Strona 60 z 84 PierwszyPierwszy ... 1050585960616270 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 591 do 600 z 836

Wątek: GALERIA WOJOWNIKÓW! (starożytność - XXI wiek)

  1. #591
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    Czyli tacy woje na styl ifikratejski.
    ,,Vae Victis"


  2. #592
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach
    Niczym się nie różnili od innych Greków, a ich styl zależał od danej epoki czy klasyczna, hellenistyczna itp. Malowidło wazowe etolskie przedstawia identycznie ubranych ludzi jak w innych greckich krainach.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  3. #593
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    No nie wiem, nie wiem. Przez pozostałych Greków określani byli jako ,,barbarzyńcy", więc może coś było na rzeczy.
    ,,Vae Victis"


  4. #594
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Czekając na "Renesans TW"

    Spoiler: 


    Z lewej: Pikinierzy w hełmach – morionach (łódkowatym i gruszkowym) i czernionych półpancerzach płytowych, uzbrojeni w piki i rapiery. Z prawej: Kirasjer w hełmie z zasłoną i w zbroi czernionej, uzbrojony w dwa pistolety z zamkami niderlandzkimi i rapier.

    La Rochelle 1627

    Muszkieter królewski uzbrojony w rapier i muszkiet.


    Obrońca La Rochelle zapala lont działa.


    Po lewej - ciężkozbrojny kopijnik węgierski w pełnej zbroi płytowej, uzbrojony w miecz i młot bojowy przy siodle, koń oladrowany i po prawej - ciężkozbrojny jeździec turecki (spahis) w zbroi lamelkowej, szyszaku turbanowym, uzbrojony w szable i tarczę.




    Koniec XVw. Polski rycerz w zbroi płytowej, w hełmie – przyłbicy, uzbrojony w miecz.


    Dowódca tatarskiej chorągwi litewskiej w zbroi lustrzanej, hełmie stożkowym, z szablą i łukiem.

    Bitwa pod Pawią 1525

    Z lewej: Niemiecki piechur z rusznicą lontową i krótkim mieczem – katzbalgerem. Z prawej: Francuski ciężkozbrojny jeździec w pełnej, kanelowanej zbroi płytowej i hełmie typu armet, uzbrojony w kopię.



    Jeźdźców pancernych, zwanych kozakami, można było wykorzystywać zarówno w charakterze jazdy lekkiej, sposobnej do rozpoznania, dalekich zagonów czy prowadzenia tzw. walki szarpanej, jak i ciężkiej, czyli siły przełamującej, wspierającej husarię w decydujących momentach walnych bitew.


    Hajdamak atakuje spisą polskiego jeźdźca z chorągwi pancernej.

    Walki z lotnymi, bitnymi hajdamakami były trudnym sprawdzianem dla naszej armii. Kawalerię tworzyły chorągwie husarskie, pancerne i lekkie. Ich organizacja, uzbrojenie i taktyka walki pozostały anachroniczne, istotniejsze zmiany zaszły jedynie wśród pancernych. Jak pisał nieoceniony Kitowicz: „Wpół panowania Augusta III chorągwie pancerne zatrzymały tylko imię swoje … Pancerze zaś pozarzucali i na końcu panowania Augusta III nie było więcej chorągwi, zażywających pancerzów [kolczug], jak cztery w Koronie. Miejsce pancerzów wzięły blachy żelazne tylko na piersiach jeźdźca, szyszak na głowie zamiast misiurki i karwasze na ręku.


    Król Stefan Batory był przedstawiany z szablą węgierską, bronią, która przypadła do gustu polskiej szlachcie, sposobną do wyprowadzania potężnych ciosów znad głowy.

    Psków 1581-1582

    Moskiewski ciężkozbrojny bojar w hełmie typu jerychonka, w zbroi bechter.


    Husarz. Hełm węgierski, półpancerz folgowy, kopia z proporcem, szabla węgierska i pałasz.


    Piechota wybraniecka. Strzelec: „czapka magierka, szabla węgierka” oraz muszkiet z zamkiem lontowym i siekierą, służącą m.in. jako forkiet (podpórka) do muszkietu. Dziesiętnik z dardą ( rodzaj piki).

    Conquest to paradise




    Śmierć Magellana

    Kłuszyn 1610 "i okolice"

    Ciężkozbrojny bojar z armii Szujskiego w jerychonce (hełm) i zbroi zwierciadlanej w stylu orientalnym, ścigany przez polskiego jeźdźca.


    Zaciężny Szkot z armii Szujskiego. Uzbrojony w muszkiet lontowy i pałasz szkocki z rękojeścią koszową.


    Lisowczyk w stroju polsko-węgierskim, uzbrojony w bandolet z zamkiem kołowym, szablę, zdobyczny rapier i hełm kirasjerski czerniony.


    Towarzysz chorągwi husarskiej z początku XVII wieku.

    Jasna Góra 1655

    Szlachcic z załogi klasztoru nabijający hakownicę wałową z zamkiem kołowym. Na kolczudze ryngraf z Matką Boską.


    Kolubryna, ciężkie działo oblężnicze, ostrzeliwująca klasztor oraz oficer szwedzki z partyzaną, bardziej oznaką władzy niż bronią, oraz rapierem.

    Warka 1656

    Szwedzki rajtar w hełmie typu pappenheimer i kirysie, uzbrojony w szpadę walońską i dwa pistolety.


    Partyzant Czarnieckiego w kolczudze z elementami zbroi husarskiej, uzbrojony w szablę typu węgiersko-polskiego z paluchem, nadziak i dwa pistolety.

    Obertyn 1531

    Jeździec wołoski, uzbrojony w kopię, tarczę typu węgierskiego i szablę.


    Najemny pieszy strzelec króla polskiego, w kirysie płytowym z fartuchem, strzelający z rusznicy lontowej zza wielkiej pawęży. Uzbrojony też w krótki miecz katzbalger i sztylet szwajcarski.

    Orsza 1514

    Łucznik moskiewski. Zamiast metalowej zbroi watowana tiegiłaja. Łuk refleksyjny, tatarski.


    Landsknecht zaciężny armii Zygmunta I. Rusznica z zamkiem lontowym. Miecz tzw. katzbalger.


    Polski kopijnik w pełnej zbroi maksymiliańskiej.

    Smoleńsk 1632-34

    Najwartościowszą częścią składową wojsk nowego typu byli rajtarzy, dominujący na Zachodzie rodzaj kawalerii. Carscy rajtarzy byli opancerzeni w stalowe kirysy zamawiane za granicą.


    Kozak Nalewajki.

    Powstanie Chmielnickiego

    Kozak i chłopi ruscy atakują Żydów na Ukrainie.


    Ataman kozacki z szablą typu perskiego, pistoletem skałkowym i piernaczem (godłem władzy starszyzny kozackiej) za pasem. Z tyłu piechota zaporoska.


    Polski dragon w łosiowym kolecie. Obojczyk z krzyżem kawalerskim. Arkebuz z zamkiem kołowym. Szabla polska z rękojeścią zamkniętą. Botforty - długie buty rajtarskie.

    Chocim 1621

    Janczar w filcowym kołpaku z rękawem uzbrojony w muszkiet lontowy, szablę i topór.


    Kozacy Sahajdacznego: strzelec siczowy z rusznicą i szablą tatarską, ordynatką oraz (po lewej) pułkownik z szablą i piernaczem (po prawej).

    Wiedeń 1683

    Janczar uzbrojony w muszkiet skałkowy, szablę ( sinsir) i kindżał.


    Turecki muszkieter uzbrojony w muszkiet z zamkiem kołowym i rapier – schiavonę.


    Polski towarzysz pancerny w hełmie misiurce i w kolczudze z karawaszami, uzbrojony w obuszek, łuk refleksyjny, dwa pistolety skałkowe i szablę.


    Husarz w kirysie folgowym „husarskim”, z koncerzem tureckim w ręku, szablą przy boku i pistoletem.

    Rysunki i podpisy jak w poprzednich postach.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  5. Następujących 4 użytkowników podziękowało Gajusz Mariusz za ten post:


  6. #595
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 424
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    875
    Otrzymał 950 podziękowań w 506 postach
    Cytat Zamieszczone przez Polemajos Zobacz posta
    No nie wiem, nie wiem. Przez pozostałych Greków określani byli jako ,,barbarzyńcy", więc może coś było na rzeczy.
    Nie przesadzajmy. Polemajosie, padłeś ofiarą antycznych kronikarzy piętnujących pewne nacje? Przez nich stereotypy istnieją do dnia dzisiejszego. Najpierw się słyszy postulaty - Macedończycy to nie Grecy, a barbarzyńcy (zbudowali świat hellenistyczny!), potem Epiroci to nie Grecy lecz barbarzyńcy (zagrozili potędze Rzymu!), a teraz jeszcze bardziej na południe - Etolowie to też barbarzyńcy? Czyli wszystkie nacje greckie, które osiągnęły więcej niż te południowe to barbarzyńcy?
    Etolia to jedna z ważniejszych krain greckich pod względem politycznym jak i kulturalnym. Przykładowo Delfy związane z grecką mitologią mistycyzmem. Wyrocznia w Delfach to jeden z bardziej znanych elementów kultury greckiej dziś. Do tego dochodzi związek etolski mający olbrzymią rolę w epoce hellenistycznej i kształtowaniu się potęgi Rzymu. Związek etolski brał udział w jednej z największych bitew świata (sic!).
    Etolowie zawsze byli Grekami - jedna kultura, język, sztuka, technika wojenna. Nie ma opcji, żeby Etolów odróżnić od innych nacji Grecji. Byli mniej zurbanizowani do czasów hellenistycznych niż południe, ale to nie zmienia faktu, że byli Grekami. W okresie hellenistycznym był to jeden z bardziej rozwiniętych i mających znaczenie greckich regionów. Widziałem tysiące waz greckich i przykładowo te etolskie nie różniły się niczym od attyckich.

    Spoiler: 

    Koniec XVw. Polski rycerz w zbroi płytowej, w hełmie – przyłbicy, uzbrojony w miecz.
    Niech mnie ktoś poprawi, ale czy to na pewno przyłbica? Ja bym powiedział, że salada. Wg mojej wiedzy przyłbica była rodzajem łebki, konkretniej basinetem z ruchomą zasłoną na twarz. Salada wywodziła się od łebki lub kapalina, więc przyjmując to drugie z przyłbicą nie miała raczej dużo wspólnego.
    Możliwe, że ów podpis (widzę, że brałeś z Rzepy) wynika z błędnej, stereotypowej, powielonej przez lata błędnej definicji przyłbicy, gdzie występuje jako zasłona na twarz lub hełm z zasłoną na twarz. Jednak przyłbica to tylko basinet z zasłoną na twarz. Już taki np. hełm kirasjerski z XVII wieku pomimo posiadania ruchomej zasłony na twarz - nie jest przyłbicą.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  7. #596
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Zdziwiły mnie też 2 inne rzeczy:
    -Indianie z szablami (obrazek śmierci Magellana)
    - Husaria ze skrzydłami przyczepionymi do zbroi (zdjęcie na końcu)
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  8. #597
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 840
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Cytat Zamieszczone przez KLAssurbanipal Zobacz posta
    Niech mnie ktoś poprawi, ale czy to na pewno przyłbica? Ja bym powiedział, że salada. Wg mojej wiedzy przyłbica była rodzajem łebki, konkretniej basinetem z ruchomą zasłoną na twarz. Salada wywodziła się od łebki lub kapalina, więc przyjmując to drugie z przyłbicą nie miała raczej dużo wspólnego.
    Możliwe, że ów podpis (widzę, że brałeś z Rzepy) wynika z błędnej, stereotypowej, powielonej przez lata błędnej definicji przyłbicy, gdzie występuje jako zasłona na twarz lub hełm z zasłoną na twarz. Jednak przyłbica to tylko basinet z zasłoną na twarz. Już taki np. hełm kirasjerski z XVII wieku pomimo posiadania ruchomej zasłony na twarz - nie jest przyłbicą.
    Zapewne masz rację.

    Cytat Zamieszczone przez Wonsz Zobacz posta
    Zdziwiły mnie też 2 inne rzeczy:
    -Indianie z szablami (obrazek śmierci Magellana)
    - Husaria ze skrzydłami przyczepionymi do zbroi (zdjęcie na końcu)

    - Patrząc pod tym kątem nie mam zdania gdzie przymocowane są skrzydła na tym rysunku, na pewno odstają od pleców, zaś patrząc na rys. husarza z początku XVII w autor wie gdzie były umieszczone więc także w ten sposób odczytuję rys husarza spod Wiednia.

    - Filipińczyków nie nazywamy Indianami a co do "szabli":

    Antonio Pigafetta
    , bogaty i żądny wrażeń obieżyświat, który zapłacił za możność uczestnictwa w wyprawie Magellana, jedyna osoba, która pozostała przy życiu i mogła opowiedzieć o jego śmierci, napisał:

    „Gdy przyszedł ranek, 49 z nas zeszło z pokładu do wody i pomaszerowało przez nią na odległość dwóch strzałów z kuszy, zanim osiągnęliśmy brzeg. Łodzie nie mogły dobić do brzegu z powodu licznych skał w przybrzeżnej wodzie. Pozostałych 11 ludzi zostało do pilnowania łodzi. Gdy dotarliśmy do brzegu, miejscowi uformowali się w trzy oddziały w liczbie ponad 1500 ludzi. Gdy nas zobaczyli, zaatakowali, wydając głośne okrzyki. Muszkieterzy i kusznicy przez pół godziny strzelali do nich na dystans, ale bezskutecznie... Rozpoznawszy kapitana, tak wielu rzuciło się na niego, że strącili mu hełm... Tubylec cisnął bambusową włócznię w twarz kapitana, ale ten zabił go natychmiast swoją piką, która utknęła jednak w ciele. Próbując wyciągnąć miecz, zdołał to uczynić jedynie do połowy, gdyż został ranny w rękę bambusową włócznią. Gdy tubylcy to zobaczyli, rzucili się wszyscy na niego. Jeden ranił go w lewą nogę długim nożem przypominającym szablę, ale jeszcze większym. Spowodowało to, że kapitan upadł na twarz, a ci rzucili się na niego z żelaznymi i bambusowymi włóczniami i nożami, aż zabili nasze światło, nasze pocieszenie i naszego prawdziwego przewodnika. Gdy go uderzali, odwracał się jeszcze, aby ujrzeć, czy wszyscy dostaliśmy się do łodzi. Zobaczywszy jego śmierć, ranni wycofaliśmy się jak najszybciej do łodzi, które już odbijały”.

    Mnie osobiście nie pasuje trochę ten rapier - schiavona u "tureckiego muszkietera" spod Wiednia. Ale wielkim specjalistą od Turków Osmańskich nie jestem. Po prostu mi nie pasuje. Ale broń zdobyczna zapewne także była w jakiś sposób używana także i przez Turków w trakcie długiej kampanii.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  9. #598
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Zapewne Magellan uznał ich tak jak ja, za Indian
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  10. #599
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Cytat Zamieszczone przez KLAssurbanipal Zobacz posta
    Nie przesadzajmy. Polemajosie, padłeś ofiarą antycznych kronikarzy piętnujących pewne nacje? Przez nich stereotypy istnieją do dnia dzisiejszego. Najpierw się słyszy postulaty - Macedończycy to nie Grecy, a barbarzyńcy (zbudowali świat hellenistyczny!), potem Epiroci to nie Grecy lecz barbarzyńcy (zagrozili potędze Rzymu!), a teraz jeszcze bardziej na południe - Etolowie to też barbarzyńcy? Czyli wszystkie nacje greckie, które osiągnęły więcej niż te południowe to barbarzyńcy?
    Etolia to jedna z ważniejszych krain greckich pod względem politycznym jak i kulturalnym. Przykładowo Delfy związane z grecką mitologią mistycyzmem. Wyrocznia w Delfach to jeden z bardziej znanych elementów kultury greckiej dziś. Do tego dochodzi związek etolski mający olbrzymią rolę w epoce hellenistycznej i kształtowaniu się potęgi Rzymu. Związek etolski brał udział w jednej z największych bitew świata (sic!).
    Etolowie zawsze byli Grekami - jedna kultura, język, sztuka, technika wojenna. Nie ma opcji, żeby Etolów odróżnić od innych nacji Grecji. Byli mniej zurbanizowani do czasów hellenistycznych niż południe, ale to nie zmienia faktu, że byli Grekami. W okresie hellenistycznym był to jeden z bardziej rozwiniętych i mających znaczenie greckich regionów. Widziałem tysiące waz greckich i przykładowo te etolskie nie różniły się niczym od attyckich.
    Etolowie byli Grekami, ale nietypowymi tzn. byli Grekami górskimi - góralami. Przynajmniej, jeśli czytałeś książki K. Kęćka to wiesz, o co chodzi. Zastanawia mnie właśnie, skąd wziąłeś takie informacje, że to akurat, co Polemajos napisał, bzdura...

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  11. #600
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    Oczywiście, że Etolowie czy Epiroci byli Grekami, lecz ze względu na inne warunki życia niż te w polis oraz wpływy innych kultur (tu bardziej Epiroci) nazywani byli błędnie ,,barbarzyńcami". Jednak ta odmienna egzystencja musiała odbić się na składzie armii.
    ,,Vae Victis"


  12. Użytkownicy którzy uznali post Polemajos za przydatny:


Strona 60 z 84 PierwszyPierwszy ... 1050585960616270 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Konkurs Historyczny - Starożytność
    By Sareth4 in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 17:01
  2. XXI wiek
    By PlanB in forum Agora
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2012, 21:34
  3. sposób na mnichów wojowników
    By aikman84 in forum Total War: Shogun 2
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-12-2011, 15:09
  4. XVII wiek - moje jednostki
    By temruk in forum Mody w produkcji
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 07:47
  5. Konie wojowników na przestrzeni wieków.
    By Grandal in forum Dyskusje historyczne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 16:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •