Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011
Pokaż wyniki od 101 do 103 z 103

Wątek: Gra Kartaginą

  1. #101
    Chłop Awatar greku
    Dołączył
    Dec 2016
    Postów
    1
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Jako już prawie 4 lata po wydaniu R2, to zapewne czytać to będzie jakiś zagubiony nowicjusz serii. W takim razie - odradzam granie Kartaginą na początku.

    Trudność gry Kartaginą nie polega na silnych sąsiadach lub trudnej sytuacji ekonomicznej. Mamy 5 regionów w 4 różnych prowincjach, do tego w trzech z nich występuje mieszanka kulturowa, więc z tej racji największy problem jest z utrzymaniem ładu. Ja, osobiście, polecam w pierwszej turze wycofać się z wojny z Turdetanami i zerwać wszelkie traktaty z Ligą Etruską. W międzyczasie należy w każdym z regionów stworzyć kilka armii i dorekrutować po kilku oszczepników. Na start wystarczy. Warto zawrzeć trochę umów handlowych. Pomimo rozwiniętego handlu, moim głównym źródłem dochodów na początku było wielokrotne zawieranie pokoju z nomadzkimi frakcjami (grałem rodem Barkidów, więc kara do stosunków dyplomatycznych i tak utrudniała jakiekolwiek rozmowy, to raczej nie miałem pohamowań moralnych związanych ze zrywaniem traktatów) i wyciąganiem przy tym kasy. Z czasem, gdy już miałem dość stabilną sytuację w regionach (choć armię złożoną z 19 jednostek oszczepników trzymałem na Sycylii do ~setnej tury), Nowa Kartagina i Libia zaczęły przegrywać z Murzynami, więc zebrałem armię i Nomadów pobiłem (wschodnia granica już zabezpieczona, Egipt został pobity przez Pergamon i Seleuków, z którymi miałem PONy). Następnie porażki Nowej Kartaginy w wojnach z Luzytanami i Arwernami w Iberii zmusiły mnie do podboju Iberii i troszeczkę się zapędziłem, bo doszedłem aż do Renu. Zajęcie większości Galii pozwoliło mi na uderzenie na Rzym z dwóch stron - z Sycylii i z północy. Wraz z Massalią podbiłem Italię i Wielką Grecję, następnie pozbyłem się tego sojusznika, podbiłem Illirię, Trację, Macedonię, Grecję i zmierzałem do Anatolii. Chciałem utrzymać ze wszystkimi obecnymi tam frakcjami pozytywne stosunki, jako iż do zdobycia ziem Seleucydów potrzebowałem Pergamonu, który miał z prawie wszystkimi frakcjami sojusze. Oprócz Aten, które przeniosły się do Anatolii po straceniu swego polis na rzecz Macedonii i rozrosły się na terenach podbitych przez Galację (jakieś 10 regionów). Zerwałem wszystkie traktaty z Ateńczykami i w oczekiwaniu na 10 tur neutralizacji kary za zdradzieckie zachowanie zaatakowałem Armenię. Szybko się z nią uporałem i następnie zająłem ziemie Aten, a później Seleucydów (na szczęście Pergamon trzymał moją stronę, co zapewniło mi kontrolę nad Egiptem).

    Z wszystkich frakcji, którymi już grałem, kampania Kartaginy sprawiła mi najmniej satysfakcji, pomimo swojego klimatu; armia jest bardzo uniwersalna, jednak brakuje dobrych falangitów, najlepiej rozbudowane są jednostki hoplitów, których rekrutuję jedynie do osłaniania flanek (2-4 jednostki), choć i tak z założenia armia powinna polegać głównie na flocie (miałem jedną i prawie jej nie używałem) i najemnikach, których utrzymanie kosztuje i jest niewygodne. Trudnością na pewno też jest kultura, bo dominuje ona tylko u dwóch frakcji (nie licząc Kartaginy) - Nowej Kartaginy i Libii - czyli kartagińskich protektoratów. Twórcy jakby olali tę frakcję i nie rozwinęli jej do końca, bardzo dużo się czuje tutaj pustek.

    Poziom bardzo trudny, jakby ktoś pytał.
    Wszystko jest takie proste, żyjąc tak jak Piotruś Pan

  2. #102
    Podkomorzy Awatar Bronti
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Susz
    Postów
    1 529
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    257
    Otrzymał 118 podziękowań w 79 postach
    Kampania Kartaginą mnie przerasta i to mocno...

    Jakieś porady jak zacząć grę tą fakcją?

  3. #103
    Megas Basileus / Młoda Gwardia Awatar Polemajos
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Za horyzontem
    Postów
    2 469
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    251
    Otrzymał 374 podziękowań w 290 postach
    Radzę zaprzestać wojny w Hiszpanii i zostawić tam jednostki wystarczające do tłumienia buntów, zdobyć Syrakuzy, a potem zaatakować Rzym. Polecam używanie dwóch armii przy walkach z Rzymianami.

    Pierwsza armia ma obciążyć skarbiec, bo ma być porządna, czyli składać się z: kartagińskich hoplitów, 2-3 jednostek najemnych arystokratów arewackich, kilku oddziałów hoplitów-weteranów i reszty dostępnych, dobrych jakościowo jednostek najemnych, tak żeby zostało miejsca na blisko 5 jednostek miotających. Jeśli starczy pieniędzy, to w przypadku drugiej też polecam wybór najemników, jeśli zaś nie, to proponuję wypełnić ją paroma oddziałami oszczepników i tanimi hoplitami libijskimi. Tutaj idziemy na masę, przy czym oszczepnicy są cenni ze względu na siłę rażenia.

    Co do najemników, przy moim sposobie polecam wybrać taki ród, który może werbować ich najtaniej.

    Taktyka, która pozwoliła mi osiągnąć przewagę nad Rzymem, składała się z dwóch elementów. Pierwszy to wykorzystanie trybu obozowego, w którym w obliczu dużej liczebności armii rzymskiej wielki pożytek można czerpać z hoplitów i elitarnych jednostek najemnych, zastawiających w odpowiedniej ilości do liczby atakujących każde wejście do obozu. Dlatego polecam się przyjrzeć na początku bitwy w stronę którego wejścia podąża największa masa Rzymian i przetasować ułożenie własnych wojowników oraz tak samo w czasie batalii oceniać, która strona fortyfikacji potrzebuje największą obstawę.

    Druga to ignorowanie buntów i skupienie się na wykańczaniu Rzymian. Często nie warto tracić czasu na odbijanie zrewoltowanych regionów, gdy prawdziwy wróg (czyt. Rzym) może to wykorzystać i się odbudować. Buntownicy nie koordynują swoich działań, a ponadto są pasywni, dlatego dobrać się do ich skóry należy po zakończeniu wojny. Oczywiście jeżeli w danym momencie opłaca się odbić jakieś miasto to czemu nie, uwypuklam to, że to nie powinien być priorytet.
    ,,Vae Victis"


Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011

Podobne wątki

  1. Kartagina
    By Markus in forum Rome KO II
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-02-2014, 15:41
  2. Kartagina
    By Markus in forum Rome KO IV
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-12-2013, 09:35
  3. Kartagina; Słoniki <3
    By Profesor in forum Rome KO III
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-12-2013, 16:14
  4. Gra Kartaginą
    By Furiusz in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 07:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •