Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 49

Wątek: Społeczeństwo II RP, a III RP

  1. #31
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Piekary Śląskie
    Postów
    52
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Co do wolności w XVIIIw to elity miałem na myśli, napisałem że magnateria...
    No ja wiem, że chodziło Ci tylko o magnaterię. Ale mi chodziło o to, że nie można traktować jakiejś grupy społecznej odrębnie (w sensie nie uwzględniając innych stanów) i na podstawie tego uogólniać (a do tego tylko sprowadza się nasza gadka ). Bo wynik takiego myślenia zawsze jest skazany na pewne zakłamanie. Zakłamanie to może nie jest dobre słowo, ale mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi

    Ehhh tradycjonalizm to nie jest ślepe klepanie tradycji bo tak jest fajnie. Po pierwsze to tradycja w specyficznym znaczeniu po drugie "tradycjonalizm który jest formą zwiększonej wrażliwości na sacrum"
    Strasznie i niebezpiecznie przypomina mi to komunizm. Sam piszesz, że ten model nigdy nie doszedł do prawidłowego stanu. No to wiesz, idea niby szczytna, słowa niby wielkie, teoretyzowanie na 5 z plusem. Ale rzeczywistość to rzeczywistość. Ot to taka luźna dygresja.

    Zastanawia mnie tutaj coś innego: otóż piszesz
    "tradycja choć błędna skupia się na sacrum w przeciwieństwie do modernistycznego profanum"
    tradycja choć błędna skupia się na sacrum... Aha i skoro skupia się na sacrum, to nawet fakt, że jest błędna zostaje wybaczony tak? Czyli analogicznie człowiek choć zły, to jeśli tylko skupia się na sacrum jest automatycznie autorytetem godnym naśladowania? No sorry, ale mnie już bardziej ciągnie do modernizmu w takim razie

    Ehhh tradycjonalizm to nie jest ślepe klepanie tradycji bo tak jest fajnie. Po pierwsze to tradycja w specyficznym znaczeniu
    Hmm... Myślę i myślę i wymyślić nie mogę. Jakie specyficzne znaczenie? O co chodzi?! Wybacz mi, mój chłopski umysł działa dość prosto. Nie wiem co chciałeś mi przez to przekazać, ale, no nie udało Ci się

    fajnie cytować samego Siebie
    O Ty narcyzie

    [quote:923arshj]
    EDIT 2:
    @Idill`a (MZ)
    Nie wiem czy mi tak wypada z Sosnowczaninem gadać

    Jaki ja tam Sosnowiczanin, uczę się tylko blisko więc czasowo się przeniosłem. Mam nadzieje, że jest mi wybaczone. [/quote:923arshj]
    Huh, no chyba że tak

    W takim razie
    Co do 'sacrum', to wyznawanie jednej religii przez większość społeczeństwa uważam za podstawową postawę irracjonalną.( chyba nie wierzysz, w to, że większość ludzi wyznaję katolicyzm z przekonań).
    I tu się z Tobą cholera zgodzę. Pod tym względem Polska XVI wieczna była istnym marzeniem


    A tak wracając na chwilkę do tematu powiem, że cale szczęście, że w naszym dwudziestoleciu III RP nie mieliśmy takiego kryzysu jak w II RP bo pewnie wtedy byłoby zupełnie, zupełnie inaczej
    Co jak co, ale wyrzekania się własnego dobra dla dobra ojczyzny moglibyśmy tylko swoim przodkom pozazdrościć... albo cieszyć się, że my do tego nie jesteśmy zmuszeni

  2. #32
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    855
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Aż nie wiem od czego zacząć

    Nie cytuję bo za dużo tego...

    To tak. Dlaczego sacrum utożsamiasz z jedną religią? najwięksi myśliciele tego nurtu vide Julius Evola chwalili tak: islam, starokatolicyzm, buddyzm, poganizm...

    Wiem wiem pięć plus...demokracja też ma pięć plus a jak wygląda

    Niedokładnie błędna raczej nieuzasadniona jak np. ryt trydencki bo co za różnica to czy mszał rzymski...ano ta sakralna itp.

    Specyficzne to znaczy nie np. topienie marzanny a wartości tradycyjne czy jakieś zwyczaje patrz np. "otoczka" towarzysząca monarchii

    Wrócę jeszcze do tego.

    "Ba, bo te same elity krwawo rozprawiły się ze swymi narodami. Sorry, ale za takie "prawo" to ja naprawdę dziękuję"

    Ja dziękuję za taką "wolność, równość, braterstwo" jak w Wandei http://pl.wikipedia.org/wiki/Wandea_%28departament%29 Swoją drogą wzorowali się na tym Pol - Pot i Lenin...spędzili tam trochę czasu studiując tą historię. Co do wiosny ludów...bunt i rebelia jak powstania kozackie w końcu oni byli "niesprawiedliwie traktowani"

    „Artykuł 2 dekretu Konwentu z 2 sierpnia 1793 mówi: ‘Ministerstwo wojny wyśle do Wandei, materiały palne różnego rodzaju, by podpalać wszelkie lasy’; zaś Artykuł 7: ‘Lasy zostaną wycięte, kryjówki rebeliantów zniszczone, plony ścięte a bydło zabrane. Dobra rebeliantów będą zadeklarowane jako należące do Republiki’. Inny dekret tak jest sformułowany: ‘Żołnierze wolności, trzeba, by przed końcem października bandyci z Wandei zostali wytępieni. Ocalenie ojczyzny tego wymaga, niecierpliwość ludu francuskiego tego żąda, jego zaś odwaga powinna tego dokonać’. Inny dekret zarządzał, aby wszystkie miasta, które poddadzą się Wandejczykom zostały zrównane z ziemią. Reprezentanci ludu uchwałą z 21 grudnia, zorganizowali kompanię podpalaczy. Sformowano sławetne kolumny piekielne. W chwili, gdy miały wymaszerować, jeden z generałów przemówił: ‘Towarzysze, wchodzimy do kraju opanowanego powstaniem; daję wam rozkaz wydać płomieniom wszystko, co będzie możliwe do spalenia i przebić ostrzem bagnetu wszystko co napotkacie żywego na waszej drodze’. Zauważyć należy, że przed tym rozkazem prawie wszystkie miasta Wandei zostały spalone i że do podpalenia pozostały już tylko najmniejsze wioski i samotne chaty. Współczesny historyk mówi: ‘W pięć dni, cała Wandea pokryta została szczątkami i popiołami. Sześćdziesiąt tysięcy ludzi żelazem i płomieniem w ręce, przeszło ją we wszystkich kierunkach, nie pozostawiając nic, co by stało na nogach, nic żyjącego. Wszelkie okrucieństwa uprzednio popełnione były tylko niewinną grą w porównaniu do tych obrzydliwości. Te armie, naprawdę piekielne, zmasakrowały mniej więcej ćwierć pozostałej przy życiu ludności’.”

    To tyle

    Edit. Dla jasności powstanie w Wandei było przeciw dopiero co powstałej republice w obronie królestwa i to chłopi je wszczęli
    "It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses. Hit it." - The Blues Brothers

  3. #33
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Cytat Zamieszczone przez Knecht
    W stosunkach międzyludzkich w II RP uważam że było o wiele lepiej, nasi żołnierze potrafili dzielnie walczyć i umierać za siebie a dziś... wysadzają na koszt podatnika chałupy w Afganistanie, również o dobrych stosunkach w II Rp świadczy to że społeczeństwo wiele razy robiło zbiórki pieniędzy i zakupywało sprzęt dla armii, po za tym w tamtych czasach gdy uzbrajano armię liczono się z zdaniem społeczeństwa, ostatnio czytałem że ludzie w II RP nie byli zadowoleni jak nasz rząd sprzedawał broń innym krajom np: działka plot. firmy Bofors kaliber 40 mm gdy w każdej chwili Szwaby mogły zaatakować.

    W II RP to przede wszystkim wielka bieda, syf, ubóstwo, wielkie światowe kryzysy gospodarcze. Jedna para butów na kilka osób jak było w rodzinie w miarę dobrze, to nie komunistyczna propaganda, tylko fakt, jak było dobrze, a jak źle to głód zaglądał w oczy. W tym co piszesz spełnia się powiedzenie, wszędzie lepiej, gdzie mnie nie ma II RP to nie bajka, kraj zniszczony przez I WŚ, który większość budżetu przeznaczał na armię z powodu silnych i nielubiących nas sąsiadów. Swoją drogą armię mieliśmy niezłą, ale to jak zorganizowali swoją Niemcy, to mistrzostwo świata, mieliśmy pecha, gdyby sami Rosjanie nas zaatakowali to nie zdziwiłbym się jakbyśmy odzyskali tereny II rozbioru, bo byśmy ich rozjechali Co do armii może się mylę, ale co do życia, to mam te informacje z pierwszej ręki Przynajmniej na wsi tak było. Choć moja rodzina była dość bogata to większość ludzi ledwo wiązała koniec z końcem. Dziadek mi opowiadał, że jak dostawał od ojca (który miał rzeźnię) do szkoły kanapki z paszczetem, to koledzy się tak na niego patrzyli, niektórzy widać było bardzo wygłodniali, że większość im rozdawał...

  4. #34
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Cytat Zamieszczone przez Maximus XI
    K, ale to też temat około polityczny i trochę inna sytuacja.

    Mi chodzi o to, czy panowała w II RP zawiść między ludźmi, co teraz jest często odczuwalne np. historia typu ktoś zakłada restaurację, a wszyscy mu robią na złość itd. Krótko mówiąc, czy mieliśmy zdrowe społeczeństwo, a nie tylko naród?

    PS. Cytując Marszałka: "Naród wspaniały tylko ludzie chuje".

    Dziadek mi opowiadał, jak z nim trochę o historii rozmawiałem (byłem pozytywny co do Polaków jako ludzi ) , że jak jego wujek się dorobił, to bał się stawiać nowego domu, tylko remontował stary, co wychodziło drożej i gorzej, bo się bał zawiści ze strony ludzi.

    Coś jeszcze o patriotyźmie, mówił, że przed wojną podczas świąt tylko część ludzi wywieszała flagi itp, a jak niemcy/ukraińcy, których tu Niemcy sprowadzili powyrzucali ludzi i zamieszkali w najlepszych domach i co święto wystawiali swastyki itp To wszyscy narzekali jakby to oni też chcieli tak polską flagę wywiesić

  5. #35
    Wojski
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Piekary Śląskie
    Postów
    52
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    No, nie rozpędzajmy się za fes
    Akurat dawanie Wandei jako przykładu nie jest zbyt fortunnym pomysłem :roll:

    To tak. Dlaczego sacrum utożsamiasz z jedną religią? najwięksi myśliciele tego nurtu vide Julius Evola chwalili tak: islam, starokatolicyzm, buddyzm, poganizm...
    Ale gdzie ja to utożsamiłem z jedną religią?


    Dla dobra tego tematu definitywnie kończę paplaninę nt. modernizmu i tradycjonalizmu. Dziękuję. Dobranoc.

  6. #36
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    855
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Nie Ty sosnowiczanin. Ale racja koniec.
    "It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses. Hit it." - The Blues Brothers

  7. #37
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Coś jeszcze o patriotyźmie, mówił, że przed wojną podczas świąt tylko część ludzi wywieszała flagi itp, a jak niemcy/ukraińcy, których tu Niemcy sprowadzili powyrzucali ludzi i zamieszkali w najlepszych domach i co święto wystawiali swastyki itp To wszyscy narzekali jakby to oni też chcieli tak polską flagę wywiesić

    Jeśli można spytać - skąd jesteś ?

  8. #38
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Cytat Zamieszczone przez Aquila
    Coś jeszcze o patriotyźmie, mówił, że przed wojną podczas świąt tylko część ludzi wywieszała flagi itp, a jak niemcy/ukraińcy, których tu Niemcy sprowadzili powyrzucali ludzi i zamieszkali w najlepszych domach i co święto wystawiali swastyki itp To wszyscy narzekali jakby to oni też chcieli tak polską flagę wywiesić

    Jeśli można spytać - skąd jesteś ?
    Małopolska, powiat Wadowicki.

  9. #39
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    855
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    A gdzie się ONR podziewał
    "It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses. Hit it." - The Blues Brothers

  10. #40
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Społeczeństwo II RP, a III RP

    Żeby z moich postów nie wychodził tak bardzo negatywny widok, to z tego co wiem w mojej (przynajmniej) rodzinie wszyscy się bardzo wspierali i pomagali, więc takie, hm, wartości rodzinne były w cenie i ludzie się w rodzinach wspierali

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Społeczeństwo wielokulturowe
    By Dagorad in forum Agora
    Odpowiedzi: 147
    Ostatni post / autor: 16-03-2014, 20:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •