Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 105

Wątek: Oskarżam Polskę o...

  1. #21
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Takie tematy, to w przeważającej części czysty relatywizm etyczny.

    1.Wypędzenie Bolesława Śmiałego
    2.Rozbicie dzielnicowe
    3.Sprowadzenie Krzyżaków do Polski
    4.Nihli novi, liberum veto i generalnie zbytnia swawola naszej szlachty
    5.Wybór Henia Walezego, Wazów, Wiśniowieckiego i Sasów na królów
    6.Brak zgody Zygmunta III Wazy, na pokojowe objęcie rosyjskiego tronu przez jednego z jego synów (musiałby przyjąć prawosławie)
    7.Targowica
    8.Zamach majowy (tutaj jakby nie jestem pewny)
    9.Powstanie Warszawskie (tak-uważam, że to był błąd)
    10.Stan Wojenny
    Wszystkie te punkty bym do tego zaliczył.

    Polskę oskarżam, całe dzieje( co raczej nielogiczne) o to, że tzw. kołtunem i dewotami staliśmy, i stoimy... nadal, a ten temat po części jest przykładem.

  2. #22
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    A co myślicie o „Żołnierzach wyklętych” ? ostatnio trochę się zainteresowałem tematem i nawet miałem okazję porozmawiać o tym ze znajomym którego starsza rodzina dobrze pamięta jednego z takich ancymonów –konkretnie „Ognia” i za dobrze go nie wspomina ,podobnie jak cała okolica-Waksmund (okazuję się że on wcale nie był wyjątkiem) . Generalnie mam mieszane uczucia co do działalności tych ludzi ,nie wiem co mam o tym myśleć. Z jednej strony ich postawa była jak najbardziej słuszna ,no ale z drugiej ich działalność z czasem przemieniła się w zwykła bandziorkę –mordowali wszystkich nawet Bogu ducha winnych Polaków (bo w każdym widzieli zdrajcę) , z tego co wiem najgorsi byli panowie z NSZ opętani wizją przenajświętszej Rzeczypospolitej ,niektórym z tych grup nie przeszkadzała też współpraca z bandami UPA . Irytujący jest też fakt że nasz IPN nie chce udostępnić słowackim badaczom z UPN(ich IPN) archiwów dotyczących właśnie mjr.Kurasia (Ogień) który najprawdopodobniej dopuszczał się też mordów na ludności słowackiej.
    Zauważ, że propaganda PRL zrobiła swoje - wydaje mi się, że długo jeszcze ludzie którzy tęsknią za komuną będą szkalować wszystkich Żołnierzy Wyklętych.

    Nie mówię, że nie zdarzały się przypadki bandytyzmu. Co jednak nie przeszkadza mi podziwiać tych ludzi i starać się pielęgnować pamięć o nich.

    "[...] Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. [...] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.
    mjr Łupaszka."
    Fragment ulotki z marca 1946 roku,
    autorstwa mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

  3. #23
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Cytat Zamieszczone przez Aquila
    Zauważ, że propaganda PRL zrobiła swoje - wydaje mi się, że długo jeszcze ludzie którzy tęsknią za komuną będą szkalować wszystkich Żołnierzy Wyklętych.
    Fakt ,tyle że powoli okazuję się że nie do końca to była taka propaganda ,współcześni historycy (nawet związani z IPN) otwarcie przyznają że ‘żołnierze podziemia’ dopuszczali się licznych zbrodni i wcale nie były to przypadki . Znajomy o którym pisałem ,opowiadał mi że jego rodzina doświadczyła dużo złego od grupy ‘Ognia’ podobnie jak cała okolica ( rodzinne strony Kurasia) ,wszyscy starsi w okolicy pamiętają też jak wymordowali żydowskie dzieci w sierocińcu w Nowym Targu . Kiedy powstał pomysł postawienia pomnika ‘Ogniowi’ w jego rodzinnej wsi –Waksmundzie ,spotkał się on z ogromnym protestem miejscowej ludności ,pomnika w końcu nie postawiono ,postawiono go w Zakopanym ,a i tak już po kilku dniach pojawiły się na nim napisy –morderca ,pomnik dziś jest monitorowany ,pilnowany. Słynny ‘Łupaszka’ pod wzgl terroryzowania ludności cywilnej ponoć wcale nie był gorszy od kolegi ‘Ognia’ tak samo ‘Bury’ itd. itd.
    Film o 'Ogniu' http://www.youtube.com/watch?v=ZBJfMnblfkw
    ksiądz miażdży "choćby nie wiem jakie grzechy miał ,wszystkie są mu odpuszczone" :roll:
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  4. #24
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    1 220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    "Kto umarł za ojczyznę idzie prosto do nieba" Ale średniowiecze, o kurna.
    Sprawa wolności jest sprawą nazbyt poważną, aby oddawać ją w ręce wzburzonej gawiedzi.
    Złe uczynki zostają często przyspieszone dzięki nieostrożnym usiłowaniom zapobieżenia im.
    John Dickinson

  5. #25
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Kingston Town
    Postów
    267
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Wiem, że temat trochę dziwny, ale przypomniało mi się, że dawno temu miałem na lekcji historii taki projekt, więc stwierdziłem, że co mi tam, założę.
    No a ci też domagali by się zaszczytów za wierną służbę co nie podobało by się rodzimym bojarom, nawet jeśli obłaskawiać ich przywilejami ( czyli wzmacniać ich władzę kosztem królewskiej - powtórka z rozgrywki jak w Polsce?).
    Ale mimo wszystko lepszy słaby sojusznik, niż silny wróg. Jeżeli Rosja poszłaby w nasze ślady, to może my razem z Turcją i Szwecją dokonalibyśmy rozbiorów Rosji
    "Jeden waleczny król wymazany został z rzędu panujących"-Tabula regnum Poloniae

  6. #26
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Fakt ,tyle że powoli okazuję się że nie do końca to była taka propaganda ,współcześni historycy (nawet związani z IPN) otwarcie przyznają że ‘żołnierze podziemia’ dopuszczali się licznych zbrodni i wcale nie były to przypadki .
    A IPN to nie jest aby przypadkiem narzędzie polityczne? Nie ma więc chyba co patrzeć na to co mówią historycy z nim związani bo zmienia się to co ileś lat. Podziemie nieważne jakie zawsze dopuszcza się zbrodni na tych za których wolność "rzekomo" albo i całkiem serio walczy. Wynika to zapewne z tego że podziemie nie ma władzy centralnej więc wszyscy robią co im się podoba. Dodatkowo w czasach wojen bandyci też się lubią organizować w większe grupy, nazywać się patriotami i robić to co zawsze robili. No i takie oddziały podziemia to jednak przeważnie nie wojsko a cywile których często ponosi. Większość podziemia walczącego z komunizmem walczyła prędzej z III Rzeszą, musieli więc być porządnie sfrustrowani tym że część ludzi przyjęła nową okupację i odwróciła się od nich.

  7. #27
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2010
    Postów
    103
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Ale mimo wszystko lepszy słaby sojusznik, niż silny wróg. Jeżeli Rosja poszłaby w nasze ślady, to może my razem z Turcją i Szwecją dokonalibyśmy rozbiorów Rosji
    Ale do tego sojuszu można było próbować podchodzić od innej strony niż osadzanie swego syna na tronie. Nie dość, że oddanie go innej wierze niż rzymsko-katolicka (grzech śmiertelny a Zygmunt był bardzo wierzący) kolejna to ryzyko utraty dziedzica poprzez zamach, a korzyści wcale nie gwarantowane. Co by było gdyby potem taki Władysław Car Ruski upomniał się o koronę Polski? Bratobójcza wojna? Ale to czyste fantasy. Ja bym w każdym razie nie zaliczył tego ruchu Zygmunta jako błędu.

    "Ta bitwa jest już przegrana, ale jest dopiero druga, zdążymy wygrać następną."
    Louis Ch. A. Desaix

  8. #28
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    226
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    A co myślicie o „Żołnierzach wyklętych” ? ostatnio trochę się zainteresowałem tematem i nawet miałem okazję porozmawiać o tym ze znajomym którego starsza rodzina dobrze pamięta jednego z takich ancymonów –konkretnie „Ognia” i za dobrze go nie wspomina ,podobnie jak cała okolica-Waksmund (okazuję się że on wcale nie był wyjątkiem) . Generalnie mam mieszane uczucia co do działalności tych ludzi ,nie wiem co mam o tym myśleć. Z jednej strony ich postawa była jak najbardziej słuszna ,no ale z drugiej ich działalność z czasem przemieniła się w zwykła bandziorkę –mordowali wszystkich nawet Bogu ducha winnych Polaków (bo w każdym widzieli zdrajcę) , z tego co wiem najgorsi byli panowie z NSZ opętani wizją przenajświętszej Rzeczypospolitej ,niektórym z tych grup nie przeszkadzała też współpraca z bandami UPA . Irytujący jest też fakt że nasz IPN nie chce udostępnić słowackim badaczom z UPN(ich IPN) archiwów dotyczących właśnie mjr.Kurasia (Ogień) który najprawdopodobniej dopuszczał się też mordów na ludności słowackiej.
    Osobiście mam wielki szacunek do tych ludzi, za walkę do końca mimo poczucia beznadziejności. Co do Kurasia, to z tego co wiem nie ma dowodów na stawiane mu zarzuty.

    "Nie istnieje coś takiego, jak lewica i prawica. Jest tylko góra i dół. Możemy podążać w górę, w stronę naszego odwiecznego snu – wolności jednostki, lub w dół – w stronę totalitaryzmu. Ci, którzy chcą poświęcić naszą wolność w zamian za opiekę społeczną i bezpieczeństwo, wybrali ścieżkę wiodącą w dół." - Ronald Reagan

  9. #29
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Cytat Zamieszczone przez George
    Co do Kurasia, to z tego co wiem nie ma dowodów na stawiane mu zarzuty.
    Nie do końca ,skoro nie ma dowodów to np dlaczego IPN odmówił dostępu do archiwów dot 'Ognia' słowackim badaczom oskarżającym go o zbrodnie na ludności słowackiej ? a i z Izraela były jakieś oskarżenia pod jego adresem.
    Najlepszym dowodem jest fakt jak dziś w rejonach działań 'Ognia' jest on wspominany przez ludzi którzy pamiętają te czasy i jeszcze żyją ,dobrze mówią o nim tylko jego kombatanci i ich rodziny ,pomysł postawienia pomnika 'Ogniowi' w jego rodzinnej wsi ,nie został oprotestowany bez powodu.Generalnie na Podhalu panuję o nim raczej bardzo zła opinia.Np wspomniany przeze mnie znajomy ,góral z krwi i kości (z Waksmundu właśnie) ,sam spytał mnie o 'Ognia' myślałem że będzie go gloryfikował etc a on na nim suchej nitki nie zostawił że bandzior,złodziej,gwałciciel(zażartował że w okolicy to chyba nikt nie ma babki której by ludzie 'Ognia' albo on sam ,nie zgwałcili),dzieciobójca itd
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  10. #30
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    226
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Oskarżam Polskę o...

    Takie zasłyszane od kogoś opinie to mimo wszystko słabe źródło do oceniania jakiejś postaci, bądź co bądź mogą się diametralnie różnić w zależności od osób. Przecież nikt nie przeprowadzał badań ani sondaży wśród ludności Podhala na temat "Ognia", nie mamy więc nawet niepełnego pojęcia o tym jak jest on tam teraz oceniany.

    Oskarżenia nie pochodziły z Izraela a z polskiego ŻIH-u ale z tego co wiem potwierdzono tylko, że wśród osób zabitych przez oddział Ognia owszem, byli żydzi, lecz nie zabito ich z powodu narodowości. Obalono natomiast zarzuty Grossa o dokonanie mordu na 11 - 26 żydach w okolicy Krościenka.

    Co do Słowaków, to szczerze powiedziawszy nie widziałem nigdzie wiadomości, o tym, że odmówiono dostępu do akt. Ciekawe jaki podano oficjalny powód.

    "Nie istnieje coś takiego, jak lewica i prawica. Jest tylko góra i dół. Możemy podążać w górę, w stronę naszego odwiecznego snu – wolności jednostki, lub w dół – w stronę totalitaryzmu. Ci, którzy chcą poświęcić naszą wolność w zamian za opiekę społeczną i bezpieczeństwo, wybrali ścieżkę wiodącą w dół." - Ronald Reagan

Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 23-12-2011, 20:03
  2. Szanuję Polskę za:
    By Piter in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-06-2011, 16:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •