Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: Waterloo

  1. #11
    Salvo
    Gość

    Re: Waterloo

    Generalnie co do tych programów na Discovery to mam mieszane uczucia, to nie tyle filmy dokumentalne co popularnonaukowe, przez co wiele rzeczy jest wypaczane, spłycane i pomijane.
    Dokładnie. Oglądałem kiedyś taki o Waterloo, omówili tylko francuski atak na Hagunaut i bliżej nieokreślony atak francuskiej piechoty na pozycje Anglików. Pod koniec coś o Prusakach jeszcze było

    Omijam takie filmy szerokim łukiem, zdecydowanie wolę książki. Nawet jeśli ktoś nie przepada za typowo historycznymi, polecam na przykład "Cztery Czerwcowe Dni" historyczno-fabularna, mimo lekkiej stronniczości bardzo przyjemnie się czyta, a i wgląd w całą kampanię jest.

  2. #12
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2012
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Waterloo

    Przed bitwą Napoleon popełnił błąd-po zwycięstwie nad Prusakami pod Ligny nie zdecydował się na ich ściganie. Właściwie powodem klęski był też deszcz, który uniemożliwił francuskiej artylerii pokazanie pełnego kunsztu, Wellington zajął pozycje na wzgórzu.
    O klęsce zadecydowały liczne błędy (źle napisałem) nie tylko Napoleona.

  3. #13
    Salvo
    Gość

    Re: Waterloo

    Przed bitwą Napoleon popełnił błąd-po zwycięstwie nad Prusakami pod Ligny nie zdecydował się na ich ściganie.
    A jakieś 30 tysięcy zuchów pod Grouchy to co?
    Po Ligny Napoleon sądził, że takie siły wystarczą do unieszkodliwienia Bluchera do czasu rozprawienia się z Wellingtonem. Niestety jak wiemy Grouchy nie wykonał swojego zadania jak należało, posiłki pruskie dotarły bowiem pod Waterlo. Gdyby nie to Napoleon pewnie wygrałby bitwę, choć kunsztem się w niej nie wykazał, mielibyśmy coś w stylu Borodnino.
    Samo Ligny też nie okazało się pełną klęską pruskiej armii, między innymi przez niejasne rozkazy wydane Drouet d'Erlon'owi.
    deszcz, który uniemożliwił francuskiej artylerii pokazanie pełnego kunsztu
    To też, tyle że o zwycięstwie/przegranej decyduje wiele czynników.
    Wellington zajął pozycje na wzgórzu.
    Jak to zwykle było o Wellingtona nawet "za" wzgórzem Tyle, że miał komfort wybrania pola bitwy, podczas gdy Napoleon musiał szybko atakować.

  4. #14
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2012
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Waterloo

    Hmm..źle to napisałem, chodziło mi, że zrobił to za późno. Poza tym napisałem, że wiele błędów o tym zadecydowała, tylko po co miałbym pisać coś co napisali inni, Wellington kazał sobie sporządzić dokładną mapę terenu...a Napoleon go po prostu zlekceważył.

  5. #15
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Waterloo

    Chyba nikt nie wspomniał że kirasjerzy i inna kawaleria miała słabej jakości konie co zadecydowało o skuteczności szarży która była odpierana przez piechotę brytyjską.

    Niech żyje Gwardia!

  6. #16
    Salvo
    Gość

    Re: Waterloo

    O tym nie wiedziałem, choć biorąć pod uwagę deficyt konnicy w kampaniach po inwazji na Rosję czemu nie. Tyle, że główny minus to puszczenie samej kawalerii, próbując powtórzyć efekt Iławy.
    Bodajże Andrew Ufindel zwrócił uwagę, że Wellington nigdy nie spotkał się z perfekcyjnym współdziałaniem różnych rodzajów francuskich sił. W Hiszpanii marszałkowie nie potrafili, a gdy stanął przed samym Napoleonem akurat nie współdziałali .

  7. #17
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Waterloo

    Wellington jakoś nie miał szczęścia
    Ale docenił Napoleona bo to ponoć dzięki niemu darowano mu życie po bitwie.
    Właśnie słusznie powiedziałeś, w kampanii w Rosji Napoleon stracił wiele doskonałych koni. Skutki odczuli zwłaszcza kirasjerzy, których konie musiały być szkolone do jechania w zwartym szyku i szarżowaniu. Jednak ta chluba francuskiej kawalerii pomimo że przez to znacznie utraciła skuteczność nadal była przyczyną zmartwień i koszmarów w nocy dowódców koalicji Poza tym w tejże formacji byli głównie żołnierze słabiej wyszkoleni niż parę lat wcześniej. Większość tych najlepszych poległa niestety. Jestem pełny podziwu dla tych ludzi naprawdę, pomimo tylu przeciwności losu potrafili dokonywać wspaniałych szarż na piechotę i kawalerię masakrując wielokrotnie żołnierzy sprzymierzonych.

    Niech żyje Gwardia!

  8. #18
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Waterloo

    Zabrakło naszego Czternastego Pułku Gdyby oni poszli na czele tej szarży to Francuzi sami ruszyliby jak trzeba do sprawy, bez względu na braki.



  9. #19
    Salvo
    Gość

    Re: Waterloo

    Wellington jakoś nie miał szczęścia
    Ale docenił Napoleona bo to ponoć dzięki niemu darowano mu życie po bitwie.
    Napoleona doceniał każdy.
    No nie wiem, jakoś w to nie wierzę.
    A Wellington jeśli już to przysiągł Davout'owi ("Mam ponad 100 tysięcy szabel i bagnetów, jak się nie zgodzicie to JA Wam pokażę wojnę" - heh, żelazny marszałek do końca niepokonany ) amnestię dla wszystkich oficerów, o czym po rozpuszczeniu wojsk nikt nie pamiętał.

    Właśnie słusznie powiedziałeś, w kampanii w Rosji Napoleon stracił wiele doskonałych koni. Skutki odczuli zwłaszcza kirasjerzy, których konie musiały być szkolone do jechania w zwartym szyku i szarżowaniu. Jednak ta chluba francuskiej kawalerii pomimo że przez to znacznie utraciła skuteczność nadal była przyczyną zmartwień i koszmarów w nocy dowódców koalicji Poza tym w tejże formacji byli głównie żołnierze słabiej wyszkoleni niż parę lat wcześniej. Większość tych najlepszych poległa niestety. Jestem pełny podziwu dla tych ludzi naprawdę, pomimo tylu przeciwności losu potrafili dokonywać wspaniałych szarż na piechotę i kawalerię masakrując wielokrotnie żołnierzy sprzymierzonych.
    Po Rosji sytuacja była opłakana, ok. 120 piechoty i maksymalnie chyba tylko 20 szabel. Najgorsza sytuacja panowała chyba u Marmonta, którego korpus posiadał tylko 250 ułanów bodajże z Wielkiego Księstwa Bergu (dawno nie czytałem, więc może w nazwach zmyślam). Nie dość, że deficyt ten utrudniał prowadzenie bitew, to co gorsza uniemożliwiał pościgi. Drezno z porządnym pościgiem odwróciłoby losy wojny

  10. #20
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Waterloo

    Od dawien dawna, największe klęski ponosiło się z braku rozpoznania, a na podjazdy najlepiej wysyłać przecież mobilną kawalerię, która wybada co jest przed posuwającą się armią, wskaże miejsca na obóz, trudne odcinki, przeszkody oraz kierunek poruszania się oddziałów przeciwnika, co jest, jak wiecie, kluczowe.



Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Bitwa pod Waterloo-jak wygrać.
    By Misiek001 in forum Napoleon: Total War
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 10:24
  2. Road to Waterloo [ETW]
    By kretu19955 in forum Mody wszelakie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-02-2010, 13:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •