Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Wątek: Waterloo

  1. #21
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Waterloo

    Cytat Zamieszczone przez Salvo
    No nie wiem, jakoś w to nie wierzę.
    A dlaczego? Gdzieś kiedyś czytałem że Wellington nalegał aby Napoleona potraktować łagodniej, nie podam gdzie to czytałem bo to było dobrych parę lat temu On był pełny podziwu dla cesarza, przytoczę jego cytat na potwierdzenie moich słów :
    "Zwykłem mówić o Napoleonie że jego obecność na polu bitwy warta jest czterdzieści tysięcy żołnierzy".

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Zabrakło naszego Czternastego Pułku Gdyby oni poszli na czele tej szarży to Francuzi sami ruszyliby jak trzeba do sprawy, bez względu na braki.
    Tak z pewnością

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Od dawien dawna, największe klęski ponosiło się z braku rozpoznania, a na podjazdy najlepiej wysyłać przecież mobilną kawalerię, która wybada co jest przed posuwającą się armią, wskaże miejsca na obóz, trudne odcinki, przeszkody oraz kierunek poruszania się oddziałów przeciwnika, co jest, jak wiecie, kluczowe.
    Szaserzy mieli to zadanie a ich szyki niestety również były ostro przerzedzone. O koniach też pisałem. Co do rozpoznania to było kluczowe do szarż kawalerii zwłaszcza ciężkiej (kirasjerów, dragonów, karabinierów itp) i to również wpływało na skuteczność kawalerii Napoleona.

    Niech żyje Gwardia!

  2. #22
    Łowczy
    Dołączył
    Nov 2012
    Postów
    132
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach

    Re: Waterloo

    Napoleon poprostu miał pecha inaczej tego niemożna wytłumaczyć to że jazda wjechała w wąwuz którego nie było na mapie to że prusacy ogłupili korpus grącziego (przepraszam że pisze tak jak się wymawia ale nie wiem jak to się pisze) i to że padał deszcze a wellingto wcale nie dył takim dobrym dowódcom

  3. #23
    Salvo
    Gość

    Re: Waterloo

    Masz ustne ostrzeżenie za kaleczenie języka. jeszcze jeden taki post i ostrzeżenie tradycyjne poleci.

  4. #24
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Waterloo

    Cytat Zamieszczone przez depus
    a wellingto wcale nie dył takim dobrym dowódcom
    Polecam dowiedzieć się trochę o walkach na Półwyspie Iberyjskim, gdyby nie był dobrym dowódcą, to nie osiągnął by tylu sukcesów.

    Niech żyje Gwardia!

  5. #25
    Łowczy
    Dołączył
    Nov 2012
    Postów
    132
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach

    Re: Waterloo

    może masz racje ale napewno nie był lepszy od napoleona

  6. #26
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    37
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Waterloo

    Moje uwagi co do Waterloo

    1. Bitwa jest rozpatrywana jako kilka następujących po sobie epizodów (a nie ciąg zdarzeń z których wiele toczy się równocześnie i przenika) omawianych za zwyczaj w oderwaniu od siebie. Atak d'Erlona, szarże francuskiej kawalerii, atak gwardii itd.

    2. Marginalizacja nie tylko Prusaków ale i znacznej części armii sprzymierzonych.

    3. Liczne przekłamania np. atak średniej gwardii na centrum sprzymierzonych a nie starej jak często mylnie się mówi albo atack francuskiej kawalerii który w rzeczywistości miał wsparcie atylerii i piechoty (za małe ale jednak istniejące)

    4. Przyczyny klęski Francuzów szuka się deszczu albo szaleństwie Neya a nie szerszym obrazie wydarzeń


    Jaka jest prawda o Waterloo? Pod względem sił armii sprzymierzonych oraz Prusaków dominującą siłą są Niemcy oprócz nich Belgowie i Holendrzy a dopiero potem Szkoci Walijczycy i Walijczycy.
    Francuzi atakują Hougoumont na prawym skrzydle sprzymierzonych a d'Erlon na lewym. Po kontrataku bytyjskiej cieżkiej kawalerii atak jest kontynuowany. Dalej wydarzenia zaczynają się komplikować. Pierwsze zmasowane szarże francuskiej kawalerii osłaniają atack na La Haye Saint które zostaje zdobyte. W tym czasie Prusacy zagrażają prawemu skrzydłu (przy tym luzuje upadające lewe skrzydło sprzymieroznych) i tyłom francuzów, młoda i stara gwardia oraz korpus Lobau stają im na drodze. W ten sposób Francuzi zostają niemal całkowicie pozbawieni rezerw (atak na lewe i prawe skrzydło trwa, w centrum zajęto La Haye Saint). Ney dalej rzuca do ataku kawalerie co paraliżuje armie sprzymierzonych. Piechota po zdobyciu La Haye saint dalej napiera ale zostaje powstrzymana przez niemal sambójczą szarżę Belgijskiej piechoty a artyleria konna zajmuje dogodne pozycje do ostrzału czworoboków. Jednym czego potrzeba w tej sytuacji jest więcej piechoty która przeważyłby szalę, niestety na tym w rezerwie została tylko średnia gwardia której Napoleon odmawia Neyowi pomimo jego błagalnych próśb (wyobraźmy sobie co wydarzyłoby się gdyby Prusacy nie stawili się na polu bitwy, niemal 20tys żołnierzy w tym większość gwardii byłaby gotowa zadać ostateczny cios Wellingtonowi). Kawaleria zostaje odparta, Prusacy napierają i luzuję całkowicie lewe skrzydło sprzymierzonych. Ostatni atak średniej gwardi sparaliżowany ostrzałem z kilku kierunków zostaje ostatecznie rozbity przez szarżę trzech belgijskich batalionów. Brytyjska Gwardia odgrywa tu rolą nie bardziej istoną niż inne oddziały.
    Co robił Grouchy ? Naciskał na Prusaków jak mu rozkazano, nie był jednak w stanie związać przeważających sił Pruskich na tyle aby zapobiec części z nich oderwanie się w stronę Waterloo.

    Podsumowując
    Wellington bez Prusaków zostałby rozniesiony
    Ney nie był głupi gdyby miał do dyspozycji więcej piechoty wygrałby bitwę, (ci zabawiali w tym czasie Prusaków)
    Stara Gwardia nie atakowała centrum sprzymierzonych



    i tak dalej...

  7. #27
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 829
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach

    Re: Waterloo

    Gwardia umiera, ale nie poddaje się!/Merde! (Niepotrzebne skreślić! )

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  8. #28
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    37
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Waterloo

    Poswiecenie gwardzistow pozwolilo reszcie francuskiej armii Na odwrot. Zanim jednak dali sie wystrzelac mogli wykluc jeszcze bagnetami troche brytoli.

  9. #29
    Pan Koala Awatar Shay Ruan
    Dołączył
    Dec 2012
    Lokalizacja
    Afryka, pierwsze drzewo z prawej
    Postów
    1 666
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    189
    Otrzymał 126 podziękowań w 91 postach

    Re: Waterloo

    Czytam sobie dopiero ten temat i zobaczyłem wśród Twoich postów WnukuProroka kwestię, która mnie wielce zainteresowała. Napisałeś "Liczne przekłamania np. atak średniej gwardii na centrum sprzymierzonych a nie starej jak często mylnie się mówi albo....". Z tego co się orientują w roku 1815 nie było już Średniej Gwardii. Jesteś pewien, że nie chodziło Ci o Strzelców Pieszych Gwardii lub Grenadierów Pieszych Gwardii? . Obie te jednostki wchodziły w skład Starej Gwardii. Mogę się mylić bo dawno nie czytałem nic o Waterloo.

    Edit: Wiem, że w jednym fragmencie "Armii Wellingtona" Osman napisał o tym problemie. Jak go znajdę to przepiszę. Aha i kwestia tego rozstrzelania. Wielu Gwardzistów przeżyło, więc to nie było tak, że zostali wybici do nogi. Gajuszu, zostawiłbym jednak to Merde, bo jest to prawdopodobnie najwłaściwsza wersja

    "Nie jest umarłym ten, który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"


  10. #30
    marengo
    Gość

    Re: Waterloo

    Shay ma rację, w 1815 średnia gwardia de facto nie istniała, tylko stara i młoda. Natomiast z czystej nostalgii, oficerowie i żołnierze zaliczali do średniej gwardii: drugie, trzecie i czwarte pułki grenadierów oraz strzelców pieszych. Oficjalnie do starej gwardii zaliczano wszystkie pulki grenadierów i szaserów (czyli także te z numerem pierwszym), zaś do młoda składała się z 3 pułków woltyżerów i 3 tyralierów.

    General Cambronne prawie na pewno odpowiedział słynne "A g...o" na propozycję złożenia broni. Co prawda później zasłaniał się brakiem pamięci, raną jaką otrzymał, ale taka a nie inna odpowiedź jak najbardziej odpowiadała jego charakterowi. Wersja poprawna politycznie zaistniała dzięki jednemu z pismaków francuskich, który sam je wymyślił, wkładając w usta generała. Pojawiły się one w jednej z pierwszych relacji gazet paryskich o przebiegu bitwy. Buńczuczne słowa, choć nieprawdziwe miały wlać odrobinę otuchy w serca przygnębionych Francuzów. Tak właśnie rodzi się większość legend

    Samo Waterloo to ciąg błędów po stronie francuskiej (wytracenie rezerw kawalerii i bezsensowne ataki na Hougoumont będące w zamyśle jedynie celem demonstracji), za które ostatecznie odpowiada Napoleon.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Bitwa pod Waterloo-jak wygrać.
    By Misiek001 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 10:24
  2. Road to Waterloo [ETW]
    By kretu19955 in forum Mody wszelakie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-02-2010, 13:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •