Skoro jest temat oskarżam Polskę o, więc napiszmy też za co ją szanujemy, bo chyba nasz historia nie ma tylko wstydliwych epizodów

Ja naszą historię szanuję za:
- walka o wolność, duma narodowa z powstań narodowych, niezłomność, obrona przed germanizacją i rusyfikacją,
- wielonarodowościowy i wielokulturowość I RP, w której żyło przez parę setek lat zgodnie kilka narodów (choć wiadomo, że tak tylko pięknie to z tą zgodą zawsze nie było),
- demokracja szlachecka- mimo tego, że uważamy, że przyniosła ona nam klęskę, to wyprzedziliśmy pod tym względem całą Europę i choć tylko (jak na tamte czasy aż) 10% mogło brać czynny udział w wyborze władzy, to jednak powinniśmy być z tego dumni, a że naszej szlachcie z tylu wieków przepychu odbiło, skorumpowali się itp, to inna sprawa,
- wolność religii z 1573, kiedy to w Europie były stosy i wojny religijne, Polacy i Litwini tworzą prawo, które mówi, że religia, nie powinna powodować konfliktów i każdy ma prawo wyznawać własną (choć też różnie z tą tolerancją bywało, to w porównaniu z resztą świata to była mega tolerancja : ) )
- jestem też dumny z tego, że połamało na nas sobie zęby kilka potęg,
- coś wyjątkowego w naszej historii, to też to jakim sposobem stworzyliśmy swoje mocarstwo, nie Polacy nie mogli jak cywilizowani ludzie na całym świecie stworzyć mocarstwa podbojem, nie my musieliśmy się wybić i stworzyliśmy ją pokojowo ! (choć nie do końca, bo zjednoczył nas wspólny wróg),
- no i oczywiście z naszych kilku wybitnych naukowców,
- dumny jestem również z tego, że stworzyliśmy najlepszą w historii jednostkę kawalerii, husarię, choć nie wykorzystaliśmy jej potencjału i wykorzystywaliśmy ją głównie do obrony, to myślę, że bez niej Rzeczpospolita nie przetrwałaby XVII wieku, a gdybyśmy ją wykorzystali do tworzenia imperium, to wielu ugięłoby pod nami karki ; )
- orlęta Lwowskie- licealiści i gimnazjaliści się napalili i wywalili regularną armię Ukraińców ze Lwowa To chyba największy powód do wstydu dla Ukraińców (jeśli nie liczyć ludobójstw).

Oczywiście to wygląda jak bajka, a tak w naszej historii tylko nie było, ale jest już temat na narzekanie, to i taki musi być, nie możemy być tacy nie patryitoczyni, bo w krajach, które mają dużo mniej powodów do dumy patriotyzm jest większy