Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Ogniem i Mieczem - recenzja Heroda

  1. #1
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Ogniem i Mieczem - recenzja Heroda

    Recenzja systemu na Portalu Strategie:


    http://portal.strategie.net.pl/index...ych&Itemid=129
    Ostatnio edytowane przez Herod ; 30-04-2014 o 14:31

  2. #2
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Ogniem i Mieczem, Fields of Glory e

    Recenzja na bardzo przyzwoitym poziomie, dzięki za parę minut lektury! Całość zachęcająca, a koszty zniechęcające - czyli nic się nie zmieniło u mnie.



  3. #3
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Ogniem i Mieczem, Fields of Glory e

    Dziękuję za miłe słowo odnośnie recenzji. Myślałem iż wyjdzie mi gorzej. Same rozmyślenia nad tym co się w niej powinno znaleźć chwilę mi zajęły... i zostały brutalnie skorygowane po otrzymaniu produktu (dodam iż przeczytałem prawie całą książkę, chociaż na zasadach wyjątkowo się nie skupiałem. Popatrzyłem tylko czy są w miarę logiczne i łatwe do odbioru.) Teraz podklejam podręcznik, zanim skończy jak Titanic w połówkach.

    Jakby co:

    http://forum.oim.wargamer.pl/viewtop...p=28942#p28942

    Dla ludzi z tego forum mogę jeszcze opuścić cenę. Bez problemu zbuduje się z tego pełny oddział wydzielony dla Szwedów (jakieś 9-12 PS), a jeszcze sporo (rajtarów) zostanie na stopień dywizji.

  4. #4
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Ogniem i Mieczem, Fields of Glory e

    Fajna recenzja ,ale wtrącę swoje 3 grosze
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Sama jakość figurek różni się między sobą drastycznie. Wszystkie są z dobrego metalu, jest czasami trochę denerwujących nadlewek lub coś się wygnie. Można to przeżyć. Ale już rzeźba… na plus zasługuje fakt iż ciągle starają się rzeźbiarze i wydawca coś poprawić, gdy wykonawca spartaczy to niebawem wychodzi reedycja (np. u Kirasjerów. Mam zarówno tych nowych jak i starych, od Pludraka aka Corsarii). Nie zawsze są to zmiany pomyślne…jedne figurki zaskakują rzeźbą, dbałością o szczegóły. Są eleganckie, zgrabne. Inne (w tym ci nowi kirasjerzy takie wrażenie sprawiają momentami) to poziom najtańszego Essexa i jego pacyn z mordkami jak tatarskie siodło.
    Faktycznie modele do OIM są różne ,ale od essexa wszystkie są zdecydowanie ładniejsze ,poza tym figurki essexa są drobniejsze i mniejsze od figurek WG.
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Kolejny problem (chwilowy) to brak wszystkich wzorów. Są zasady do wielu jednostek, ale samych figurek nie ma. Na jednej szali wagi mamy Szwecję i prawie całą paletę jednostek, (których z kolei wiele nie ma ten kraj), na drugiej stoi Carat i jego bojarzy, rajtarzy i dragonii pograniczni.. na kilkanaście jednostek. O takiej piechocie węgierskiej czy tufekczi nie będę nawet pisał.
    Tak jak napisałeś jest to problem chwilowy ,ciągle pojawia się coś nowego ,rzeźbiarze pracują pełną parą ,niestety jest tego tyle że trzeba by armii rzeźbiarzy a jest chyba tylko 3ech.
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Dla kolekcjonera irytujący jest też zapis (aczkolwiek zrozumiały) o pewnym zakazie turniejowym. Mowa tutaj rzec jasna o całkowitym zakazie używania na turniejach figurek innych producentów. Jestem wstanie zrozumieć iż gra jest młoda, więc na jej rozwój (wydanie kolejnych zestawów figurek, organizowanie turniejów, produkcja dodatków, nagrody) potrzeba pieniędzy. Bez sprzedania dostatecznej ilości zestawów nie ma pieniędzy, nie ma też i gry (przynajmniej żywej gry, a nie tak jak to teraz jest z WAB). Ale mimo wszystko miło bym przyjął choćby niewielką aprobatę dla 5-10% obecności figurek innych wytwórców (tzw. Proxów). Kolekcjoner lubi mieć różnorodności, którą wargamer nie zawsze jest wstanie zagwarantować.
    To faktycznie irytujące no ale nie ma się co dziwić twórcom choć na jakieś drobne ustępstwo mogliby pójść . Z drugiej jednak strony jeśli idzie o XVIIw to pomijając wojska w typie zachodnim WG biję wszystkich innych producentów 15mm na głowę (no może po za rodzimym QR) ,nikt inny nie robi tak pięknych(i koszernych) Polaków,Kozaków,Moskali,Turków,Tatarów w tej skali ,co innego wojska w typie zachodnim ,tu wybór producentów jest obfity i niektóre modele(np testudo,khurashan) po prostu genialne.Poza tym turnieje nie są znów tak często ,najwięcej gra się prywatnie.
    Cytat Zamieszczone przez Herod

    Gra z jednej strony jest tania, a z drugiej koszmarnie droga.
    To zależy ,owszem jak chcemy rozbudować bardzo silną dywizję (nie wspominając o wyższych poziomach które mają się pojawić) trzeba zainwestować trochę pieniążków natomiast podjazd to nie są jakieś duże pieniądze ,podobnie jakaś mniejsza dywizja.Generalnie nie ma tanich bitewniaków ,no chyba ,że jakieś skirmisze czy właśnie takie abstrakcyjne DBA.

    Cytat Zamieszczone przez Herod
    . Za tą cenę miałbym kilka armii do Fields of Glory Ancient i jednak myślę nad kontynuacją budowy armii Wielkich Królów Syrii. Więc jeżeli ktoś chciałby kupić (mam trzy-cztery pudła plus podręcznik) to niech pisze śmiało na PW.
    Oj Martinie ale ty jesteś niezdecydowany ,mam nadzieję ,że choć przy tym FOG'u zostaniesz ,ostatnio paćkam co nie co do FOG'a
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    XVII wieczna Europa, do tej pory słabo reprezentowana w Wargamingu (kojarzę tylko Fields of Glory)
    Wojna 30letnia czy Wojna domowa w Anglii są dość popularne w Wargamingu na zachodzie , wojny toczone przez RON i jej sąsiądów(z wyjątkiem Szwecji i Cesarstwa) faktycznie cieszą się mniejszą popularnością, a przez autorów systemów zazwyczaj są traktowane po macoszemu(co się tyczy również FOG) ,dlatego OIM jest najlepszą opcją dla kogoś kto chce się pobawić w bitewniaka konkretnie w klimatach XVIIw Rzeczpospolitej.
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    Niestety coś musiało popsuć mą radość z otrzymanego produktu. Oczywiście rozumiem, iż coś tak wielkiego i bogatego musi swoje ważyć. Nie jest to dla mnie znowuż wadą, – co innego dla mych pleców. Gorzej, że podręcznik sam, pod swoją wagą chyba, zaczyna się rozpadać. Niewiele pomaga to iż strony pięknie zszyto, że papier jest specjalnie spulchniony (i miły w dotyku) ani nie raduje mnie barwa stron, postarzenie ich w taki sposób, który niweluje zaburzenia estetyczne spowodowane zabrudzeniami czy lekkimi wgięciami… od stronic raptem po trzech dniach odpadła warstwa silikonu, a co lepsze odpada też od samej okładki (silikon). Jest to pierwszy taki wypadek, aby książka bez mej ingerencji zaczęła rozpadać się w mych dłoniach. Sama z siebie. Piorunujące wrażenie.
    Przyznam ,że jestem zdziwiony ,mam podręcznik znacznie dłużej ,był już na niejednym graniu ,był brany do wanny wielokrotnie kartkowany i daję słowo ,że nic się nie rozpada ,jest jak nowy.Z tego co widziałem podręczniki innych graczy też były w dobrym stanie ,może trafił ci się jakiś felerny egzemplarz.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  5. #5
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Ogniem i Mieczem, Fields of Glory e

    No niestety, jestem niezdecydowany. Przed dostaniem w swe ręce tego nieszczęsnego podręcznika myślałem iż jeden regiment to jedno pudło. Myślę sobie - nie moja epoka, ale ok, nawet 12 pudeł mogę zdzierżyć, podręcznik ładny i gruby, chyba solidna robota, gra staje się popularna... Dostałem podręcznik, popatrzyłem. Policzyłem koszta. Chwyciłem się za serce. Wcześniej myślałem iż to FOG na 600 pkt jest drogi, teraz wydaje mi się... ekonomiczny (w końcu grupa bojowa pezhetairoi to ledwie 32 figurki. To nawet z Xystona wiele nie wyniesie, 80 złotych. A w zasięgu jest też Corvus Belli i ochotnicy do galackich i kapadockich oddziałów w służbie Basileusa.) Dodam też iż mimo wszystko taka twa grupa bojowa Epiirotów dobrze się prezentuje jak wszystko co ma długą włócznie i gęsto stoi). Teraz niejako siedzę na grzędzie i czekam czy się ktoś nie zlituje i nie odkupi nie przynosząc mi przy tym większych strat finansowych. Jeżeli ktoś chce zacząć grę i interesuje go ta epoka (ja się w niej źle czuję gdy chodzi o dokładne odtworzenie - inaczej by mi honor zrobić nie pozwalał) to jest to dla niego wyjście korzystne. Zapewne jak nikt nie kupi to pomaluje to powolutku i sprzedam z zyskiem (chociaż jak policzę farby i czas...) bo widzę ludzie łasi w OiM na pomalowane miniaturki.

    Wojna 30letnia czy Wojna domowa w Anglii są dość popularne w Wargamingu na zachodzie choć faktycznie wojny toczone przez RON i jej sąsiądów(z wyjątkiem Szwecji i Cesarstwa) są znaczniej mniej popularne a przez autorów systemów zazwyczaj traktowane po macoszemu.
    Źle to ująłem, istotnie te dwie wielkie wojny cieszą się sporą popularnością, a systemów do nich nie brakuje i to do różnych skal. Chodziło mi właśnie o ten rejon Europy co w nim żyjemy. OiM jest ambitnym systemem, a jego autorzy dobrze planują (chociaż po napisaniu tej recenzji zwątpiłem. Strony podręcznika wyginają się na obecną chwilę niczym drabina ze świeżego drzewa..) chcąc najpierw zarobić na naszym rynku (wątpię aby wojny RONu zainteresowały kogoś więcej niż Polaków. Może Szwedzi jeszcze, przy szczęściu Rosjanie. To tak jak my krzywo patrzymy na Angielską Wojnę Domową, a często i na XXX letnią patrząc przez nasz pryzmat), a potem wydać coś właśnie o XXX war (nawet jest w zasadach "pełna zbroja płytowa 8" dla kirasjerów)


    Przyznam ,że jestem zdziwiony ,mam podręcznik znacznie dłużej ,był już na niejednym graniu ,był brany do wanny wielokrotnie kartkowany i daję słowo ,że nic się nie rozpada ,jest jak nowy.Z tego co widziałem podręczniki innych graczy też były w dobrym stanie ,może trafił ci się jakiś felerny egzemplarz.
    Tym gorzej świadczy to o producencie iż nie sprawdził danego egzemplarza tylko wysłał jak leci. Silikon począł odpadać już pierwszego wieczora, całkowicie odpadł trzeciego. W pudle miałem figurkę konia z przetrąconą w kolanie nogą (dobra, skleję gada), chorążemu uwaliło rapier (na amen, wyparowała reszta)... jak nie uda mi się tego sprzedać to złożę sobie Kurlandię (nawet tyle figurek mam) bo więcej z produktami tej firmy nie chcę mieć do czynienia na obecną chwilę. Gdy się bierze takie kwoty to powinno się dostarczyć towar w jak najlepszym stanie, przepuszczony przez kontrolę jakości. Tym bardziej iż to nie maszyna pakowała, a człowiek, o czym informuje ręcznie wycięta karteczka z podziękowaniami. Po cholerę ekskluzywne opakowania, naklejki, lance z miedzi skoro to co najważniejsze posiada defekty (i bynajmniej jeżeli chodzi o figurki odosobniony nie jestem)?
    __________________________________________________ ______________________________________________

    Dzisiaj podliczyłem sobie koszta armii Monarchii Seleukidów - za 230 figurek, bez lanc itd, oprócz 12 procent z Xystona wszystko... bez obozu... 76 podstawek (sam składałem armię wg. systemu punktowego, na 800 pkt, jednak bez słoni bo odpowiednich nie ma u tych producentów)... 700 złotych by to wyniosło. Przy kosztach OiM to jest wręcz objawienie. Niestety Wargamer nie ma innych producentów niż Corvus Belli i Xyston dla 15mm. Koszta przesyłki od Warmodelingu są niestety zbyt duże (40-50 zł).

    Jakby ktoś chciał sobie obejrzeć:

    Corvus Belli
    http://www.corvusbelli.com/en/02_tie...p?IDNOTICIA=79

    Xyston
    http://www.scotiagrendel.com/Xyston/...ndex&cPath=2_3

    Warmodelling

    http://www.warmodelling.com/index.php?cPath=239_248

  6. #6
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Ogniem i Mieczem, Fields of Glory e

    Corvus Belli ma fajne figurki ,nie jest to Xyston ,ale przyzwoite ,podobnie niektóre modele Essexa nie są wcale takie brzydkie.Warmodelling -niektóre figurki mają dużo nadlewek ,a jako ,że są zrobione z twardego metalu ,ciężko się je usuwa ,ale generalnie są ok. W Antyku 15mm rządzi Xyston ,zdecydowanie najładniejsze modele i ciągle powstaje coś nowego.
    A tu taka lista mini lista ,choć to i tak garstka producentów
    http://www.miniatures4wargamers.com/manufacturers.html
    Tak z ciekawości ,czemu żaden ze słoni Xystona nie pasuję do Seleucydów ?
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  7. #7
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Fields of Glory, Ogniem i Mieczem e

    To po prostu kwestia opancerzenia. Pomijając wieżyczki, które trzeba zrobić samemu, ponieważ słonie "macedońskie" ich nie mają (dopiero Pyrrus zastosował takie, wcześniej jeżdżono na oklep). Kolejna sprawa iż musi być to słoń indyjski (czyli najpowszechniejszy w Królestwie Seleukidów), prawie o 1/3 większy niż jego afrykański krewniak.
    Słonie z Xystona to te z okresu wojen diadochów (do śmierci Seleukosa I). Jak podają nam źródła (choćby Księgi Machabejskie) Syryjskie słonie był solidnie opancerzone, co nie dziwi z racji tego iż to były arcydrogie zwierzęta (już same koszta pozyskania ich w Indiach były ogromne).
    W skali 28mm nie brak takich: http://www.ancientbattles.com/Miniat...t_part_one.htm

    Szkoda mi trochę, bo słoń był tym dla Dynastii Seleukidów czym Lew jest dla Brytyjczyków. To był jeden z symboli władzy królewskiej, zresztą nie tylko w tym państwie odwoływano się do słoniowatości.


    Lubię szczegółowe modele, najbardziej z prozaicznego powodu - je się po prostu najlepiej maluje w tej skali.

    Strona z producentami zdecydowanie fajna.


    Już się znalazło dwóch kupców na figurki, jeszcze ostatnie 50 zł i mi się OiM kosztowo zwróci.


    __________________________________________________ _____________________________________________


    Miałem chwilę, więc z nudów sobie podliczyłem co i ile wchodzi. Skala 15mm, Corvus Belli. Wszystko do Field of Glory. Liczyłem zgodnie z proponowanymi starterami (jeżeli jest inaczej to piszę), na 600 pkt.

    1. Wczesne Imperium Rzymskie.



    Zmieniłem nieco, zamiast procarzy, konnych łuczników, lanciarii dałem łuczników auxila, katafraktów i dwa małe skorpiony. Zostają mi dwa punkty.

    Koszt takiej armii, bez zbytniego widziwiania (czyli osobnych dowódców-figurek dla każdej BG)

    342 zł (153 ludzików, dwa wozy z mułami i dwa skorpiony).


    2. Późna Kartagina




    480 zł (dowódcy konno, dwa słonie, 187 ludzi)

    3. Legioniści Późnej Republiki



    264 zł (bez figurek dowódczych, 132 figurki)

    4. Numidowie/Maurowie



    508 zł (190 figurek, dwa słonie)

    5. Galowie



    422 zł (221 figurek)

    6. Galatowie



    434 zł (175 figurek, 7 rydwanów)

    7. Brytowie



    440 zł (139 figurek, 15 rydwanów)

  8. #8
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Field of Glory, Ogniem i Mieczem et

    Szczerze mówiąc zniechęciłeś mnie do Ogniem i Mieczem bo poważnie zastanawiałem się na tym systemem :| . Naprawdę jest aż tak źle pod względem kosztów w porównaniu do innych systemów?(na przykład Battla?)
    Keep your friends rich and your enemies rich and wait to find out which is which.

  9. #9
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Field of Glory, Ogniem i Mieczem et

    Do WFB koszty powiedziałbym są zbliżone, taka dywizja ma porównywalne co nowa armia do WFB (powiedzmy takiego Imperium). Czyli około 1500 zł. Małą dywizję RON szacuje się na 700 zł... a to takie maleństwo, 3 pułki.
    Być może nawet OiM jest droższe niż WFB. Na pocieszenie dodam iż dywizja liczy sobie te kilkaset figurek. Idealna 5 pułkowa Szwedzka Garnizonowa to nieco ponad 400 15mm pieszych pacynek, a Szwedzi należą do tych mniejszych (i tańszych).
    W porównaniu do FOGa koszmarnie drogo.
    Nie starałem się recenzją nikogo zachęcić czy zniechęcić, raczej tylko ukazać to co sam widzę.
    Na zakończenie dodam iż udało mi się w końcu sprzedać OiM, zainwestować we FoGa i farby plus bejca 1 : 1 bardzo fajnie pocieniowała konika.Więc jestem zadowolony.

  10. #10
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Wargamig (Warhammer, Field of Glory, Ogniem i Mieczem et

    Dywizja tania nie jest ale po co się od razu pakować w dywizje skoro jest też podjazd (póki co najpopularniejszy poziom) a to nieduże pieniądze ,i tak od podjazdu można sobie stopniowo rozbudowywać do dywizji lub w ogóle zrezygnować jeśli system nie przypadnie do gustu.
    Cytat Zamieszczone przez Herod
    W porównaniu do FOGa koszmarnie drogo.
    A podliczałeś większe armię do FOG'a ? nie tylko startery ,wydaję mi się ,że też by już tak tanio nie było. Poza tym np taki FOG-R potrzebuje znacznie mniej figurek/podstawek niż OIM do rozegrania większej bitwy.
    Dla porównania dość duża bitwa w FOG-R i bitwa OIM na poziomie dywizji (a będą większe poziomy)

    FOG-R http://yori-hobby.blogspot.com/2012/02/ ... d-day.html
    OIM http://yori-hobby.blogspot.com/2012/04/ ... olith.html
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ogniem i Mieczem
    By in forum Mody wszelakie
    Odpowiedzi: 169
    Ostatni post / autor: 20-10-2016, 23:51
  2. Ogniem i Mieczem
    By PaskudnyPludrak in forum Gry bitewne
    Odpowiedzi: 105
    Ostatni post / autor: 16-01-2015, 19:34
  3. Spolszczenie Ogniem i Mieczem 2
    By Ensis in forum Projekty polonizacyjne
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 01-01-1970, 01:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •