Zobacz wyniki ankiety: Kupujesz Europa Universalis IV?

Głosujących
68. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak, ale dopiero na jakiejś promocji.

    32 47.06%
  • Jeszcze nie wiem.

    14 20.59%
  • Nie.

    8 11.76%
  • Tak, od razu po premierze.

    8 11.76%
  • Tak, nawet przed premierą.

    6 8.82%
Strona 45 z 45 PierwszyPierwszy ... 35434445
Pokaż wyniki od 441 do 449 z 449

Wątek: Europa Universalis IV

  1. #441
    Podczaszy Awatar hdshovcase
    Dołączył
    Apr 2014
    Lokalizacja
    to jest gdzieś...tam
    Postów
    516
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    124
    Otrzymał 42 podziękowań w 30 postach
    Maiłem taką sytuacje i wielkie było moje zdziwienie, kiedy dostałem minusy i wyjaśniłeś mi to w tamtym poście.
    "Kto pierwszy wykół zabójcze ostrze musiał mieć duszę z twardej stali"
    Poprzedni nick: Idh

  2. #442
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cytat Zamieszczone przez Idh Zobacz posta
    Maiłem taką sytuacje i wielkie było moje zdziwienie, kiedy dostałem minusy i wyjaśniłeś mi to w tamtym poście.
    Na początku myślałem, że to bug i chciałem reinstalować grę ale zauważyłem, że w prowincjach bez fortów jest po staremu, potem widziałem różne miesca bitew i zauważyłem, że to zależność i to całkiem rozsądna.

    Co do bota to na początku miałem wrażenie, że zgłupiał, bo dawał się łatwo podbijać ale znowu jeśli walczymy przeciwko przeciwnikowi mającemu nad nami przewagę to widać różnicę, bot dobrze organizuje armię i nie daje sobie wyłapywać mniejszych armii, w każdym razie wszystko jest dla gracza trudniejsze.

  3. #443
    Podczaszy Awatar LEGION
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    هندوکش
    Postów
    585
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Mam taką oto sytuację panowie. Zagrywam Szwecją się od niedawna. Grywałem już wieloma krajami w prawie wszystkich częściach tej serii, od pierwszej zaczynając, ale nigdy nie było na nią zbytnio czasu, była o wiele trudniejsza od Total War, a na pewno jak na grę, przede wszystkim wojenną, o wiele mniej wciągająca. Skusiłem się jednak ostatnio na Szwecję, jak wspomniałem, idzie mi całkiem nieźle i pojawia się problem.
    20170130153547_1.jpg
    Czy pomimo wszystko przyjąć wojnę Zakonu sprzymierzonego z Moskwą, która pójdzie na wojnę ze mną. Dodam, że jestem w sojuszu z Polską, która jest w unii z Litwą i nie ma zamiaru mi pomóc w wojnie obronnej. Sama zajęta jest wojną z Habsburgami, którzy posiadają Cesarza + Węgry, Śląsk i chyba Czechy + coś małego.
    Z drugiej strony mogę uprzedzić te wydarzenia atakując Rygę, która jest w sojuszu z Verden i (wisienka na torcie) Zakon Liwoński, który posiada prowincje Nowogrodu, w tym Nowogród Wielki!
    Nie mam żadnych problemów wew. Moja królowa to paść ale ma ponad 60 lat i niedługo zwolni stolec dla córki, siłaczki administracyjnej i wojskowej.
    Co zrobić?
    Dodam jeszcze, że nie mam żadnych relacji z Rygą, dostanę za to -2 do stabilności i trochę agresywnej ekspansji na początek. Jednak wybierając pierwszą opcję nie jestem pewny wygranej. Moskwa to Moskwa.
    Tyberiusz wrócił na Capri..

  4. #444
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2016
    Postów
    17
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Cześć mam pare pytań gdyż ostatnie dni zagrywam w eu4, sporo się pozmieniało od 3. Oczywiście pierwsza wielka kampania Polską : )
    - kiedy rozwijać prowincje, a kiedy ładować pkt w rozwój technologiczny? mam już 100 lat za sobą i rzeczpospolitą utworzyłem oraz branderburgię zdobył po unii ( zakon dawno spacyfikowanym tylko Ryga została jako mój wasal i niedługo "odziedziczy" zakon liwonii );p We wszystkich techach jestem zacofany po -10%
    - Jak zmienić ustrój polityczny? Czy prawie wszystkie misje wykonałem, zostały z liberum veto i jakieś 2 inne, czy pojawią się nowe państwowe?
    - Jak zarządzać klasami społecznymi? Czasami mam duchowieństwo na zielono i mam bonusy do podatków itd. Jakie prowincje im przekazywać? Jedyne co staram się to utrzymywać lojalność na +40% i żeby ich wpływy nie przekroczyły 80%. Kozaków mam także z 1 prowincją z podbojów krymskich Jakie prowincje powinienem tym klasom nadawać?
    - Czy warto zwiększać siłe państwa? Chodzi mi o tę opcję, która jest za 100 pkt militarnych.
    - Co daje żona władcy? Niby ma jakieś statystyki ale jak to wpływa na państwo?
    - O co chodzi z nurtami, zaczyna się przykładowo renesans w jakimś państwie itd i muszę po prostu czekać aż państwa sąsiednie dosięgnie? Wiem, że jak zwiększam w danej prowincji np administracji to daje jakieś procenty. Jak mam dużo kasy to mogę np za 1000 monet "wykupić ten nurt" ale nie rozumiem o co tu chodzi
    - jak to z tymi fortami? stawiam fort w prowincji na granicy z sąsiadem, czyli sąsiednie moje prowincje nie mogą zostać zaatakowane póki przeciwnik nie zdobędzie fortu?
    - Sejm wybiera u mnie władcę, od wielu lat już jakaś dynastia od Austrii sprawuje władzę ale jest od cholery kandydatów w tym zawsze rodak, ale jak zrobić by to on właśnie zdobył berło? I czy mogę jakoś wspierać np. moich rodaków na innym dworze?
    - W jakich prowincjach co powinienem rozwijać? Jak mam sukno to ładować wszystko by zwiększyć prowincje plus manufaktura i warsztat?
    - Nie rozumiem tego systemu handlu, czytałem nieco o tym ale dalej zielony jestem, mam pkt handlowy w Krakowie. Powinienem trzymać tam kupca i jednego posłać żeby przekierował handel do mnie?
    i na koniec dodam, co robić ze złotem? Pytanie banalne ale mam w sakiewce pokaźną sumkę, armia 110 tysięczna , przychody ~40 i nie wiem co dalej robić. Jedynie obawiam się kebabów bo mają możiwośc powołać 220 tysięcy wojaków...

  5. #445
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Cześć mam pare pytań gdyż ostatnie dni zagrywam w eu4, sporo się pozmieniało od 3. Oczywiście pierwsza wielka kampania Polską : )
    - kiedy rozwijać prowincje, a kiedy ładować pkt w rozwój technologiczny? mam już 100 lat za sobą i rzeczpospolitą utworzyłem oraz branderburgię zdobył po unii ( zakon dawno spacyfikowanym tylko Ryga została jako mój wasal i niedługo "odziedziczy" zakon liwonii );p We wszystkich techach jestem zacofany po -10%
    Zawsze najpierw trzeba inwestować technologie, potem w idee. Rozwijanie prowincji powoduje wprowadzanie instytucji, warto w jednej prowincji wprowadzić np. kolonializm, bo późno do nas dojdzie. Trzeba to dobrze wywarzać. Rozwijanie prowincji to coś co się robi gdy ma się pkt. pod limit i nie ma co z nimi robić, chyba, że to jakieś szczególnie wartościowe prowincje.

    - Jak zmienić ustrój polityczny? Czy prawie wszystkie misje wykonałem, zostały z liberum veto i jakieś 2 inne, czy pojawią się nowe państwowe?
    To nie są misje, ustroje się zmienia w specjalnym okienku za pkt. administracyjne, Polska ma event o wojnie domowej by zmienić elekcyjną monarchię.

    - Jak zarządzać klasami społecznymi? Czasami mam duchowieństwo na zielono i mam bonusy do podatków itd. Jakie prowincje im przekazywać? Jedyne co staram się to utrzymywać lojalność na +40% i żeby ich wpływy nie przekroczyły 80%. Kozaków mam także z 1 prowincją z podbojów krymskich Jakie prowincje powinienem tym klasom nadawać?
    Trzeba im dawać lojalność za prestiż i brać w tym samym dniu od nich punkty i tak robić co ileś lat, co ile można. Wpływy trzymać na poziomie 50-70%, a od mieszczan można jeszcze brać pieniądze. Należy im też dawać ważne ośrodki handlu.


    - Czy warto zwiększać siłe państwa? Chodzi mi o tę opcję, która jest za 100 pkt militarnych.
    To legitymizacja, raczej nie warto chyba, że masz nadmiar punktów.

    - Co daje żona władcy? Niby ma jakieś statystyki ale jak to wpływa na państwo?
    Może zostać regentką gdy władca umrze, a następca będzie niepełnoletni.

    - O co chodzi z nurtami, zaczyna się przykładowo renesans w jakimś państwie itd i muszę po prostu czekać aż państwa sąsiednie dosięgnie? Wiem, że jak zwiększam w danej prowincji np administracji to daje jakieś procenty. Jak mam dużo kasy to mogę np za 1000 monet "wykupić ten nurt" ale nie rozumiem o co tu chodzi
    Jak go nie masz to dostajesz karę do wprowadzania technologii, jak wejdziesz w prowincję, to jest tam taka książeczka i pokazuje jak dana doktryna się rozwija i co trzeba by się rozwijała.

    - jak to z tymi fortami? stawiam fort w prowincji na granicy z sąsiadem, czyli sąsiednie moje prowincje nie mogą zostać zaatakowane póki przeciwnik nie zdobędzie fortu?
    Żeby go obejść musi przejść naokoło dwie prowincje dalej, nie może przejść koło niego, jak będziesz miał na granicy fort co 3 prowincje, to wróg nie wejdzie w głąb kraju. Trzeba je stawiać w lasach, na bagnach, przy rzekach lub w górach, bo tam masz bonusy do obrony gdy będzie się toczyć bitwa, zawsze Ty jesteś obrońcą.


    - Sejm wybiera u mnie władcę, od wielu lat już jakaś dynastia od Austrii sprawuje władzę ale jest od cholery kandydatów w tym zawsze rodak, ale jak zrobić by to on właśnie zdobył berło? I czy mogę jakoś wspierać np. moich rodaków na innym dworze?
    Jest tam chyba przycisk, za prestiż możesz wspierać.

    - W jakich prowincjach co powinienem rozwijać? Jak mam sukno to ładować wszystko by zwiększyć prowincje plus manufaktura i warsztat?
    Manufaktura plus warsztat dobre połączenia, patrz po prostu co ile daje, bo gorszy towar może więcej dawać w bogatszej prowincji. Ogólnie budynki nie dają jakiś kolosalnych dochodów.

    - Nie rozumiem tego systemu handlu, czytałem nieco o tym ale dalej zielony jestem, mam pkt handlowy w Krakowie. Powinienem trzymać tam kupca i jednego posłać żeby przekierował handel do mnie?
    i na koniec dodam, co robić ze złotem? Pytanie banalne ale mam w sakiewce pokaźną sumkę, armia 110 tysięczna , przychody ~40 i nie wiem co dalej robić. Jedynie obawiam się kebabów bo mają możiwośc powołać 220 tysięcy wojaków...
    System handlu jest bardzo prosty, przekierowujesz handel z sąsiednich punktów do miejsce gdzie masz największą siłę i tam zbierasz. Jeśli dasz transfer dóbr to zawsze więcej wytransferujesz niż gdybyś tam zbierał ale tylko to co zbierzesz wpływa do skarbca. Masz siłę handlu wynikającą z idei, tradycji marynarki i merkantylizmu, popularnej w tamtych czasach polityce, która w grze daje bonus do siły handlu prowincji.

    Złoto powinieneś wydać na lepszych doradców, flotę, najemników- piechoty by oszczędzać siłę ludzką no i budynki.

  6. Użytkownicy którzy uznali post Piter za przydatny:


  7. #446
    Chłop
    Dołączył
    Nov 2016
    Postów
    17
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Co do ustroju to własnie z godzinkę temu miałem ten event, 90 tysięcy chłopa szlachty się zdenerwowało
    Co do handlu i mieszczan, posiadam ośrodek handlu w Krakowie, kilka statków pływa po m.Bałtyckim i zwalcza piratów dzięki temu mam większy przychód a kilka piraci obok Nowogrodu. Gdańsk był ważnym ośrodkiem handlu ( przynajmniej historycznie i w EU3 : P ), mógłbym jakoś przerzucić ośrodek handlowy do Gdańska? Z tego co pamiętam to chyba tylko republika kupiecka (?) może to robić. Z tego co rozumiem, to mam przekazać kraków Mieszczanom, ale to zwiększy autonomię o 25% a jaki z tego jest mój profit? Co do budynków to racja, manufaktury z tego co pamiętam max ~0.40 chyba jedna mi dała.

    A co do rozwoju jeszcze, na początku ładuje wszystko w technologię, jeżeli nie jestem zacofany/wyprzedzam trochę "czasy" inwestować wtedy w idee, a dopiero na szarym końcu rozwijanie prowincji, chyba, że potrzebuje "dobić" do nurtu danego? Oczywiście pomijam konwersje kultury i prowincji narodowych bo to piorytet..? A co do kultury, jeżeli państwo moje akceptuje np kulturę saksońską to jest sens przeprowadzić konwersję na moją ojczystą? Daje to jakieś bonusy czy tylko się przydaje jak mamy w planach atak na państwo np. Ottomanów i mają z nami przy granicy prowincji o kulturze dajmy na to Serbskiej albo innych bałkanów i wtedy mamy wolny slot żeby akceptować tą kulturę?

    Dzięki swoją drogą za odpowiedzi

    // A co do szpiegostwa, co się najbardziej opłaca robić? Chciałem mocno osłabić Ottomanów wojnami wyzwoleńczymi, wydałem od groma kasy i nic, 0 buntów a są rozwaleni na mapie niemiłosiernie ze swoim psem Tunezja - .- Z tego co rozumiem to jak chce wzniecić bunt to w tych prowincjach przeciwnik dostaje +10 do ryzyka buntu ale jak mam sprawdzić ile dana prowincja ma zagrożenia ewentualnie na plusie niepokojów jeżeli jej nie widzę bo jest w głębi kraju?

  8. #447
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    o EU3 zapomnij, jak włączysz mapę handlową to zobaczysz takie specjalne znaczki, jak na nie najedziesz to Ci będzie pisać jaki bonus do handlu daje miasto.

  9. #448
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 296
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 171 podziękowań w 139 postach
    Francja wzięła technologię militarną dającą 0,25 do taktyki i +1 do morale 7 lat przed normalnym czasem i wypowiedziała mi wojnę, czyli bot stosuje sztuczki, które sam kiedyś robiłem, dobre zmiany na najnowszym patchu, moja armia jest bezradna nawet 3-ktornie większa, bo to jedna z technologi, która daje największą różnicę w walce z armią o jeden poziom technologicznie niższą. Dodam, że to na poziomie bardzo trudnym.
    Ostatnio edytowane przez Piter ; 06-06-2017 o 12:20

  10. #449
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach
    Pozwolę sobie polecić moją dopiero co opublikowaną modyfikację, rozwiązuje ona jedną z największych słabości produktu. Mianowicie problem bardzo niskiej agresywności SI, wręcz karykaturalnej, patologicznej pasywności komputera. Podczas rozgrywek na niezmodyfikowanej wersji, mądry gracz, jest w stanie zagwarantować sobie takie położenie, w ramach którego nigdy nie zostanie mu wypowiedziana wojna, nigdy nie zostanie zaskoczony. Jest to gigantyczny problem, który tylko w niewielkim stopniu jest równoważony, przez jedynie uczciwy poziom jakim jest Bardzo Trudny.

    Na powyższej modyfikacji, udało mi się doprowadzić do tego, że komputer zachowuje się dokładnie tak samo jak gracz. Wykorzystuje każdą okazję do osłabienia rywala, do wzmocnienia swojego państwa kosztem innych, a więc udało mi się osiągnąć to, co sobie pierwotnie założyłem. Serdecznie polecam.

    Poniżej dwie wersje modulacji. Zdecydowanie polecam tę korygującą modyfikatory odpowiadające za wpływ Agresywnej Ekspansji na grę.
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1359255901
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1359252097

  11. Użytkownicy którzy uznali post Idill`a (MZ) za przydatny:


Strona 45 z 45 PierwszyPierwszy ... 35434445

Podobne wątki

  1. Europa Universalis III
    By Ensis in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 225
    Ostatni post / autor: 29-04-2019, 08:10
  2. Europa Universalis I-II
    By koszters in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 21:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •