Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Szanuję Polskę za:

  1. #1
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach

    Szanuję Polskę za:

    Skoro jest temat oskarżam Polskę o, więc napiszmy też za co ją szanujemy, bo chyba nasz historia nie ma tylko wstydliwych epizodów

    Ja naszą historię szanuję za:
    - walka o wolność, duma narodowa z powstań narodowych, niezłomność, obrona przed germanizacją i rusyfikacją,
    - wielonarodowościowy i wielokulturowość I RP, w której żyło przez parę setek lat zgodnie kilka narodów (choć wiadomo, że tak tylko pięknie to z tą zgodą zawsze nie było),
    - demokracja szlachecka- mimo tego, że uważamy, że przyniosła ona nam klęskę, to wyprzedziliśmy pod tym względem całą Europę i choć tylko (jak na tamte czasy aż) 10% mogło brać czynny udział w wyborze władzy, to jednak powinniśmy być z tego dumni, a że naszej szlachcie z tylu wieków przepychu odbiło, skorumpowali się itp, to inna sprawa,
    - wolność religii z 1573, kiedy to w Europie były stosy i wojny religijne, Polacy i Litwini tworzą prawo, które mówi, że religia, nie powinna powodować konfliktów i każdy ma prawo wyznawać własną (choć też różnie z tą tolerancją bywało, to w porównaniu z resztą świata to była mega tolerancja : ) )
    - jestem też dumny z tego, że połamało na nas sobie zęby kilka potęg,
    - coś wyjątkowego w naszej historii, to też to jakim sposobem stworzyliśmy swoje mocarstwo, nie Polacy nie mogli jak cywilizowani ludzie na całym świecie stworzyć mocarstwa podbojem, nie my musieliśmy się wybić i stworzyliśmy ją pokojowo ! (choć nie do końca, bo zjednoczył nas wspólny wróg),
    - no i oczywiście z naszych kilku wybitnych naukowców,
    - dumny jestem również z tego, że stworzyliśmy najlepszą w historii jednostkę kawalerii, husarię, choć nie wykorzystaliśmy jej potencjału i wykorzystywaliśmy ją głównie do obrony, to myślę, że bez niej Rzeczpospolita nie przetrwałaby XVII wieku, a gdybyśmy ją wykorzystali do tworzenia imperium, to wielu ugięłoby pod nami karki ; )
    - orlęta Lwowskie- licealiści i gimnazjaliści się napalili i wywalili regularną armię Ukraińców ze Lwowa To chyba największy powód do wstydu dla Ukraińców (jeśli nie liczyć ludobójstw).

    Oczywiście to wygląda jak bajka, a tak w naszej historii tylko nie było, ale jest już temat na narzekanie, to i taki musi być, nie możemy być tacy nie patryitoczyni, bo w krajach, które mają dużo mniej powodów do dumy patriotyzm jest większy

  2. #2
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    orlęta Lwowskie- licealiści i gimnazjaliści się napalili i wywalili regularną armię Ukraińców ze Lwowa
    Niezły stuff musieli mieć 8-)
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  3. #3
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    To było do przewidzenia, nikt nie pisze, tylko do narzekania Polacy zawsze pierwsi

  4. #4
    Stolnik Awatar kirlan
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    1 141
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    19
    Otrzymał 15 podziękowań w 12 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    Cytat Zamieszczone przez Piter
    To było do przewidzenia, nikt nie pisze, tylko do narzekania Polacy zawsze pierwsi
    Ledwie dwa dni minęły! Jeszcze się odezwą ludzie. Chyba się odezwą :roll:
    ================
    Jeśli o mnie chodzi to dumny jestem z wielu rzeczy które z Polską nieodłącznie się wiążą. Wielkie bitwy, nadzwyczajna odwaga, osiągnięcia myśli technicznej i kultura pracy.
    [spoiler:f9p0kkrf]W programie "było nie minęło" usyszałem takie słowa:" mój dziadek był przed II wojną pracownikiem PZL. W czasie wojny przymusowym robotnikiem w tych samych zakładach przejętych przez Niemców. Ojciec opowiadał ze pamięta jak dzidek przez długie lata mawiał "Niemiecki bubel". To daje pojęcie jaka była precyzja i jakość wykonania w Polskich Zakładach Lotniczych przed II wojną światową.[/spoiler:f9p0kkrf]
    Jest tego całe mnóstwo. Wymienię jednak tylko te sprawy które wybitnie napawają mnie dumą.
    [spoiler:f9p0kkrf]Dumą stokrotnie większą niż najchwalebniejsze bitwy godne Spartan. Większą bez porównania niż wzbudza słynna na świecie polska szkoła filmowa (operatorów mam na myśli), większą nieporównywalnie od dumy z Szymborskiej, Chopina i Miłosza. Większą nawet niż duma z polskich naukowców: łamaczy enigmy, Romera który wymyślił skalę barw stosowaną do dziś na mapach hipsometrycznych na całym świecie, polskich inżynierów którzy stworzyli siec komunikacyjną w wielu krajach Ameryki Południowej. Większą od dumy z Małysza, Kubicy i siatkarek. Większą od dumy z okrągłego stołu, Konstytucji 3 maja i polskiej solidarności (tutaj zjawisko / cechę charakteru mam na myśli)[/spoiler:f9p0kkrf]

    DWIE RZECZY KTÓRE SPRAWIAJĄ ŻE KOCHAM TEN KRAJ I JESTEM DUMNY Z BYCIA JEGO OBYWATELEM:

    1) coś czego dokonaliśmy my: Polacy uwielbiający narzekać i nienawidzący podatków http://wosp.org.pl/final/final_w_liczbach , http://www.wosp.org.pl/medycyna To tylko liczby i raporty ale za nimi kryją się uratowane życia, odzyskane zdrowia, przywrócona nadzieja Małe, wielkie cudy dokonane dzięki sercom Polaków . Pokażcie mi drugi kraj z czymś takim!
    [spoiler:f9p0kkrf]Jak jest finał WOŚP to Polacy potrafią DOBROWOLNIE się opodatkować i jeszcze z tego cieszyć! Mało tego! Z tej okazjii WSPÓLNIE bawią się na ulicach, a bawią się BEZ ALKOCHOLU i mimo chłodnej aury. ROBIĄ COŚ !! W dodatku RAZEM i Z SENSEM !!
    Tego dnia upadają wszystkie paskudne stereotypy na temat Polaka[/spoiler:f9p0kkrf]

    2) wydarzenie absolutnie epokowe , a doprowadził do niego nasz rodak http://www.demokratiezentrum.org/upl..._Assisi_01.jpg
    [spoiler:f9p0kkrf]Asyż 27 października 1986 - wspólna modlitwa o pokój "głów" kościołów i religii z całego świata, wtedy wielu się wydawało że to szalony pomysł , pogrzeb Jana Pawła II (pomysłodawcy, i organizatora tamtego spotkania) pokazał ze to była wielka wizja a nie utopia[/spoiler:f9p0kkrf]

    (Szkoda tylko że to wydarzenie zostało zmarnowane i ciągle jest marnowane przez kochające władzę, zacietrzewione "betony" grzejące stołki w różnych "organizacjach" religijnych i pseudoreligijnych, a przez ogół wyznawców niedoceniane - na razie niedoceniane, docenimy jak dorośniemy)
    [spoiler:f9p0kkrf]Jest taki aforyzm / anegdota dość długa, mówiąca o tym co robiły i kim były poszczególne anioły gdy Bóg stwarzał wszechświat. Tak na przykład jeden zapytał "jak TY to robisz?" - to był anioł naukowiec, inny spytał "Jak mogę TOBIE w tym pomóc? " to był altruista. itd. Ale był tez anioł który nic nie mówił i w ogóle nie reagował. Dopiero gdy Bóg skończył stwarzanie ostatni anioł się odezwał : "Świetnie! A teraz to wszystko zorganizujmy!" Ten okazał się szatanem.
    Właśnie to robią z życiem duchowym niektórzy "gorliwi" "funkcjonariusze" różnych kościołów i wyznań. JPII i zebrani w Asyżu naczelni przywódcy próbowali się temu przeciwstawić. Próbowali nauczyć swoje owce żeby szanowały się wzajemnie - nawet jeśli nalezą do różnych stad. Stad odmiennie prowadzonych przez różnych pasterzy. Ale wszystkie żyją pod jednym niebem i maja te samą naturę - pisząc po ludzku: religie są różne ale duchowość i ludzka natura jedna. Skoro wszystkie religie istnieją po to by wskazywać ową duchowość, skoro wszystkie oddają cześć STWÓRCY i/lub ENERGII poruszającej (wszech)światem, wszystkie nawołują do poszanowania ludzi i przyrody jako dzieł tegoż STWÓRCY / efektu działania tej energii,
    to
    ŻADNA RELIGIA, NIGDY, NIE MOŻE BYĆ PRETEKSTEM DO NISZCZENIA TYCHŻE DZIEŁ (zabijania ludzi, niszczenia przyrody

    PRZECIWNIE: KAŻDA RELIGIA NAWOŁUJE DO POKOJU (po pierwsze tego w sensie polityczno-militarnym, a po drugie tego w znaczeniu duchowym)[/spoiler:f9p0kkrf]
    "Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy."

  5. #5
    Tribunus Plebis Awatar Maximus XI
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    259
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    To ja dodam jeszcze naszą inwencję, ową "ułańską fantazję" .
    Samemu się nie mogę nadziwić, do jakich rzeczy jesteśmy zdolni. Przykładowo:
    http://www.youtube.com/watch?v=yXf1bhEEXd0

    Esencja polskości

    PS. Jeszcze kojarzę historię, jak jakiś Polak udawał oficera niemieckiego, był z inspekcją umocnień obronnych, najadł się na koszt Niemców i wrócił spokojnie z misji. Jak tu nie szanować naszej inwencji? Niestety nie kojarzę teraz nazwiska.
    "Dimidium facti, qui coepit, habet - kto zaczął, już zrobił połowę" - Horacy

  6. #6
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    PS. Jeszcze kojarzę historię, jak jakiś Polak udawał oficera niemieckiego, był z inspekcją umocnień obronnych, najadł się na koszt Niemców i wrócił spokojnie z misji. Jak tu nie szanować naszej inwencji? Niestety nie kojarzę teraz nazwiska.
    haha, niesamowite, to moglbyc tylko nasz

  7. #7
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Kingston Town
    Postów
    267
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    Mimo, że to ja założyłem temat "oskarżam Polskę o...", to szanuję Polskę za wiele rzeczy, które już zresztą wcześniej wymieniliście. Napisałbym tu na pewno już wcześniej, ale dopiero zauważyłem ten wątek. Z czego można być jeszcze dumnym jako Polak, przede wszystkim za odwagę, nie tylko tą okazaną w czasie bitew, ale też za np. ratowanie Żydów w czasie wojny. Uratowanie Zachodniej Cywilizacji przed upadkiem-Wiedeń, Warszawa, obalenie komunizmu (tak, wiem, że to trochę wyolbrzymione wydarzenia w Polsce). Nasze wynalazki i odkrycia, ale także literatura i sztuka (Chopin rulez, a Bob Marley też był Polakiem ). No i oczywiście Cywilizacja Rzeczpospolitej Obojga Narodów/Cywilizacja Jagiellońska, którą w prawdzie trudno nazwać cywilizacją, ale niewątpliwie była inna od Zachodniej. Właściwie, to dawniej skupiało się u nas to co dobre z Zachodu i ze Wschodu. Dawniej-mam na myśli głównie późne średniowiecze i renesans. Plus oczywiście wspomniana wcześniej polska inwencja. I wiem co jeszcze-polskie poczucie humoru-nasz polski różni się zdecydowanie od tego z innych krajów i dla obcokrajowców jest często niezrozumiały.
    EDITrzepraszam za pomyłkę-Bob Marley JEST Polakiem i żyje w Etiopii.
    "Jeden waleczny król wymazany został z rzędu panujących"-Tabula regnum Poloniae

  8. #8
    Podkomorzy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    1 789
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    A ja jestem dumny z Polski za ludzi, za nas, dlatego że Polak gdy się za coś bierze porządnie to nie ma bata na nas, przykładem jest wiele bitew, ale nie tylko bitwy ale i w innych dziedzinach Polska jest wielka, choćby ostatnio często słyszę o różnych nowościach w medycynie, albo badania jakiegoś polskiego laboratorium (nie pamiętam którego) które jest na dobrej drodze do stworzenia leku na raka ale nie mają pieniędzy na jego skończenie i chyba amerykanie przejmą ten projekt. Współcześnie chwali się też polaków pracujących za granicą, co prawda w Polsce może jest inaczej bo ktoś powie że pracownicy są c*** ale jak powtarza wiele osób dlatego że w Polsce zostali ci nie dobrzy pracownicy, bo najlepsi wyjechali za granicę, ale za granicą jest ich dużo i ciągle się ich chwali.

    Cytat Zamieszczone przez Maximus XI
    PS. Jeszcze kojarzę historię, jak jakiś Polak udawał oficera niemieckiego, był z inspekcją umocnień obronnych, najadł się na koszt Niemców i wrócił spokojnie z misji. Jak tu nie szanować naszej inwencji? Niestety nie kojarzę teraz nazwiska.
    A słyszeliście o takim aliancie zachodnim co sprzedał, za dużą kasę, Niemcom informację o tym gdzie będzie planowane założenie nowego lotniska, a potem swoim przełożonym sprzedał informację o planowanym ataku niemieckim na nowe lotnisko ? Alianci przygotowali się na atak i go odparli a sam gościu prócz kasy od szwabów dostał odznaczenia za taką wzorową służbę, to trzeba być gościem


    "Sukces nie oznacza końca, porażka nie jest ostateczna - liczy się odwaga, aby brnąć dalej" - Winston Churchill
    "Nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie. Czyńcie swoją powinność". - Stanisław Żółkiewski pod Kłuszynem 1610.r.

  9. #9
    Podczaszy
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    527
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    10
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Szanuję Polskę za:

    Polacy to są agenci nie ma co
    Szanuję Polskę właśnie za to, że zawsze walczyliśmy, nie poddawaliśmy się. Wiele państw zazdrości nam takiej historii Ostatnio słyszałem w tvp historia, że są 2 narody które lubią sobie wypić i umieją walczyć to Anglicy i Polacy

  10. #10
    Podkomorzy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    1 789
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szanuję Polskę za:

    Cytat Zamieszczone przez Aro137
    Polacy to są agenci nie ma co
    Szanuję Polskę właśnie za to, że zawsze walczyliśmy, nie poddawaliśmy się. Wiele państw zazdrości nam takiej historii Ostatnio słyszałem w tvp historia, że są 2 narody które lubią sobie wypić i umieją walczyć to Anglicy i Polacy
    No chyba coś ich powaliło z tymi pierwszymi, my tak ale Anglicy ?! :? Moim zdaniem bardziej Ruscy, po za tym Anglicy aż tak waleczni nie są.


    "Sukces nie oznacza końca, porażka nie jest ostateczna - liczy się odwaga, aby brnąć dalej" - Winston Churchill
    "Nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie. Czyńcie swoją powinność". - Stanisław Żółkiewski pod Kłuszynem 1610.r.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Oskarżam Polskę o...
    By eeerobert in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 104
    Ostatni post / autor: 22-08-2013, 18:29
  2. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 23-12-2011, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •