Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Inwazja na Normandię

  1. #1
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Inwazja na Normandię

    Witam

    Zwracam się z prośbą o pomoc, zbieram informacje o inwazji na Normandię(są mi potrzebne do prezentacji maturalnej). Znacie może jakieś ciekawe linki książki filmy artykuły itp. z tym wydarzeniem związane?

    jak dotąd udało mi się znaleźć:
    -galerię obrazów: http://www.history.navy.mil/ac/d-day/exdday/exdday1.htm
    -dwa filmy czyli "szeregowiec Ryan" i "Najdłuższy dzień"
    -trzy książki: "Morskie operacje desantowe" Witolda Glińskiego z 1969 r. oraz "Alianci lądują Normandia 1944" Carell Paul "Szeregowiec Ryan" Collins Max Allan

    najbardziej by mi zależało na jakiejś książce opisującej to wydarzenie z perspektywy jakiegoś żołnierza

  2. #2
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Warka/Warszawa
    Postów
    278
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Według mnie temat rzeka zależy o czym dokładnie chcesz napisać. Mogą Ci się przydać np.:
    Fragmenty Kompanii Braci zarówno książki S. Ambrose'a jak również serialu Hanksa i Spielberga
    Najdłuższy dzień Corneliusa Ryana
    Książka Davida Webstera (zapomniałem tytuł ops: ) - autor opisuje tam swoje przeżycia z wojny, a w Normandii też walczył.

    To tak na szybko Jeżeli będzie Ci coś więcej potrzeba to głębiej poszperam
    Od chwili tej do końca świata,
    ...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
    my, wybrańców garść,
    ...kompania braci

    William Shakespeare

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Cytat Zamieszczone przez hyperboria11
    Według mnie temat rzeka zależy o czym dokładnie chcesz napisać. Mogą Ci się przydać np.:
    Fragmenty Kompanii Braci zarówno książki S. Ambrose'a jak również serialu Hanksa i Spielberga
    Najdłuższy dzień Corneliusa Ryana
    Książka Davida Webstera (zapomniałem tytuł ) - autor opisuje tam swoje przeżycia z wojny, a w Normandii też walczył.

    To tak na szybko Jeżeli będzie Ci coś więcej potrzeba to głębiej poszperam
    Czy chodziło ci o "Kompanię spadochronową" D. Webstera?

    Dokładnie poszukuje książek o desancie morskim. Poza "Szeregowcem Ryanem" ciężko coś znaleźć z książek. Temat do prezentacji mam: Sceny batalistyczne w filmie książce i obrazie, porównaj sposób prezentacji. Chcę opisać jedną bitwę z kilku perspektyw, najlepiej to widać na przykładzie tych dwóch filmów co wymieniłem czyli szeregowca Ryana i najdłuższy dzień w jednym wojska amerykańskie są masakrowane a w drugim biegną całą grupą na bunkry niemieckie i wogule nie ponoszą praktycznie żadnych strat.

  4. #4
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Warka/Warszawa
    Postów
    278
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Cytat Zamieszczone przez pitagoras14
    Czy chodziło ci o "Kompanię spadochronową" D. Webstera?
    Właśnie o nią
    Cytat Zamieszczone przez pitagoras14
    Dokładnie poszukuje książek o desancie morskim. Poza "Szeregowcem Ryanem" ciężko coś znaleźć z książek. Temat do prezentacji mam: Sceny batalistyczne w filmie książce i obrazie, porównaj sposób prezentacji. Chcę opisać jedną bitwę z kilku perspektyw, najlepiej to widać na przykładzie tych dwóch filmów co wymieniłem czyli szeregowca Ryana i najdłuższy dzień w jednym wojska amerykańskie są masakrowane a w drugim biegną całą grupą na bunkry niemieckie i wogule nie ponoszą praktycznie żadnych strat.
    Jeżeli chcesz tą samą bitwę z różnych perspektyw to polecam Szatndary chwały i Listy z Iwo Jimy Eastwooda. Wtedy możesz się wesprzeć np. książką E.B. Sledge'a Piekło Pacyfiku. Na ten temat możesz też posłużyć się serialem HBO Pacyfik.

    Bardziej jaskrawe porównanie będziesz miał jeżeli porównasz filmy: niemiecki Stalingrad z dowolną produkcją radziecką na ten temat oraz amerykańską Wróg u bram. Jako literaturę możesz użyć książkę o Wasiliju Zajcewie /znowu tytuł mi wyleciał z głowy/

    Znowu temat rzeka
    Od chwili tej do końca świata,
    ...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
    my, wybrańców garść,
    ...kompania braci

    William Shakespeare

  5. #5
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Szczerze to na początku właśnie chciałem Iwo Jimie opisać znalazłem jeszcze film "Piaski z Iwo Jimy" oraz film propagandowy z okresu wojny. Fajne w tych filmach było to że bitwę pokazano oczami Japończyków jak i również Amerykanów. Ale nie mogłem znaleźć żadnych obrazów do tej bitwy.

  6. #6
    Cześnik
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Warka/Warszawa
    Postów
    278
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Zobacz też książkę J. Hollanda Piekło Italii. Masz tam całą kampanię ukazaną z perspektywy Niemców, Amerykanów, Polaków, Angoli, Południowoafrykańczyków, Kanadyjczyków i nawet oczami jakiegoś Maorysa z armii nowozelandzkiej.
    Napisz też co w końcu wybrałeś - jestem bardzo ciekawy
    Od chwili tej do końca świata,
    ...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
    my, wybrańców garść,
    ...kompania braci

    William Shakespeare

  7. #7
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Myślę że wybiorę albo Iwo Jimę albo desant na Normandię zadecyduję po przeczytaniu książek. Teraz mam ferie zimowe a w bibliotece mam zamówione 2 książki o desancie na normandię z wydawnictwa magnum zakładam że jedna z nich to ta co mi polecałeś o kompani spadochronowej a w związku z Iwo Jimą mam zamiar przeczytać E.B. Sledge "piekło pacyfiku" którą mi polecałeś i "Piekło było za oceanem" Hugh Ambrose (wygrzebałem z internetu w opisie pisali że opisuje całą wojnę na Pacyfiku w tym walkę o te wysepkę z perspektywy 5 amerykaninów) i udało mi się znaleźć do niej kilka obrazów tylko ciężko będę miał z nimi w bibliografi:
    http://www.wdl.org/en/item/2956/?additi ... pe=gallery
    http://www.jimlaurier.com/details/Beach.htm
    http://www.maritato.com/IwoJima.htm
    http://www.nps.gov/history/history/onli ... /sec5a.htm
    http://www.milartgl.com/Jim_Laurier/williams-sm1.htm

  8. #8
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2011
    Postów
    27
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Jeślu chodzi o normandię to na YT jest świetny dokument Pola bitew:wał zachodni,to odcinek szczegółowo opisujący walku w normandii.Jest jeszcze świetna seria programów brytyjskich,chyba "Świat w ogniu wojny",w nim są dwa odcinki o calej operacji Overlord,bardzo dokładnie omówione.
    A wolno wiedzieć z czego matura?Wiem,głupie pytanie,pewnie historia,ale coś mi się ubzdurało z polskim
    "Prawdziwym bohaterem jest ten, kto walczy pomimo strachu. Jedni pozbywają się strachu po minucie pod ostrzałem, inni po godzinie, a jeszcze innym zajmuje to dni. Jednak prawdziwy mężczyzna nigdy nie pozwoli, żeby strach przed śmiercią wziął górę nad jego honorem, poczuciem obowiązku wobec ojczyzny i człowieczeństwem. "-gen.George Patton

  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    to nie historia tylko temat do prezentacji maturalnej z polskiego czyli "porównaj sposób prezentacji scen batalistycznych w literaturze filmie i obrazie" i chcę pokazać jedną bitwę z kilku perspektyw. nie mogę znaleźć tego filmiku pola bitew na youtube. Mógłbyś podać link?

  10. #10
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2011
    Postów
    27
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Inwazja na Normandię

    Ożesz,chyba nie ma,są odcinki chyba tylko o Wietnamie.Zresztą oglądałem tylko pierwszy odcinek tego "Wału Zachodniego"bo drugi był zablokowany.Niestety usunęli ten odcinek
    "Prawdziwym bohaterem jest ten, kto walczy pomimo strachu. Jedni pozbywają się strachu po minucie pod ostrzałem, inni po godzinie, a jeszcze innym zajmuje to dni. Jednak prawdziwy mężczyzna nigdy nie pozwoli, żeby strach przed śmiercią wziął górę nad jego honorem, poczuciem obowiązku wobec ojczyzny i człowieczeństwem. "-gen.George Patton

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Inwazja ze wschodu
    By Lwie Serce in forum Kampanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2014, 10:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •