Zobacz wyniki ankiety: Jak Oceniasz EUIV ?

Głosujących
24. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • 10 - Rewelacja

    8 33.33%
  • 9

    8 33.33%
  • 8

    6 25.00%
  • 7

    0 0%
  • 6

    0 0%
  • 5 - Przeciętna

    2 8.33%
  • 4

    0 0%
  • 3

    0 0%
  • 2

    0 0%
  • 1 - Beznadziejna

    0 0%
Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53

Wątek: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

  1. #1
    Asuryan
    Gość

    Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Ja jestem grą zachwycony, choć na razie przeszedłem tylko samouczki. Teraz zastanawiam się nad grą Kastylią lub Polską podczas powstania Ottomanów (najwcześniejszy historyczny start), choć kuszą też Timurydzi. Ewentualnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów lub dynastią Ming podczas Wojny Osiemdziesięcioletniej. Na początek na pewno wezmę coś łatwego - muszę nauczyć się jeszcze jak wywoływać casus belli i zwiększać wielkość wpływu prowadzonego państwa na dany węzeł handlowy.



    ---------
    Pozwoliłem sobie wydzielić ten temat i dodać opcję ankiety.
    Salvo


    Recenzje:

    http://www.pcgamer.com/review/europa...alis-iv-review

    http://www.rockpapershotgun.com/2013...niversalis-iv/

  2. #2
    Salvo
    Gość

    Re: Europa Universalis IV

    Samuczek? Ja olałem I fakt, trochę przez to moje państwo straciło, ale wolę się samemu uczyć.

    Moje Wrażenia Z Pierwszej Rozgrywki (Opis Chaotyczny :p ):
    Zacząłem Danią w 1444.
    Pierwsze wrażenie? Rzeczywiście ilość różnych opcji menu przytłacza ogromem, trudno się było połapać co i jak, jednak dość szybko się z nimi zaznajomiłem, w gruncie rzeczy jest jak obiecywali twórcy - instynktownie. Zaskoczył mnie brak suwaków polityki wewnętrznej, zamiast tego mamy bardziej rozbudowane narodowe doktryny i technologie, z tym że (tu też zaskoczenie) są tylko trzy. Niby fajne, ale mimo wszystko przeciwny jestem wszelkim uproszczeniom i zastępowanie paru opcji jedną. Zmienili się też doradcy, Są o wiele drożsi, przez co początkowo nie miałem na żadnego pieniędzy. Na dłuższą metę należy się w nich jednak zaopatrzyć, generują bousy, oraz punkty dla poszczególnej technologii.
    Pierwazą wojnę zaplanowałem z Kawalerami Mieczowymi o Ozylię. Kawalerowie mieli sojusz z Krzyżakami i Hanzą, ja z Szwecją, Norwegią, Rygą, Holsztynem, Saxe-Lunenburg,Meklemburgią i Pomorzem. Bałem się jednak ich wszystkich wezwać, ponieważ wróg miał przewagę na lądzie. Postanowiłem więc zablokować wrogie statki w portach i wpierw zlikwidować dziesięciotysięczną armię Hanzy za pomocą swoich 10k i 4k żołnierzy w Holsztynie. Rozpocząłem również działania dyplomatyczne mające na celu polepszenie relacji z Polską.
    Przygotowania i tak okazały się niepotrzebne, ponieważ Krzyżacy i Hanza wplątały się w inną wojnę, przez co Kawalerowi walczyli sami. Pokój wymusiłem dość szybko, zdobyłem w sumie trzy prowincje, sporo pieniedzy i "siłę handlową" Kawalerów. Mogłem więcej, ale bałem się relacji sąsiadów. Jak się okazało zdobycie trzech obcych prowincji zaskutkowało dość sporymi negatywnymi bonusami za posiadanie nieswoich prowincji. Niestety po dwóch dla Ozylii i pięciu latach dla pozostałych, w zamian za punkty administracji prowincje dołączyły do grona prowincji rdzennych - zdecydowanie za szybko. Jak się okazało równie szybko można zmienic danej prowincji kulturę - duży minus. Z drugiej strony muszę tylko przyznać, że do końca nie jest to takie proste, ponieważ wszystkie te operacjepłaci się z tej samej puli co na poprawę stabilności i rozwój technologii!
    Trzecią Wojnę (wcześniej zdobyłem Rygę i Lubekę) toczyłem jako sojusznik Nowogrodu przeciwko Krzyżakom, Litwie, Kawalerą i Moskwie.
    Wróg dysponował trzema większymi zgrupowaniami. 10k Krzyżaków oblegały moją Kurlandię, 15k Litwinów ścigało moich rozproszonych sojuszników w okolicach Rygi, oraz 15k Moskali oblegających Nowogród. Moja strona dysponowała dwoma armiami duńskimi po 7k oblegającymi Inflanty Kawalerów, 5k Nowogrodzian uciekającymi przed Moskwą, i trzema osobnymi zgrupowaniami Szwedów, Holsztynian i Norwegów stacojonującymi wokół Rygi.
    W Nowogrodzie walka była jednostronna, u mnie jednak dało się szerzej zobaczyć AI w akcji. Krzyżacy konsekwentnie oblegali Kurlandię, podczas gdy Litwini dość śmiałymi rajdami rozbijali mniejsze armie moich trzech sojuszników wokół Rygi. Gdy raz zwinąłem jedno ze swoich oblężeń i ruszyłem pod Rygę spróbując wspomóc ściganą armię szwedzką Litwini wobec naszej przewagi wycofali się. Gdy moje wojska ponownie się oddaliły ich armia ponownie wróciła rozbijać moich sojuszników. Tak więc AI prowadziło dość interesującą strategię osłaniania jednej armii oblężniczej i ścigania luźniejszych sił - do tego robiło to dość umiejętnie, unikając moich pułapek, Duży plus dla twórców, wszystko zgodnie z obietnicami.
    Wojna się zakończyła białym pokojem, jednak moje zmęczone armie musiały jeszcze zmierzyć się z 15k rewoltą w niedawno zdobytej Lubece. Niestety gdy kończyłem przerzucanie swoich sił (w sumie ok 18k) wybuchło drugie powstanie zwiększające siły wroga do 38k. Co więcej okazało się, że trzy dotychczasowe wojny dość mocno nadwyrężyły moje zasoby ludzkie, przez co miesięcznie otrzymywałem jedynie 180 ludzi uzupełnień! Zaciągnąłem pożyczki i zwerbowałem najemników, co zwiększyło moje siły do 25k. Niestety bitwę przegrałem, a powstańcy zajęli miasto. Udało mi się za cenę ustępstw gospodarczych i lokalnej autonomii zażegnać rewoltę, jednak jak się okazało (po usunięciu najemników) z mojej 20k armii zostało zaledwie 5k! Uzupełnienia nadal wynosiły 180 ludzi miesięcznie! Miła odmiana po dotychczasowych EU, tym razem o siłę ludzką należy dbać! Odbudowa zajęła mi kolejne parę lat, przeciągu których nie mogłem wydawać punktów administracji na zdobycie rdzenia w Lubece, ponieważ byłem w tylepod względem rozwoju technologicznego - musiałem nadgonic braki. Tylko cudem i kolejnymi ustępstwami udało mi się uspokoić rebeliantów i zażegnać widmo kolejnego powstania.


    Mógłbym jeszcze sporo napisać, ale wybaczcie - duński tron od rana czeka
    Podsumowanie?
    EU 4 to świetna gra, wszystkie zmiany zdecydowanie na plus! Jedynym minusem jest (mimo wszystko :/ ) uproszczenie i scalenie paru wcześniejszych systemów.
    Na razie za wcześnie na ocenę. Pogram i zobaczę co i jak.

  3. #3
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Fajnie napisane, jak znajdziesz czas to byłoby fajnie jakbys napisał coś więcej. Szkoda tylko że tak uprościli zdobywanie rdzennych prowincji, wcześniej trzeba było 50 lat czekać a teraz te kilka to za mało.
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  4. #4
    Asuryan
    Gość

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Moje wrażenia z pierwszych rozgrywek:

    Zacząłem dynastią Ming
    Dość szybko dostałem casus beli do wojny z Chanatem Mongolii. Wypowiedziałem wojnę, rozpocząłem oblężenie pierwszej prowincji i za kilka chwil otrzymałem komunikat o utracie prowincji... nie zauważyłem że Mongołowie mieli sojusznika, który wysłał armie na moje północno-zachodnie prowincje. Gdy udało się mi z wielkimi stratami przepędzić agresora wojnę wypowiedziała mi druga chińska dynastia. W walce na trzy fronty nie miałem żadnych szans.

    Następnie wybrałem Polskę
    Start był utrudniony, ponieważ radą regencyjną nie można wypowiadać wojen. Przez to nie mogłem zareagować na obrazę Krzyżaków. Gdy w końcu miałem swojego króla, powód wypowiedzenia wojny zdążył się przedawnić. Szybko zawarłem królewski ślub z Litwą i zająłem się poprawą relacji z jednym z wasalów - Mazowszem. Wszystko by było pięknie, gdyby mój drugi wasal nie został zaatakowany przez Chanat Krymski. Wysłałem swoje siły do Mołdawii, odparłem atak Krymu, ale z ich sojusznikiem, Ottomanami nie miałem żadnych szans. W rezultacie straciłem wasala na rzecz Turków i całą swoją armię. Udało się mi zaanektować dyplomatycznie Mazowsze, przeniosłem stolicę do Warszawy, ale po wybuchu rebelii na Podolu już darowałem sobie dalszą grę.

    Stwierdziłem że po samouczku, w którym kieruje się Kastylią lepiej pójdzie mi tym państwem.
    Z rekonkwistą musiałem się niestety powstrzymać, gdyż na starcie obowiązuje rozejm z Grenadą. Sfabrykowałem casus beli z Nawarrą, w rezultacie czego zostałem zaatakowany przez Aragonię. Z dużymi stratami udało się mi pokonać wroga i zawrzeć pokój, ale po wypowiedzeniu wojny Nawarze znów zostałem przez nią zaatakowany. Zdobyłem prowincję, ale niestety mój generał padł podczas oblężenia. Szybko wynająłem drugiego, ale niestety był o wiele gorszy od dowódcy aragońskich sił. Przez to moja silniejsza armia została rozbita w puch. Przez to nie mogłem zawrzeć pokoju gwarantującego mi posiadanie zdobytej na sojuszniku wroga prowincji.

    Po poprzednich klęskach wybrałem Timurydów. Szybko wybrałem władykę na generała swych armii, ale bardzo się zdziwiłem gdy moje wojsko zaczęło tracić żołnierzy podczas pokoju. Cóż, ważny jest limit zaopatrzenia danej prowincji - nie może być mniejszy od armii w niej stacjonującej. Podboje idą wspaniale, zdobyty Kaszmir i jeszcze kilka prowincji w północnych Indiach - do tego kilka okupowanych na północ od Iraku. Boli jednak zastój w technologii (niestety stabilność państwa kosztuje) i pustki w kasie. Nieco upierdliwe są też rebelie - a to nacjonalistyczne, a to religijne. Niestety przez ekspansywną politykę, będę musiał porzucić misję poprawy stosunków z Delhi, ale jak tylko zakończę kolejną wojnę, to chyba wybiorę misję stworzenia Imperium Mogołów.

    Jak dotąd wszystkie gry rozpoczynałem w pierwszym okresie startowym (Powstanie Ottomanów) - 1444 roku.

    W ankiecie dałem ocenę najwyższą z możliwych. Gra jest bardzo wciągająca, choć piekielnie trudna. Popełnienie jednego, nawet z pozoru błahego błędu, mści się zawsze (choć często później niż wcześniej).

  5. #5
    Ensis
    Gość

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Moim zdaniem psujesz sobie zabawę rezygnując z gry w ciężkiej sytuacji, bo to właśnie w takich momentach gra jest wreszcie jakimś wyzwaniem i dzięki temu zyskuje na grywalności. Mam nadzieję że zanim kupię to patche jeszcze utrudnią i skomplikują najnowsze dzieło Paradoxu.

  6. #6
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Popieram Ensisa, nie można zawsze wygrywać, pokonywanie trudnych sytuacji daje mnóstwo satysfakcji. Wasze recenzje tylko zachęciły mnie do kupna. Mam tylko jeszcze pytanie: czy dostępne są wszystkie państwa czy znowu połowa zablokowana jak w "gołym" CK2?
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  7. #7
    Podczaszy
    Dołączył
    Jan 2013
    Postów
    504
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 9 podziękowań w 7 postach

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Ja czekam jak EU4 będzie po polsku. Wiem, że trochę poczekam.

  8. #8
    Podkomorzy Awatar Pop517
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Watykan
    Postów
    1 897
    Tournaments Joined
    4
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    20
    Otrzymał 15 podziękowań w 14 postach

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    to bardzo pobożne życzenia z twojej strony
    do grania w tą grę znajomość angielskiego jest niemal zbędna, wystarczy znać podstawy

  9. #9
    Asuryan
    Gość

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    Cytat Zamieszczone przez _yourself_
    Mam tylko jeszcze pytanie: czy dostępne są wszystkie państwa czy znowu połowa zablokowana jak w "gołym" CK2?
    Dostępne są wszystkie państwa, podczas wyboru startowej daty (historycznego startu) twórcy jedynie sugerują jakimi państwami gra w danym okresie jest najbardziej pasjonująca. Co prawda mam wszystkie DLC, ale nie wydaje się mi by któreś odblokowywało państwa - jedynie modele budynków i oddziałów, dodatkowe eventy czy muzykę. Chyba także konwerter save'ów z CK 2.

  10. #10
    Podkomorzy Awatar Pop517
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Watykan
    Postów
    1 897
    Tournaments Joined
    4
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    20
    Otrzymał 15 podziękowań w 14 postach

    Re: Europa Universalis IV - Wrażenia i Ocena Graczy

    konwerter to akurat dlc do ck2

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Europa Universalis III
    By Ensis in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 225
    Ostatni post / autor: 29-04-2019, 07:10
  2. Europa Universalis IV
    By Baal-Melkart in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 448
    Ostatni post / autor: 13-04-2018, 14:31
  3. Europa Universalis I-II
    By koszters in forum Europa Universalis
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 20:43
  4. Opinie i wrażenia graczy
    By KLAssurbanipal in forum Total War: Rome II
    Odpowiedzi: 228
    Ostatni post / autor: 12-03-2014, 12:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •