Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 83

Wątek: Jeremi Wiśnowiecki

  1. #1
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Jeremi Wiśnowiecki

    Kontrowersyjna postać, ja osobiscie go uwielbiam. Warchoł, podczas sprawy o Hadziacz, otoczył sejm zbrojnym ludem. Podczas powstania Chmielnickiego jako jedyny przeciwstawił sie z powodzeniem Kozakom ( choć nie głównym siłom ). Wielki wojownik, któremu nie było dane potwierdzić swych umiejętności dowodząc w wielkiej bitwie. Jednocześnie świetny gospodarz, za jego czasów liczba ludnosci na Zadnieprzu powiekszyła sie kilkukrotnie. Co sądzicie o tej barwnej postaci?
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  2. #2
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Warchoł[...]otoczył sejm zbrojnym ludem.
    Nieprawda

    Podczas powstania Chmielnickiego jako jedyny przeciwstawił sie z powodzeniem Kozakom ( choć nie głównym siłom )
    Nieprawda i to podwójna

    Wielki wojownik, któremu nie było dane potwierdzić swych umiejętności dowodząc w wielkiej bitwie
    Kolejna nieprawda

    Mysle, że nie musze rozwijac swojej wypowiedzi i Marat sam dojdzie do tego, że w powyższych napisał bzdury...

    Zycie Jeremiego można powiedzielic przynajmiej na 2 okresy, pierwszy zaczął się z chwila przejecia majątku i skonczył na Piławcach, a drugi od tej "bitwy" do śmierci... W pierwszym warchoł, świetny gospodarz, dobrze zapowiadający się wódz i butny magnat. W drugim wielki patriota, dobry polityk (moze stwierdzenia na wyrost, ale działania na sejmie, "dyskusje" z wojskiem i niekiedy smiale plany, no cóz, mozna chyba Jeremiemu przypisac miano dobrego polityka), charyzmatyczny(był taki i wczesniej) i bardzo dobry wódz. Wiecej nie chce mi się pisac, chyba, że Marat mnie wywoła do "tablicy", bo jestem w trakcie pisania pracy mgr, któa jest bardzo, ale to bardzo zwiazana z Jeremą, wiec ta postać mi "obzydła" - za dużo przeczytalem o nim i o początkowych walkach z kozakami....

    Visca el Barca!!!

  3. #3
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Racja, trochę uogólniłem, ale to miał być początek polemiki
    Powiedz mi, w jakiej to wielkiej, walnej bitwie takiej jak Kircholm, Kłuszyn czy Chocim dowodził Jeremi? Sura, Starokonstantynów ?

    Nieprawda i to podwójna
    A któż taki po Żółtych Wodach i Korsuniu, skutecznie sie przeciwstawił? Przychodzi mi tylko na myśl Janusz Radziwiłł, ale w takim razie dlaczego podwójna? 8-)

    PS: Sorry za poczatkowe uogólnienia, ale być może rozmowa się dzieki temu rozwinie dalej.
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  4. #4
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Racja, trochę uogólniłem, ale to miał być początek polemiki
    Powiedz mi, w jakiej to wielkiej, walnej bitwie takiej jak Kircholm, Kłuszyn czy Chocim dowodził Jeremi? Sura, Starokonstantynów ?
    Nie pisałes o walnej bitwie....chyba nie musze tu nic wiecej dodawac

    AAA i napisz mi jeszcze co rozumiesz pod pojeciem "wielka bitwa", czy mierzysz to iloscia wojsk, znaczeniem bitwy, ilościa zabitych, a moze inaczej? Bo jezeli iloscia ludzi biorących udzial to Konstantynów był wiekszą bitwą od Kircholmu i Kłuszyna Inna sprawa jakie to byly wojska ale chyba nawet jak odliczyc zmobilzowane chłopstwo z armii Krzywonosa to i tak będzie wiecej wojska niż bylo pod Kircholmem(nie będę szukał dokładnych liczb itd, bo to akurat jest przedemną w pracy mgr)... Odrazu wyprzedzajac, nie przypisuje bitwie pod Konstantynowem wiekszego znaczenia, tylko ciekawi mnie jak "mierzysz wielkie bitwy"
    Przypomiało mi się też powstanie Ostranicy i Huni, w bitwach podczas tego powstania też brało udział wiecej ludzi niż pod Kircholmem, a nie jest do końca udowodnione kto wtedy dowodził (chodzi o okres po przybyciu Wiśniowieckiego do wojsk koronnych, ja raczej jestem za tym, że Wiśniowiecki nie dowodził, ale historyk Albert Borowiak, który jest obcykany w tym temacie sądzi inaczej...).

    A któż taki po Żółtych Wodach i Korsuniu, skutecznie sie przeciwstawił? Przychodzi mi tylko na myśl Janusz Radziwiłł, ale w takim razie dlaczego podwójna?
    Mam ja takie pytanie, do kiedy trwało powstanie Chmiela
    Zreszto juz w 1648 jakis rotmistrz przeciwstawiał sie Kozakom i Tatarom na Bracławszczyznie, nazwisko mi uciekło...

    Nastepna sprawa to Zbaraż...

    Kolejna sprawa jak rozumiesz słowo "skutecznie przeciwstawiał"? Rzezi w Machnówce nie zapopiegł, w Niemirowie także, Konstantynów nie miał wiekszego znaczenia strategicznego w sensie stricte wojskowym, po tej bitwie Krzywonos dalej psozedl na zachód, zdobył Bar...

    Czyli jednak nie dwie "glupotki" a trzy Maracie

    Tak w ogole to czy dowodził w wielkiej walnej bitwie, czy dowodził tylko w oblezonym obozie, czy tam skrzydlem w najwiekszej bitwie XVII wieku nie ma chyba znaczenia, bo i tak można smiało napisać, że wielkim dowódcą byl.

    Visca el Barca!!!

  5. #5
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    AAA i napisz mi jeszcze co rozumiesz pod pojeciem "wielka bitwa", czy mierzysz to iloscia wojsk, znaczeniem bitwy, ilościa zabitych, a moze inaczej?
    Mój błąd, chodziło mi o walną bitwe, która może rozstrzygnać losy wojny, chociaż by coś na wzór Piławiec ( wiem, ze nawet po wygranej nie odzyskano by spokoju z dnia na dzien ) Czyli Konstantynów tutaj nie pasuje, bo w żadnej mierze nie mogla ta bitwa powstrzymać powstania.

    Przypomiało mi się też powstanie Ostranicy i Huni, w bitwach podczas tego powstania też brało udział wiecej ludzi niż pod Kircholmem, a nie jest do końca udowodnione kto wtedy dowodził (chodzi o okres po przybyciu Wiśniowieckiego do wojsk koronnych, ja raczej jestem za tym, że Wiśniowiecki nie dowodził, ale historyk Albert Borowiak, który jest obcykany w tym temacie sądzi inaczej...).
    Tak swoją drogą, to nalezy wspomnieć, ze podczas tego powstania udało się przebić Jeremiemu przez tabor kozacki ( zdaje sie pod Żolninem, o ile dobrze pamiętam ).

    Mam ja takie pytanie, do kiedy trwało powstanie Chmiela
    Zreszto juz w 1648 jakis rotmistrz przeciwstawiał sie Kozakom i Tatarom na Bracławszczyznie, nazwisko mi uciekło...
    Pierwsza połowa 1648? Nawet uściśle do pierwszego kwartału.

    Kolejna sprawa jak rozumiesz słowo "skutecznie przeciwstawiał"? Rzezi w Machnówce nie zapopiegł, w Niemirowie także, Konstantynów nie miał wiekszego znaczenia strategicznego w sensie stricte wojskowym, po tej bitwie Krzywonos dalej psozedl na zachód, zdobył Bar...
    Masz racje, mój błąd. Zbyt pochopnie użyłem słowa "przeciwstawiał się". Zwłaszcza, że za cel miał odwrót z Zadnieprza, a nie stłumienie powstania.

    Tak w ogole to czy dowodził w wielkiej walnej bitwie, czy dowodził tylko w oblezonym obozie, czy tam skrzydlem w najwiekszej bitwie XVII wieku nie ma chyba znaczenia, bo i tak można smiało napisać, że wielkim dowódcą byl.
    Ja jestem tego samego zdania Miał pecha, że niedane mu było dowodzić samodzielnie głownymi siłami RON-u. Tutaj zaważyła duża niechęć Ossolińskiego do jego osoby. Możemy tylko gdybać, co by było, gdyby dowodził pod Piławcami.

    PS: Zaraz zostane zdzielony po łbie
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  6. #6
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Mój błąd, chodziło mi o walną bitwe, która może rozstrzygnać losy wojny, chociaż by coś na wzór Piławiec ( wiem, ze nawet po wygranej nie odzyskano by spokoju z dnia na dzien ) Czyli Konstantynów tutaj nie pasuje, bo w żadnej mierze nie mogla ta bitwa powstrzymać powstania.
    Czyli Kircholm też nie pasuje Ci do "wielkich bitew", bo ta bitwa nie mogła roztrzygnąc wojny...

    Pierwsza połowa 1648? Nawet uściśle do pierwszego kwartału.
    Chyba z datami Maracie na bakier... naprawde sprawdz w jakim przedziale czasowym mówimy o powstaniu Chmielnickiego.

    Masz racje, mój błąd. Zbyt pochopnie użyłem słowa "przeciwstawiał się". Zwłaszcza, że za cel miał odwrót z Zadnieprza, a nie stłumienie powstania.
    Nie no przecistawiac sie próbowal i czasem wychodziło, mi raczej chodziło o zbyt pochopne uzycie słowa "skutecznie"... Co do celu to on zmienił się po przybyciu do Brahimia, czy potem juz tylko chodzilo o uratowanie z majątku czego się da, czy na wywarciu presji militarno-politycznej, bo ja wiem, rozpisze sie o tym w pracy

    Ja jestem tego samego zdania Miał pecha, że niedane mu było dowodzić samodzielnie głownymi siłami RON-u. Tutaj zaważyła duża niechęć Ossolińskiego do jego osoby. Możemy tylko gdybać, co by było, gdyby dowodził pod Piławcami.
    dowdził pod Piławcami, cały jeden dzien

    I dowodził siłami RON, po klesce plugawieckiej wybrany przez wosjko głownym regimentarzem, co potwierdzono w Wawszawce... na przełomie 1649-1650 piastował urząd Hetmana Koronnego(może nawet wypadałoby dodać "wielkiego", bo tak sie chyba sie podpisywał...) Tak wiec troche tam "dowodził".... Nie zapominajmy też o Zbarażu, nie wiem czy to byly głowne siły RON, ale to co się działo pod Zbarażem miało "decydujący wpływ" na pozniejsze wydazenia.

    Edit:

    Tak swoją drogą, to nalezy wspomnieć, ze podczas tego powstania udało się przebić Jeremiemu przez tabor kozacki
    I to dwukrotnie, w obie strony, choc w strone "powtroną" było trudniej, dopiero przy 3 szarży sie udało...

    Visca el Barca!!!

  7. #7
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Czyli Kircholm też nie pasuje Ci do "wielkich bitew", bo ta bitwa nie mogła roztrzygnąc wojny...
    Z tymi silami co mial Chodkiewicz ( w dodatku nieoplacanymi ), to rzeczywiście, nie było szansy na całkowite wypedzenie Szwedow z Inflant. Z drugiej strony samo wypędzenie też by wojny nie zakończyło. Tylko w razie przegranej tych szczupłych sił, już nikt nie byłby w stanie przeciwstawić się Szwedom, natomiast Konstantynów to był epizod, w ktorym ani wygrana, ani przegrana nic nie zmieniała.

    Chyba z datami Maracie na bakier... naprawde sprawdz w jakim przedziale czasowym mówimy o powstaniu Chmielnickiego.
    Oswieć mnie

    I dowodził siłami RON, po klesce plugawieckiej wybrany przez wosjko głownym regimentarzem, co potwierdzono w Wawszawce... na przełomie 1649-1650 piastował urząd Hetmana Koronnego(może nawet wypadałoby dodać "wielkiego", bo tak sie chyba sie podpisywał...) Tak wiec troche tam "dowodził".... Nie zapominajmy też o Zbarażu, nie wiem czy to byly głowne siły RON, ale to co się działo pod Zbarażem miało "decydujący wpływ" na pozniejsze wydazenia.
    Niby tak, tylko czy te siły były w stanie pokonać Chmielnickiego? W polu na pewno nie, w oblężeniu też za bardzo nie. Owszem, bronili się bohatersko czekając na odsiecz, ale jaka to odsiecz przyszła? Król dał się otoczyc pod Zborowem i gdyby nie to, że Chanowi zbytni wzrost potęgi Kozaków nie był na ręke ( + geniusz dyplomatyczny Ossolińskiego, którego osobiście nie lubie i nie cenie ), to licho byłoby ze Zbarażem. Natomiast pod Plugawcami ( jak ladnie to ujałeś ), były odpowiednie siły do pokonania Chmielnickiego. Potrzebny był tylko jeden wódz, który dowodził by sam ( a nie z miernotami typu Zasławski ) i który potrafiłby wprowadzić dyscypline i położyć tamę szerzącej się panice. Wiśniowiecki był własnie taką osobą ( zdaje się, że z Zbarażu przed przybyciem Jeremiego też nie było zbyt dobrze z morale ).
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  8. #8
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Oswieć mnie
    Za początek można przyjąc jak kto chce, ucieczke Chmiela na sicz, zawiazanie porozumienia z Tatarami, pierwsze starzały nad Żóltymi Wodami... natomiast koniec hmmm ja bym obstawiał Perejasław 1654. Tak wiec troche się tego "skutecznego powstrzymywania" by znalazlo w tej "szesciolatce"...


    Niby tak, tylko czy te siły były w stanie pokonać Chmielnickiego?
    Nie o tym pisalismy...

    + geniusz dyplomatyczny Ossolińskiego
    Nie chce mi sie powtarzac także:

    http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56533&st=0

    Ossolinskiemu tak naprawde oporcz zbierania starostewek, prób gnębiania przeciwników politycznych(co mu się nieraz udawało) i może kilku innych spraw mało co się udało wartosciowego zrobic...

    Visca el Barca!!!

  9. #9
    Agent Mossadu Awatar Marat
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Uć ( woj. Uckie )
    Postów
    4 371
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    43
    Otrzymał 89 podziękowań w 43 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Nie o tym pisalismy...
    Dlatego twierdze, że Wisniowieckiemu nie było dane dowodzić nigdy odpowiednio dużymi siłami samodzielnie.

    Ossolinskiemu tak naprawde oporcz zbierania starostewek, prób gnębiania przeciwników politycznych(co mu się nieraz udawało) i może kilku innych spraw mało co się udało wartosciowego zrobic...
    Nie wysławiam go, bo jak napisałem, nie lubie tego człowieka i uważam, ze wiele szkód wynikło przez niego. Natomiast Zborow akurat mozna mu zapisać na plus ( choć racja, nazwanie "geniuszem" to przesada )
    Ksiądz Dominik, hetmanem będąc, uciekł w trawę
    I ze strachu nasrał w portki, osrał i buławę...

    "Paszkwil od chłopiąt dworskich" o księciu Dominiku Zasławskim.

  10. #10
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Jeremi Wiśnowiecki

    Miał pecha, że niedane mu było dowodzić samodzielnie głownymi siłami RON-u.
    Twoje słowa... wiec napisałem, że dowodził głownymi siłami RON na stanowisku Hetmana... To co napisales poprzednio to prawda, tylko, że nie o tym pisalismy

    Natomiast Zborow akurat mozna mu zapisać na plus
    Nie widzę pod Zborowem ani plusów, ani wiekszej zaslugi Ossolinskiego... Natomiast Zborów to dla mnie tragiczne zamkniecie pierwszej fazy powstania, tragiczne dla Polaków, jak i Ukrainców, tylko Tatarzy zyskali przez te 2 lata...

    Visca el Barca!!!

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [Zakończony] Mecz AA - jeremi 0:2 Legion (wo)
    By Jarl in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2013, 21:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •