Strona 3 z 21 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 204

Wątek: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

  1. #21
    Salvo
    Gość

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Też zobaczę, wydaje się ciekawe.

    W swoim manifeście z początku tematu zapomniałem o Anno 1503, genialna gierka, właśnie się zagrywam.
    Grałem w HoaE i jakoś mnie nie powaliło. Kampania nudna jak flaki, jednostek mało, nie ma formacji itp...raczej wrócę do AC

  2. #22
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    I słusznie wracasz, przypominam o modach do AC.

    Co do Anno, to edycja 1503 ma poważną wadę - brak multiplayera, trzeba sięgać albo po 1602 tudzież po 1701. Mimo to i tak jest sympatycznie.



  3. #23
    Podstoli
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    446
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Z klasycznych strategii bazujących na historii z okresu szabli i muszkietu najlepiej wyglądają Kozacy 2.

    Są tam niezłe jednostki, poprawne odwzowanie taktyki walki, ciekawe pomysły z drogami i wioskami jako obiektami o strategicznym znaczeniu.
    Fortyfikacje są akceptowalne, choć nie da się tu budować murów i robić w nich wyłomów, nie ma też wojen morskich jak np. było w AoE II czy CI.

    Mamy za to poprawną walkę w formacjach, ciekawe efekty morale, zmęczenia oraz paniki i ucieczki z pola walki, co bardzo urealnia gre.

    Rozgrywka wymaga zbyt dużo indywidualnego mikro zarządzania niemal każdą formacją, ale jest do opanowania.

    Grafika wygląda dobrze, choć w wielu przypadkach zawiera mase zbędnych drobnych szczegółów.

    AI jest przewidywalne, ale stara się uczciwie walczyć wg. zasad z tamtej epoki. Potrafi odpowiednio do sytuacji zmieniać formacje taktyczne, poprawnie atakować piechotą i kawalerią. Ma trochę kłopotów z używaniem armat, jegrów i saperów ale i tak potrafi więcej i działa lepiej niż w wielu innych grach.

    Szkoda, że nie ma więcej podobnych strategii.
    Zapamiętaj, ja głupiemu mogę ustąpić, ale nie pozwolę sobie wejść na głowę jego głupocie.

  4. #24
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Mamy za to poprawną walkę w formacjach, ciekawe efekty morale, zmęczenia oraz paniki i ucieczki z pola walki, co bardzo urealnia gre.
    Morale i ucieczkę, a także doświadczenie, miałeś także w AC, o którym nie wspominasz przy innej okazji. W AC były bitwy morskie.

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Rozgrywka wymaga zbyt dużo indywidualnego mikro zarządzania niemal każdą formacją, ale jest do opanowania.
    Nie przesadzaj, jedyne o co przy niej dbasz to to, by morale w miarę wysoko stało, za dużo oddział nie chodził poza drogami i ewentualnie dobór formacji.

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    AI jest przewidywalne, ale stara się uczciwie walczyć wg. zasad z tamtej epoki. Potrafi odpowiednio do sytuacji zmieniać formacje taktyczne, poprawnie atakować piechotą i kawalerią. Ma trochę kłopotów z używaniem armat, jegrów i saperów ale i tak potrafi więcej i działa lepiej niż w wielu innych grach.
    Podejdą do Twoich szeregów, zatrzymają się w żółtym kręgu zasięgu, zaczną się rozwijać. Oddajesz pełną salwę, morale im idzie w dół na łeb na szyję, Ty wymieniasz oddziały, a przeciwnik się cofa. Zaś na ogień artylerii, nie cofa się, nie atakuje dział, stoi lub chodzi od punktu A do punktu B. A najlepsza jest jazda! podjadą maksymalnie blisko. Odda się salwę, wtedy uderzą, przeciwnik zostaje wybity poza paroma. A najgłupiej zachowuje się przy przeprawach, posyła saperów, nie wiem po co, wprost pod lufy. dojdzie, oddadzą salwę z pistoletów i zawracają. AI jest doprawdy marne.

    Masz też rację, z tego typu RTSów, jest to ostatnia gra z najlepszą grafiką. Niestety, usiądzie koło Ciebie spec od epoki i stwierdzi jakieś luki w umundurowaniu itp. Mnie osobiście brak bandolieru czy prawidłowego koloru buta nie przeszkadza w grze.

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Szkoda, że nie ma więcej podobnych strategii.
    Obawiam się, że gdyby powstało ich więcej, to miałbyś inne zdanie o tej grze.



  5. #25
    Salvo
    Gość

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Samicki
    Ale też nie przesadzajmy, Kozacy2 to (dla mnie) jedna z najciekawszych gier jakie dotychczas na świat wyszły! AI może nie powala, ale i zbytnio mnie nigdy nie raziło (zaznaczam, gra z AI nie stanowiła mimo wszystko wyzwania...ale za to jakie multi było super!). O samym systemiewiosek, dróg, formacji itp. nawet nie wspominam!
    Obawiam się, że gdyby powstało ich więcej, to miałbyś inne zdanie o tej grze.
    Mogliby takie gry produkować, straszny niedosyt dla mnie na tym polu

    Choć są i dobre wieści!
    Zgodnie z Twoją radą ściągnąłem mod napoleoński do AC => instaluję => uruchamiam => błąd!! => czytam w internecie i...okazuje się, że mod jest do dodatku Fight Back, o którym nie miałem pojęcia, że istnieje! Już się nie mogę doczekać, jak w niego zagram, dlamnie to lepszy news od całego tego rome2

    Dodatkowo rozważam (ponowny) zakup złotej edycji kozaków1. Rok temu oddałem komuś grę, ale dziś coraz częściej myślę, że należy jej się kolejna szansa...

  6. #26
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Było dla mnie oczywiste, że osoby wiedzące o AC, wiedzą do FB i DN, wybacz.

    Jeśli gdzieś jeszcze dostaniesz Kozaków Antologię, to daj szansę, daj, a nim się obejrzysz będziesz na emeryturze, a grać będziesz dalej.



  7. #27
    Podstoli
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    446
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Morale i ucieczkę, a także doświadczenie, miałeś także w AC, o którym nie wspominasz przy innej okazji. W AC były bitwy morskie.
    Po co miałbym pisać o AC. W/w efekty były tam niedopracowane np. co to za bitwy morskie, gdzie małe łódeczki z paroma wioślarzami rozwalają dużo większe okręty. Wolałem wię nie wspominać o AC.
    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Podejdą do Twoich szeregów, zatrzymają się w żółtym kręgu zasięgu, zaczną się rozwijać. Oddajesz pełną salwę, morale im idzie w dół na łeb na szyję, Ty wymieniasz oddziały, a przeciwnik się cofa. Zaś na ogień artylerii, nie cofa się, nie atakuje dział, stoi lub chodzi od punktu A do punktu B. A najlepsza jest jazda! podjadą maksymalnie blisko. Odda się salwę, wtedy uderzą, przeciwnik zostaje wybity poza paroma. A najgłupiej zachowuje się przy przeprawach, posyła saperów, nie wiem po co, wprost pod lufy. dojdzie, oddadzą salwę z pistoletów i zawracają. AI jest doprawdy marne.
    Sprawdź C2 jeszcze raz, bo niektóre twoje stwierdzenia nie są dokońca trafne np.
    - AI wycofuje swoje oddziały jeśli nie mają one naładowanych muszkietów, a są zagrożone ostrzałem, jeśli AI ma czym strzelać to potrafi atakować
    - AI atakuje wrogie armaty, potrafi wycofać swoje oddziały poza zasięg wrogich armat lub zmieniać pozycje co utrudnia wrogowi wstrzeliwanie
    - Kawaleria AI potrafi szarzować, choć nieraz działa kiepsko, zwłaszcza ta strzelająca, a i ułani mają kłopot z atakowaniem armat

    AI nie jest tu takie marne. Jest ono dużo lepsze od C1 i AC, a nawet mody pod te gry nie miały lepszego AI.

    Masz jedank sporo racji w kwestii problematycznych umiejętności taktycznych oddziałów, czy też potrzeby ich odpowiedniego zastosowania.
    Sam mógłbym podać wiele innych kłopotliwych przykładów.

    Nie zapominajmy jednak, że każda gra ma swoje problemy. C2 też ma wiele mankamentów, ale pokaż mi lepszy RTS, a zwłaszcza lepsze AI w grze z tej epoki.

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Masz też rację, z tego typu RTSów, jest to ostatnia gra z najlepszą grafiką. Niestety, usiądzie koło Ciebie spec od epoki i stwierdzi jakieś luki w umundurowaniu itp. Mnie osobiście brak bandolieru czy prawidłowego koloru buta nie przeszkadza w grze.
    Znam epokę wystarczająco dobrze by dostrzegać takie detale, ale w grach one nie są najważniejsze. Takie szczegóły można w spokoju oglądać gdzie indziej.
    W grze wystarczy podstawowa poprawność.

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Obawiam się, że gdyby powstało ich więcej, to miałbyś inne zdanie o tej grze.
    Byćmoże, ale póki co nie widzę lepszego RTS osadzonego w tej epoce.
    Zapamiętaj, ja głupiemu mogę ustąpić, ale nie pozwolę sobie wejść na głowę jego głupocie.

  8. #28
    Salvo
    Gość

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    No to tak na szybko...

    Kozaków 1 udało mi się dorwać. Po początkowym entuzjaźmie napięcie trochę spadło, ale na pewno trochę czasu na nich jeszcze poświęcę.

    Teraz pora na najważniejsze, tj. AC : Odwet!
    1. Więcej kampanii indianami! Coprawda niepokoi mnie trochę fakt, że nie ma kampanii nastawionych na stracie dwóch europejskich cywilizacji, ale nie ma co narzekać!
    Grałem w powstanie Puntiaca po stronie indian i pierwsza misja bardzo mi się podobała.
    2. Zauważyłem, że w przeciwieństwie do podstawy w misjach z 18nastego wieku Europejczycy tworzą pikinierów, arkebuzów i muszkieterów. Z jednej strony polepsza to grywalność, z drugiej wolałbym samych fizylierów, żeby było historycznie. Jeśli już chcieli iść w tym kierunku mogliby dodać więcej jednostek.
    3. Nielicząc kilku nowych frakcji, trybu bitwy i kolejnych kampanii nic nowego...szkoda

    No i pora na najważniejsze, czyli napoleońską modyfikacją.
    Trzeba przyznać, że panowie odwalili kawał świetnej roboty! Trudno nie zauważyć analogii do kozaków2, szkoda tylko że wymazano część elementów AC, czyli np. zajmowanie budynków. Za dużo też zmian na kozaków , dla mnie nieprzyjemne wymazanie esencji magii AC
    Na koniec bitwy! Robią wrażenie, do tego o wiele bardziej historyczne, niż w kozakach2. Na minus zbytni chaos.

  9. #29
    Podstoli
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    446
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Cytat Zamieszczone przez Salvo
    No i pora na najważniejsze, czyli napoleońską modyfikacją.
    Trzeba przyznać, że panowie odwalili kawał świetnej roboty! Trudno nie zauważyć analogii do kozaków2, szkoda tylko że wymazano część elementów AC, czyli np. zajmowanie budynków. Za dużo też zmian na kozaków , dla mnie nieprzyjemne wymazanie esencji magii AC
    Na koniec bitwy! Robią wrażenie, do tego o wiele bardziej historyczne, niż w kozakach2. Na minus zbytni chaos.
    Domniemywam, że mowa tu prawdopodobnie o modzie Hawks European Warfare pod ACFB.
    Gex z kolegami zrobili tą bardzo ciekawą modyfikacje, która doczekała się w tym roku kolejnego uzupełniającego patcha.
    Mod ten miał już kilka wersji, był wykorzystywany do innych modyfikacji, a zwłaszcza tworzenia wielkich map historycznych bitew z epoki napoleońskiej.
    Zróżnicowanie było tu dość znaczne np. były stosowane różne AI, inne skalowanie jednostek i budynków, odmienne współdziałanie grup formacji, inne usytuowanie generałów itd.

    Mod ten zawiera wiele nowych napoleońskich jednostek. Jednak ich dopracowanie graficzne nie jest najwyższych lotów.
    Trafia się tam sporo niedoróbek, ale i tak widać wielką inwencje twórców. Ulepszono walkę oddziałów i przystosowano je do potrzeb rozgrywania wielkich bitew. Jednak udało się to jedynie połowicznie.

    Bitwy mogą robić wrażenie ogromu zaangażowanych wojsk, ale drażnią zbytnim chaosem, wysokimi stratami bitewnymi, niedopracowaną taktyką walki oraz działaniem oddziałaów i ich grup. Razi wzajemne nakładanie się formacji orazi zbijanie się walczących oddziałów w gęste kupy kotłujące się na bardzo małej przestrzeni. Ogólna płynność walki i niektóre animacje jednostek są tu słabsze niż w Kozakach 2.

    Niestety ale ograniczenia samej gry AC wyłażą też bokiem.
    Dobrze, że w HEW modzie zarzucono bezsensowne zajmowanie każdego budynku i upodobniono rozgrywkę do Kozaków.

    Mimo wszystko szkoda, że nie dostrzegam więcej tak ciekawych i głębokich modyfikacji klasycznych RTSów osadzonych w epoce.
    Zapamiętaj, ja głupiemu mogę ustąpić, ale nie pozwolę sobie wejść na głowę jego głupocie.

  10. #30
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Klasyczne Strategie" kiedyś i dziś...

    Cytat Zamieszczone przez exNowy
    Bitwy mogą robić wrażenie ogromu zaangażowanych wojsk, ale drażnią zbytnim chaosem, wysokimi stratami bitewnymi, niedopracowaną taktyką walki oraz działaniem oddziałaów i ich grup. Razi wzajemne nakładanie się formacji orazi zbijanie się walczących oddziałów w gęste kupy kotłujące się na bardzo małej przestrzeni. Ogólna płynność walki i niektóre animacje jednostek są tu słabsze niż w Kozakach 2
    Te wady graficzne o których wspominasz, tyczą się również K2 ... Wolę nie wiedzieć co być rzekł o SPawarce (SPWaW).

    Kolejna rzecz to ten chaos, kotłowanie i nakładanie wojsk. Przypominam, że wywyższany przez Ciebie K2 posiada te same wady dziedziczne.



Strona 3 z 21 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2023
    Ostatni post / autor: 02-02-2018, 03:40
  2. "Brak odpowiedzi" na mapie kampanii przy losowej czynności
    By sebastianeros in forum Magistratum (Rome II - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2013, 09:39
  3. [SUNTZU] Wielki Edward vo 0:2 {Sacred Band} Marcin "Łysy"
    By Rue in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-04-2012, 05:26
  4. Zasada z "nieoddawaniem" miast na "obrzeżach"
    By Mefisto7 in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 10-02-2012, 21:32
  5. ERROR:"Unable to finde deadpage coords file for parsing"
    By anna223 in forum Medieval & Viking Invasion
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-02-2010, 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •