Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Gra Partią

  1. #1
    Wojski Awatar szrama86
    Dołączył
    Jan 2013
    Lokalizacja
    Opole
    Postów
    73
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 7 podziękowań w 3 postach

    Gra Partią

    Słowem wstępu, Ituriel:
    Do gry potrzebna jest wersja podstawowa.
    Bonusy kulturowe:
    - Perskie Tradycje Handlowe - +10% do bogactwa generowanego przez budynki handlowe.
    - Wspaniali Strzelcy - +1 do rangi werbowanych oddziałów łuczników.
    Bonusy frakcyjne:
    + Wielokulturowość + -25% do negatywnego wpływu na ład publiczny z powodu obecności obcych kultur.
    + Mistrzowie Jazdy + +1 do rangi werbowanych oddziałów jazdy.
    - Zoroastryjska Niechęć do Niewolników - +25% do niepokoju wśród niewolników.
    "Wielokulturowość" pomagają w przejmowaniu prowincji, zaś "Wspaniali Strzelcy" i "Mistrzowie Jazdy" wzmacnia główne punkty armii Partów. "Zoroastryjska Niechęć do Niewolników" sprzyja powstawaniu bardziej mobilnych armii niewolniczych.
    Rozpoczynamy rozgrywkę z sojuszem obronnym z Dahae. Mamy jedną osadę.
    Podstawą naszych armii jest jazda wszystkich rodzajów, słonie i piesi strzelcy. Pozostała piechota nie jest warta uwagi.
    Partia tak samo jak Baktria (więc może to ona powinna być celem) wymaga wyczucia w którym momencie włączyć się do wojny z satrapiami Seleucydów.


    Witam,

    Gra ktoś z was Partią? Ja chciałbym zacząć ale nie mam totalnie pomysłu jak grać samymi konnymi łucznikami. Jak wy budujecie armie? I jaką drogę ekspansji wybieracie?
    Ostatnio edytowane przez Samick ; 03-06-2014 o 13:41

  2. #2
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Gra Partią

    Grałem na legendarnym (porażka) i b.trudnym (ukończona).

    Nie oczekuj gotowego rozwiązania, ja mogę tylko podpowiedzieć. Przede wszystkim Partowie są mało żerni, biblioteki i wiele innych budynków nie pochłania albo nie pochłania aż tyle żywności co u innych.

    Pozycja jest naprawdę fajna, bo można szybko oprzeć jeden kraniec państwa o skraj mapy.

    Partia (wbrew temu co napisał kolega Szrama) nie składa się z samej jazdy. Dwie technologie, budynek i mamy dostęp do słabej piechoty, jakże przydatnej by przytrzymać przeciwnika podczas flankowania/okrążania. Niestety, Partia to nacja konna, więc i piechota (nawet ta najlepsza) będzie średnia w porównaniu do np.: Seleucydów itp. Dlatego warto dość szybko dorobić się kuźni i innych budynków podnoszących jakość wojsk (+czempion). Słaba piechota rekompensowana jest przez spory wybór różnej jazdy, której najlepsze jednostki są w czołówce w swych kategoriach. Wygrywanie bitew z niemal samą jazdą nie jest wcale takie trudne dzięki poziomowi AI.

    Tak po prawdzie to wiedząc to co napisałem wyżej już powinieneś czuć jak wyglądała moja partyjska wzorcowa armia.



  3. #3
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach

    Re: Gra Partią

    Ja, jak grałem Partią miałem armie mniej więcej 50/50 piechoty i jazdy. AI nie radziło sobie z konnymi łucznikami w 2-3 miejscach naraz, później piechotą starałem się związać wrogą armię (głównie miałem partyjskich szermierzy, albo najemnych hoplitów), a katafrakici na flankach i tyłach dokańczali robotę.
    Co do kierunku ekspansji to w sojuszu z Baktrią i Arachozją pokonałem Selucydów i ich satrapie. Potem atak na północ (Scytia itp.) i Afrykę, a dalej poszło z górki. Przez większość gry byłem też w sojuszu z Atenami, Spartą i Macedonią.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  4. #4
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach

    Re: Gra Partią

    Ja próbowałem zaraz po wydaniu, te pierwsze epickie porażki w bitwach, hehehe. Niestety doświadczenia z stepowcami (ci z dlc), utwierdziły mnie w słuszności mojego przekonania że Grecy to moje nacje.
    Kusi mnie sprawdzenie jak gra się nimi na mapie kampanii, rozwój gospodarczo-kulturowo-militarny, bo odkrywanie różnic w prowadzeniu poszczególnych nacji sprawia mi radość. Pierw muszę jednak skończyć kampanie Galami ( i założyć nowy temat).

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  5. #5
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 839
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach

    Re: Gra Partią

    A ja aktualnie gram Partami na zmianę z Seleucydami, choć nie ukrywam że ta druga kampania ma aktualnie u mnie priorytet .
    @szrama86- Ja gram b. oryginalnie i wcale nie namawiam Cię do takiego rozwiązania. Urzeczony sprawnością bojową konnicy partyjskiej przeciw Krassusowi (Karry 53r.p.n.e.) i Markowi Antoniuszowi, a więc zaznaczmy: W OKRESIE NAJWIĘKSZEJ SPRAWNOŚCI BOJOWEJ KLASYCZNYCH LEGIONÓW, postawiłem sobie poprzeczkę wysoko i gram wyłącznie kawalerią. Wpierw konnymi szlachetnej krwi i partyjskimi łucznikami konnymi w stosunku 1/3 do 2/3, w miarę zaś wzrostu możliwości armii przeciwnika (Seleucydzi) katafraktami wschodnimi i szlachetnymi łucznikami konnymi. A stosunek tych ostatnich do siebie klaruje się na 1:1. Problemem są jak nie trudno się domyślić oblężenia obwarowanych miast. Gdy z każdą turą oblężenia osłabia się armia blokująca, groźna jest każda silna armia idąca z odsieczą. Mam taktykę: jedna armia pilnuje czy wokół nie kręci się jakaś armia polowa, a gdy się taka pojawi- wydaję im kolejną bitwę pod Karrami . Sam garnizon dla mojej armii blokującej nie jest wyzwaniem. Ja wybrałem kierunek ekspansji na płn. (błąd) i stanąłem nad rzeką pod miastem SARAJ Tyssagetów. Tam staczam epickie bitwy broniąc przeprawy. Drugi kierunek to płd-zach, zachód. Ogólnie- przeciw imperium Seleucydów. Mam sojusze i pakty handlowe z Baktrią i podobnymi do mnie kulturalnie państwami na płd-wschód ode mnie. Dobijając Seleucydów dotarłem do M. Śródziemnego. Sonduję nastawienie do mnie innych państw hellenistycznych które jakoś losem Seldków się nie przejęły Podbijam aktualnie płw. arabski i szykuję się do wojny domowej która mam nadzieję nastąpi póki mam 6 armii (jakoś tak gram kampanie mając 6 armii, trzeba nieraz się napocić, ale zasięg jest u mnie priorytetem w rozwoju armii i wodza więc sobie radzę ) w pobliżu siebie. Z kasą nie jest źle (i dobrze bo unowocześnianie zbroi i broni kosztują u Partów BAJOŃSKIE SUMY!!! Ale się opłaca!), gorzej z żywnością mimo że zawsze przy rozwoju regionów i prowincji żywność obok zadowolenia to u mnie priorytet. Bitwy staram się rozgrywać dzieląc łuczników na 2 grupy które ostrzeliwują przeciwnika od strony jego skrzydeł. Prędzej czy później wróg osłabia środek próbując odegnać męczących go łuczników. Wtedy gdy wyczuwam moment przesilenia przypuszczam szarżę katafraktami. Jedyne odstępstwo to wtedy gdy centrum stanowi opanowana linia falangitów. Wtedy katafrakci wspomagają łuczników na skrzydłach. I zależnie od sytuacji taktycznej przesuwam ich na tyły falangi, albo rozbijam oddziały próbujące odegnać łuczników. Ale każda bitwa jest inna na swój sposób, więc to tylko dwa schematy POCZĄTKU bitew. I przypominam inwestuj! w rozwój broni i zbroi. To się opłaca. Łucznicy nie są wtedy tacy nieporadni po upłynnieniu strzał, a o katafraktach nie wspomnę- to oczywiste 8-)
    Podsumowując: jest to frakcja którą postanowiłem grać zupełnie inaczej od innych, ale mam tym bardziej większą satysfakcję zdobywając kolejne regiony i prowincje. Aż sam się dziwię że ten temat był zupełnie omijany od samej premiery!!!!

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2013
    Postów
    47
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Gra Partią

    Mam podobny plan by zagrać Partią, ewentualnie Scytami, Roksolanami i skupić się na walce konnej która nigdy nie była moja mocną stroną(zwłaszcza konni łucznicy). Wszystkiego trzeba w życiu (i Romku)spróbować.
    Ciekawi mnie jak radzicie sobie z oblężeniem obwarowanych miast jeżeli w armii sama jazda?

  7. #7
    Asuryan
    Gość

    Re: Gra Partią

    Normalnie - oblegamy aż obrońcy się poddadzą lub sami zrobią wycieczkę poza mury miasta. Oblegamy, lecz pod żadnym pozorem nie atakujemy.

  8. #8
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 839
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach

    Re: Gra Partią

    Natomiast miasta bez murów, jeżeli garnizon jest nie wart czekania, atakuję łucznikami z 3,4stron, ustawiając za nimi katafraktów. Gdy kontratakują najbliższymi oddziałami- kończą stratowani katafraktami lub wciągam ich w "trójkąt p-panc (znawcy IIWŚ wiedzą w czym rzecz ). Szybcy (w końcu są konnymi było nie było!) łucznicy zachodzą taki oddział i zawsze któryś ładuje takich pechowców w plecy Jeżeli wróg wybiera wycieczkę całym lub większością garnizonu na jedną z grup moich łuczników, przypuszczam szarżę z tych 2,3 stron mających przed sobą puste aleje i ... miasto jest moje .
    Co do frakcji z tego "DLC stepowego"(wykorzystałem ów tydzień bezpłatny na ściągnięcie ), akurat na nich się zraziłem. Którymiś próbowałem ale połamałem sobie zęby. Na razie ich sobie odpuściłem...
    A co do konnych łuczników: pamiętajcie o jednym. Mimo dystansowego trybu walki jaki na pewno wybierzecie i tak musicie być czujni i ręcznie "odprowadzać" takie oddziały w razie szarży na nie! Często "jakoś" zapominają się w ostrzale i niekiedy dostają wycisk przyłapane na tym

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  9. #9
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2013
    Postów
    47
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Gra Partią

    Gram teraz Partią i podzielę się kilkoma moimi uwagami :
    - Zazwyczaj tworzę wojsko w stylu połowa konnicy a reszta to przeróżni miotacze,ciężki sprzęt plus zazwyczaj kilka oddziałów piechoty. W takim układzie bitwy wymagają większej uwagi i szybkości działania niż w wojskach hellenistycznych gdyż trzeba cały czas manewrować oddziałami - cofać łuczników i szukać najlepszej pozycji dla konnicy do ataku na wroga(najlepiej od tyłu). Ogólnie to gra mi się dość ciężko, a najgorzej w walce przeciwko hoplitom i falangitom z sarissami gdzie i katafrakci ponoszą spore straty.W tym przypadku chyba najlepiej posłać na nich wszystko co strzela z daleka a resztę oddziałów przeznaczyć do eliminacji koni wroga i jego miotaczy.
    - Obrona miast - z jednej strony kilka razy konnica świetnie spisała się w obronie bramy miasta,a z drugiej strony gdy wróg wejdzie na mury to kosi jak chce moją beznadziejną piechotę(dopiero po ok.100 turach dorobiłem się szermierzy, może coś poprawią w tej sprawie) i wtedy mam poważne problemy bo obrona się sypie.

    Poza tym kampania jest dość ciekawa, i w tym przypadku nietypowa. Na początku miałem wojnę z Partawą(i całą koalicją Seleucydów) gdzie oni podbijali mi pierwotne miasta,a ja im swoim wojskiem zajmowałem miasta na południu, ostatecznie lepiej na tym wyszedłem bo zająłem dwa warowne miasta. Podpisałem wtedy pokój z Partawą,a później pakty obronne z Medią A., Arachozją i Sagartia, walczyłem dalej głównie z Baktria i Persją, tracąc wojska a nic nie zdobywając, gdy tymczasem moi sojusznicy podbijali co się dało. Ostatecznie oni zajęli prawie całą Azję na wschód od Syrii, a mnie przypadło jedynie 8 miast... ruszyłem więc na podbój Seleucydów i zająłem ich tereny oraz Pontu, teraz walczę o Grecję z Atenami i Spartą.
    Do wygrania kampanii potrzeba mi jednak kilku prowincji należących do moich sojuszników a , którzy z kolei mają między sobą pakty sojusznicze, strach wiec trochę ich ruszać. Szykuje się wiec ciężka kampania, chyba ze uda mi się rozstrzygnąc ją na polu dyplomatycznym...

  10. #10
    Podczaszy Awatar Henryk5pio
    Dołączył
    Feb 2014
    Postów
    686
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    29
    Otrzymał 52 podziękowań w 39 postach
    Witam. Po przejrzeniu dokładnie Encyklopedii w grze odkryłem, że żadne budynki u Partów nie dodają nam gravitas, czy tam popularności w polityce wewnętrznej jak zazwyczaj każdy najlepszy u innych nacji, stąd pojawił mi się pomysł na to, aby zagrać Partią, z którą mam jednak ogromy problem, otóż nie wiem jak nią grać... Zaczyna się z jedną wiochą (żeby chociaż to było miasto z murami...) i dwiema małymi armiami, walczyłem dzisiaj ze stopowcami (sojusz z Arią czy kimś tam innym) i dostałem taki łomot, że aż gwizdało... Dlatego bardzo bym prosił bardziej doświadczonych graczy o garść porad, jak się rozwijać etc. bo jestem całkowicie zielony w grze Partią, że aż wstyd...
    Ostatnio edytowane przez Henryk5pio ; 12-02-2015 o 23:54
    "Aby pisać historię, trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności." - Napoleon Bonaparte

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Gra Partią
    By Fallen in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 17-09-2014, 18:57
  2. Partia
    By czwarnom in forum Rome: Total War
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 19-08-2014, 08:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •