Strona 2 z 39 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 385

Wątek: Ateizm

  1. #11
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach

    Re: Ateizm

    "Wrogość" zależy jak ją zinterpretujemy, bo jeśli popatrzymy na nią w kwestii, że jeszcze nie doszło do pobić osób niewierzących to tego jeszcze nie ma, ale mamy "wrogość" ze strony polityków oraz duchownych. Coraz częściej słychać hasła "stop laicyzacji kraju". Ja się pytam gdzie widzimy tą laicyzację? W budowaniu nowych kościołów, czy może w fakcie, że przełożeni kazali zdjąć z miejsc publicznych krzyże. Katolicy czują się dyskryminowani.... a może jakby ktoś założył komisję przeciwdziałającą katolizowaniu państwa to wtedy dopiero poczuci by się zagrożeni. Przez takie hasła czy reakcje na plakaty człowiek zaczyna się czuć jak w państwie wyznaniowym w którym to religia ma mieć wpływ na życie codzienne mln ludzi. Czy z tego powodu, że jestem osobą niewierzącą mam być traktowany jak wróg publiczny nr. 1?
    Zrozumiałbym może katolików jakby ateiści naprawdę próbowali zawłaszczyć sobie przestrzeń należącą do nich, ale czy próba wywalczenia sobie w niej miejsca jest aż takim złem? Ja jako ateista chciałbym być traktowany na równi z osobą wierzącą, a nie jak ktoś kogo trzeba przestawić na właściwe tory. Papież mówi o nawiązaniu dialogu, i gdzie ten dialog ze strony KK? Czy to nie osoby duchowne powinny dawać przykład reszcie wiernych? Zresztą jakoś nie wierzę, że w naszym kraju dojdzie do czegoś takiego prędzej mogę się spodziewać jeszcze większego stworzenia państwa wyznaniowego jakim i tak już jesteśmy.
    Zresztą wystarczy zauważyć, że osoby wierzące, które dopuściły się krytyki Kościoła zostają automatycznie podciągnięte pod ateistów pomimo iż nimi nie są.
    Ja chciałbym kiedyś zobaczyć jak jakaś poważna osoba publiczna ujmie się za ateistami i powie, że to oni są dyskryminowani, lepiej nie myśleć co by wówczas się stało.

    Czemu np. katolicy nie czepiają się innych związków wyznaniowych choćby odwołujących się do pogańskich kultów? Co im przeszkadza w braku wiary w istotę(y) boskie? Mam nadzieje, że ktoś wierzący mi na to odpowie, bo ja jakoś nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  2. #12
    Asuryan
    Gość

    Re: Ateizm

    Cytat Zamieszczone przez McAbra
    Z tym, że w tym haśle nie chodzi o równanie tych trzech akcji a o to, że ateiści też mogą mieć kodeks moralny. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
    Wszystko zależy od interpretacji, a ten bilbord można odczytać na różne sposoby. Lepszym hasłem było by "też nie zabijam i nie kradnę, a jestem niewierzący". Lepszym, bo nie pozostawiającym miejsca na inną interpretację teksu.

    "Społeczność, która wygraża Panu Bogu pięścią, deklaracjami, iż poradzi sobie bez Niego, po prostu Pana Boga obraża."
    Ciężko wygrażać komukolwiek lub czemukolwiek nie istniejącemu. Ale dla pana senatora Jaworskiego założenie iż Boga może nie być jest widocznie zbyt abstrakcyjne. Według mnie człowiek, który nie potrafi przyjąć do wiadomości, że istnieją ludzie o odmiennych od niego poglądach, nie nadaje się do sprawowania takiej funkcji.

    Cytat Zamieszczone przez adriankowaty
    Co jak co, ale kiedy przy kazaniu o wierze w Boga są stwierdzenia, jakobyśmy byli "aroganckimi głupcami, którzy skazują się na Wieczne Potępienie (sic!) swoją głupotą" i że "jest wybór: albo jest się zbawiony, albo ateistą" to jest wspaniale dla papistów, tak?
    Ale tak wygląda ateizm dla wierzących, nie ma co się dziwić. Z tym, że powinna to być tylko i wyłącznie sprawa niewierzących. To mój wybór i ja poniosę pośmiertne konsekwencje tego wyboru (lub ich nie poniosę jeśli mam rację, a wierzący się mylą) i nikomu innemu nic do tego.

  3. #13
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 007
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Ateizm

    Czemu np. katolicy nie czepiają się innych związków wyznaniowych choćby odwołujących się do pogańskich kultów?
    Czepiają się, nawet innych odłamów chrześcijaństwa. Przecież ich wiara jest jedyna słuszna i prawdziwa...

    Taka mała dygresja, skoro tysiąc lat chrześcijaństwa w Polsce przyniosło takie a nie inne skutki, to może czas spróbować czegoś innego?

  4. #14
    Asuryan
    Gość

    Re: Ateizm

    Za dużo kasy do stracenia by KK pozwolił na spróbowanie czegoś innego

  5. #15
    Podstoli Awatar Sanvone
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    411
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 55 podziękowań w 26 postach

    Re: Ateizm

    @chochlik 20
    Za bardzo generalizujesz by można było ustosunkować się do twoich argumentów. Wiem, że w kwestii szufladkowania osób jako ateistów za krytykę KK nie masz racji. Patrząc choćby na historię to nie nazywamy protestantów ateistami. Chciałbym zauważyć, że w naszym kraju masz partię polityczna, która bazuje na antyklerykalnych nastrojach więc tam możesz szukać osób publicznych, które będą się ujmować za sprawą ateistów.
    Cytat Zamieszczone przez Asuryan
    Wszystko zależy od interpretacji, a ten bilbord można odczytać na różne sposoby. Lepszym hasłem było by "też nie zabijam i nie kradnę, a jestem niewierzący". Lepszym, bo nie pozostawiającym miejsca na inną interpretację teksu.
    Słuszna uwaga Asuryana. Zastosowanie nieco dłuższego hasła pozwoliłoby na uniknięcie większej ilości nieporozumień. Problem jest w tym, że te billboardy były najpewniej (teoretyzuje) wystawione w celu zwrócenia uwagi na partię, która zajęła się tym problem (co wpisuje się w dotychczasową politykę "kontrowersji" RP).
    Cytat Zamieszczone przez fenr1r
    Taka mała dygresja, skoro tysiąc lat chrześcijaństwa w Polsce przyniosło takie a nie inne skutki, to może czas spróbować czegoś innego?
    A czy skutki są aż na tyle złe by była potrzeba zmiany? Tym bardziej, że alternatywy, na którą zgodziliby się wszyscy chyba póki co nie widać. Czy masz w ogóle pomysł na jakieś inne "opcje"? Bo postawione przez Ciebie pytanie jest bardzo ciekawe .
    Pozdrawiam

    Mój kanał Youtube (Seria Total War, XCOM: Enemy Within, Age of Wonders 3, Mass Effect 3 Multiplayer)

  6. #16
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach

    Re: Ateizm

    Cytat Zamieszczone przez Sanvone
    @chochlik 20
    Za bardzo generalizujesz by można było ustosunkować się do twoich argumentów. Wiem, że w kwestii szufladkowania osób jako ateistów za krytykę KK nie masz racji. Patrząc choćby na historię to nie nazywamy protestantów ateistami. Chciałbym zauważyć, że w naszym kraju masz partię polityczna, która bazuje na antyklerykalnych nastrojach więc tam możesz szukać osób publicznych, które będą się ujmować za sprawą ateistów.
    A ja uważam, że mam racje, każdy kto dopuszcza krytyki KK tym samym dopuszcza się według naszych kapłanów krytyki Boga a więc staje się ateista. Tak jest w obecnych czasach, kiedyś protestantów nazywano heretykami, tylko dla tego, że ich wiara odbiegała od tzw. "wiary właściwej".
    W tym momencie to Ty generalizujesz bo wrzuciłeś ateistów do jednego worka z antyklerykałami - to, że na tym forum mamy osoby niewierzące i mające takie poglądy to nie znaczy, że koło 10% społeczeństwa myśli tak samo. Ja np. pomimo iż mam takie nastawienie, wolałbym aby ta partia nie mówiła w moim imieniu, bo niektóre sprawy dotyczące religii można by załatwić w inny sposób. Zresztą nie powiedziałbym aby ta partia jakikolwiek zajęła się sprawą ateistów w naszym kraju - bo gdyby tak się stało zostałby złożony wniosek do sądu w sprawie komisji.
    Zresztą sugerujecie się artykułem, że to ludzie powiązani z RP zawiesili plakaty, ale czy są na to dowody? Nie, równie dobrze mogli to zrobić zwykli ludzie nie powiązani z żadna partią polityczną. Na stronie organizatorów można znaleźć wytłumaczenie całej tej akcji, i nie ma nic wspomnianego o tej partii. Wiec może mówmy o ateistach bez patrzenia na kogoś kto zrobił z tego szopkę polityczną.
    http://www.wolnoscodreligii.pl/
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  7. #17
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ateizm

    Ta wrogość katolików wobec ateistów w dzisiejszej Polsce to głównie wasz wymysł więc zastanawianie się nad tym skąd to się bierze jest bezsensowne.

  8. #18
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach

    Re: Ateizm

    Cytat Zamieszczone przez Piter
    Ta wrogość katolików wobec ateistów w dzisiejszej Polsce to głównie wasz wymysł więc zastanawianie się nad tym skąd to się bierze jest bezsensowne.
    Możesz wytłumaczyć czemu tak uważasz? Skąd więc hasło: "stop laicyzacji kraju", skąd sejmowa komisja, skąd taki sprzeciw by państwo było stricte świecki jak mamy zapisane w konstytucji?
    To w takim razie skoro wrogość wobec ateistów to nasz wymysł, to waszym wymysłem jest dyskryminacji katolików....
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  9. #19
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ateizm

    Cytat Zamieszczone przez chochlik20
    Cytat Zamieszczone przez Piter
    Ta wrogość katolików wobec ateistów w dzisiejszej Polsce to głównie wasz wymysł więc zastanawianie się nad tym skąd to się bierze jest bezsensowne.
    Możesz wytłumaczyć czemu tak uważasz? Skąd więc hasło: "stop laicyzacji kraju", skąd sejmowa komisja, skąd taki sprzeciw by państwo było stricte świecki jak mamy zapisane w konstytucji?
    To w takim razie skoro wrogość wobec ateistów to nasz wymysł, to waszym wymysłem jest dyskryminacji katolików....
    Trudno udowadniać, że nie jest się wielbłądem, a jak ktoś chce być męczennikiem to zawsze znajdzie jakieś pole, na którym będzie poszkodowany. Może po prostu za dużo telewizji oglądasz? Chyba, że dyskryminacją jest dla Ciebie to, że wierzący nie chcą, żeby ludzie nie wierzyli? Ale czy wierzący mogą chcieć żeby niewierzący nie wierzyli? Stop laicyzacji kraju? Sejmowa komisja, która co robi, zabrania ateistom chodzić do kina? Może w ogóle boisz się wychodzić z domu, bo Cię pobiją za ten ateizm. Może ktoś nie chcę z tobą rozmawiać, bo jesteś ateistą? Albo naśmiewa się z Ciebie? Bidulek (to ostatnie to już prędzej na odwrót się dzieje w szczególność w stosunku do ludzi starszych).

  10. #20
    Podkomorzy Awatar Zakapior-san
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    dzikie Bieszczady
    Postów
    1 891
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    21
    Otrzymał 33 podziękowań w 17 postach

    Re: Ateizm

    Chochlik- sam zacząłeś temat a teraz się miotasz, że ludzie w nim polemizują i mają inne zdanie niż Ty.

    Co do samej kwestii ateizmu to mam dla tego zjawiska tolerancję. Tolerancja moja kończy się (podobnie jak przy homosiach) gdy zaczynają próbować uświadamiać mnie jak żyć i że moje poglądy są "be".

Strona 2 z 39 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •