22:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •