Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

  1. #11
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    ביאַליסטאָק
    Postów
    2 238
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    ale to nie jest temat: 'Jakiego pisarza nie rozumiem i nie czytałem, a chcę się o nim wypowiedzieć.'

  2. #12
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Festung Tarnau
    Postów
    158
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    Cytat Zamieszczone przez tomsn
    Relatywistyczne czyli bzdurne czy na odwrót?.
    Nie implikuję, stawiam znak równości. Oczywiście, to kwestia tylko i wyłącznie mojego zdania - po prostu nie odnajduję się w jednocześnie nihilistycznej, egoistycznej i hedonistycznej filozofii dominującej we współczesnej rzeczywistości, a która to filozofia jest promowana właśnie przez medialne nagłaśnianie "wybitnych", "niesamowitych" i "oryginalnych", coraz to nowych Gombrowiczów. Których, powiedzmy sobie szczerze, szary czytelnik nie rozumie. Inna sprawa, że sam różne poglądy filozoficzne dopiero poznaję i stąd przyznaję, że nie chcę zbytnio brnąć w te rejony - póki co.

    Cytat Zamieszczone przez tomsn
    Rozmawiamy o pierwszym zdaniu: Czym jest pamiętnik, dziennik, jak nie odsłanianiem swoich osobistych "ja"? Człowiek w każdy poniedziałek, wtorek i środę jest "ja". Kolejne dni, miesiące i lata to to samo "ja" w coraz nowych odsłonach (żaden ze mnie filolog, ale tak sobie po prostu myślę)
    Kwestia, czym jest to "ja". Czy jest to stałe "ja", czy każdego dnia zakładamy maskę - tworząc automatycznie kolejne, sztuczne "ja" - czy przyprawiamy sobie gębę, bądź to nam przyprawiają gębę? Inna sprawa - "Ja" to słowo wyraźnie wskazujące nazbyt dosadnie na SIEBIE, na zamkniętą fizycznie konstrukcję o nieograniczonej jednakże duszy. Powstaje od razu pytanie - czy bezproduktywnie, ale autopoznawczo skupić się na przeżyciach wewnątrz nieskończonej jaźni, zamykającej się w "Ja", czy też udostępnić owo "Ja" światu, wystawić je na działanie bodźców i dopiero wtedy spisać przemyślenia w dzienniku.

    Cytat Zamieszczone przez tomsn
    Pogląd, że to wstęp do innych utworów pewno opiera się na tym, że G. ogląda swiat przez pryzmat wyłącznie własnego widzenia. Nie ma miejsca na szerszy ogląd, czy na silenie się na tzw. obiektywizm...
    Obserwacja jest kluczowa, jednak zastanowić się można na ile jest ona wypaczona - bądź wzbogacona - poprzez własne odczucia, nastawienie i cały subiektywizm. Zamykanie się li tylko w subiektywizmie nakłada klapki na oczy.
    Nie jestem rasistą, mam kolorowy telewizor!

  3. #13
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    ale to nie jest temat: 'Jakiego pisarza nie rozumiem i nie czytałem, a chcę się o nim wypowiedzieć.'
    Nie do kończyć oznacza nie czytać to raz a dwa o tym, że coś jest niezrozumiałe/bezsensowne można się już wypowiedzieć, być może inni będą w stanie to wytłumaczyć.
    Zresztą ten temat jest o początkach, czy pierwszych zdaniach z książek/sztuk, więc jak przeczytasz mojego posta dokładnie, znajdziesz tam początek co najmniej jednej rzeczy podpadającej pod ta kategorię.

    Mnie tez zastanawia coś innego, swego czasu był ogromny ruch obrońców Gombrowicza, w momencie w którym Giertych chciał przesunąć go do listy lektur nadobowiązkowych. Teraz gdy Giertych zbrakło, taka akcje udało się zrobić bez problemu Jak dla mnie pokazuje to jedno - nawet obrońcy mają go w nosie.
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  4. #14
    Podkomorzy Awatar Sam Fisher
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym
    Postów
    1 664
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    24
    Otrzymał 10 podziękowań w 6 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    A ja jeszcze proponuję dopisać "ostatnie zdanie". Uważam, że jest nie mniej ważne niż pierwsze zdanie. Jak tylko dobiorę się do ksiażek to spróbuję coś wykombinować do tematu ;]

    Sam Fisher: [having grabbed one of the men torturing Morganholt] I already don't like you, so don't make this any worse for yourself.

  5. #15
    Podkomorzy Awatar Aquila
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    PZŃ
    Postów
    1 363
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    Nienawiść wrosła w serca i zatruwała krew pobratymczą - i żadne usta długo nie mówiły :
    "Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli".

  6. #16
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    Ale tu zaczyna się już nowa historia, historia odnowy człowieka, jego powolnego odradzania się, stopniowego przechodzenia z jednego świata w drugi, historia wtapiania sie w nową, absolutnie dotychczas nieznaną rzeczywistość. Mogłoby to jednak stac się tematem nowej opowieści - niniejsza opowieść nasza na tym bowiem się kończy. "Zbrodnia i Kara" F.Dostojewskiego

  7. #17
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    Czasem się trafia perełki: "<<Szczątki środków pracy mają tak samo doniosłe znaczenie dla oceny zamierzchłych formacyj społecznych, jak budowa szczątków szkieletów - dla rozpoznania organizacji zaginionych gatunków zwierzęcych>> - pisał K.Marks (1951 t.I s.191), wskazując na ogromna wagę archeologicznych znalezisk dawnych narzędzi pracy dla odtworzenia najbardziej istotnych cech procesu historycznego"
    Znalezione w Techniki obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu i mezolitu, Ginter Bolesław, Janusz K. Kozłowski
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  8. #18
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    "Wyobraź sobie, że siedzimy w cichym pokoju wychodzącym na ogród i gawędzimy o dawnych sprawach przy czarce zielonej herbaty" - Arthur Golden, Wyznania Gejszy

    "Listopad 1999. Ten rok przypomina cenę w supermarkecie" - Michał Witkowski, Fototapeta (opowiadanie "Grosz")

  9. #19
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    "Nazbyt czesto bowiem widzialem jak litosc obiera mylna droge"
    Antoine de Saint Exupery "Twierdza"
    Genialna ksiazka :!:


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  10. #20
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Pierwsze zdanie - ważna rzecz!

    "Początek, prawdziwy początek. Tu było to miejsce" - T. Heyerdahl, Ekspedycja Tygrys

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ROZWIĄZANE] Pierwsze kroki w RTW
    By Przemas14 in forum Castra Romana (Rome: TW, BI - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-09-2012, 15:38
  2. Moje pierwsze kroki w modowaniu - jednostki dla Polski
    By nazgool in forum Medieval 2 i Kingdoms
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 01-08-2012, 17:45
  3. Pierwsze wydanie moda - post historyczny.
    By Kapsul in forum Where West meets with East
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-09-2009, 14:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •