Zobacz wyniki ankiety: Kupujesz Europa Universalis IV?

Głosujących
68. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak, ale dopiero na jakiejś promocji.

    32 47.06%
  • Jeszcze nie wiem.

    14 20.59%
  • Nie.

    8 11.76%
  • Tak, od razu po premierze.

    8 11.76%
  • Tak, nawet przed premierą.

    6 8.82%
Strona 35 z 45 PierwszyPierwszy ... 253334353637 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 341 do 350 z 449

Wątek: Europa Universalis IV

  1. #341
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    yourself - generalnie stosuję taką zasadę, że lepiej jest zająć prowincję niż wchłonąć przez wasala. Do tego najlepsze są dwa rodzaje cassus belli: religijne i imperialne. Obydwa pozwalają nawet na aneksję zaatakowanego kraju. Casus religijne otrzymujesz na każdego sąsiada po przyjęciu doktryny Deus Volt (idee religijne, pierwsza doktryna do przyjęcia), zaś imperialne po zbadaniu 22 poziomu technologii dyplomatycznych (II połowa XVII wieku, z porywami do przełomu stuleci, w zależności od grupy technologicznej, modyfikatorów, etc.). Do tego dochodzą casus belli związane z ideami ekspansji i eksploracji (otrzymywane po przyjęciu w całości każdej z tych idei). Pozwalają one na wchłonięcie państw azjatyckich, afrykańskich i amerykańskich (tych zacofanych technologicznie względem nas). Korzyści z wchłonięcia takich państw wymagają jednak po pierwsze uzyskania praw do podbitych prowincji (overextiertion czy jakoś tak, nie znam polskiego odpowiednika tego terminu, chodzi o kary za prowincje, które posiadamy bezprawnie, pogarszające naszą sytuację wewn. i dyplomatyczną), po drugie nawrócenia prowincji na naszą religię i indoktrynację kulturową (jeśli prowincja nie wyznaje naszej religii państwowej i/lub ma inną kulturę niż nasza narodowa/uznawana). Po poczynieniu tych kroków (mi to zajmuje zazwyczaj 3-4 lata) pora się zabrać za to, co najważniejsze - budynki. Następne 20 lat po podboju i integracji przeznaczam na prace budowlane. W zależności od tego, na czym opieramy gospodarkę (ja akurat na produkcji i handlu), budujemy odpowiednie budynki [przy czym manufaktury uznaję tu za budynek podstawowy (lider produkcyjny jakiegoś dobra strategicznego zyskuje związane z nim bonusy)]. Przy moim modelu zarządzaniu państwa państwa wasalne/protektoraty/państwa klienckie są wręcz niewskazane. Zresztą mechanizm 75% autonomii dotyczy tylko tych prowincji spoza kontynentu ze stolicą, które nie mają połączenia lądowego z kontynentem macierzystym. Dla przykładu - stolicą mojego państwa jest Warszawa. Leży ona jak wiadomo na kontynencie europejskim. Mam jednak także prowincje azjatyckie - całą Syberię za Uralem, Azję Środkową, Persję, kawałek Mezopotamii i Indii. Wszystkie prowincje są ze sobą połączone, przez co żadna z moich prowincji nie ma autonomii na poziomie 75%. Nie wiem jak to jest z wyspami, ale prowincje na stałym lądzie tak działają.
    Grongmir - też idę w imperializm, chociaż akurat budynki to dla mnie priorytet. W miarę możliwości zawsze je stawiam, zwłaszcza manufaktury, budynki typu koszary i budynki handlowe. W tej chwili mam 380 prowincji (i ok. 70 prowincji mają moje kolonie w Ameryce), 0,5 mln ludzi pod bronią i 0,9 mln w rezerwie (max manpowera jest równy 2mln, ale dużo walczę, więc szybko go ubywa). Mimo tak licznej armii (w której podstawą jest kombinacja piechoty i armat oraz minimalne ilości kawalerii w ramach wsparcia, gra Polską nic nie tu zmienia) budżet miesięczny zamyka się na poziomie 1095 dukatów in plus (armia pochłania 169 dukatów, flota 200, 127 bodajże doradcy), przy czym 40% dochodów to handel, a 50% produkcja (w przybliżeniu). Idee wybrane przeze mnie to: religijne, eksploracji, ekspansji, handlu, plutokratyczne, ekonomiczne, jakości i ofensywne (trzy ostatnie ze względu na policies związane z dyscypliną, chcę zmaksymalizować ten wskaźnik w miarę możliwości).
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  2. #342
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach
    Rozpisałbym się gdyby dzień nie był tak krótki, a obowiązków tak wiele.
    Odniosłem się do irytującego żargonu. Bez urazy Grogomirze.

  3. #343
    Stara Gwardia Awatar Grogmir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 609
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    36
    Otrzymał 68 podziękowań w 40 postach
    Budynki są ważne, ale priorytetem jest dla mnie technologia - niemniej budynki handlowe w centrach handlu, budynki zwiększające manpower (w miarę możliwości) i budynki produkcyjne w prowincjach ze złotem są bardzo przydatne, zawsze buduję, gdy tylko mam zapas punktów i złota. No i budynki unikatowe - te zawsze warto postawić, jak tylko odłożymy złoto i osiągnięmy odpowiednią technologię.

    Idill`a (MZ) - też mnie obowiązki gonią, dlatego pisałem jak najkonkretniej i skrótami ze sceny paradoxowej, nie bacząc na kwiecistość języka.

    A co do tego, że gra Polską nic nie zmienia w kwestii jazdy, to się nie zgodzę - jak postawimy na odpowiednie idee (na pewno Aristocracy, do tego Offensive i Quality), dowódców z wysokim szokiem i damy po 15 tys jazdy w armii, to w pewnym przedziale czasowym (w przybliżeniu XVII-XVIII wiek) to w połączeniu z ideami narodowymi Polski (które są jednymi z lepszych, nie tylko w kwestii wojskowości) możemy dosłownie roznosić zachodnie armie (a nie tylko je pokonywać i przeganiać). Całe armie wroga wyrzynasz jeszcze w fazie szoku.

  4. #344
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Grogmir - technologia to rzeczywiście priorytet (jak zawsze zresztą, hehe), bene. Ja jednak mam tendencję (może manię) do maksymalizacji wydolności prowincji. Czyli (niemal zawsze) dobicie do 6 poziomu budynków handlowych i 4 wojskowych (tych od rezerwistów, czyli manpower), produkcyjnych [zwłaszcza ze względu na warsztat (20% do produkcji danego towaru wpływa na wartość handlową prowincji)] i fortyfikacji (limit zaopatrzenia wzrasta z każdym poziomem).
    EDIT:
    Może i tak, ja i tak lubię wyrzynać wrogów siłą ognia, hehe. Dlatego zawsze wskaźnik fire (ognia) mnie interesuje, a nie szoku. Zatem te polskie bonusy kawaleryjskie (obniżenie kosztu werbunku i zwiększenie siły jednostki) nie zmieniają nic w mojej doktrynie .
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  5. #345
    Stara Gwardia Awatar Grogmir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 609
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    36
    Otrzymał 68 podziękowań w 40 postach
    W każdej prowincji rozbudowujesz budynki handlowe i przemysłowe? Zawsze wydawało mi się to bez sensu (niewielki zysk w porównaniu do kosztów), co innego w centrach handlu, czy regionach bogatych w rzadkie towary... no, ale każdy ma swoją taktykę. :p

  6. #346
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Tak, bo trade power jest z automatu przerzucany między CH, a kumuluję się go weń, co zwiększa dochody z handlu. Mam 10 kupców (w perspektywie może dojdę do 20, hehe) i dla mnie po prostu warto ładować w handel (i w produkcję pomocniczo).
    Średni dochód z jednego CH (własnego) to 70-80 dukatów miesięcznie, a można dobić i do 200, hehe.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  7. #347
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach
    W rozwinięciu zamożności prowincji, priorytet powinny mieć manufaktury ( relatywnie niski koszt, zwłaszcza mając na uwadze punkty monarsze w stosunku do dochodu ). Rzeczpospolita po zjednoczeniu ( typowy kształt ), dzięki manufakturom może zwiększyć dochód o 20-40 (czyt. podwoić ).
    Natomiast w drugiej kolejności, wartościowym jest rozbudowanie gałęzi rządowej: stabilność prowincji, bezpieczeństwo, relatywnie olbrzymi dochód w ostatnich elementach drzewka mający bezpośredni, realny wpływ na potencjał militarny.
    Ogółem ekonomia w EU IV jest przeszacowana, niezbalansowana, pieniądze wylewają się z kieszeni, jednakże koszt punktów monarszych jest poprzeczką często nie do przeskoczenia( priorytet ma stabilność kraju - musztrowanie prowincji, tworzenie praw do prowincji, kulturkampf etc., a następnie dopiero technologia).
    Nawiasem nowoczesność w technologii wojskowej to absolutna podstawa podręcznikowa, to adnotacja, jako wyjątek do poprzedniego zdania.

    Swoją drogą, nie kojarzę zwiększonej skuteczności jazdy na stepach, prawda li to, czy tylko fantazja Waćpana?
    Raczej nie ma żadnych kosztów za użycie jazdy. Wówczas kawaleria w znaczącym odsetku, prowadzi do rzezi przeciwnika. Brak naturalnych przeszkód terenowych, jest de facto atutem dla morderczej w przełamaniu jazdy. ( passus nomadów, we wczesnej fazie gry).
    W gęstej Europie, trzeba wyrafinowanej sztuki, aby uniknąć ryzykownej przeprawy przez rwący prąd rzeki.

    A propos, rzekomych zalet z gołej niezagospodarowanej ziemi, to ma znaczenie ale bez bonusów dla AI. Skąd ta konotacja? Ano, wraz z bonusami, Si nie ma większych problemów ze stabilnością ( wyczerpanie wojną, podczas samego konfliktu systematycznie spada , ma większy dochód z podatków etc. ), dorównuje graczowi zapałem, konsekwentnością i skutecznością w projektowaniu swojego imperium. Jest bogatsze i radykalnie silniejsze militarnie.
    Państwu z nagimi prowincjami, a rozległemu terytorialnie, w geopolityce grozi katastrofa, bez właściwego manewrowania w aliansach.
    Rosja oczywiście jest wyjątkiem, za sprawą idei narodowych, które są niezbalansowane. Klasyczne idee narodowe ( bez specyficznego charakteru ), są przy rosyjskich odpowiednikach bezużyteczne.
    Ostatnio edytowane przez Idill`a (MZ) ; 15-04-2015 o 21:34

  8. #348
    Łowczy Awatar Mitusonator
    Dołączył
    Mar 2013
    Postów
    161
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    6
    Otrzymał 11 podziękowań w 9 postach
    Jak dla mnie takie granie na chłodno i nastawianie się na kolorowanie prowincji to zero zabawy, najlepiej zagrać z jakimś modem i wczuć się bardziej w realia i rozgrywkę prowadzić w miarę racjonalnie

  9. #349
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach
    Rozumiem co masz na myśli, lecz nie ma tu sprzeczności.
    Moje ambicje w każdej rozgrywce są stałe. Tj. wyrwanie się z z przegranego położenia ( nigdy, za wyjątkiem Polski nie gram w Europie ), dla przykładu grając Ak Koyunlu czy Cejlonem. Jak i upokorzenie zawsze tych samych wyrastających potęg, w zachodniej Europie.

  10. #350
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Dziękuję za rady panowie, myślę,że nie pozostaje mi nic innego jak przetestować je w praktyce

Strona 35 z 45 PierwszyPierwszy ... 253334353637 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Europa Universalis III
    By Ensis in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 225
    Ostatni post / autor: 29-04-2019, 07:10
  2. Europa Universalis I-II
    By koszters in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •