To i na mnie przyszła pora...Korzystając z ostatnich promocji pierwszy raz kupiłem TotalWara od czasów Empire, przypadkowo padło na Fall, ponieważ podstawki zabrakło w empiku.

Tak więc zainstalowałem, ściągnąłem patche i włączyłem kampanię. Po pierwszej bitwie, w której komputer nic nie robił sobie z mojego aż nazbyt widocznego manewru flankującego połową wojsk (domyślacie się wyniku) postanowiłem zainstalować DarthModa (dlatego też będę opisywać wrażenia z Shoguna po wgraniu tego moda) i nigdy więcej do vanili nie wracać (czyli tradycja sięgająca czasów rome 1).
Jak zwykle na modach, a tymbardziej Vaderze można polegać, rozgrywka o wiele bardziej wciągająca i wymagająca.

Potem przyszła pora na pierwszą bitwę morską...tu niestety duży minus, bitwy są chaotyczne, więc dość trudno bawić się w błyskotliwe manewry. Może przy bitwach większych niż dwa okręty vs. dwa okręty rola gracza nie będzie się ograniczać do wskazania statku który zamierzamy ostrzelać.

Jeśli chodzi o nowości to są miłe, ale wbrew zapowiedzią nie rewolucjonizują gry.

Z interfejsu na minus na pewno panel dyplomacji, strasznie nieczytelny. Inna sprawa z samą dyplmoacją i sztuczną inteligencją na mapie kampanii. Komputer zdecydowanie lepiej sobie z tym radzi niż w poprzednich odsłonach w jakie grałem.

Jeśli chodzi o klimat Japonii to nie do końca do mnie trafia, ale ujdzie. Gorzej z sytuacją polityczną, mamy pełno identycznych państewek, którymi gra praktycznie się od siebie nie różni.

Podsumowanie:
+
-AI na mapie kampanii,
-lepsze oblężenia, niż w E:TW i N:TW,
-małe nowości w postaci koleji i ostrzału ze statków,
-niezły pomysł na połączenie nowoczesności z mieczami,
-jak zwykle Darthmod.

-
-AI w bitwach,
-mała różnorodność klanów,
-praktycznie identyczna sytuacja startowa każdego klanu,
-panel dyplomacji,
-bitwy morskie póki co rozczarowały,
-nie zniechęca, ale też szczególnie nie wciąga,
-bez modów się nie da!

Ocena Końcowa: 6,5
Cieszę się, że kupiłem Fall, może póki promocja trwa poszukam jeszcze podstawkę, ale gra niestety rewelacyjna nie jest. Jak zwykle potrzebne są mody, które i tak wszystkiego nie naprawią.