Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 23 z 23

Wątek: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

  1. #21
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    Tatarzy w którymś roku, za panowania bodaj Iwana IV złupili Moskwę, więc to może o to chodziło ?
    Z tego co pamiętam spalili część miasta, ale nie zdobyli w całości. Paskudny Pludrak właściwie wskazał nieścisłość.

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    Samick, a czemu to od razu z góry zakładasz, że system doskonały nie był, biorąc pod uwagę, że żaden nie jest ?
    A dlaczego piszesz, że "był jednym z najlepszych w Europie w owym czasie"?

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    W owym czasie był bliski doskonałości, jeśli patrzeć na obywatela szlacheckiego
    Z perspektywy większej części szlachty system był doskonały. Tylko czy znakomita jej większość potrafiła racjonalnie do niego podchodzić? Miała wykształcenie prawnicze, znajomość ustrojów chociażby sąsiadów?

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    a i podobno chłopi mieli na naszych ziemiach dużo lżej niż np w takiej Francji.
    Ta różnica wynikała z głodu ziemi na Zachodzie, przez co przy byle okazji rugowano chłopa, by ściągnąć kolejnego i dać mu gorsze warunki. Na wschód od Łaby jest może nie tyle mniej ludzi, co więcej terenu i o chłopa trzeba było dbać. Chociaż daleko im było do angielskich freeholdersów.

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    Jedynym problemem jest brak podatków na wojsko
    Nie jedynym, brak podatków na wojsko, na rozwój administracji, która umożliwiłaby scentralizowanie władzy, rozwój szkolnictwa wyższego, dobre zaopatrzenie nie tylko cekhazuów, ale twierdz, zamków i stawianie nowych, płacenie regularne tak załogom jak i rejestrowym, utrzymanie floty na małym poziomie. Brak chęci reform ustroju i dostosowywania go do zmieniających się warunków, sądownictwo, które zalegało latami ze sprawami, a sądy dalekie były od porządnych. System ściągania podatków, który niemiłosiernie kulał i brak odpowiedniego aparatu, który ściąganie by przyspieszył. Nie mówiąc o wolnej elekcji, która pokazała jak blisko Rzeczypospolita jest wojny domowej i podwójnej elekcji. Magnateria. która prowadziła niemal własną politykę zagraniczną, niekiedy o tendencjach separatystycznych (vide Litwa).

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    ale skoro potrafimy pokonać Szwedów mających 3-krotną przewagę czy Moskali mających 5-krotną przewagę to po co mam oddawać więcej na wojsko ?
    Nic nam ze zwycięskich bitew, skoro korzystnych traktatów nie potrafiono zawrzeć, bo miasta i twierdze zajęte przez przeciwnika niemożna było odbić z braku artylerii, piechoty, zapasów czy pieniędzy na to wszystko. To nie bitwy na ubitej ziemi, do których dążyliśmy były najważniejsze podczas zawierania pokoju/rozejmu, tylko zajęte miasta i twierdze.

    Cytat Zamieszczone przez Jeremi Wiśniowiecki
    Już widzę jak byłbyś chętny by Tobie odbierali więcej kasy.
    Nigdy nikt nie jest, poza szczególnymi sytuacjami.


    W czym to się objawiało ?
    Już napisałem, ale skoro trzeba się powtarzać to proszę bardzo:
    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Mode na polski strój, język polski i polskie piśmiennictwo na dworze carskim wyplenił Piotr Wielki.
    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Piotr Wielki dla przykładu nakazał bojarom golić dłuuugie brody które ci zwykli nosić ,czy nasi panowie bracia nosili takie brody ?
    A nie nosili? ;>

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    nie ,pewne podobieństwa można dostrzec jedynie w stroju, bo ci i ci uwielbiali przepych, świecidełka itp duperele, poza tym zupełnie inna mentalność,kultura,tradycje,wiara.....
    I co, to tak przeszkadza?
    Coś czuję, że nadmiernie pracujesz wyobraźnią, skoro tak to negujesz. Moja zaś podpowiada mi, że widzisz to w ten sposób, że bojarzy stwierdzili wyższość polskiej kultury i odrzucili własną. Słabość języka - odrzucili. Strój - odrzucili. Wiarę odrzucili. Itd. itp. Nagle cały stan jak jeden odrzucili to o mieli i przyjęli odpowiedniki zza zachodniej granicy. Jeśli to zasugerowałem, to nie było moją intencją, aby przedstawić skrajność. Chciałem wskazać, że kultura polska docierała i znajdowała odbiorców oraz propagatorów, uznających ją za modę, tak jak u nas była wtedy moda na francuszczyznę czy pokoje chińskie (ale już XVIII wiek).

    Gdyby te rzeczy, które wymieniłeś były rzeczywistą przeszkodą w przyjmowaniu kultury to nie moglibyśmy mówić o dominacji kultury polskiej w RON - różne wyznania, narodowości, mentalności, kultury, tradycje.

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Zresztą skoro bojarom faktycznie tak podobała się ta nasza 'złota wolność szlachecka' to czemu ją odrzucili i nas pogonili ?
    Nie wiem czy powinienem odpowiadać na to pytanie ponieważ zupełnie nie pasuje ono do tego co pisałem wyżej. Nigdzie nie pisałem o tym, że złota wolność się podobała. To że pod koniec XVIII wieku jest moda na francuski, to od razu ma być wprowadzony tamtejszy ustrój państwowy? ;>



  2. #22
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Coś czuję, że nadmiernie pracujesz wyobraźnią, skoro tak to negujesz. Moja zaś podpowiada mi, że widzisz to w ten sposób, że bojarzy stwierdzili wyższość polskiej kultury i odrzucili własną. Słabość języka - odrzucili. Strój - odrzucili. Wiarę odrzucili. Itd. itp. Nagle cały stan jak jeden odrzucili to o mieli i przyjęli odpowiedniki zza zachodniej granicy. Jeśli to zasugerowałem, to nie było moją intencją, aby przedstawić skrajność. Chciałem wskazać, że kultura polska docierała i znajdowała odbiorców oraz propagatorów, uznających ją za modę, tak jak u nas była wtedy moda na francuszczyznę czy pokoje chińskie (ale już XVIII wiek).
    A w tej kwestii to zgoda
    Cytat Zamieszczone przez Samick
    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Piotr Wielki dla przykładu nakazał bojarom golić dłuuugie brody które ci zwykli nosić ,czy nasi panowie bracia nosili takie brody ?
    A nie nosili? ;>
    Zależy o jakim okresie mówimy np pod koniec XVIIw moda na brody przeminęła, widać to choćby po portretach panów braci.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  3. #23
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach

    Re: Gdyby jednak ród Piastów trwał nadal...

    Zadam takie ogólne pytanie: Czy dało się jeszcze w XVII wieku uratować Rzeczpospolitą ?
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Co by było, gdyby Polacy nie obronili Wiednia?
    By Xavart in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 07-04-2017, 18:12
  2. ''Co by było gdyby..''. Czyli historia alternatywna.
    By historyk977 in forum Dzieje najnowsze od 1914 do dziś
    Odpowiedzi: 367
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 09:50
  3. Świat współcześnie, gdyby Imperium Romanum nie upadł...
    By Vlad in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 19:47
  4. Dynastia Piastów
    By in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-03-2012, 07:55
  5. Nowe ale jednak stare jednostki
    By KLAssurbanipal in forum Mody uzupełniające
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 19:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •