Zobacz wyniki ankiety: Powodem upadku Cesarstwa były przyczyny:

Głosujących
87. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • zewnętrzne

    4 4.60%
  • wewnętrzne

    20 22.99%
  • zarówno jedne jak i drugie

    63 72.41%
Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64

Wątek: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

  1. #1
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Wątek poświęcony analizie przyczyn upadku Cesarstwa. Zapraszam do dyskusji.


    Cytat Zamieszczone przez Wolhelm Le Marechal
    Potem kilku historyków, którzy twierdzili, że to przyczyny wewnętrzne zniszczyły Rzym, m. in. Wolfram, który rzucił hasło, że szansa, że Germanie zniszczyliby sami imperium rzymskie była równa obaleniu ZSRR przez państwa nadbałtyckie (no mniej więcej ).
    A jak Wolfram zareagował na fakt rozwalenia ZSRR przez Wałęse? 8-)

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Czekam z niecierpliwością Baalu - zważywszy, że jesteś jednym z moich ulubionych użytkowników
    Wzajemnie. Co do oczekiwania, to chyba jednak Cię nie zaskoczę, bo zacząłem czytać właśnie Heather'a. Liczę natomiast, że Heather zaskoczy mnie. Dotychczas uznawałem zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne za przyczynę upadku Cesarstwa. Niestety ostatnio odczuwam deficyt czasu, więc lektura idzie mi powoli.

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Tak to prawda Fritigern nie był żołnierzem Rzymu. Ale tu wchodzi jeszcze kwestia tego, że Goci siłą wzięli to co oczekiwali dostać, a więc żywność i pieniądze. Z drugiej strony mała dygresja pod Adrianopolem pobita została armia Konstantynopola, nie Zachodu - także jakby nie patrzeć ta bitwa nie mogła być bezpośrednią przyczyną upadku tego ostatniego.
    Nie uznaje Adrianopola za bezpośrednią przyczynę upadku, ale za pewnien przejaw słabości Rzymu wobec agresji Germanów. Oczywiście wypływa kwestia jak traktować Cesarstwo, czy jako dwie niemal niezależne części, czy wciąż jako całość. Faktem jest, że Teodozjusz zdołał później skupić w swym ręku władzę nad całym państwem.

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    To też zależy, kto i kiedy. Alaryk legitymizacji Rzymu nie otrzymał to się wnerwił. Gainas zdaje się był dosyć rozsądnym rzymskim generałem. Sarus wiernie walczył przeciw własnym współplemieńcom Gotom Alaryka. Arbogast bił swoich pobratymców Franków ile wlezie. Teodoryk wykonał to co mu Zenon polecił - odzyskać Italię z rąk Odoakra. Aspar walczył ze wszystkimi barbarzyńcami wokół. Także tu też dużo zależy od sytuacji w której się znaleźli barbarzyńcy.
    Tak, aczkolwiek sprawowanie kontroli nad Germanami bywało problematyczne. Gainas taki do końca wierny nie był, w pewnym momencie groził oblężeniem Konstantynopola, aczkolwiek istotnie rozbójnikiem nie był. Teodoryk Wielki natomiast "odzyskał" Italię, tyle że dla siebie.
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  2. #2
    Gość

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    [quote=Baal-Melkart]Wątek poświęcony analizie przyczyn upadku Cesarstwa. Zapraszam do dyskusji.


    Cytat Zamieszczone przez "Wilhelm Le Marechal":32znw1c3
    Potem kilku historyków, którzy twierdzili, że to przyczyny wewnętrzne zniszczyły Rzym, m. in. Wolfram, który rzucił hasło, że szansa, że Germanie zniszczyliby sami imperium rzymskie była równa obaleniu ZSRR przez państwa nadbałtyckie (no mniej więcej ).
    A jak Wolfram zareagował na fakt rozwalenia ZSRR przez Wałęse? 8-) [/quote:32znw1c3]

    Baalu proszę Ciebie

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Czekam z niecierpliwością Baalu - zważywszy, że jesteś jednym z moich ulubionych użytkowników
    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Wzajemnie. Co do oczekiwania, to chyba jednak Cię nie zaskoczę, bo zacząłem czytać właśnie Heather'a. Liczę natomiast, że Heather zaskoczy mnie. Dotychczas uznawałem zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne za przyczynę upadku Cesarstwa. Niestety ostatnio odczuwam deficyt czasu, więc lektura idzie mi powoli.
    Tę pracę znam całkiem nieźle, rzuć okiem też na Warda-Perkinsa

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Tak to prawda Fritigern nie był żołnierzem Rzymu. Ale tu wchodzi jeszcze kwestia tego, że Goci siłą wzięli to co oczekiwali dostać, a więc żywność i pieniądze. Z drugiej strony mała dygresja pod Adrianopolem pobita została armia Konstantynopola, nie Zachodu - także jakby nie patrzeć ta bitwa nie mogła być bezpośrednią przyczyną upadku tego ostatniego.
    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Nie uznaje Adrianopola za bezpośrednią przyczynę upadku, ale za pewien przejaw słabości Rzymu wobec agresji Germanów. Oczywiście wypływa kwestia jak traktować Cesarstwo, czy jako dwie niemal niezależne części, czy wciąż jako całość. Faktem jest, że Teodozjusz zdołał później skupić w swym ręku władzę nad całym państwem.
    Adrianopol gdyby był polską klęską mógłby odwzorować słynne polskie porzekadło z czasów tzw. PRL-u "co by tu jeszcze sp... Panowie? . Rozumiem, że Rzymianie za bardzo wzięli sobie do serca to co kiedyś powiedział Julian Apostata" Na Gotów wystarczą cylicyjscy handlarze niewolników, jednak nikogo nie należy lekceważyć. Na padłym forum (przyczyny "u"padku forum total war? nakreśliłem dwie rekonstrukcje bitwy adrianopolskiej. Rzymianie poszli do walki bez wypoczynku, po marszu, bez żadnego posiłku, nie czekając na posiłki Gracjana itd. itp. Klęska na własne życzenie

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    To też zależy, kto i kiedy. Alaryk legitymizacji Rzymu nie otrzymał to się wnerwił. Gainas zdaje się był dosyć rozsądnym rzymskim generałem. Sarus wiernie walczył przeciw własnym współplemieńcom Gotom Alaryka. Arbogast bił swoich pobratymców Franków ile wlezie. Teodoryk wykonał to co mu Zenon polecił - odzyskać Italię z rąk Odoakra. Aspar walczył ze wszystkimi barbarzyńcami wokół. Także tu też dużo zależy od sytuacji w której się znaleźli barbarzyńcy.
    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Tak, aczkolwiek sprawowanie kontroli nad Germanami bywało problematyczne. Gainas taki do końca wierny nie był, w pewnym momencie groził oblężeniem Konstantynopola, aczkolwiek istotnie rozbójnikiem nie był. Teodoryk Wielki natomiast "odzyskał" Italię, tyle że dla siebie.
    Oczywiście, ale zauważmy, że u takiego Juliana Apostaty też służy niejaki Dagalaifus, który niewiele miał do powiedzenia i wykonuje rozkazy. A więc czy to jednak osłabienie czegoś u Rzymian nie spowodowało wzrost znaczenia barbarzyńskich wodzów? Tak Teodoryk zdobył Italię w której założył królestwo ale przypominam Anonymus Valesianus: Zeno itaque recompensans beneficiis Thodericum, quem fecit patricium et consulem, donans ei multum et mittens eum ad Italiam. Cui Theodericus pactuatus est, ut, si victus fuisset Odoacar, pro merito laborum suorum loco eius, dum adveniret, tantum praeregnaret. Ergo superveniente Theoderico patricio de civitate Nova cum gente Gothica, missus ab imperatore Zenone de partibus Orientis ad defendendam sibi Italiam.

    Najprawdopodobniej miało to być w zamyśle praeregnare na Italią do czasu jak tam się zjawi sam Zenon. Cesarz chciał pozbyć się jednego barbarzyńcy kosztem drugiego, a Teodoryk wiedział co robi

  3. #3
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Adrianopol gdyby był polską klęską mógłby odwzorować słynne polskie porzekadło z czasów tzw. PRL-u "co by tu jeszcze sp... Panowie? . Rozumiem, że Rzymianie za bardzo wzięli sobie do serca to co kiedyś powiedział Julian Apostata" Na Gotów wystarczą cylicyjscy handlarze niewolników, jednak nikogo nie należy lekceważyć. Na padłym forum (przyczyny "u"padku forum total war? nakreśliłem dwie rekonstrukcje bitwy adrianopolskiej. Rzymianie poszli do walki bez wypoczynku, po marszu, bez żadnego posiłku, nie czekając na posiłki Gracjana itd. itp. Klęska na własne życzenie
    Tak, ale Cesarstwo Wschodnie miało zostać powtórnie pokonane w 380 r. w Tessali, jeśli dobrze pamiętam. Ponadto Rzym nie powstrzymał wtargnięcia w jego granice Alanów, Wandalów i Swebów w 406 r. i nie zapobiegł spustoszeniu Galii a potem osiedleniu się tej grupy w Hiszpanii.

    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Oczywiście, ale zauważmy, że u takiego Juliana Apostaty też służy niejaki Dagalaifus, który niewiele miał do powiedzenia i wykonuje rozkazy. A więc czy to jednak osłabienie czegoś u Rzymian nie spowodowało wzrost znaczenia barbarzyńskich wodzów?
    Pora przedstawić parę oznak tego osłabienia

    Co do germańskich generałów to prawda - wielu okazało się wiernych. Mamy chyba jednak doczynienia z dwoma jakościowo różnymi rodzajami Germanów w Rzymie. Jedni doszli do wysokich stanowisk poświecając się służbie w Rzymskiej armii i awansując inni natomiast wykorzystując militarną siłę grup jakim przewodzili żądali od Rzymu wysokich stanowisk, osiedlenia dla swojego ludu czy nawet próbowali się skoligacić z domem cesarskim (Ataulf, Genzeryk).


    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Le Marechal
    Baalu proszę Ciebie
    Czyżbyś nie doceniał osiągnięć naszego Achillesa? . On teraz w Irlandi załatwia Brukseli Traktat Lizboński .
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  4. #4
    Salvo
    Gość

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Polecam tą książkę: http://www.sklep.gildia.pl/literatur...twa-rzymskiego
    Już ją trzeci raz czytam (dostałem rok temu w wigilię).

  5. #5
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Przede wszystkim trzeba spojzec na upadek Rzymu w inny sposob. Zolnierze Rzymscy czesto musieli uzywac sierpow i kos(stad nazwa "kosynierzy", zaadoptowana potem w powstaniu Kosciuszkowskim). Myslicie ze latwo sie walczy taka kosa kiedy przeciwnik ma dlugi i ostry miecz obosieczny a nawet i trochesieczny :?: Ani taka kosa nie jest latwo udezyc, ani sie nia zaslonic. Zwlaszcza ze walki czesto sie toczyly w miejscach gdzie kosa sie szczegulnie nie sprawdza, naprzyklad w lasach cz na mostach(czesto to byly male i waskie mosty, juz wtedy znane jako mosciki i mosteczki). Zolnierz Rzymski byl uzbrojony gozej niz byle zlodziej czy zezimieszka, nie mowiac juz o profesionalnym wojsku Gotow cz Hunow.

  6. #6
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Z reguly to raczej wszystkie miecze sa "obusieczne" a co poniektore jedno lub obureczne .Nie slyszalem jeszcze o "jednosiecznym" mieczu (z wyjatkiem Japonii). Malo tego wszystkie miecze byly "jednoklujace" lub "wieloklujace"
    Czepiam sie tylko tego idiotycznego "obusiecznego" okreslenia dodawanego tak chetnie do mieczy europejskich....
    Pozdrawiam


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  7. #7
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Nie masz racji. Byly robione specjalne miecze przez Hunow, byly tak troche jednosieczne, ktore wygladaly podobnie jak japonska katana, tylko nie byly tak dobrze wykonane. Zadna rzymska kosa nie mogla sie z tymi mieczami rownac w boju.

  8. #8
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Cytat Zamieszczone przez Grzesiu
    Przede wszystkim trzeba spojzec na upadek Rzymu w inny sposob. Zolnierze Rzymscy czesto musieli uzywac sierpow i kos(stad nazwa "kosynierzy", zaadoptowana potem w powstaniu Kosciuszkowskim). Myslicie ze latwo sie walczy taka kosa kiedy przeciwnik ma dlugi i ostry miecz obosieczny a nawet i trochesieczny :?: Ani taka kosa nie jest latwo udezyc, ani sie nia zaslonic. Zwlaszcza ze walki czesto sie toczyly w miejscach gdzie kosa sie szczegulnie nie sprawdza, naprzyklad w lasach cz na mostach(czesto to byly male i waskie mosty, juz wtedy znane jako mosciki i mosteczki). Zolnierz Rzymski byl uzbrojony gozej niz byle zlodziej czy zezimieszka, nie mowiac juz o profesionalnym wojsku Gotow cz Hunow.
    Poproszę o źródło informacji na temat tych, w moim przekonaniu, kontrowersyjnych twierdzeń. W którym rodzaju armii rzymskiej maiły panować takie reguły w limitanei czy comitatenses? Może w obu? W jakim okresie? Przykłady "z życia"?
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Przeciez wiadomo jest wszystkim ze kosy byly niemoralne, wiec nie powinienes oczekiwac ze bedzie o nich napisane w wielu ksiazkach i ksiazeczkach. Trzeba sie naprawde zaglebic w swiat nauki a w tym historii zeby sie o tych kosach wiecej dowiedziec.

  10. #10
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

    Cytat Zamieszczone przez Grzesiu
    Przeciez wiadomo jest wszystkim ze kosy byly niemoralne, wiec nie powinienes oczekiwac ze bedzie o nich napisane w wielu ksiazkach i ksiazeczkach. Trzeba sie naprawde zaglebic w swiat nauki a w tym historii zeby sie o tych kosach wiecej dowiedziec.
    Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi wynika, że stosowanie owych kos (sierpów - może coś na wzór remphai Daków?) było dość częste, więc nie bardzo rozumiem czemu nie miałoby być odnotowane w opracowaniach. Po drugie daj jakieś namiary na monografie, źródła, badania w których jednak można czegoś się dowiedzieć o tym zagadnieniu. Po trzecie nadal nie wiem kiedy, gdzie, w której armii miały być te kosy stosowane. Może już po utracie na rzecz Wandalów i Alanów Afryki Północnej, kiedy wpływy do budżetu poważnie zmalały i zaczęły się oszczędności na armii?
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 05:37
  2. Mapa Rzymskiego kartografa
    By McAbra in forum Rome KO II
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-02-2014, 14:24
  3. Przyczyny upadku Cesarstwa Bizantyńskiego
    By Dagorad in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 22:31
  4. Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 13-09-2009, 13:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •