Strona 2 z 43 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 427

Wątek: Dyskusja o jednostkach i agentach w Rome 2

  1. #11
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Jako iż aktualnie siedzę w tematyce armii Seleukidów i będę go tym bardziej zgłębiał.
    Jedynie jeździec z tablicy drugiej (rysunek Igora) mógłby uchodzić za Katafrakta "Syryjskiego". Rekonstrukcja numer jeden to całkowita pomyłka, bazuje na odkrytym w Baktrze fragmencie pancerza, pochodzącego prawdopodobnie z okresu podbicia tychże przez Kuszanów (więc prawdopodobnie jest ich wyrobem). Ten po lewej to hetairoi z Ile Basilike, oparty na fryzie pergamońskim wykonanym po 189 p.n.e... dostał tarczę, nie wiadomo do końca skąd bo Sekunda w opisie planszy pisze wielce tłumaczące zdanie "Mógł nosić tarczę". Trzeci bazuje na wizerunku z monety pochodzącej z 83 p.n.e - zresztą i Liwiusz i Polibiusz zwracają uwagę na to iż zarówno jeździec i koń nosili pancerz. Nie podają niestety jaki ten pancerz był (wiemy tylko iż cięższy niż te z Ile Basilike)
    Natomiast jeździec dwa (pominę tego padającego, który jest kolejną rekonstrukcją na podstawie monety 83) to najczystsza, pozbawiona wszelkich fantazji próba odwzorowania jeźdźca na podstawie Fryzu z Pergamonu i figurki pieszej w podobnym ekwipunku. Odwzorowuje stan naszej wiedzy o tej formacji na żołdzie królów Syrii.
    Dlatego mam nadzieję iż autorzy Rome II nie będą spoglądać na rekonstrukcję - czyli ujmując to metaforycznie "lustrzane odbicie", a zatrudnią poważnych historyków, którzy dokonają kwerendy w źródłach pisanych, epigraficznych, numizmatycznych etc i na ich podstawie dokonają własnej rekonstrukcji. Niestety, jak widać po figurkach wielu tak nie robi. Oprócz kilku chlubnych wyjątków jak np.

    http://hesperiana.wordpress.com/cate.../page/2/<br />
    ARF miniatures 15mm

    Czy jeszcze lepszych 25mm

    http://www.ancientbattles.com/WAB_Su...ors_jjonas.htm

    Tak powinni wyglądać partyjscy.
    Dobry żart. Jakbyś poczytał opisy pod zdjęciem to byś wiedział iż ta rekonstrukcja nie oddaje żadnego katafrakty okolic I p.n.e, ani też późniejszych To tylko efektywny zlepek elementów pt. "Katafrakt". Wygląd jazdy arsacydów znamy dość dobrze, nawet zbroje końskie z I/II n.e się zachowały.

  2. #12
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Na forum o modelach wojowników znalazłem wklejone to zdjęcie katafrakta, napisane że to katafrakt partyjski lub sasanidzki. Jest tam też kilka obrazków przedstawiających katafraktów tej samej nacji podobnych pod względem uzbrojenia. Ale cóż, wiedzy o starożytności wielkiej nie mam choć zauważyłem że styl uzbrojenia jest wschodni. Dlatego uwierzyłem w to że to katafrakt partyjski.

    Niech żyje Gwardia!

  3. #13
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Moim zdaniem to co piszesz to zbyt duże wymagania. Zrobienie Rzymian do których źródeł mają tysiące to dla nich problem. Jak zrobią Seleucydów takich jak na tych 3 rysunkach to i tak duży sukces. Póki co mamy Rzymian bez pasów na kolczugach, z pilum na plecach i nie wiem czy zauważyłem - hełm "montefortino" ma zrobiony kompletnie źle nakarcznik.

    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Rekonstrukcja numer jeden to całkowita pomyłka, bazuje na odkrytym w Baktrze fragmencie pancerza, pochodzącego prawdopodobnie z okresu podbicia tychże przez Kuszanów (więc prawdopodobnie jest ich wyrobem).
    Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.

    Ten po lewej to hetairoi z Ile Basilike, oparty na fryzie pergamońskim wykonanym po 189 p.n.e... dostał tarczę, nie wiadomo do końca skąd bo Sekunda w opisie planszy pisze wielce tłumaczące zdanie "Mógł nosić tarczę".
    Poza tarczą nic go nie różni od katafrakta z rysunku Dzisa, Shumate oraz tych figurek, więc nie widzę rażącego błędu. Tarcza też nie jest wykluczana.

    Trzeci bazuje na wizerunku z monety pochodzącej z 83 p.n.e - zresztą i Liwiusz i Polibiusz zwracają uwagę na to iż zarówno jeździec i koń nosili pancerz. Nie podają niestety jaki ten pancerz był (wiemy tylko iż cięższy niż te z Ile Basilike)
    O którego jeźdźca chodzi? Zgubiłem się. Tego na koniu?

    Natomiast jeździec dwa (pominę tego padającego, który jest kolejną rekonstrukcją na podstawie monety 83) to najczystsza, pozbawiona wszelkich fantazji próba odwzorowania jeźdźca na podstawie Fryzu z Pergamonu i figurki pieszej w podobnym ekwipunku.
    Teraz to już w ogóle nie wiem o którego chodzi. Czy nadal rysunek numer jeden, czy inny? Chyba pokręciłeś numerację.

    Jeździec z obrazku Shumate jest taki sam jak u Dzisa. Ma po prostu inny hełm, który był używany w świecie hellenistycznym. Nie zapominaj, że wówczas nie było jednolitej uniformizacji i kawalerzyści mogli wystąpić w każdym hełmie tego okresu - trackim, attyckim, frygijskim, beockim itp.


    zatrudnią poważnych historyków, którzy dokonają kwerendy w źródłach pisanych, epigraficznych, numizmatycznych etc i na ich podstawie dokonają własnej rekonstrukcji. Niestety, jak widać po figurkach wielu tak nie robi. Oprócz kilku chlubnych wyjątków jak np.
    Nie zatrudniają do tego historyków, zawsze jednostki robią z rysunków, zdjęć itp. Nie kojarzę w Credits żadnych nazwisk poważnych historyków.

    Jak mówię, ważne żeby poprawili ważniejsze rażące blędy. Jak zrobią katafrakta, którego widzę a rysunku Dzisa to ich będę całował po rękach. Wątpię w to szczerze powiedziawszy. Seleucydzi będą raczej wyglądać jak Kartagińczycy ze screenów. Jak zapowiedzieli mają zrobić olbrzymią liczbę jednostek, czyli wiele z nich będzie różnić się kolorem. Zadbajmy zatem o to, żeby schemat frakcji hellenistycznych, barbarzyńskich itp. był poprawny. To, że Seleucydzi będą mieli inne jednostki od Ptolemeuszy jest marzeniem. Mówię o jednostkach wspólnych np. falangici, hypaspiści które u wszystkich hellenistycznych będą takie same. Będą mieli po prostu inne jednostki unikatowe dla danej frakcji jak Nubijczycy itp.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  4. #14
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.
    Ma wypowiedź tyczyła się konnego wojownika "b", zwącego się "Seleucid cataphract". Z prostej przyczyny pominąłem pieszego - dokładną kopię zachowanej figurki z brązu, znajdującej się w Luwrze. Z "obuwiem" włącznie.

    Poza tarczą nic go nie różni od katafrakta z rysunku Dzisa, Shumate oraz tych figurek, więc nie widzę rażącego błędu. Tarcza też nie jest wykluczana.
    Pokaż mi źródła, które jednoznacznie wskazują na tarcze, które jakoby mogliby nosić Hetairoi Ille Basilike. Znam tylko jedno i jest to ta moneta z 83 p.n.e, której zdjęcie możemy znaleźć np. w "Machabeuszach" Bar-Kochvy, chyba bożka każdego szanującego się i innych "syryjczyka". Na tej monecie (z Cybaris,we Frygii) możemy znaleźć nieśmiałe zarysowanie czegoś na kształt tarczy (niestety jeździec jest pokazany nam ze strony włóczni), aczkolwiek dość dziwacznie w stosunku do ciała jeźdźca umiejscowione, tuż przy skarabeuszy (czy innym chrabąszczu).
    Sekunda w opisie do tej planszy "mówi" nam iż jest to odwzorowanie na podstawie fryzu ze świątyni Ateny Polias w Pergamonie... przedstawiający sprzęt zdobyczny... akurat tak się składa iż oprócz nieco wcześniejszego - przed Magnezją - ataku na obóz rzymsko-pergamoński walk z tą formacją raczej nie było, a przynajmniej ta nie została skutecznie pobita. Spod samej Magnezji Szwadron Królewski uciekł, nawet nie wdając się w walkę. Pergamończycy nie mieli przeto okazji do zdobycia ekwipunku tejże formacji... co innego katafrakci, których zmieciono trzy tysiące na lewej flance i bito się z nimi na prawej.
    Nie mi wnikać czy autorzy A i B od siebie "bezwstydnie zrzynali" w kilku kwestiach. Za to Autor B robi wszystko poprawnie, nawet upadający jeździec jest bardzo dobry (nawet jeżeli optymistycznie uznamy iż ta tarcza jest poprawna). Tak wygląda jeździec z Cybaris (może ma nieco dłuższą włócznię tamten), nie ma żadnego pancerza na koniku. Autor numer dwa zrobił wszystko jak należy, według źródeł, bez większego kombinowania (oprócz tarczy) czy snucia domysłów.

    O którego jeźdźca chodzi? Zgubiłem się. Tego na koniu?
    Plansza numer trzy, wizja fantasy.

    że wówczas nie było jednolitej uniformizacji i kawalerzyści mogli wystąpić w każdym hełmie tego okresu - trackim, attyckim, frygijskim, beockim itp.
    Akurat ze znanych mi źródeł wynika iż kawaleria Syryjczyków prawdopodobnie nosiła się w miarę jednolicie. Gdy mamy jedną figurkę (np. tylko fryz) to możemy snuć domysły "prawdopodobnie nosili się różnie". Ale mamy trzy niemalże identyczne przedstawienia katafrakta, z hełmem, kirysem etc. A gdy mówimy o czymś takim w epoce starożytnej (biorąc pod uwagę zachowane materiały, szczególnie skąpe z państwa Dynastii Seleukidów) to mówimy o standaryzacji.

    Lew - nic nie szkodzi. Lepiej jednak sięgać do książek niż for, polecam Woźniaka "Armie Starożytnej Persji". Jeżeli chodzi o źródła i ich analizę jest bardzo fajnie, z racji iż autor jest Archeologiem.

  5. #15
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Dzięki Herodzie za radę.
    A wracając do tematu jednostek ciekawią mnie jeszcze rydwany i ich potęga. Rydwany z kosami zwalili bo woźnicami byli rzymscy katafrakci Dobry byłby efekt kiedy żołnierze by padali od kos na kołach. Nie liczę na tracenie nóg bo tego nie będzie na pewno ale mam nadzieję że będzie dosyć realistycznie. Jakby ktoś gdzieś trafił na info o rydwanach to byłbym wdzięczny gdyby zamieścił.

    Niech żyje Gwardia!

  6. #16
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Dzięki Herodzie za radę.
    A wracając do tematu jednostek ciekawią mnie jeszcze rydwany i ich potęga. Rydwany z kosami zwalili bo woźnicami byli rzymscy katafrakci Dobry byłby efekt kiedy żołnierze by padali od kos na kołach. Nie liczę na tracenie nóg bo tego nie będzie na pewno ale mam nadzieję że będzie dosyć realistycznie. Jakby ktoś gdzieś trafił na info o rydwanach to byłbym wdzięczny gdyby zamieścił.
    W tematykę rydwanów jeszcze nie wchodziłem. Możliwe iż Syryjscy woźnice wyglądali jak zwykli jeźdźcy z formacji pancernych (czyli jak pan z rysunku B wyżej omawianego), tak samo konie w pancerzach biegały. Nie na darmo jest koło od wozu na Fryzie z Pergamonu, przy reszcie uzbrojenia, ma nawiązywać do triumfu spod Magnezji i osławionej szarży rydwanów. Musiałbym zajrzeć do dziejopisarzy odnośnie czegoś więcej o pancerzach (może jest) i skuteczności (raczej śmiesznej). Z rekonstrukcji - w serii Deadliest Warriors, gdzie testują bronie na świniakach, żeloludziach badali skuteczność rydwanu z kosami (starcie celtowie kontra perscy nieśmiertelni,dwie ekipy próbujące pokonać oponentów przy pomocy wytypowanej przez siebie broni). Żadnego przecinania nie było, raczej efektowna stłuczka i nieco ran brzucha. Ale to tylko jedna rekonstrukcja, a to były raczej "świdry".

  7. #17
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.
    Ma wypowiedź tyczyła się konnego wojownika "b", zwącego się "Seleucid cataphract". Z prostej przyczyny pominąłem pieszego - dokładną kopię zachowanej figurki z brązu, znajdującej się w Luwrze. Z "obuwiem" włącznie.
    Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a).


    Pokaż mi źródła, które jednoznacznie wskazują na tarcze, które jakoby mogliby nosić Hetairoi Ille Basilike. Znam tylko jedno i jest to ta moneta z 83 p.n.e, której zdjęcie możemy znaleźć np. w "Machabeuszach" Bar-Kochvy, chyba bożka każdego szanującego się i innych "syryjczyka". Na tej monecie (z Cybaris,we Frygii) możemy znaleźć nieśmiałe zarysowanie czegoś na kształt tarczy (niestety jeździec jest pokazany nam ze strony włóczni), aczkolwiek dość dziwacznie w stosunku do ciała jeźdźca umiejscowione, tuż przy skarabeuszy (czy innym chrabąszczu).
    Jednoznacznie to nawet nie mamy pewności w jakich kolorach były kity w hełmach korynckich lub tuniki legionistów rzymskich w owym czasie. Pewne rekonstrukcje trzeba robić na domysłach. Gdyby nie to nie bylibyśmy w stanie zrekonstruować Iberów, bo źródła są skąpe. Znamy np. kształt ale nie mamy pewności czy to płócienne nakrycie czy twardy hełm, stąd ten "hełm" różnie wygląda u rysowników.


    Plansza numer trzy, wizja fantasy.
    Ja nie widzę nic fantasy. Każdy z tych elementów był gdzieś znaleziony, opisany lub przedstawiony w świecie hellenistycznym. Spójrz na to tak np. tarcza znaleziona w Dura-Europos (w Syrii) pojawia się często w rekonstrukcjach legionistów, również walczących w Germanii. Musimy snuć domysły, ze była noszona przez legionistów nie tylko w Syrii. Podobnie z uzbrojeniem hellenistycznym. Jednak jeśli coś znajdziemy w Egipcie pochodzenia hellenistycznego możemy domniemywać, że podobne wyroby były znane w Syrii lub Macedonii. Gdybyśmy brali pod uwagę jedynie miejsca w których to znaleziono to w rekonstrukcji wojownik ptolemejski znacząco różniłby się od seleudzkiego. Według tego to tak samo z Rzymianami - np. zbroje segmentowe nie powinny być przedstawiane u legionistów walczących na wschodzie.


    Akurat ze znanych mi źródeł wynika iż kawaleria Syryjczyków prawdopodobnie nosiła się w miarę jednolicie. Gdy mamy jedną figurkę (np. tylko fryz) to możemy snuć domysły "prawdopodobnie nosili się różnie". Ale mamy trzy niemalże identyczne przedstawienia katafrakta, z hełmem, kirysem etc. A gdy mówimy o czymś takim w epoce starożytnej (biorąc pod uwagę zachowane materiały, szczególnie skąpe z państwa Dynastii Seleukidów) to mówimy o standaryzacji.
    Nigdy nie było żadnego pewnego źródła na temat standaryzacji np. hełmów. Są wiadomo pewne elementy standaryzacji, że noszono kilka stylów w pewnych granicach, jednak wymogu raczej nie było. Kształt hełmu katafrakta mógł być frygijski czy attycki. Zaprzeczysz?


    P.S. To są naprawdę elementy niepewne, gdzie specjalisci nie mają pewności. Są ważniejsze elementy do poprawy w grze - chociażby te nieszczęsne pilum czy kształt montefortino. Na to jest cała masa źródeł i możemy być pewni jak to zrobić poprawnie.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  8. #18
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a).
    Myślę iż gdybym analizował rysunek Mcbridge to wówczas zastosowałbym abc. Myślę też iż skoro analizowałem jazdę z tych trzech rysunków to słusznie zastosowałem podział numeryczny, całkiem zrozumiały i logiczny dla większości, przy tym czytelny. Aczkolwiek karygodny błąd popełniłem myląc "lewą" z "prawą".

    Na resztę odpowiem gdzieś w tygodniu, jutro mam odebrać laptopa z warsztatu, w niedzielę prawdopodobnie będę próbował z Baalem przeanalizować bitwę pod Magnezją w świetle źródeł, potem seminarium i praca o Machabeuszach... więc zapewne w czwartek-piątek pewne kwestię poruszę.

  9. #19
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a).
    Myślę iż gdybym analizował rysunek Mcbridge to wówczas zastosowałbym abc. Myślę też iż skoro analizowałem jazdę z tych trzech rysunków to słusznie zastosowałem podział numeryczny, całkiem zrozumiały i logiczny dla większości, przy tym czytelny. Aczkolwiek karygodny błąd popełniłem myląc "lewą" z "prawą".

    Na resztę odpowiem gdzieś w tygodniu, jutro mam odebrać laptopa z warsztatu, w niedzielę prawdopodobnie będę próbował z Baalem przeanalizować bitwę pod Magnezją w świetle źródeł, potem seminarium i praca o Machabeuszach... więc zapewne w czwartek-piątek pewne kwestię poruszę.
    Właśnie w tym problem, że powinieneś na samym początku mogłeś zaznaczyć, że analizujesz kolejno wg rysunków. Myślałem początkowo, ze dość długo analizujesz jeden rysunek McBride;'a. Tak, jak to napisałeś wyszło trochę skrótem myślowym.

    Teraz widzę, skąd takie zagłębienie w Seleucydów. Piszesz o Machabeuszach. Ciekawy temat, szkoda że ja nie miałem możliwości takiego tematu pisać. :roll: Dla mnie starożytność jest najciekawsza w Grecji i na Bliskim Wschodzie, a głównie epoka hellenistyczna.

    Moje modele wojowników Seleucydów do Rome 1:

    [spoiler:31pkcecg]
    (koń jest tylko tak, żeby pokazać jeźdźca - to zwykłą tekstura z podstawki)



    [/spoiler:31pkcecg]

    Tak na marginesie. Jestem fanem amerykańskich i włoskich filmów o starożytności z lat 50. (nie tylko produkcje typu Ben-Hur, Spartacus, Kleopatra, ale też mniej znane tj. Kolos z Rodos, Nefertete, Salomon i królowa Saby, Dawid i Batszeba, Historia Rut itp.). Kiedyś oglądałem na VHS film o Machabeuszach (włoski lub amerykański). Nie pamietam tytułu. Siedzisz nad pracą, więc może trafiłeś na ten film? Mówię z góry, prawdy historycznej się tam nie spodziewaj. W tamtych czasach kostiumy jak i całe wydarzenia były przekłamane. Ja lubię te filmy za charakterystyczny klimat. Jeśli jesteś w stanie pomóc, to świetnie. Nie mogę znaleźć filmu, a poszukiwałem i pytałem na filmwebie, stopklatce itp.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  10. #20
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach

    Re: Dyskusja o jednostkach (jakie chcecie zobaczyć? wady itp

    Gdyby katafrakci seleucydów w grze wyglądali tak jak Twoi to dobrze by było. Ale myślę że nie mamy co liczyć na takich. Pewnie znowu zrobią jeden model dla kilku nacji i katarfakci partyjscy będą tacy sami jak seleucydzcy, armeńscy.

    Niech żyje Gwardia!

Strona 2 z 43 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dyskusja o grze Total War: Rome II
    By voitek in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 3205
    Ostatni post / autor: 31-07-2023, 10:38
  2. [ROME 2] Multiplayer - opinie, uwagi, dyskusja
    By {{B-S}}SpartaN in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 120
    Ostatni post / autor: 01-05-2018, 12:08
  3. Odpowiedzi: 2991
    Ostatni post / autor: 02-09-2013, 23:01
  4. [ROME 2] Multiplayer - opinie, uwagi, dyskusja
    By {{B-S}}SpartaN in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 01-01-1970, 01:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •