Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

  1. #21
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Białystok/Warszawa
    Postów
    1 236
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Cytat Zamieszczone przez George
    Sprywatyzować wszystko
    Nie wydaje mi się, aby było to rozsądne. No bo załóżmy że nam większość elektrowni wykupią rosyjskie przedsiębiorstwa sterowane z kremla, a potem zaczną wyłączać prąd, jak Putin będzie chciał pognębić Polskę, i co wtedy ? Czysty kapitalizm jest dobry wtedy jeśli wszyscy gracze grają o to samo, tj zysk. W sytuacji gdy ktoś nie gra w tę grę (czyli postępuje irracjonalnie z punktu widzenia kapitalistycznej ekonomii), inni gracze też muszą postępować irracjonalnie żeby się przed tym bronić, bo inaczej dostaną po tyłku.
    Czulu wróciłeś? Szkoda że nie piszesz rozsądniej W takich przypadkach powinno istnieć prawo pozwalające na szybką nacjonalizację ważnych dla gospodarki przedsiębiorstw... coś takiego istnieje w USA i służy głównie do "grożenia palcem". Bush junior swego czasu zagroził skorzystaniem z tego prawa, gdy istniała możliwość sprzedania bodajże terminalu do odbioru ropy naftowej jakiejś saudyjskiej spółce... saudyjski inwestor od razu się wycofał.
    Prosperity or egalitarianism - you have to choose. I favor freedom - you never achieve real equality anyway, you simply sacrifice prosperity for an illusion. - Mario Vargas Llosa

  2. #22
    Gość

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Cytat Zamieszczone przez George
    Sprywatyzować wszystko
    Nie wydaje mi się, aby było to rozsądne. No bo załóżmy że nam większość elektrowni wykupią rosyjskie przedsiębiorstwa sterowane z kremla, a potem zaczną wyłączać prąd, jak Putin będzie chciał pognębić Polskę, i co wtedy ? Czysty kapitalizm jest dobry wtedy jeśli wszyscy gracze grają o to samo, tj zysk. W sytuacji gdy ktoś nie gra w tę grę (czyli postępuje irracjonalnie z punktu widzenia kapitalistycznej ekonomii), inni gracze też muszą postępować irracjonalnie żeby się przed tym bronić, bo inaczej dostaną po tyłku.
    owszem, tak wyglądała "prywatyzacja" TPSA, gdzie sprzedano ją państwowej firmie, i obiecano im monopol na lata, przez co straciliśmy my, zwykli zjadacze chleba.

    Są takie sektory, w których prywatyzacja nie jest możliwa, bo kupi je firma państwowa, ale należąca do innego państwa, tak jest z sektorem energetycznym, w Europie działają tylko firmy państwowego i nasze elektrownie kupią tylko takie firmy, prywatnej osoby raczej nie stać na takie coś.

    Ale są sposoby na to by zrobić to mądrze, TPSA można było podzielić na kilka firm i je sprzedać droga licytacja, przy czym cała infrastruktura powinna należeć do państwa, podobnie PKP, tory i dworce należą do państwa, ale po nich mogą jeździć rózne firmy.

    A tak mamy monopole państwowych molochów.

  3. #23
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    Cytat Zamieszczone przez Furvus
    Czulu wróciłeś? Szkoda że nie piszesz rozsądniej W takich przypadkach powinno istnieć prawo pozwalające na szybką nacjonalizację ważnych dla gospodarki przedsiębiorstw... coś takiego istnieje w USA i służy głównie do "grożenia palcem". Bush junior swego czasu zagroził skorzystaniem z tego prawa, gdy istniała możliwość sprzedania bodajże terminalu do odbioru ropy naftowej jakiejś saudyjskiej spółce... saudyjski inwestor od razu się wycofał.
    Nie kijem go tylko pałą, jak to mawia moja matka. Tak czy siak z liberalizmem niewiele ma to wspólnego, chociaż jest to faktycznie rozwiązanie warte rozważenia.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  4. #24
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    79
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    A propos PKP to już nie koniecznie jest monopol, gdyż w przewozach towarowych, mimo, że PKP Cargo wciąż ma większość udziału w rynku to czuje już na plecach oddech bardzo licznej prywatnej konkurencji. W przewozach pasażerskich PKP IC konkuruje z PKP PR i jedni i drudzy nie dają za wygraną, a PKP IC aż chce się sakrżyć do UOKiK, że PKP PR robi im konkurencję pociągami InterRegio
    W Kujawsko-Pomorskim działa Arriva PCC w perzewozach lokalnych. Są koleje należące do samorządów, tak więc jesteśmy tu na dobrej dorodze do wolnorynkowej atmosfery, bo jesli trafi się jeszcze z 2-3 prywatnych przewoźników pasażerskich (ale podkreslam, że prywatnych, a nie państwowych, którzy będą chcieli wykupywać nasze do taj pory państwowe spółki) to może coś dobrego sie w temacie ruszyć.
    "Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor". - płk Józef Beck

  5. #25
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Białystok/Warszawa
    Postów
    1 236
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Cytat Zamieszczone przez Furvus
    Czulu wróciłeś? Szkoda że nie piszesz rozsądniej W takich przypadkach powinno istnieć prawo pozwalające na szybką nacjonalizację ważnych dla gospodarki przedsiębiorstw... coś takiego istnieje w USA i służy głównie do "grożenia palcem". Bush junior swego czasu zagroził skorzystaniem z tego prawa, gdy istniała możliwość sprzedania bodajże terminalu do odbioru ropy naftowej jakiejś saudyjskiej spółce... saudyjski inwestor od razu się wycofał.
    Nie kijem go tylko pałą, jak to mawia moja matka. Tak czy siak z liberalizmem niewiele ma to wspólnego, chociaż jest to faktycznie rozwiązanie warte rozważenia.
    Jak już bierzemy pod uwagę takie warunki jak możliwość wrogich politycznie a nie gospodarczo przejęć, to na pewno bliżej temu do liberalizmu niż upaństwowieniu strategicznych sektorów gospodarki.

    Co do PKP to jestem ich nadzwyczaj częstym klientem i obok TP S.A. (tyle że z jej usług już nie korzystam) jest to najbardziej znienawidzona przeze mnie firma w Polsce. Może jakieś przebłyski konkurencji się zdarzają, ale np. te pociągi InterRegio, z tego co słyszałem, nie nadają się na dalsze trasy (takie np. 8 godzin) bo wyglądają w środku bardziej jak szynobusy. Nie chce mi się już nawet pisać ile razy PKP Intercity czy PR dobiły mnie swoim brakiem szacunku dla klienta i zwyczajnym robieniem go w konia, nie znoszę ich, ale dopóki nie dorobię się samochodu i nie poprawią trochę dróg, to będę musiał korzystać z ich usług, bo o konkurencji na dłuższych trasach nawet nie marzę...
    Prosperity or egalitarianism - you have to choose. I favor freedom - you never achieve real equality anyway, you simply sacrifice prosperity for an illusion. - Mario Vargas Llosa

  6. #26
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    79
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    [offtop]
    InterRegio to zazwyczaj wagony piętrowe, albo EZT EN51 lub ED72, przy czym ten drugi ma nawet jedne wagon 1 klasy. Komfort może nie jest jakiś niezwykły, ale nie jest też najgorszy (o ile nie ma przesadnego tłoku). Do szynobusów nie ma co porównywać, bo w szynobusie jest zazwyczaj jak w tramwaju, pomijając poniemieckie SA110 jeżdżące w zachodniopomorskim, które komfortem nie odbiegają od wspomnianych już przeze mnie EN57.
    Przyznam, że cięzko mi być przesadnie krytykującym PKP z tej prostej przyczyny, że jestem modelarzem i jak widać zaczynam tu robić trochę za adwokata diabła
    Koleją natomiast jeżdżę około 10 razy w roku i jesli już mam jechać gdzieś dalej, to już wolę czasem zrezydnować z jakichś przyjemności a odłożyć na bilet w 1 klasie, albo w sypialnym.
    [koniec offtopu]

    Wracając do tematu stoczni to jak dziś usłyszałem w szczecińskiej Kronice, to na 18 września szykuje się demonstracja byłych stoczniowców, którzy chcą dobrać sie do czterech liter JE Donaldowi Tuskowi, w związku z całą tą aferą ze sprzedarzą stoczni katarskim szejkom i baśniom tysiąca i jednej nocy w wykonaniu JE ministra Grada.
    Pragnę zauważyć, że wcześniej stoczniowcy dostali odprawy w wysokości 20 do 60 tysięcy złotych :roll:
    "Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor". - płk Józef Beck

  7. #27
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 910
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Prywatyzacja "na Lewandowskiego"

    Nie wydaje mi się, aby było to rozsądne. No bo załóżmy że nam większość elektrowni wykupią rosyjskie przedsiębiorstwa sterowane z kremla, a potem zaczną wyłączać prąd, jak Putin będzie chciał pognębić Polskę, i co wtedy ?
    Stać ich będzie na wykup większości elektrowni, a później utopienie tego interesu :?: Takie rozwiązanie, jak jest w USA z prawem umożliwiającym nacjonalizację w razie W strategicznych spółek jest na to odpowiedzią. Ewentualnie jak prywatyzujemy państwowe przedsiębiorstwa, to możemy je wyprzedać w całości, a skarb państwa może sobie zostawić np. "złotą akcję", która umożliwi w krytycznych sytuacjach interwencję.
    Inna sprawa komu się prywatyzuje, jak i co się dzieje z pieniędzmi z prywatyzacji. Bo jak pieniądze z prywatyzacji idą na biurokrację, przekupywanie wyborców, haj-lajf polityków i do rozkradania, ewentualnie innej formy marnotrawstwa, to już lepiej tych kur znoszących złote jaja nie sprzedawać. Niech się rząd Tusku wyżywi bez tego Kolejna sprawa "jak" - prywatyzacja a'la polonaise oznacza, że się sprzedaje pokątnie za zaniżoną sumę nie wiadomo komu, z czego korzysta tylko wąska grupka beneficjetnów...
    A potem POlszewicy zgłaszają jako "naszego" kandydata do KE Lewandowskiego. Doprawdy nie wiem skąd ta propozycja...
    Kto poświęca wolność na rzecz bezpieczeństwa nie zasługuje na żadne z nich. B. Franklin
    Chciałem znaleźć wytłumaczenie dla bytu. Nie potrzebuję żadnego usprawiedliwienia dla bytu, ani żadnego słowa uświęcającego moje istnienie. Ja usprawiedliwiam i uświęcam. Ayn Rand "Hymn"

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2023
    Ostatni post / autor: 02-02-2018, 03:40
  2. "Brak odpowiedzi" na mapie kampanii przy losowej czynności
    By sebastianeros in forum Magistratum (Rome II - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2013, 09:39
  3. [SUNTZU] Wielki Edward vo 0:2 {Sacred Band} Marcin "Łysy"
    By Rue in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-04-2012, 05:26
  4. Zasada z "nieoddawaniem" miast na "obrzeżach"
    By Mefisto7 in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 10-02-2012, 21:32
  5. Efekt "shake" kamery przy wybuchu(etc) - usuniety z Empire?
    By rafalek in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-04-2011, 07:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •