Strona 2 z 21 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 205

Wątek: Przeróbka polskich jednostek

  1. #11
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez Silesian_Noble
    Jaka to strona?
    freha.pl

    Mniej więcej tak, ale forma twojego hełmu jest mało wyrazista i mało typowa. Ja bym tu zrobił jakiś podręcznikową rekonstrukcję jednego z odkopanych w Polsce hełmów (a było ich naprawdę raptem kilka).
    Te normańskie hełmy zrobiłem trochę na 'odpieprz', mogę je łatwo dopracować/zmienić jak tylko znajdę odpowiednie odpowiednie info.

    Jaka gra? Jest mnóstwo modów o różnych datach startowych. Co nie zmienia faktu, że w 1080r tarcz okrągła pośród polskich wojów rzadkością nie była.
    OK - dodam też tarcze okrągłe(więcej dla ciężkiej piechoty) i nieco owalnych (dla 'plemiennych' tarczowników).

    Poza tym ja bym raczej migdał zarezerwował dla wojów wyższego poziomu, w końcu nowości przyjmowały się wpierw u elit.
    Nie chodzi ci przypadkiem tutaj o tarczę trójkątną?

    Trashingu, dobrze wiesz, że ten obrazek wzięty z Rzeczpospolitej jest rekonstrukcją woja Kijowskiego z czasów wyprawy Chrobrego. No i nawet tam nie ma tam tych zdobnych guzków.
    W sumie nie wiedziałem, obrazek znalazłem przez Google. Teksturę mogę zostawić dla jakiejś późniejszej jednostki. Może coś takiego dać?


    No szkoda. Czyli wciąż nie doczekamy się prawdziwie historycznego rostera
    No cóż - ja tam postaram się zrobić go jak najbardziej realistycznie, jestem otwarty na sugestie.

  2. #12
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Sugeruje że ładne modele a ci tarczownicy nawet jak z ksiązki do historii Takich tam właśnie brakowało. I z takimi fryzurami "na piasta kołodzieja" a nie tylko "na bałkanolowera"

  3. #13
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez turkopol
    Sugeruje że ładne modele a ci tarczownicy nawet jak z ksiązki do historii Takich tam właśnie brakowało. I z takimi fryzurami "na piasta kołodzieja" a nie tylko "na bałkanolowera"
    Dzięki - o taki efekt mi chodziło.

    mały update: Idąc za radą Silesian Noble dodałem tarczownikom 4 rodzaje tarcz owalnych.



  4. #14
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Poprawiona ciężka piechota:

    - Nowe, bardziej historyczne hełmy (od lewej - 2 hełmy normańskie, 3 szłomy, hełm żebrowy, hełm skórzany, 2 czapki):



    - więcej wariantów grotów włóczni:



    - poza migdałami, 4 typy tarczy okrągłej:



    - prostsza przeszywannica zamiast pikowanej:



    - skórzana lamelka zamiast behteru:


  5. #15
    Wojski
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    78
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    No to teraz migiem tę skórzaną karacenę zdejmuj, prędko póki ktoś tego nie zobaczy, bo będzie obciach Skórzane łuski to bowiem mit michałkowy, poważni bronioznawcy śmieją się z tego typu pomysłów. Tzn. taki typ zbroi był, a owszem, tyle że na zabajkalu

  6. #16
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez Silesian_Noble
    No to teraz migiem tę skórzaną karacenę zdejmuj, prędko póki ktoś tego nie zobaczy, bo będzie obciach Skórzane łuski to bowiem mit michałkowy, poważni bronioznawcy śmieją się z tego typu pomysłów. Tzn. taki typ zbroi był, a owszem, tyle że na zabajkalu
    Dziwne - mnóstwo ludzi odtwarzających ten okres ubiera się w takie coś (te lamelki były nawet w filmie 'Stara Baśń). Jesteś w stanie zaproponować coś w zamian?

  7. #17
    Wojski
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    78
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez thrashing_mad
    Dziwne - mnóstwo ludzi odtwarzających ten okres ubiera się w takie coś (te lamelki były nawet w filmie 'Stara Baśń). Jesteś w stanie zaproponować coś w zamian?
    Jak poczytasz trochę więcej Frehy, to się przekonasz, że nie wszystko co ludzie ubierają na imprezy średniowieczne jest historycznie poprawne. Zaś Stara Baśń to chyba taka luźna dywagacja o początkach państwa Polan.

    Cytat Zamieszczone przez thrashing_mad
    Jesteś w stanie zaproponować coś w zamian?
    Ja bym się tu nie silił na jakieś specjalne oryginalności. Jeśli ma to być coś lżejszego to kaftan skórzany, może być ze skórzanych pasów. Fajnego ziomka z taką pasiastą tuniką zrobił nieszczęsny Michałek, aczkolwiek nie zgłębiałem się w historyczną zgodność tego typu rozwiązania (Michałek popełnił sporo gaf, ale niektóre jego rekonstrukcje wydają się być udane). Z punktu widzenia logiki takie rozwiązanie wydaje się być rozsądne, a estetycznie ładnie się prezentuje. Jeśli szukasz cięższego wariantu to śmiało możesz dać pancerz lamelkowy/zbrojnikowy, jakkolwiek w popularności na ziemiach polskich ustępował on znacznie kolczudze, to jednak niewątpliwie był obecny, zatem może stanowić urozmaicenie naszych wojów. Pytanie tylko jaka forma tej lamelki/zbrojnika... tego to chyba najstarsi górale nie wiedzą Sprawa jest dyskusyjna, jeden z tych elementów o który historycy toczą ciężkie boje, każdy bowiem forsuje własne wyobrażenie w tym temacie. Przekop frechę, na pewno znajdziesz ciekawe wskazówki.

    Maszli na tym twoim normanie kresę z przodu? Zdaje się że ten najsławniejszy polski norman z jeziora lednickiego miał coś takiego.

    Przeszywanica pikowana była jak najbardziej OK, tyle że te zdobne guzki pasowały mi raczej na nieco późniejszy okres.

  8. #18
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Ok -dzięki. Dam im chyba metalową zbroję lamelkową i jeszcze jeden wariant kolczugi - tak żeby dominowała w oddziale. BTW - Znasz może książkę 'Broń w dawnej Polsce' Zdzisława Żygulskiego? Dobre źródło?

    EDIT

    Maszli na tym twoim normanie kresę z przodu? Zdaje się że ten najsławniejszy polski norman z jeziora lednickiego miał coś takiego.
    Nie wiem do końca o co chodzi. Taka blaszka nad brwiami połączona z nosalem?

  9. #19
    Wojski
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    78
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez thrashing_mad
    Ok -dzięki. Dam im chyba metalową zbroję lamelkową i jeszcze jeden wariant kolczugi - tak żeby dominowała w oddziale. BTW - Znasz może książkę 'Broń w dawnej Polsce' Zdzisława Żygulskiego? Dobre źródło?
    Heeh mam to, choć tylko pobieżnie przeglądałem, jeszcze nie czytałem, czasu brak. Generalnie Żygulski junior (było dwóch Żygulskich, junior o wiele lepszy był) to uznana marka, a "Broń w dawnej Polsce" zaliczana jest do kanonu lektur o wojskowości polskiej, co przekłada się na liczne cytowania tejże. Niestety książka ma już swoje lata i nie oddaje obecnego stanu wiedzy, a troszkę się jednak pozmieniało.

    Cytat Zamieszczone przez thrashing_mad
    Nie wiem do końca o co chodzi. Taka blaszka nad brwiami połączona z nosalem?
    Chodzi mi o taką delikatnie zarysowaną grań biegnącą przez środek http://www.wojmir.pl/lednica0002.JPG

    Fajnie by też było zobaczyć typowego szyszaka 'wielkopolskiego' z ładnie ornamentowaną i złoconą blaszką czołową, ale jak mniemam rezerwujesz to cudeńko dla wczesnej elity Piastów.

  10. #20
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przeróbka polskich jednostek

    Cytat Zamieszczone przez Silesian_Noble
    Chodzi mi o taką delikatnie zarysowaną grań biegnącą przez środek http://www.wojmir.pl/lednica0002.JPG
    Aha - zauważyłem to już wcześniej - jeden z normanów ją ma.

    Fajnie by też było zobaczyć typowego szyszaka 'wielkopolskiego' z ładnie ornamentowaną i złoconą blaszką czołową, ale jak mniemam rezerwujesz to cudeńko dla wczesnej elity Piastów.
    Dokładnie - zostawiam dla drużyny książęcej (wcześni bodyguardzi), jak i dla modelu generała.


    EDIT


    Po niewielkim recyclingu tarczownicy posłużą jako nowa jednostka - lekka jazda plemienna uzbrojona w oszczepy:




Strona 2 z 21 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. przeróbka medievala
    By czacha77 in forum Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-08-2013, 19:30
  2. przeróbka medievala 2 total war i inne
    By Setherial in forum Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-04-2013, 15:17
  3. odblokowanie legionow polskich i innych jednostek polski
    By creative2 in forum Komenda uzupełnień (Napoleon: TW - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-07-2012, 17:08
  4. Rok polskich zwycięstw - zapraszam na inscenizacje
    By KLAssurbanipal in forum Archiwum Tawerny
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 22:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •