Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 121

Wątek: Sprawy ogolne

  1. #1
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Chełmek/Wrocław
    Postów
    2 014
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Sprawy ogolne

    Witajcie! Tylko wy (plus administratorzy) widzicie ten dzial, tu bedziemy dyskutowac nad decyzjami zgloszonymi do kolegium.

    Przypominam, ze na ta chwile oprocz mnie w Kolegium zasiadaja:

    - Zachar
    - Rapsod
    - Abu Yusuf
    - Avasil
    Moje KO:

    Zwyciestwo: Teutonic 15, 17, 28; MK 5, 10, 11; WK 18; Third Age 1
    Porazka: WK 12, 17, 29, 30; BC 12, 13, 15; TDO 1

  2. #2
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Chełmek/Wrocław
    Postów
    2 014
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Sprawy ogolne

    No i pierwsza sprawa dla nas. Errichto protestuje przeciwko jednej z nowowprowadzonych zasad. Argumentuje tutaj:

    viewtopic.php?f=3&t=9400&p=204851#p204851

    Ogolnie moim zdaniem ma sporo racji, bo tak jak jest teraz wasalizacja jest malo oplacalna. Pytanie wiec do was:
    - jak sie zapatrujecie na sprawe tej zasady
    - czy w ogole dopuszczacie mieszanie sie wciaz w te zasady skoro glosowanie zostalo zakonczone

    Jesli uwazacie, ze warto sie mieszac, czy autorytarnie wprowadzamy to, o czym pisze Errichto, czy dajemy ponownie pod glosowanie?

    Wszystkie uwagi na ten temat mile widziane
    Moje KO:

    Zwyciestwo: Teutonic 15, 17, 28; MK 5, 10, 11; WK 18; Third Age 1
    Porazka: WK 12, 17, 29, 30; BC 12, 13, 15; TDO 1

  3. #3
    mózgozdrapka Awatar Zachar
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    2 379
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 362 podziękowań w 194 postach

    Re: Sprawy ogolne

    Wiele osób chce ponownego poddania pod głosowanie i jestem za takim rozwiązaniem.
    Zasady zrywalności układu wasalnego powinni ustalać MG i zainteresowane strony. oficjalniepowinny być zatwierdzone w ambasadzie
    problem w istniejących już kampaniach gdzie brakuje jednej ze stron. Tu moim zdaniem zasady wprowadzić powinien sam MG. Wiadomo, że senior będzie sobie żądał sporo za zerwanie wasalstwa ( całkiem zrozumiałe)
    W trwających już kampaniach gdzie brakuje wasala a senior robi za niego więcej niż 2 tury ( kolejne tury powinien robić MG przy ewentualnych wskazówkach seniora) trzymajmy się zasady że miał 2 tury na znalezienia zastępstwa
    Dla mnie chore jest że można grać 2 państwami jak Knecht.Wiem, że graczy teraz jak na lekarstwo ale taka wygoda psuje zdrową rywalizację. Nie mogę tego przetrawić :|

  4. #4
    Intrygant Awatar Rapsod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 271
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Sprawy ogolne

    Ja jestem przeciwnikiem formalizacji wszystkiego, ale jeśli bym miał wasala to ustaliłbym jako warunek trzymanie na jego ziemiach kontyngentu wojskowego do obrony. To korzyść dla obydwu stron: wasal zyskuje wojsko do obrony swoich ziem i płaci tylko za jego utrzymanie. Można założyć, że własne stracił w wyniku wojny (z obecnym seniorem lub z kimś innym), senior zaś zyskuje darmową armię i bufor w postaci ziem wasala. W takim układzie wasal musiałby się dwa razy zastanowić zanim by zerwał stosunek lenny, bo po jego wypowiedzeniu mógłby zostać od razu zaatakowany przez kontyngent seniora, sam zaś musiałby czekać kilka tur w czasie których wciąż opłacałby wojsko seniora i czekał na jego posiłki. Wbijanie noża w plecy przez wasala byłoby więc niemożliwe. Jeśli już koniecznie zasady wasalizacji muszą być opracowane co do najmniejszych szczegółów, to proszę wziąć pod uwagę ten koncept.

  5. #5
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Pologne, Cracovie
    Postów
    877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Sprawy ogolne

    Ogólnie przeczytałem propozycje Errichto i to się ciekawie maluje, może kiedyś ktokolwiek kogokolwiek zwasalizuje?(Ja bym na to nigdy nie poszedł Szybciej tura idzie )

    Zrobiłbym to tak, wpis do regualminu pt : Stosunki Wasalne / Układy wasalne
    Państwo A może narzucić/przyjąć stosunek wasalny od państwa B, wtedy :
    - Państwo A - Senior, narzuca/proponuje (zależnie od formy w jakiej układ wasalny został zawaraty) warunki wasalowi (trybut, wielkość pomocy wojskowej, polityka itp)
    - Państwo B - musi wypełniać ustalone zobowiązania wobec seniora (inaczej reaguje MG)
    - Państwo B składa hołd lenny w postaci : prowincji/armii - armi tj. albo wystawia swoją i wykonuje ruchy zlecone przez seniora, albo opłaca koszt utrzymania takowej seniorowi.

    - W razie wypowiedzenia wasalstwa :
    * A ma prawo żądać zwrotu całości pomocy finansowej no i powiedzmy że MG ustala wysokość "kary" za zerwanie stosunków dla państwa B, zależnej od wielkości, siły, itp.
    * B zrywając z seniorem nie ma prawa do żadnych roszczeń finansowych
    * A może zażądać rozwiązania armii wasala, którą złożył w hołdzie( jeśli ją opłacał to równowartość utrzymania takowej)
    * Wojska B mogą po pierwszej turze seniora po wypowiedzeniu zaatakować tylko prowincję oddaną seniorowi, jeżeli takowej nie było to nie mają prawa się w ogóle ruszyć (anty-blitzkrieg mode) a do drugiej nie mogą przekroczyć granic seniora (również dot. morskiej tury od portu itp)

    To dość ostry przepis, ale wtedy wasalstwo ma sens, bo zrywanie go poprostu może kosztować istnienie wasala, jak i w praktyce.

    @ Ewentualnie można by to niejako połączyć z konceptem Rapsoda. Wszystko by jak najbardziej utrudnić życie wasalom przy zerwaniu

  6. #6
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Chełmek/Wrocław
    Postów
    2 014
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Sprawy ogolne

    Z innej beczki.

    W regulaminie mamy zapis o zakazie wyplywania statkami z zablokowanych portow. Jak wiadomo, port mozna zablokowac nie tylko statkami, ale tez armia (jesli stanie na czesci ladowej portu). Czy w takim wypadku nasz punkt o zakazie wyplywania tez obowiazuje? Jak uwazacie?

    Pytam, bo w jednej z KO wynikla taka sytuacja, a nie chce potem sie przejechac
    Moje KO:

    Zwyciestwo: Teutonic 15, 17, 28; MK 5, 10, 11; WK 18; Third Age 1
    Porazka: WK 12, 17, 29, 30; BC 12, 13, 15; TDO 1

  7. #7
    mózgozdrapka Awatar Zachar
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    2 379
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    117
    Otrzymał 362 podziękowań w 194 postach

    Re: Sprawy ogolne

    moim zdaniem taka blokada wojskiem wpływa tylko ujemnie na handel, jednak stacjonujące w porcie statki nie są skrępowane i jak najbardziej mogą wypływać

    edit: no może zabroniłbym tylko budowania nowych statków jako że doki mogą być "zajęte" przez wrogie jednostki

  8. #8
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Pologne, Cracovie
    Postów
    877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Sprawy ogolne

    Skoro armią lądową da się port zablokować, to działa to tak samo jak z flotą blokującą port.
    Inny argument - po coś ta opcja została w grze uwzględniona, raczej nie tylko po to żeby dało się odcinać dochody z miast armią. Niewiem jak tutaj to logiczniej usprawiedliwiać, mechanika jest jaka jest, więc nie ma co udawać że floty mogą olać blokadę portu przez armię lądową, patrząc na to praktycznie to raczej nie ma opcji żeby statek sobie poprostu wypłynął z blokowanego nawet lądowo portu - podsumowując, sam nie wiem, ale trzymał bym się zasady ustalonej przez mechanikę -> nie sprawdzałem tego, ale jeśli flota pod taką blokadą nie ma żadnych ogr. ruchowych, to niech się może ruszać, jeśli jednak ma "czerwone pola" to zakaz.

    @ Cóż, pytanie brzmi czy blokada lądowa nakłada jakiekolwiek ogr. ruchowe dla floty, bo jeśli tak, to regulamin sobie sam zacznie przeczyć

  9. #9
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Chełmek/Wrocław
    Postów
    2 014
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Sprawy ogolne

    Chcialbym zebyscie jasno sie okreslili czy uwazacie, ze mozna wyplywac czy nie. Najlepiej, jakby wiekszosc zdecydowala za jedna z opcji. Mnie to moze dotyczyc w pewnej chwili i bede sie odwolywal wtedy do Kolegium, wiec nie bede nic sugerowal.
    Moje KO:

    Zwyciestwo: Teutonic 15, 17, 28; MK 5, 10, 11; WK 18; Third Age 1
    Porazka: WK 12, 17, 29, 30; BC 12, 13, 15; TDO 1

  10. #10
    Intrygant Awatar Rapsod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 271
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Sprawy ogolne

    Uważam, że więzienie floty w porcie za pomocą armii nie jest zbyt realistyczne, ale ciekawe strategicznie. Jestem więc za.

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Możesz edytować swoje posty
  •